IT byznys: IDN a DNSSEC v doméně .eu

V předchozím týdnu bylo oznámeno zavedení IDN pro doménu .eu. Vedle toho EURid také oznámil testování DNSSEC v doméně .eu. • Poradenská společnost Ernst & Young uvedla materiál, podle kterého top manažeři opatrně odhadují růst v oblasti fúzí a akvizic pro následujících 12 měsíců. • Analýza společnosti Coface vypovídá o možném trendu globálního zlepšení platební morálky firem. V Česku však bude platební morálka stále slabá.

Novinky z domény .eu

Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, na svém blogu v minulém týdnu informoval o aktuálních novinkách ve světě internetových domén. Na nedávném setkání EURidu s registrátory došlo ke dvěma očekávaným oznámením. Prvním je ohlášení o tom, že 13. října spouští DNSSEC testbed. Při zdárném dokončení testování by se doména .eu mohla rychle dostat na seznam “podepsaných” domén.

Další novinkou je oznámení EURid o tom, že 10. prosince spouští v doméně .eu IDN, tedy že od tohoto dne bude možné registrovat domény s háčky, čárkami, přehláskami, v řeckých znacích, tzn. v písmech všech oficiálních evropských jazyků. Zajímavým faktem je, že start IDN nebude předcházet sunrise perioda nebo-li, že 10. prosince se registr otevře IDN a kdo si jakou doménu zaregistruje, tu bude mít a to bez ohledu na držitele stávajících domén či držitele ochranných známek.

Oživení transakcí podle pracovníků korporátního rozvoje

Podle nové zprávy Ernst & Young predikují top manažeři s opatrností růst v oblasti fúzí a akvizic pro následující rok. Podle odhadů by v následujících dvanácti měsících mohl narůst objem fúzí a akvizic, protože poroste nabídka. To má být důsledkem očekávané situace na trhu, kdy bude stále více společností nuceno prodávat svá aktiva.

Na této prognostice se shodli účastníci diskuzí Corporate Development Leadership Network (CDLN), organizovaných společností Ernst & Young. Tato platforma sdružuje nejlepší světové manažery specializující se na korporátní rozvoj, kteří si v rámci diskuzí vyměňují své poznatky a zkušenosti související se současnou finanční a ekonomickou krizí.

Dva výrazy – opatrnost a nejistota – tak američtí a evropští vedoucí pracovníci v oblasti korporátního rozvoje charakterizují nejadekvátnější rysy současné situace v oblasti fúzí a akvizic. I přes tyto názory však mnoho z top manažerů očekává, že objem těchto transakcí do budoucna opět vzroste.

„V České republice již pozorujeme první náznaky oživení na trhu fúzí a akvizic, i když hlavními tahouny jsou stále zejména finanční skupiny zaměřené na „zvlášť výhodné nákupy“. Současná krize dává dobrou příležitost k další konsolidaci některých odvětví a v České republice zraje řada příležitostí zejména na straně soukromých českých vlastníků,“ komentuje situaci v České republice Petra Wendelová, partnerka oddělení transakčního poradenství Ernst & Young v České republice.

Manažeři z USA se staví k názoru, že se ředitelé zodpovědní za korporátní rozvoj dnes ve stále větší míře zapojují přímo do řízení portfolia společností a do rozhodování o jejich prodejích. V Evropě se diskutující aktuálně soustředili na měnící se roli ředitelů pro korporátní rozvoj, jejich nová poslání i bližší kooperaci s finančním oddělením a oddělením treasury. V posledních měsících byly také pozorovány markantně rostoucí nároky finančních ředitelů a představenstev na kvalitní analýzu nákladů a na přínos velkých investičních transakcí.

Tendence vylepšení platební morálky firem


Podpora podnikání od EU

Aktuální analýza pojišťovny Coface vypovídá o tom, že ekonomická krize dosáhla dna v pololetí, platební morálka se zlepší. Ve svém hodnocení Coface konstatuje, že globální hospodářská krize dosáhla letos v pololetí svého dna.

V predikci budoucího vývoje Coface říká, že předpovídá ve světě zlepšení platební morálky firem. Nejistota ale panuje ohledně možného opětovného vystupňování krize. V tuzemských podmínkách je však analýza skeptická. V Česku totiž naopak očekává zhoršení platební morálky.

Coface ze své pozice pojišťovny uvedla, že věří v další pokles svých ztrát z pojistného plnění za nezaplacené pohledávky z obchodního styku, ale s ohledem na vysokou míru nejistoty volí zcela rozdílný přístup k rizikům nezaplacení pohledávek v jednotlivých zemích.

Pojišťovací subjekt se ocitl z důvodu vysokých výplat pojistného plnění svým klientům za jejich nezaplacené pohledávky od posledního kvartálu loňského roku ve ztrátách. Rezervy vytvořené pojišťovnou však prý několikanásobně překračují dosavadní ztráty a dovolují pokračovat v podpoře klientů během současné celosvětové krize platební morálky.

V podstatě od začátku jara letošního roku Coface postupně klesají hlášené pojistné škody, tedy objemy nezaplacených pojištěných pohledávek klientů.

Přečtěte si také

IT byznys: 87% manažerů necítí zlepšení ekonomiky
IT byznys: Existenční problémy třetiny firem kvůli krizi
IT byznys: EK vyzývá státy ke zvýšení mediální gramotnosti
IT byznys: podnikatelé pro zavedení jednotného inkasního místa
IT byznys: 81 % českých podniků ucítilo krizi na tržbách
IT byznys: částečné úvazky v Česku využívané minimálně
IT byznys: zájem o ready-made firmy vzrostl o desetinu
IT byznys: firmy s odsouzenými nebudou mít přístup k tendrům
IT byznys: až pětina firem zvažuje přesun do ciziny

Exit mobile version