• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Kancelář v mobilu: HTC HD2

Petr Švec
8. 12. 2009
| Články
Test

V průběhu listopadu se na pultech obchodů objevil dlouho očekávaný smartphone HTC HD2. Zcela nový operační systém Windows 6.5, mamutí 1 GHz procesor, či 4,3“ dotykový displej namlsaly nejednoho zájemce. To vše navíc pod hlavičkou HTC, jejíž zařízení patří dlouhodobě ke špičce mezi manažerskými telefony. Je ale HTC HD2 opravdu tak dobrý, jak se od něj očekává? To i mnohé další pomohou zodpovědět následující řádky.

Obal
Model HD2, nová vlajková loď výrobce HTC.

Smartphony, tedy takzvané „chytré“ telefony, se v posledních letech dostávají stále více do módy. Tomu odpovídá jak zájem výrobců, tak i silný meziroční růst tohoto segmentu, který stabilně dosahuje dvouciferných hodnot. Je ale otázkou, jak moc použitelné jsou některé z těchto zařízení na něco jiného, než na zábavu. Pokud by záleželo pouze na subjektivním názoru autora, HTC HD2 by to měl celkem těžké.

Nadstandardní výbava

Model HD2, kódovým označením HTC Leo, dostal do vínku rozhodně výjimečnou výbavu. Gigahertzový procesor Qualcomm Snapdragon a 448 MB operační paměti dnes mezi mobilními telefony rozhodně nepatří ke standardu. To doplněné o impozantní a skvělý 4,3“ dotykový displej dává základ velmi kvalitnímu telefonu.

Výbava se ovšem odrazila i na rozměrech a váze telefonu. Ten tak s rozměry 120,5 x 67 x 11 mm sice není rozhodně žádný drobeček, kupodivu to ale nevadí. HTC HD2 padne dobře do ruky a v okamžiku jeho větší rozměry a váhu 157 gramů přestanete vnímat. Při běžném čtení zpráv, vybírání ze seznamu, nebo surfování internetem k ovládání bohatě postačí palec jedné ruky.

Co se zpracování týká, nelze HTC HD2 nic vytknout. Jednotlivé části k sobě doléhají přesně a ani při prohmatávání nevržou. Horní a spodní část telefonu je potažena vrstvou gumy na ochranu před odřením. Zadní kryt, pod kterým se skrývá SIM karta, paměťová karta a akumulátor, je pak vyroben z odolného hliníku. To nejlepší na konec, tedy displej. Protože právě displej je nejvíce zatěžovanou a zároveň nejkřehčí částí celého telefonu, je vyroben z tvrzeného skla, odolného proti poškrábání.

Spolu s telefonem navíc obdržíte bohatou výbavu v podobě poměrně dobrých sluchátek pro poslech hudby, praktického pouzdra a držáku do auta. Ano, HD2 se dá použít i jako satelitní navigace. V tomto ohledu nás telefon příjemně překvapil. Navigace byla rychlá, spolehlivá a doplněna řadou příjemných drobností, jako je přehled nejbližších benzínek, zajímavých míst v okolí, a tak dále. Toho bylo docíleno propojením s online službami, jako je Wikipedia, Flickr, nebo Google Maps.

Telefon přichází jako první s operačním systémem Windows Mobile 6.5. V porovnání s předchozí verzí se rozhodně jedná o dobrou volbu, přesto nás při testování neopustil pocit, že WM 6.5 nebyly nejlepší volbou. I přes extrémně výkonný hardware měl HD2 občas problém se zpracováním některých úloh. Zdánlivě nenáročné úkony trvaly příliš dlouho a telefon se několikrát i zcela zasekl a bylo jej nutné restartovat.

Obal
HTC HD2 poslouží i jako velmi dobrá navigace.

V porovnání s ostatními smartphony postavenými na platformě Windows Mobile je ale HTC HD2 i tak bleskově rychlý. Lze se ovšem domnívat, že při srovnání například s operačním systémem Android už rozdíl v rychlosti tak závratný nebude. A to jsou „androidí“ telefony (v případě HTC je to například model Hero) podstatně hůře hardwarově vybaveny, než HTC HD2.

Celkově se ale rozhodně jedná o posun vpřed. WM 6.5 dávají telefonu příjemné uživatelské rozhraní a už v základu několik výborných aplikací navíc. Pro uživatele znalého „klasických“ Windows není ani práce s tímto operačním systémem velký problém. Instalaci nových aplikací, či konfiguraci emailových účtů do integrované verze Outlooku tak zvládne snad každý.

Multimédia především

Jestli je HTC HD2 v nějakém směru bez přehánění dokonalý, jsou to multimédia. Ať už si pod tímto slovem představíte cokoliv, model HD2 vaše očekávání naplní a předčí. Vzhledem k podpoře 3G sítí, tedy tam, kde jsou dostupné, je procházení internetu rychlé, plynulé a pohodlné.

To samé se dá říct i o sledování videí, ať už streamovaných z portálu YouTube (HD2 na to obsahuje samostatný program), nebo uložených na paměťové kartě. Zvuková kvalita přehrávaných skladeb je na průměrné, až lehce nadprůměrné úrovni. Nečekejte zázraky, ale na poslouchání během jízdy v autobusu bohatě postačí.

Telefon je také vybaven pohybovým senzorem. Při fyzickém otočení přístroje tak dojde i k rotaci celé plochy. Tuto drobnost každodenně oceníte při sledování videí, čtení textů, brouzdání po internetu, nebo jiné práci.

Součástí HD2 je i 5 MPx fotoaparát, který dnes nesmí chybět na žádném dražším telefonu. Nutno podotknout, že kdyby chyběl právě na HD2, bylo by to možná lépe. Optika fotoaparátu jednak poměrně výrazně vystupuje ze zadní strany zařízení a také kvalita pořízených fotografií není nijak zvlášť dobrá. Od fotoaparátů zabudovaných do mobilu samozřejmě nelze čekat žádné zázraky, fotografie pořízené HTC HD2 jsou ale velmi výrazně rozostřené a často mají růžový nádech.

Obal
Procházení funkcemi v OS Windows Mobile 6.5.

Ale…

Výhod bylo víc, než dost, HTC má ovšem i několik stinných stránek. Tou pravděpodobně největší je ten tak vychvalovaný displej. Ten je sice impozantní a příjemný, práce s ním ale může být i komplikací. Vzhledem k absenci stylusu je použití některých aplikací vyžadujících přesné ovládání téměř nemožné. Problémy se objevovaly i při tak normálních činnostech, jako je psaní poznámek, emailů, nebo SMS zpráv. Jednoduše řečeno strefit to správné tlačítko je při snaze o rychlejší psaní velmi obtížné a vyžaduje to dlouhodobé trénování.

Majitelé dotykových telefonů už budou v tomto směru nejspíš vycvičeni. Autor tohoto článku je ale „bohužel“ majitelem telefonu s hardwarovou QWERTY klávesnicí a neustálé ťukání do displeje pro něj představovalo zásadní změnu.

Poměrně nízká výdrž baterie hodnocení HD2 také nepřidává. Kapacita baterie je sice obecným problémem smartphonů, jeden den při běžné práci nám ale i tak přijde dost málo. Při větší zátěži (představte si cokoliv od sledování videa po spuštěnou navigaci) se telefon navíc silně zahřívá. To je daň za výkonný procesor.

Na výsledném dojmu má vliv i několik dalších drobností, které nás během testování nemile překvapily. Jednalo se především o velmi pomalou a špatnou odezvu zámku telefonu. Po aktivování displeje trvá obvykle sekundu až dvě, než je možné s posuvným zámkem vůbec pohnout. Navíc ne vždy se podaří zámek jednoduše uchopit a proces odemykání se tak zbytečně protahuje až na několik dlouhých vteřin. V rámci pravidelných aktualizací by ověm měl tento problém být odstraněn.

HTC HD2, kancelář v mobilu?

Vraťme se nyní k hlavnímu tématu tohoto článku a položme si otázku, jestli je HTC HD2 opravdu kancelář v mobilu. Odpověď tak jednoduchá bohužel není. Na jednu stranu rozhodně ano, tedy alespoň, co se softwarové výbavy týká. Jak už bylo zmíněno, telefon disponuje integrovaným klientem MS Outlook, který je velmi jednoduše nastavitelný. Synchronizace kontaktů, kalendáře, úkolů a poznámek je tak otázkou pár desítek vteřin.

Samozřejmostí je také několik, dnes už standardních forem síťové komunikace. Vedle již zmíněné podpory 3G je to síť Wi-Fi a Bluetooth. Bezdrátová síťová karta v telefonu HTC HD2 pochází z dílen výrobce D-Link a je poměrně kvalitní a nebyl problém se připojit ani na zabezpečené sítě. Dokonce i připojení do bezdrátové sítě eduroam proběhlo rychle a bez problémů. Kdo eduroam zná, pochopí.

Telefon stejně kromě toho disponuje i funkcemi pro připojení ke vzdálené ploše. Po připojení je s počítačem možné bez problémů pracovat. Jedinou komplikací jsou situace, kdy se na 4,3“ displeji pokoušíte prstem strefit na tu správnou ikonu na ploše. Ale i to se dá překonat.

Můj názor

Osobně považuji HTC HD2 za skvělý multimediální telefon, pro toho, kdo se je ochoten smířit s jeho velkými rozměry. Odměnou mu bude kvalitní zvuk a video, napojení na portály typu Facebook, YouTube, nebo Twitter a příjemné a rychlé procházení internetu. Na druhou stranu se z mého pohledu HTC HD2 nemůže v pracovních funkcích vyrovnat některým konkurenčním zařízením. Velmi subjektivně řečeno, s mou stařičkou BlackBerry 8820 se mi pracuje rychleji, pohodlněji a účelněji, než s HD2. Věřím ale, že to je především o zvyku.

Tedy k verdiktu. S koncovou cenou těsně pod 15 tisíci Kč je HTC HD2 pořád velmi atraktivní a spoustu toho nabízí. Pro člověka, který je na práci s dotykovými displeji zvyklý, a kterému nedělají problém větší rozměry a váha, je tento model rozhodně dobrou volbou. Vzhledem k použití platformy Windows Mobile 6.5 nepředstavuje propojení s většinou firemních aplikací velký problém. Pro toho, kdo mezi mobily s dotykovými displeji teprve proniká, může HD2 znamenat menší zklamání. Rozhodně se ale nejedná o špatný telefon, naopak. HTC HD2 rozhodně patří mezi to lepší, co lze dnes na trhu se smartphony pořídit.

Přečtěte si také:

HTC: Cesta z neznáma přímo na výsluní
HTC HD2: Nový Windows phone s HTC Sense
HTC Touch Diamond: král mezi komunikátory
Vyzkoušeli jsme HTC Touch Cruise, rozeného navigátora

Rubriky: HardwareInternet

Související příspěvky

Zprávičky

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

8. 5. 2025
Zprávičky

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

7. 5. 2025
Zprávičky

Novozélandský premiér navrhuje zákazat sociální média pro osoby mladší 16 let

6. 5. 2025
Zuzana Švecová, generální ředitelka Cisco Česká republika na Cisco Connect 2025
Články

Technologická konference Cisco Connect 2025 se zaměřila na kyberbezpečnost

6. 5. 2025

Zprávičky

Průzkum: Většina českých investorů o kryptoměny neprojevuje velký zájem

ČTK
10. 5. 2025

Většina českých investorů neprojevuje o kryptoměny, zejména bitcoin, velký zájem a klesá i důvěra

Kryptoměny a jejich ekonomika

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

ČTK
9. 5. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se včera poprvé od února vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Prodej amerického komunikačního vybavení Česku se týká kryptografických zařízení

ČTK
7. 5. 2025

Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 181 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

ČTK
6. 5. 2025

Německo dnes podle agentury DPA postihl rozsáhlý výpadek šifrovaného komunikačního systému využívaného policií, hasiči,

Novozélandský premiér navrhuje zákazat sociální média pro osoby mladší 16 let

ČTK
6. 5. 2025

Novozélandský premiér Christopher Luxon chce zakázat dětem mladším 16 let přístup na sociální sítě.

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

NCHO

Screengrab!

Mix zóna

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • DNA ze starověkého sýra ukazuje evoluci laktobacilů
  • Sonda z dob studené války se vrací na Zemi
  • Astrofoto měsíce: Simeis 147- Spaghetti nebula

RSS AbcLinuxu RSS

  • Vývoj renderovacího jádra Servo za uplynulé dva měsíce
  • Raspberry Pi Connect 2.5
  • 1272 projektů (vývojářů) přijatých do Google Summer of Code 2025

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.