IT byznys: 87 % manažerů necítí zlepšení ekonomiky

V předchozím týdnu prezentovala analytická společnost SC&C průzkum, podle kterého až 87 % tuzemských manažerů nepociťuje zlepšení ekonomiky. • Společnost České Radiokomunikace představí nové služby pro firemní zákazníky a velkoodběratele. • Doing Business 2010: podnikat v Česku stále není snadné.


Podpora podnikání od EU

Většina manažerů nevidí zlepšení ekonomiky

Společnosti SC&C, zabývající se výzkumem a analýzou trhu, uvedla, že až 87 procent oslovených českých manažerů doposud necítí ani náznak zlepšení ekonomiky. Tuzemský trh se podle jejich názoru stále potýká s problémy. Pouhých deset procent manažerů vnímá ekonomickou situaci jako pozitivnější. Šetření, které bylo realizováno v létě 2009, se uskutečnilo na reprezentativním vzorku 131 manažerů.

Dotázaní manažeři za největší brzdu české ekonomiky považují slabou poptávku (53 procent) a ztíženou situaci malých a středních firem (52 procent). K dalším faktorům, které negativně ovlivňují vývoj na českém trhu, patří podle nich nízká důvěra na trzích (33 procent), vysoké daně (24 procent), vysoké náklady na práci (21 procent) a legislativní zábrany v podnikání (19 procent).

Z konkrétních kroků, jak se se současnou hospodářskou krizí vyrovnat, uvedla většina manažerů zefektivnění a kontrolu procesů, „tvrdou“ práci na všech pozicích a investice do oblastí, které přinesou budoucí prospěch. Podle respondentů by se firmy měly dále zaměřit na efektivní marketing, PR a brand image, což jim má kromě zviditelnění značky také napomoci v navazování nových obchodních vztahů.

Výkonný ředitel distribuční firmy JVM Computers Jiří Kárník uvedl, že kontrola procesů uvnitř firem se ukázala a ukazuje jako účinný lék, který dokáže hospodaření firem ozdravit. Také bychom neměli opomíjet investice do udržení kvalifikace zaměstnanců,“ doplnil ředitel SPSS CR Jan Řehák.

Celkem 52 procent dotázaných manažerů očekává obrat ve vývoji ekonomiky v příštím roce, dalších 23 procent považuje za zlomový rok 2011 a 12 procent se domnívá, že obrat k lepšímu nastane ještě letos. Návrat k úrovni poloviny roku 2008 nevidí většina respondentů pozitivně. Na 26 procent manažerů odhaduje období na jeden až dva roky, 52 procent míní, že bude česká ekonomika potřebovat dva až pět let a 15 procent manažerů nedokáže budoucí vývoj odhadnout.

Firemní nabídka Radiokomunikací

Z novinek prezentovaných v minulém týdnu stojí za zmínku, že společnost České Radiokomunikace hodlá uvést novou nabídku služeb pro firemní zákazníky a velkoodběratele.

Poskytovatel vysílacích a telekomunikačních služeb se neustále snaží vylepšovat svou nabídku datových a hlasových služeb, včetně služeb Voice over IP (VoIP, přenos hlasu po internetu) a Virtual Private Network (virtuální privátní síť), pro firemní zákazníky a velkoodběratele. Společnost Nokia Siemens Networks pro poskytovatele služeb provede rozšíření a aktualizaci sítě, což umožní rychlost přenosu dat údajně až 10 Gbps a podporu služeb multi play.

Libor Kubišta, ředitel úseku telekomunikačních služeb Českých Radiokomunikací, řekl: „Tato implementace napomůže posílení naší nabídky pro firemní zákazníky a velkoodběratele a upevní naše postavení coby předního poskytovatele dat v České republice.“

Aktualizace zahrnuje rozmístění výkonných routerů a přístupových přepínačů služby Carrier Ethernet, které zajišťují nízkou latenci a vysoké zabezpečení sítě a podporují pokročilé aplikace a služby. Společnost Nokia Siemens Networks Českým Radiokomunikacím také poskytuje implementaci sítě, její design a údržbu.

Podle Dietmara Appeltauear, ředitele pro oblast střední a východní Evropy společnosti Nokia Siemens Networks, je Česká republika jedním z nejrozvinutějších telekomunikačních trhů v oblasti a poptávka po datových službách v této zemi stále roste.

Hodnocení snadnosti podnikání

Aktuální statistický materiál vydaný Světovou bankou hodnotí podnikatelská prostředí v jednotlivých státech. Zpráva s názvem Doing Business 2010 byl vydána Světovou bankou (SB) ve spolupráci s Mezinárodní finanční korporací (IFC). Celkem bylo hodnoceno v rámci žebříčku 183 zemí. Ty byly rozřazeny podle snadnosti podnikání. Česká republika se v žebříčku umístila na 74. místě. Ve srovnání s rokem 2008 to znamená pokles o osm příček.

Zpráva mimo jiné uvádí, že se tuzemské podnikatelské prostředí oproti roku 2008 podstatně zlepšilo v ochraně investorů a zahájení podnikání.

Zhoršení naopak hodnocení Doing Business přičítá v České republice například oblastem jako je stavebnictví. Jsou hodnoceny taktéž podnikatelské segmenty, které navazují nebo přímo souvisejí s podnikáním, kam právě stavebnictví spadá. Získávání stavebních povolení, najímání pracovní síly či daně materiál hodnotí negativněji, než tomu bylo v roce 2008.

Pozici Česka podle studie zhoršuje také způsob registrace majetku v tuzemsku. Negativně je hodnoceno také, jak u nás probíhá vymáhání smluv a placení daní. Výrazný posun k lepšímu – o 22 příček nahoru – oproti minulému roku zaznamenala Česká republika v rychlosti a snadnosti způsobu, jakým lze u nás začít podnikat. Rovněž v ochraně investorů si Česká republika o 5 míst polepšila.

Přečtěte si také
IT byznys: Existenční problémy třetiny firem kvůli krizi
IT byznys: EK vyzývá státy ke zvýšení mediální gramotnosti
IT byznys: podnikatelé pro zavedení jednotného inkasního místa
IT byznys: 81 % českých podniků ucítilo krizi na tržbách
IT byznys: částečné úvazky v Česku využívané minimálně
IT byznys: zájem o ready-made firmy vzrostl o desetinu
IT byznys: firmy s odsouzenými nebudou mít přístup k tendrům
IT byznys: až pětina firem zvažuje přesun do ciziny
IT byznys: Elektronické ohlášení živnosti se stalo praktickou pomůckou
IT byznys: očekávaný růst mobilní reklamy za dva roky

Exit mobile version