Google vs. Oracle: Kdo tahá za kratší konec?

Pavel Houser , 04. duben 2018 11:30 0 komentářů

Po 8 letech právních sporů vstoupila soudní tahanice mezi Googlem a Oraclem do dalšího kola. Nakolik lze rozhraní API pokládat coby duševní vlastnictví za předmět ochrany a co je to vlastně „férové použití“?

Tentokrát dal soud za pravdu Oraclu. Komentátor na The Register Andrew Orlowski, který s oblibou píše proti Googlu, tím považuje výsledek sporu za hotovou věc. Tvrdí, že Google prostě od počátku spoléhal na to, že se Sunem, respektive tehdejším vedením Sunu, by záležitost vždy dokázal urovnat a licenční smlouvu na Javu/API Javy v nejhorším podepsat dodatečně (Jonathan Schwartz, dřívější CEO Sun Microsystems, ostatně svědčil u soudu v předcházejícím kole ve prospěch Googlu). Nicméně jakmile byl Sun koupen Oraclem, narazil Google na úplně jinou firemní kulturu. Orlowski bývá ve svých názorech spíše osamocen, tentokrát ale na vítězství Oracle sází i komentář Bloombergu.

Těžko ovšem říct, kde všichni berou jistotu v konečný výsledek, když soud již několikrát otočil. V roce 2016, když Google vyhrál předchozí kolo, zase skoro všichni komentátoři tvrdili, že spor je tím u konce (mj. předjímali výsledek podle toho, co se jim více líbilo). U těchto záležitostí ale nemá podle mého názoru prakticky smysl se zabývat dílčími verdikty, když se všichni odvolávají a odvolávají proti odvolání. Případ se ještě stále nedostal ani před Nejvyšší soud USA. Navíc většinou na spor nahlížíme očima lidí s technickým vzděláním, právničina je něco jiného. A ostatně ani soudci zatím spolu po celou dobu sporu rozhodně nejsou ve shodě.

Viz také: Oracle vs. Google – jiný pohled

Podstata sporu: Google do Androidu neimplementoval samotnou Javu, ale přidal její API (kopii rozhraní zajišťující kompatibilitu aplikací). Předmětem sporu je tedy to, nakolik lze API chránit. V roce 2014 soud rozhodl, že API Javy je chráněno jako duševní vlastnictví (navíc se řešilo, co spadá do autorského zákona, co do patentů atd.).

Orlowski zakládá svůj pohled na věc na tvrzení, že Google teď tedy nerozporuje (nemůže) samotné porušení duševního vlastnictví, ale pouze tvrdí, že na jeho straně je „fair use“, rozhodnutí ve prospěch Oraclu by jako precedens zpomalilo technické inovace apod. Tím však důkazní břemeno spadá na Google a finálně prý soud rozhodne podle toho, jak je zákon napsán, ne podle toho, co např. „prospívá inovacím“. Pokud se to někomu nelíbí, měl by (opět: dle Orlowského) usilovat spíše o změnu zákona.

Jenže jak již řečeno, předešlé verdikty podle téhož zákona vyzněly i ve prospěch Googlu. Nyní přitom dochází na takové jemnosti, jako zda fair use znamená jen nekomerční použití, zda Android je nekomerční, když je zdarma atd. Opravdu nezbývá než vyčkat.

Mimochodem Oracle požaduje 8,8 miliardy dolarů, přičemž Sun koupil v roce 2010 za 7,4 miliardy. Z tohoto hlediska by se akvizice opravdu vyplatila; i když mezitím samozřejmě došlo v USA ke kvantitativnímu uvolňování a pořádnému nárůstu cen akcií. A za druhé, i pokud Oracle nakonec vyhraje, neznamená to automatické přiklepnutí požadované částky, výše odškodnění by se ještě řešila zvlášť.

Zdroj: The Register a další


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30
Pavel Houser

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

VíceRSS 

Zprávičky

McKinsey: Digitalizace zvýší HDP ČR o 26 miliard eur

ČTK , 21. listopad 2018 11:42

Podíl digitální ekonomiky je již nyní v ČR větší než v pěti největších zemích EU....

Více 0 komentářů

O2 zvýšila zisk o 2,5 % na 4,2 miliardy Kč

ČTK , 21. listopad 2018 10:36

Na Slovensku vzrostly celkové provozní výnosy o 9,7 % na 216 milionů eur....

Více 0 komentářů

Cook napadl Facebook a chválí GDPR

ČTK , 21. listopad 2018 08:00

Regulace technologického sektoru v oblasti soukromí uživatelů je podle šéfa Applu nevyhnutelná....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Bitcoin pokračuje v poklesu, dostal se pod 4500 dolarů

ČTK , 20. listopad 2018 13:10

Krátce po poledni vykazoval bitcoin na burze Bitstamp pokles o sedm procent na 4400 dolarů....

Více 0 komentářů

Díky poptávce v Indii a v Evropě je Xiaomi za čtvrtletí v zisku

ČTK , 20. listopad 2018 09:00

Po vstupu na burzu firma hlásí výsledky hospodaření teprve podruhé. Z IPO získala 4,72 miliardy dola...

Více 0 komentářů

Apple snížil výrobní objednávky nových iPhonů

ČTK , 20. listopad 2018 08:00

Apple před několika týdny šokoval investory, když snížil odhad prodeje....

Více 0 komentářů

Veeam v Česku vytvoří 500 nových pracovních míst

Pavel Houser , 19. listopad 2018 16:33

Firma investuje 3,39 miliard korun do svého hlavního centra pro výzkum a vývoj v Praze....

Více 0 komentářů