Absolventi v prvním zaměstnání hledají možnost profesního růstu a kariérního postupu

Kravatak

Specifickou skupinou na trhu práce jsou studenti a absolventi, jejichž preference týkající se podmínek pro nástup do prvního zaměstnání zjišťovala poradenská společnost KPMG. Její studie ukázala, že mladí absolventi se rozhodují o první práci podle toho, zda-li je tam může čekat profesní rozvoj a kariérní postup. Potřebují též motivaci, uznání a očekávají další možnost vzdělávání.


KPMG definuje preference nadaných mladých lidí

Poradenská společnost své šetření s názvem „Žádaní zaměstnavatelé“ realizovala na vzorku 345 vysokoškoláků z osmi zemí Evropy, Blízkého východu a Afriky.

Hlavní indicie pro volbu zaměstnání studenty

Průzkum měl odhalit především, co motivuje vysokoškolské studenty. KPMG se v šetření koncentrovalo na výzkum preferencí mladých a vysoce nadaných jedinců z hlediska výběru budoucího zaměstnavatele. Studie se zúčastnili také mladí lidé z České republiky.

KPMG ve své nové studii vyjmenovává hlavní rozhodovací faktory pro volbu prvního zaměstnání. Nadaní mladí lidé touží zejména po dalším rozvoji, postupu v kariéře, vzdělání a uznání. Od zaměstnavatele také nově čekají vyvážení soukromého a pracovního života. KPMG průzkum uskutečnila konkrétně v rámci úvodních fází soutěže International Case Competition, pořádané v zemích regionu EMeA (Evropa, Střední východ a Afrika).

Pavla Slabihoudková, Senior Manager v oddělení Human Resources v KPMG Česká republika, uvedla: „71 procent absolventů se již u prvních kol pohovorů velmi zajímá o možnosti kariérního růstu v rámci firmy.“

Nečekaným výstupem studie bylo zjištění, že 87 procent mladých absolventů neočekává, že ve svém prvním zaměstnání setrvají déle než pět let. Za Českou republiku se tak dokonce vyjádřilo celých 96 procent dotazovaných, což je nejvyšší počet ze všech zkoumaných zemí.

V odpovědích mladých lidí se též objevil názor, že roli v rozhodovacím procesu hraje také příjemné pracovní prostředí. Znatelná je touha získat zkušenosti z práce v zahraničí. 89 procent respondentů se domnívá, že zahraniční pracovní zkušenosti jsou velmi zajímavé. Respondenti se v 82 procentech vyjádřili v důležitosti splnění podmínky Work-life balance, tedy rovnováhy mezi soukromým a pracovním životem.

Omezení podnikových náborů

Průzkum, který realizovala společnost LMC prostřednictvím svých personálních portálů Jobs.cz a Tobjobs.sk, ukázal že v posledních měsících ovlivněných krizí přední české firmy omezily nábor absolventů vysokých škol. Podniky se bez nich v letošním roce pravděpodobně obejdou snadněji než v minulých letech. Firmy si začaly vybírat spíše odborníky disponující větší praxí, kterých je nyní na pracovním trhu více.


Snížený zájem firem o absolventy

Silný propad ekonomiky způsobil, že nábory absolventů v letošním roce omezily čtyři české a tři slovenské firmy, které se šetření Jobs.cz a Tobjobs.sk zúčastnily. Přestože se šetření účastnilo pouze 25 firem, jednalo se o významné hráče na trhu, kteří se ve svých firemních politikách o absolventy zajímají systematicky.

Šanci chtějí dát firmy absolventům alespoň formou flexibilních zaměstnávání, jako jsou například zkrácené úvazky nebo příležitostné výpomoci. Až 81 procent organizací potvrdilo, že poměr přijatých absolventů k celkovému počtu zaměstnanců tvoří zhruba jednu desetinu. Na jednu volnou absolventskou pozici se podle poloviny odpovědí hlásí více než 10 kandidátů

Ochota pracovat za nižší plat

Podle názoru Kláry Antošové, recruitment konzultanta společnosti Hays Česká republika, v současnosti není pro čerstvé absolventy vysokých škol lehká doba, ale mnozí si to uvědomují, jsou ochotni pracovat za nižší plat, případně účastnit se neplacených stáží za účelem získání praxe.

„U absolventů je více než kdy jindy důležitá pracovní zkušenost a znalost angličtiny. Existují ale i tací, kteří sice práci hledají, ale nastoupit do zaměstnání jsou ochotní až v září. S tím často nepočítají zaměstnavatelé, kteří pak mohou dát přednost flexibilnějšímu kandidátovi,“ řekla Antošová.

Jedním z atributů dnešních absolventů je i to, že neplánují hledat práci v Evropě či Americe, jsou si vědomi, že v zahraničí je nyní mnohem těžší prorazit.

Přečtěte si také

Monster.cz: kvůli krizi poklesl počet nabídek práce o 40 %
Průzkum: Evropské firmy opět oživily nábor

Exit mobile version