IT byznys: založení živnosti a výpisy trestů na České poště

Jiří Kocourek , 08. červenec 2008 08:44 0 komentářů

Byznys
Založení živnosti a výpisy trestů na pobočkách České pošty. • Mobilní operátor Vodafone začal s Českými radiokomunikacemi nabízet pevné linky a Internet. • Minulý týden vypsala Evropská unie první výběrová řízení na dodávky celé řady technologií pro navigační systém Galileo.

Opět po týdnu přicházíme se souhrnem tří významných událostí, které se staly ve světě informačních a komunikačních technologií. Z událostí minulého týdne byla veřejnost informována například o nové možnosti založení živnosti a získání výpisy trestů na České poště. Minulý týden ovšem provázely i jiné zajímavé události, které vám dnes představíme.

Česká pošta nabídne výpisy trestů a založení živnosti

Česká pošta od čtvrtka minulého týdne začala na vybraných pobočkách vydávat výpisy z trestního rejstříku a rovněž umožňovat založení živnosti. Firma tak rozšíří služby svých kontaktních míst Czech POINT, které dosud sloužily k vydávání výpisů z obchodního a živnostenského rejstříku a katastru nemovitostí.

Změnu prodělal i výpis z katastru nemovitostí. Nově si totiž můžete zažádat pouze o částečný výpis a vyhnete se tak placení mnohastránkového dokumentu. Navíc se rozšířil počet míst, kde si můžete o výpisy či živnost zažádat. Na konci června poskytovalo službu kontaktního místa veřejné správy Czech POINT přesně 900 přepážek na 555 pobočkách České pošty. Do konce letošního roku by síť poštovních Czech POINTů měla čítat tisíc poboček s více než dvěma tisíci přepážkami.

Česká pošta mohla zatím vydávat pouze výpisy z obchodního a živnostenského rejstříku a z katastru nemovitostí. Poskytovat výpis z Rejstříku trestů, který je neveřejným registrem ve smyslu zákona o informačních systémech veřejné správy, dosavadní zákonná úprava Poště neumožňovala. Dnes si o výpis z Rejstříku trestů na Poště požádat můžete. Cena nové služby je 50 Kč.

„Jsme rozhodně rádi, že se nám podařilo poskytování výpisů z rejstříku trestů na poštách před zákonodárci obhájit. Naši přepážkoví pracovníci jsou profesionálové, práce s osobními citlivými údaji je pro ně každodenní praxí. Počítáme s tím, že bude o výpisy značný zájem. Mým cílem je, abychom zákazníkům poskytovali kompletní servis v oblasti zprostředkování vybraných dokumentů elektronickou cestou. Doufám, že do současného portfolia brzy přibude také poskytování informací o stavu bodů na účtu každého řidiče“, uvedl Karel Kratina, generální ředitel České pošty.

Podatelem může být fyzická i právnická osoba. Na založení živnosti nebo ohlášení její změny můžete jít dvojím způsobem. Při první možnosti vyplníte na portále Hospodářské komory ČR jednotný registrační formulář, po jeho odeslání obdržíte číslo podání – tzv. číslo tiketu, které následně sdělíte pracovníkovi kontaktního místa Czech POINT. Druhou alternativou je přinést na kontaktní místo vyplněný jednotný registrační formulář v listinné podobě. K podání se přikládají v originále nebo ověřené kopii zákonem požadované přílohy (např. výuční list, doklad o rekvalifikaci apod.).

Nemělo by vás překvapit, že pracoviště Czech POINT také vybírá příslušný správní poplatek. Ten je příjmem živnostenského úřadu.

Novinkou je i částečný výpis z katastru nemovitostí a úplný výpis z obchodního rejstříku. Zejména u katastru nemovitostí se přitom jedná o podstatnou změnu. Systém doposud umožňoval dohledávat požadovaný výpis pouze podle čísla listu vlastnictví. Nově můžete sdělit přepážkovému pracovníkovi pouze katastrální území a parcelní číslo pozemku nebo číslo popisné budovy, příp. číslo bytové jednotky. Navíc - pokud budete potřebovat například pouze jednu stránku z výpisu listu vlastnictví, kde je zapsáno více majitelů, nemusíte zaplatit za celý obsáhlý dokument.

Spolupráce Vodafone a Českých radiokomunikací

Mobilní operátor Vodafone přišel s novým servisem: nabídl některým skupinám podnikatelů vedle mobilního volání i možnost telefonování z pevných linek a také internetové připojení od Českých radiokomunikací. Vodafone od radiokomunikací začal nakupovat internetové služby už v minulém roce. Prodává je pod svou značkou Vodafone OneNet, která je určena především pro velké podniky. Podle vyjádření tiskového mluvčího Filipa Hrubého pro ČTK nabízí Vodafone novou službu už od letošního června.

Podle názoru představitele mobilního operátora je nabídka ušitá na míru pro právní a advokátní kanceláře. Přitom velikost tohoto trhu se neoficiálně pohybuje v rozmezí mezi 1000 až 2000 firem.

Filip Hrubý ještě pro ČTK dodal, že nabídky mobilních služeb operátora šité na míru pro stavební a dopravní firmy se v minulosti setkaly s jednoznačným úspěchem, a proto se ve Vodafone rozhodli přijít v oblasti taktického marketingu s komplexní nabídkou telekomunikačních služeb.

EU vypsala první výběrová řízení na Galileo

Evropská unie v předchozím týdnu ohlásila, že došlo k vypsání prvotních výběrových řízení na dodávky řady technologií pro navigační systém Galileo. Unie hodlá systém uvést do provozu po řadě zdlouhavých peripetií a jednání v roce 2013. Jedná se o zakázky v celkové hodnotě 2,1 miliardy eur, což je přibližně 50 miliard korun. Tyto zakázky budou následně propláceny z evropského rozpočtu.

Z vyjádření evropského komisaře pro dopravu Antonia Tajani vyznělo, že s Galileem si Evropská unie pořizuje moderní satelitní navigační systém, který povede mimo jiné k zefektivnění evropského hospodářství a ke snížení nákladů na dopravu.

Obsahem výběrových řízení by nemělo být pouze vybrání dodavatelů součástek pro 26 satelitů. Unie údajně projevila zájem i o dodávky některých pozemních systémů, jako jsou například řídicí systémy. Galileo bude v konečné fázi sestaveno z celkem 30 satelitů, z nichž dva jsou již nyní na oběžné dráze. Souhrnné náklady na vybudování systému by se měly vyšplhat na částku 3,4 miliardy eur.

Přečtěte si také

IT byznys: končí jedna velká éra, Bill Gates opouští vedení Microsoftu
IT byznys: nová verze Firefox 3.0 s rekordním počtem stažení
IT byznys: nový způsob podvodů s platebními kartami
IT byznys: údajný prodej statisíců osobních údajů lidí Komerční bance
IT byznys: humbuk kolem návštěvy Steva Ballmera v Praze
IT byznys: Tn.cz: negativní ohlasy, přesto vysoká návštěvnost
IT byznys: růst výdajů na bezpečnost IT o 11 %
IT byznys: ČTÚ prověří neúměrně dlouhé čekání na poštách
IT byznys: Telefónica O2 zřejmě čeká exekuci
IT byznys: NetCentrum posiluje tým, zaměří se na on-line video
IT byznys: Carl Icahn chce dosadit do vedení Yahoo! své lidi


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Systém pro STK by měl za 120 mil. Kč nadále provozovat AutoCont

ČTK , 22. červen 2018 10:00

V novém smluvním období by firma měla zajistit také propojení s obdobnými systémy jednotlivých člens...

Více 0 komentářů

Divize firmy Deutsche Telekom T-Systems ruší 10 000 míst

ČTK , 22. červen 2018 09:00

Na 6000 míst z celkového počtu má být zrušeno v Německu v průběhu příštích tří let....

Více 0 komentářů

Šéfovi Intelu srazil vaz vztah na pracovišti

ČTK , 22. červen 2018 08:00

Ve funkci předsedy představenstva a člena správní rady Krzaniche přechodně nahradí dosavadní finančn...

Více 0 komentářů

Kalendář

19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
22. 06. Prague Data Cities Congress 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Musk: Favoritem pro evropskou továrnu na baterie Tesly je Německo

ČTK , 21. červen 2018 10:00

Revoluce elektrických aut zvýší do roku 2025 hodnotu evropského trhu s bateriemi na zhruba 250 milia...

Více 0 komentářů

Česko testuje komunikaci mezi auty, vlaky a MHD

ČTK , 21. červen 2018 09:00

Vozidla si budou vyměňovat informace například o tom, jak je vlak daleko od závor, nebo že tramvaj v...

Více 0 komentářů

Xiaomi chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů

ČTK , 21. červen 2018 08:00

Půjde o jednu z největších primárních nabídek akcií v technologickém sektoru za posledních několik l...

Více 0 komentářů

Kryptoměnovou burzu Bithumb napadli hackeři

ČTK , 20. červen 2018 10:16

Za poslední týden jde již o druhý útok na kryptoměnové burzy v Jižní Koreji. Bitcoin opět klesl....

Více 0 komentářů