Marek Erneker: V podstatě každý systém je napadnutelný

ITBiz.cz se snaží přinášet rozhovory s představiteli zajímavých projektů z oblasti IT byznysu. Dnešní respondent Marek Erneker, výkonný ředitel společnosti IGNUM, v prvním díle rozhovoru hovořil o hrozbách přicházejících od počítačových zločinců, nebezpečích komunikace prostřednictvím sociálních sítí, pokračujícímu trendu hrozeb malware. Dozvíte se také informace o bezpečnostní problematice spojené s webhostingem.


Marek Erneker

Trvalá spojitost Internet a převod peněz

Internet si podmaňuje stále více uživatelů, počítačoví zločinci používají stále sofistikovanější metody útoků, odkud si myslíte, že uživatelům na Internetu hrozí největší nebezpečí?

Internet je stále více využíván k aktivitám spojeným s převodem peněz, ať už se jedná o služby internetového bankovnictví nebo nakupování po internetu. Různé útoky DDoS jsou v dnešní době technicky řešitelné. Problém vzniká především u útoků, kdy jsou uživatelům nahrazovány webové stránky. Mnoho uživatelů tuto záměnu nepozná.

V České republice se během několika měsíců staly fenoménem sociální sítě, což samozřejmě láká i kyber zločince. Čemu by se měli uživatelé vyvarovat, aby předešli bezpečnostním problémům?

Sociální sítě slouží především jako komunikační kanál. Mohou tedy představovat nebezpečí v rovině zveřejnění osobních údajů, které si zveřejnit nepřejeme. V extrémních případech potom mohou být tyto informace zneužity např. k manipulaci s účastníky. Každý by tedy měl dobře zvážit, do jaké míry chce své soukromí sdílet s ostatními.

Odborníci pro letošní rok predikovali, že malware bude stále častěji cílen na webové stránky a služby založené na cloud computingu, myslíte, že se tento trend potvrzuje?

Ano, domnívám se, že tento trend skutečně nastupuje. Osobní počítače uživatelů však také hrají svoji roli – často tvoří základnu útočníků při DDoS útocích. Obecně stoupá počet útoků na komerční či zajímavé služby na internetu.

Webhosting: Nebezpečí v odcizení dat zákazníků

Jednou z oblastí, které se věnujete nejvíce, je webhosting. Jak je to zde s bezpečností, jaké jsou největší hrozby?

Webhosting je jedním z prostředků internetové komunikace. Největší hrozbou u webhostingu je neoprávněné získání přístupových údajů k interním datům dalších systémů. Takto se dají získat např. data zákazníků, která jsou následně zneužita. Typickým příkladem je změna čísla účtu k hrazení faktur. Zákazníci dostanou výzvy k platbě s požadavkem na hrazení na úplně jiný účet.

Další z možností je celkové přesměrování domény na jiný obsah, který pak může simulovat podobný obsah, ale data získávat pro vlastní prospěch.

Známý je také phishing, který funguje podobně – na cizí stránky se nahraje „kopie“ jiného webu, typicky bankovní aplikace. Uživatelé jsou na tyto stránky přesměrování pomocí rozesílaného SPAMu. Vyplněním údajů na této stránce dávají útočníkovi své skutečné přístupové údaje do své bankovní aplikace.

Jak by měl podle Vás vypadat bezpečně nakonfigurovaný webhostingový server?

Bezpečnost webového serveru je jen kapkou v celé škále nutných nastavení k zajištění bezpečného poskytování webhostingu. Od serveru samozřejmě vyžadujete absolutní oddělení aplikací různých uživatelů, což je sice technicky relativně široké téma, zároveň však naprostý standard. Dalšími a neméně důležitými podmínkami bezpečnosti je zajištění směrování domény, ověření obsahu, zajištění šifrovaného spojení a nastavení dostatečně bezpečných hesel, resp. přístupů. Dál bychom mohli pokračovat fyzickou bezpečností serverů, bezpečností sítě, ale i řádným týmem administrátorů daného serveru.

Jakých chyb se správci při konfiguraci serverů nejčastěji dopouštějí?
Přiznám se, že nejsem administrátor, takže tahle otázka je mi velmi vzdálená. Jaké jsou nejčastější chyby, to nedokážu říct. Občas se setkávám v podstatě s dvěma extrémy – administrátoři, kteří nic neřeší a administrátoři, kteří řeší vše až přespříliš paranoidně, což vede k velkému omezování možností uživatelů.

Otázka investic do bezpečnostního auditu

Jak by měly firmy přistupovat k investicím do zabezpečení a penetračních testů webových serverů? Nepodceňují tuto problematiku?

Investice do penetračních testů a bezpečnostních auditů je především otázkou ekonomické rozvahy. V podstatě každý systém je napadnutelný. Je-li webová prezentace vaším jediným obchodním kanálem, rozhodně se vyplatí věnovat zvýšenou pozornost jeho spolehlivosti a bezpečnosti. Investice do bezpečnostního auditu vám pomůže výrazně eliminovat, resp. zlepšit bezpečnostní situaci, a tím nepřímo posílit aplikaci proti výpadkům. Neexistuje recept, ale základní otázka zní v podstatě vždy stejně – co budu dělat, když web X minut/hodin/týdnů nepojede? Dnešní schopnosti techniky a možná kvalita hostingu zaručuje vysoké dostupnosti aplikací. Výpadky jsou pak mnohem častěji z důvodů zneužití aplikace či napadení sítě, než havárie technologií.

Co je svým klientům v oblasti bezpečnosti serverů schopna společnost IGNUM nabídnout? Přinášíte nějakou přidanou hodnotu ve srovnání s konkurencí?
IGNUM se od počátku orientuje na zabezpečení webových serverů nadstandardním způsobem. Standardně nabízené aplikace obsahují řadu patchů vedoucích k vyššímu zabezpečení. Pokud jsme limitováni možnostmi samotných aplikací, hledáme alespoň možnosti jak zlepšit schopnost útok včas odhalit.

Současně se snažíme nabídnout zákazníkům i řadu přidaných služeb zvyšujících zabezpečení. Typickým příkladem je nastavení SSL komunikace či zřízení autorizovaného nebo neautorizovaného certifikátu.

Profil

Marek Erneker pracuje ve společnosti IGNUM šestým rokem. Před svým jmenováním výkonným ředitelem působil jako hlavní programátor a člen úzkého vedení společnosti. Je zodpovědný za každodenní řízení aktivit společnosti a její další rozvoj ve všech oblastech působnosti.

Přečtěte si také
Dopady krize v IT
Webhoster jako správce systému nebo všestranná profese
Marek Erneker: k doméně je třeba nabízet všechny související služby
Jak správně vybrat webhosting?

Exit mobile version