• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
Home Komentujeme

Je budoucnost v OLED displejích?

Michal Polák
26. 2. 2009
| Komentujeme
OLED

Doba CRT monitorů je již dávno za námi a LCD patří každodenní realitě. Ve světě výpočetní techniky máloco zůstává beze změn. Současné zobrazovací jednotky již dosahují vynikajících kvalit v mnoha ohledech a ubývá možností vylepšování. Proto se pozornost mnoha z nás obrací na tzv. OLED displeje, které slibují sloučení výhod z obou zmíněných technologií. Často se o nich totiž hovoří jako o monitorech budoucnosti. Jak to s nimi je opravdu?

Sony
OLED displej od společnosti Sony; zdroj fotografie: cnet.com

Ohlédnutí do historie

Technologie CRT (Cathode Ray Tube) se u počítačů neobjevila poprvé. Donedávna ji využívaly televizory. Až z tohoto segmentu se dostala k uživatelům osobních počítačů. Právě v této části trhu si dlouhou dobu držela své nezastupitelné místo. S pozicí CRT monitorů pořádně otřásl až příchod a následné masivní zlevňování LCD monitorů (Liquid Crystal Display). CRT displeje se ještě dokázaly udržet v segmentu televizorů. Odtud je však zejména v posledních dvou letech vytlačily LCD, kterým v současné době patří zaslouženě trh. Jaké jsou mezi nimi hlavní rozdíly?

CRT monitorům musíme v každém případě vytknout jejich nepříznivý vliv na lidské oči. Jejich neustálé blikání o určité frekvenci při delším používání hrozí zdravotními následky. Geometrie obrazu také nepatří mezi nejlepší, na druhou stranu disponují prakticky okamžitou odezvou a v mnoha případech výborným barevným podáním. LCD se zase může pochlubit přívětivostí k lidským očím, malou velikostí pro danou úhlopříčku, nízkou spotřebou a také lepší geometrií obrazu. Levnější modely zase nemají ideální odezvu a trápí se s barevným podáním. Posledně dvě vyjmenované nevýhody již dnes neplatí prakticky už od střední třídy, nicméně pro profesionální využití a práci s grafikou jsou zapotřebí opravdu drahé monitory. Přiznejme si však, že tomu o mnoho jinak nebylo ani v případě CRT.

Jak tedy OLED funguje?

Hlavní výhody technologie OLED (Organic Light Emitting Diode) plynou samozřejmě ze samotného principu. Oproti předchozím je velmi jednoduchý. Hlavní složkou jednoho obrazového bodu jsou tři organické části (právě odtud se bere přívlastek Organic). Každá má vlastní základní barvu, tedy modrou, zelenou a červenou. Jedná se o směšování RGB, pomocí kterého ve výsledku umíme namíchat všechny barvy. Částice nazýváme organické emitory. Umístěné jsou mezi katodou a anodou. V tomto okruhu existuje elektrický obvod, na kterém měníme napětí, samozřejmě v určitém ohraničeném rozsahu. Podle hodnoty napětí, které přivádíme na jednotlivé organické emitory, vzniká požadovaná barva. Tímto způsobem skládáme celý obraz a dostaneme pozoruhodný výsledek: pokud na část displeje nepřivedeme napětí, pak nevydává do prostoru žádný svit. Tím je dosaženo hodnoty kontrastu, o které se nám u LCD displejů ani nezdálo. Velkou výhodou je také fakt, že se jedná o organické látky. Můžeme je proto nanášet na prakticky jakýkoliv povrch. Při nižších napětí lze také snížit spotřebu elektrické energie. V praxi tak dostáváme displej s prakticky neomezeným kontrastem, nízkou dobou odezvy a vysokým počtem barev (okolo 16 milionů). Výborně se tak hodí i do mobilních zařízení, jejichž displeje pak budou dobře čitelné i pod otevřeným nebem.

OLED
Ohebný displej v podání společnosti Sony; Zdroj fotografie: engadget.com.

Tady všude už je a bude

Přestože to není obecně známo, OLED displeje již lze zakoupit. Společnost Sony již některé s menší úhlopříčkou prodávala už minulý rok. V segmentu displejů pro běžné osobní počítače se začne ve větším měřítku OLED prodávat možná ještě letos. Naznačují tomu kromě zpráv také plně fungující koncepty na veletrzích. O tom jsme vás informovali také v článku vydaném k příležitosti veletrhu Consumer Electronics Show 2009 na počátku letošního roku. Podle dostupných zpráv se chystají v letošním roce vydat větší OLED displeje společnosti Sony, Panasonic, Samsung a také LG. Zejména na počátečních odbytech bude záviset cena a uvádění dalších modelů.

Následovat budou displeje v noteboocích a mobilních zařízeních. Vzhledem k vysokému kontrastu mají v posledně zmíněném segmentu velkou šanci uspět, současné displeje například u komunikátorů jim kvalitou nebudou schopny konkurovat. V oblasti kapesných multimediálních přehrávačů a digitálních fotoaparátů nepatří OLED displeje mezi žádné horké novinky.

Elektronický papír v roce 2009

Před lety jsme si v mnoha médiích mohli přečíst, jakou budoucnost mají elektronické noviny. Jen si každé ráno nahrajete noviny na paměť a vyrazíte do práce. Cestou si z jednoho lehkého, ohybného a odolného displeje přečtete novinky za posledních několik hodin. Panují úvahy také o bezdrátové aktualizaci a mnohých dalších inovacích. Přínos takové technologie pro životní prostředí by byl jistě nemalý, vždyť by denně odpadla spotřeba papíru v globálním měřítku o tisíce tun papíru. Ne náhodou má OLED displej v této oblasti úvah a konceptů své nezastupitelné místo. I když to funguje, nic se neděje. Čas na elektronické noviny a knihy ještě nedozrál. Lidé si jednoduše na listování zvykli a nemají moc důvodů tento fakt měnit, nehledě na nutnost jednorázové vyšší finanční investice.

Leaderem ve vývoji ohebných displejů je společnost Sony. Již v roce 2007 disponovala zařízením schopným zobrazit 16,7 milionu barev, a to při možnosti ohybu a tloušťce pouhé tři milimetry. Na vývoji pracuje také celá řada jiných společností. Asi nejdále je v tomto ohledu Fujitsu a Hewlett-Packard. Důvodů, proč právě OLED se pro elektronické ohebné displeje hodí, je několik. Může za to především možnost nanášení na libovolný povrch a nízká energetická náročnost. Nicméně ohebné displeje nepatří mezi jediné využití. OLED displej je například zabudován v každé klávese klávesnice Optimus Maximus od společnosti Art Lebedev. Pomocí speciálního softwaru si tak uživatel může nastavit například písmo nebo ikony na funkčních klávesách. Tomu odpovídá také cena, která se pohybuje kolem 1 250 euro.

Art Lebedev
Programovatelné klávesy s integrovaným OLED displejem.
Zdroj fotografie: Art Lebedev.

Kdy bude u nás doma?

OLED displeje mají své nesporné kvality a na první pohled žádné výrazné neduhy. Jejich expanze na trh může být však zpomalena faktem, že většina současných uživatelů je spokojena se svým LCD monitorem. Těžko si lze představovat, že lidé budou hromadně nakupovat absolutní novinky. Mnoho kupců si také raději počká na dobu, kdy budou takové displeje vychytané. Zapomínat nesmíme ani na ekonomickou krizi. Přece jen nové výrobní linky potřebují nemalé investice a počáteční ceny nebudou příliš nízké.

Přečtěte si také

CES 2009: Windows 7, OLED displeje a bezdrátové nabíjení
Sony představila svůj ohebný OLED displej
LG Display uzavřelo dohodu s Apple o dodávce LCD
Obtížná čitelnost LCD ve slunci vyřešena

Související příspěvky

Zprávičky

Britský Vodafone jedná s firmou Zegona o prodeji svých aktivit ve Španělsku

23. 9. 2023
Zprávičky

Evropská komise vyměřila Intelu novou pokutu, tu původní částečně anuloval soud

22. 9. 2023
750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří
Zprávičky

Británie signalizovala, že schválí spojení Microsoftu a Activision

22. 9. 2023
Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita
Zprávičky

Microsoft zařadí do Windows asistenta s umělou inteligencí

22. 9. 2023

Zprávičky

Britský Vodafone jedná s firmou Zegona o prodeji svých aktivit ve Španělsku

ČTK
23. 9. 2023

Britská společnost Zegona jedná s britským telekomunikačním operátorem Vodafone Group o možném převzetí jeho

Evropská komise vyměřila Intelu novou pokutu, tu původní částečně anuloval soud

ČTK
22. 9. 2023

Evropská komise (EK) vyměřila americkému výrobci čipů Intel pokutu 376,36 milionu eur (9,2 miliardy

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Británie signalizovala, že schválí spojení Microsoftu a Activision

ČTK
22. 9. 2023

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) signalizoval že schválí upravený plán softwarové

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita

Microsoft zařadí do Windows asistenta s umělou inteligencí

ČTK
22. 9. 2023

Americká softwarová společnost Microsoft od příštího týdne zařadí do svého operačního sytému Windows asistenta

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Cisco za 28 miliard dolarů koupí firmu Splunk, která se zabývá kyberbezpečností

ČTK
21. 9. 2023

Americká společnost Cisco System převezme zhruba za 28 miliard USD (642,9 miliardy Kč) firmu

Umělá inteligence patří podle 56 % učitelů i do škol

Pavel Houser
21. 9. 2023

Více než polovina českých učitelů je přesvědčena o tom, že umělá inteligence patří i

IDC: Globální odbyt nositelné elektroniky se ve druhém čtvrtletí vrátil k růstu

ČTK
21. 9. 2023

Celosvětový odbyt takzvané nositelné elektroniky, jako jsou například chytré hodinky a chytrá sluchátka, se

Před 40 lety uvedla Motorola na trh první mobilní telefon

ČTK
21. 9. 2023

První funkční prototyp spatřil světlo světa v roce 1973, k zákazníkům se technologie dostala

Tiskové zprávy

Objem bezhotovostních plateb dosáhne letos 1,3 bilionu a dál poroste

Sophos: Při podvodech typu Sha Zhu Pan byly využity falešné kryptoměnové obchodní platformy a odcizen více než milion dolarů

Sdružení CZ.NIC posiluje svůj .CZ DNS anycast zprovozněním nové lokality v Sydney

HPE Aruba Networking rozšiřuje portfolio zařízení, a tak pomáhá malým a středním podnikům v rostoucích požadavcích na síť a zabezpečení

Společnost Giga Computing rozšiřuje své portfolio GPU serverů GIGABYTE v reakci na poptávku po generativní umělé inteligenci

Veeam získal od NIAP mezinárodní certifikaci Common Criteria pro kybernetickou odolnost

Zpráva dne

OMEZENÁ NABÍDKA od Goodoffer24: 91% sleva na Windows 10/11 za € 12 a Office 2016 za € 23

OMEZENÁ NABÍDKA od Goodoffer24: 91% sleva na Windows 10/11 za € 12 a Office 2016 za € 23

Redakce
1. 9. 2023

Jsme na začátku září. Zvláště těm, kteří rádi utrácejí za hardware důležité peníze, šetří...

Kalendář

Zář 26
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 24
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Lis 15
Celý den

Umělá inteligence v IT infrastruktuře

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Web v éře, kdy obsah vytváří umělá inteligence

Pavel Houser
1. 9. 2023

Hned několik analýz a komentářů ve významných médiích spekulovalo v poslední době o tom, zda současná...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Afinita

Finanční ředitel

Joomla!

Nejpopulárnější články

Synology DiskStation DS223: Moderní kompaktní NAS nejen pro SOHO

Synology DiskStation DS223: Moderní kompaktní NAS nejen pro SOHO

Redakce
21. 8. 2023

Křemík s nanosloupky efektivně přeměňuje teplo na elektrickou energii

Křemík s nanosloupky efektivně přeměňuje teplo na elektrickou energii

Pavel Houser
11. 7. 2023

Ransomwarový útok stojí české oběti 8,25 milionu korun

Zakázat zákonem platby ransomwarovým vyděračům není reálné

Pavel Houser
9. 8. 2023

Hrátky s magnetickými víry

Feroelektricita a supravodivost se již nevylučují

Pavel Houser
10. 8. 2023

Trendy pro vývojáře: monolitické aplikace neodepisovat a low code bude spíš okrajovou záležitostí

Redakce
25. 7. 2023

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Ve vesmíru objevili obří strukturu: bublinu galaxií velkou miliardu světelných let
  • Vědci dokázali získat a přečíst RNA vakovlka
  • Robotičtí psi a drony jako součást bezpečnostního kamerového systému

RSS AbcLinuxu RSS

  • Facebook má nové logo
  • Sweet Home 3D 7.2 a Sweet Home 3D Mobile
  • Maker Faire Mladá Boleslav

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.