IT byznys: firmy s odsouzenými nebudou mít přístup k tendrům

Jiří Kocourek , 28. červenec 2009 10:12 0 komentářů

Byznys
V minulém týdnu byl oznámen záměr Evropské komise kontrolovat firmy, které zaměstnávají lidi odsouzené za vybrané činy proti Evropským společenstvím. Ty pak ztratí přístup k tendrům. • Podle nového materiálu Mediaresearch v tuzemsku alespoň jednou denně navštěvují komunitní servery téměř dvě pětiny internetové populace a alespoň jednou týdně dokonce tři čtvrtiny internetové populace. • Firma Společnosti Online uvedla novou statistiku, dle které meziročně poklesl počet nově založených společností v Česku v prvním pololetí roku 2009.

EU

Tresty pro firmy s odsouzenými

O netradičních postupech a plánovaných zásazích do činnosti firem informovala v minulém týdnu tuzemská média. České ministerstvo financí má údajně začít sbírat informace o osobách, které byly pravomocně odsouzeny za vybrané trestné činy poškozující finanční zájmy Evropských společenství. V důsledku zaměstnávání takových osob ve vedení budou moci být podnikům odepřeny privilegia ucházet se o veřejné zakázky. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválila vláda a který vychází z nařízení Evropské komise. Mezi vybrané trestné činy patří například podvod nebo úplatkářství.

Dle vyjádření Ministerstva financí je cílem tohoto materiál zajistit plnění povinnosti České republiky jakožto členského státu Evropské unie spočívající v předávání informací o trestné činnosti poškozující finanční zájmy Evropských společenství Evropské komisi do ústřední databáze pro vyloučení.

"Obecně vítáme jakoukoliv snahu vytvořit takzvané černé listiny. Ovšem zařadit firmu na takový seznam je možné v ČR pouze na základě zákona, který ovšem nebyl zatím schválen a leží v parlamentu," uvedl například pro zpravodajství ČTK ředitel české pobočky protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.

Novinka by znamenala, že by směrnice nechala tuzemské soudy předávat informace o pravomocných odsouzeních ministerstvu financí. Ministerstvo by je v následné fázi odeslalo do ústřední databáze Evropské komise. Zároveň má ředitel Rejstříku trestů obstarat předávání informací ministerstva financí o zahlazení odsouzení za vybrané trestné činy.

Profil na komunitním serveru nezbytností

Společnost Mediaresearch se ve svém květnovém rozsáhlém netpanel omnibusovém výzkumu věnovala problematice komunitních webů, sociálních sítí a jejich monetarizace. Šetření se soustředilo v základu zejména na charakteristiku návštěvníků, frekvenci návštěv a dalších aktivit na komunitních webech.

Komunitní servery tvoří v současné době zcela běžnou součástí internetového prostředí. S frekvencí alespoň jednou denně je navštěvují téměř dvě pětiny internetové populace a při nejmenším jednou týdně dokonce tři čtvrtiny internetové populace. Co se týká měřítka podle pohlaví, užívání komunitních webů se příliš neliší, mezi různými generacemi můžeme již pozorovat zřetelné rozdíly.

Nejaktivnější je v návštěvnosti věková skupina 15-24 let. Téměř polovina těchto mladých lidí navštěvuje komunitní weby několikrát denně a další cca třetina pak alespoň jednou za týden. Naopak respondenti starší 45 let mají oproti ostatním věkovým skupinám nejmenší zájem komunitní weby navštěvovat, ale i přesto chodí na tyto weby alespoň jednu za týden více než polovina z nich.

Mezi důvody, proč uživatelé vstupují na komunitní weby, je nejčastěji zjištěným důvodem prohlížení novinek. Jednou denně tak činí více než třetina respondentů, kteří deklarovali alespoň týdenní návštěvu komunitních webů. Lidi ke vstupu na tyto sítě vede také vidina možnosti komunikace s jinými členy komunitního webu.

Vytvořeným profilem na některém komunitním webu se může pochlubit už 67 % internetové populace ve věku nad 15 let. Jen čtvrtina lidí profil vytvořen nemá a ani o tom v nejbližší době neuvažuje. Konzervativní jsou v tomto ohledu především lidé nad 45 let. Lidé, kteří v odpovědích uvedli, že na komunitních webech nemají žádný profil, uvedli jako hlavní důvod nevoli mít svůj profil veřejně vystavený na internetu nebo také nedostatek času.

Pokles počtu nově založených firem

Office

Analýza firmy Společnosti Online přichází se zjištěním, že v České republice došlo k meziročnímu poklesu počtu nově založených společností. Studie se týkala období prvního pololetí roku. Subjekt Společnosti Online analýzu zpracoval na základě dat z obchodního rejstříku. U nově založených akciových společností byl zaznamenán čtvrtinový pokles, u společností s ručením omezeným pětiprocentní.

Výsledky vypovídají o tom, že v prvním pololetí roku 2009 bylo v Česku 12.580 založeno nových společností s ručením omezeným. "Vzhledem k současné ekonomické krizi jsme v rámci letošního roku očekávali výrazný pokles zájmu o podnikání a s tím i spojený pokles počtu nově zakládaných společností," komentoval situaci pro média Petr Mála, ředitel firmy Společnosti Online.

Z jednotlivých regionů vČesku došlo k největšímu poklesu u Krajského soudu v Plzni. V právě probíhajícím roce 2009 zapsal do obchodního rejstříku o pětinu méně společností než ve stejném období loni. Opačná situace byla na jihu Čech, kde soud v Českých Budějovicích evidoval o dvacet procent více nových podniků proti loňsku. Nárůst proti předchozímu roku hlásí ještě Krajský soud v Brně.

Větší pokles byl po sečtení výsledků patrný u akciových a komanditních společností. Těch bylo v porovnání s loňským rokem založeno méně o téměř čtvrtinu. Podle Petra Mály je překvapením také změna chování zakladatelů nových podniků. "Dalo by se čekat, že trh firem prodávaných na klíč bude kopírovat křivku nově zakládaných společností, a bude tedy klesat. My jsme ale proti loňskému roku zaznamenali více než desetiprocentní nárůst prodejů," dodal.

Přečtěte si také

IT byznys: až pětina firem zvažuje přesun do ciziny
IT byznys: Elektronické ohlášení živnosti se stalo praktickou pomůckou
IT byznys: očekávaný růst mobilní reklamy za dva roky
IT byznys: krize zapříčinila nárůst nesplácených úvěrů a omezenou likviditu bank
IT byznys: snadnější podnikání v zemích EU díky novému zákonu
IT byznys: 45 % podnikatelů říká, že nám Brusel ztěžuje podnikání
IT byznys: evropské normy představují pro firmy náklady více než 1 bilion EUR
IT byznys: zveřejnění platů a odměn manažerů státních firem je správné
IT byznys: podnikatelé vyzvali vládu ke zvyšování konkurenceschopnosti
IT byznys: příprava novely pro odstranění daňové diskriminace
IT byznys: Až polovina studentů chce po studiích podnikat
IT byznys: Dopad krize pro firmy? Až 40 % firem propouští
IT byznys: Snížením administrativy ušetří podnikatelé přes 6 miliard
IT byznys: Na české podnikatele čeká dalších šest miliard korun


Komentáře


RSS 

Komentujeme

Kdo to řekne?

Pavel Houser , 19. říjen 2016 13:00
Pavel Houser

Nemůže být to, co vypadá jako zanedbávání bezpečnosti IT, ve skutečnosti racionální strategií? Pokud...

Více

Kalendář

08. 11. Deep in Data
08. 11. Deep in Data

RSS 

Zprávičky

Podíl uživatelů stolních PC ve firmách klesl na 73 procent

ČTK , 24. říjen 2016 14:00

Podíl zaměstnanců menších firem, kteří používají v práci stolní PC, se letos proti loňsku snížil o d...

Více 0 komentářů

AT&T dohodla převzetí Time Warner, souhlas státu ale není jistý

ČTK , 24. říjen 2016 11:30

Americká telekomunikační společnosti AT&T v noci na dnešek SELČ oznámila, že se dohodla na převzetí ...

Více 0 komentářů

ČR byla v září častěji terčem kyberútoků

ČTK , 24. říjen 2016 10:00

Česká republika se v žebříčku zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků, posunula o 16 míst dopř...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Nejrychleji rostoucí českou IT firmou je letos DataSpring

ČTK , 21. říjen 2016 18:00

Nejrychleji rostoucí technologickou firmou v ČR je letos společnost DataSpring, která poskytuje clou...

Více 0 komentářů

Představitelé firem AT&T a Time Warner prý jednali o možné fúzi

ČTK , 21. říjen 2016 13:00

Vedoucí představitelé americké telekomunikační společnosti AT&T a mediálního konglomerátu Time Warne...

Více 0 komentářů

Tržby i zisk Microsoftu překonaly odhady, akcie jsou na rekordu

ČTK , 21. říjen 2016 10:00

Společnost Microsoft hospodařila v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku s vyššími tržbami i ziskem...

Více 0 komentářů

O2 zvýší od listopadu rychlost xDSL až na dvojnásobných 80 Mbit/s

ČTK , 20. říjen 2016 12:00

Operátor O2 od listopadu zvýší rychlost pevného připojení k internetu přes telefonní linky xDSL až n...

Více 2 komentářů