Nákup notebooku pod stromeček: 1. díl

Vánoce

Plánujete si k Vánocům pořídit notebook, případně tímto způsobem někoho obdarovat? V široké nabídce modelů od různých výrobců není pro mnoho lidí jednoduché se orientovat, proto přinášíme průvodce, který ve výběru pomůže. Ve dvou článcích vám poradíme, jak si vybrat ten správný, a popíšeme, na co si dát při koupi pozor.


Někteří lidé si existenci bez notebooku nedokážou vůbec představit

Notebooky se již dávno svou cenou dostaly na úroveň, kdy si je mohou dovolit i běžní domácí uživatelé či studenti. Jejich prodeje se každým rokem prudce zvyšují a tento zájem podněcuje výrobce k uvádění stále nových a výkonnějších modelů na trh. Ne vždy je jednoduché se v celé nabídce zorientovat. Rozhodnout se pro ten správný model totiž zabere mnoho času i zkušenějším uživatelům.

Trh s notebooky je navíc mnohem rozmanitější, než tomu bylo před pár lety. V nabídkách výrobců je již pevně také nabídka mininotebooků nebo též netbooků. Očekává se, že právě tyto přístroje, jejichž ceny dnes začínají hluboko pod hranicí 10 tisíc korun, se stanou hitem letošních Vánoc. Ne vždy je však tato koupě vhodná a ne každému může takto malý počítač vyhovovat.

Stolní počítač, nebo notebook?

Jaký notebook je tedy pro vás ideální? Ještě předtím, než se rozhodnete pro koupi notebooku, byste si měli položit základní otázku: potřebuji vůbec notebook? Je pro to hned několik důvodů, z nichž tím zásadním je poměr cena/výkon.

Notebooky se sice dostaly pod magickou hranici deseti tisíc korun, v porovnání s klasickými stolními počítači jsou však stále o něco dražší. Dáno hlavně tím, že jsou mobilní a konstrukčně jsou řešeny jako jeden celek. To ze strany výrobce představuje zvýšené výrobní náklady, které musí kompenzovat například chudší výbavou nebo méně kvalitním provedením.


Porovnání velikostí LCD displejů (zdroj: sizeasy.com)

V případě stolního počítače za stejné peníze získáte v porovnání s notebookem mnohem výkonnější a vybavenější stroj. Notebooky se obecně vyznačují méně výkonnými grafickými kartami, pevnými disky a nižší kvalitou LCD monitorů a také je u nich prakticky nulová možnost budoucího rozšíření hardwaru.

Další nevýhodou je mnohem nižší ergonomie, protože mají zpravidla menší klávesnici, a psaní tak může být méně komfortní. Obrazovka notebooků je navíc při práci umístěna níže, než u klasického stolního počítače, takže při delší práci určitě pocítíte bolesti krku a zad. Ze zdravotního hlediska je dlouhodobá a pravidelná práce na notebooku zcela nemyslitelná.

Naštěstí však existují doplňky, například podstavce nebo dokovací stranice, které dokážou ergonomii významně vylepšit. Ceny těchto doplňko sice nejsou nejniží, nicméně svému účelu poslouží na výbornou. A zdraví je přece k nezplacení. Od věci koneckonců není ani použití externího monitoru a klávesnice.

Zatímco ceny kancelářských notebooků a stolních počítačů jsou víceméně srovnatelné, ceny výkonných herních notebooků jsou mnohem vyšší. Předpokládáme však, že se této kratochvíli plánujete oddávat jen výjimečně, takže notebook představuje takřka ideální řešení. Všechnu běžnou i výkonově náročnější činnost totiž bez problému zvládne.

Na velikosti záleží

Výběr konkrétního modelu notebooku, jak z hlediska výkonu, tak velikosti, záleží na účelu použití. Na začátku si proto uvědomte své priority, především tedy to, jak často budete notebook přenášet nebo pracovat mimo dosah elektrické sítě. Jiné potřeby má totiž student sedící ve škole a manažer, který na počítači pracuje během cest.

Vše se odvíjí od velikosti notebooku, na trhu jsou nejčastěji k dostání modely s úhlopříčkami displeje od 12 do 17 palců. Výborným kompromis mezi mobilitou, ergonomií a výkonem představují 13,3″ notebooky, které poskytují dostatečně velký displej pro práci i sledování filmů a jejich hmotnost přitom zpravidla nepřekročí 2 kg.

Nejrozšířenější skupinu přitom stále tvoří 15,4″ modely, které mívají bohatou hardwarovou výbavu a snadno mohou nahradit stolní počítač. Jejich hmotnost však obvykle začíná na 2,5 kg a to může být při častém přenášení docela nepříjemné. Touto velikostí také v podstatě končí hranice mobility. Větší notebooky, s úhlopříčkami 17″ a více, jsou totiž kvůli své vysoké hmotnosti prakticky nepřenosné a hodí se tak například jako vybavení prezentační místnosti.


Asus Eee 901

Netbook – šikovný pomocník, nebo jen hračka?

Specifickou kategorii přenosných zařízení tvoří již zmiňované netbooky, které prorazily hlavně díky své nízké ceně a malé velikosti. S velikostmi displejů od 7″ do 10″ a hmotností začínající na necelém kilogramu se tak začínají stávat nejen standardní výbavou dámských kabelek, ale oblíbili si je i mnozí nenároční uživatelé. Typická je u netbooků také dlouhá výdrž na baterie, při běžné práci s internetem nebo kancelářským softwarem můžete snadno dosáhnout i 10 hodin provozu.

Nevýhodami těchto malých přístrojů musí zákonitě být jejich ergonomie. Na přehlednou a efektivní práci můžete s malým displejem a nízkým rozlišením (zpravidla 1024×600) zapomenout, navíc si v případě koupě budete muset zvyknout na menší klávesnici, která někomu, zejména při delším psaní, nemusí vyhovovat. Podrobně se netbookům věnoval v nedávném článku Michal Polák. Před případnou koupi doporučujeme také přečtení redakčního testu oblíbeného modelu Asus Eee 901.

Výkon versus doba provozu

Doba provozu bez zapojení do elektrické sítě je v mnoha případech rozhodujícím parametrem při koupi notebooku a z velké části se odvíjí od použitého hardwaru. Údaje, které ve svých propagačních materiálech uvádějí výrobci nebo prodejci, nejsou často reálné. Jsou totiž měřeny v téměř ideálních podmínkách a zákazníci jsou kvůli tomu zbytečně mateni. V praxi je tedy tato hodnota o 15 až 20 procent nižší. Odvíjí se od zatížení a také nastavení jasu obrazovky, která je značným konzumentem energie.

Vývoj však postoupil a dnes není problém koupit modely s výdrží výrazně přesahující tři hodiny. Některé noteboky navíc umožňují nahradit optickou mechaniku druhou baterií, čímž se tato doba až zdvojnásobí. Oblibu si v poslední době získávají také externí baterie, které je možné připojit přes standardní napájecí nebo USB konektor. Ačkoliv nejde o nejlevnější záležitost, ceny začínají na necelých 3 tisících, dokážou „energetické banky“ prodloužit dobu provozu o několik hodin.


Některé notebooky si zachovávají decentní vzhled (Dell Inspiron 1525)

Hardwarové vybavení

Při výběru se budete určitě řídit také hardwarovými specifikacemi. V případě procesoru se určitě vyhněte modelům Intel Celeron, protože ten už dnes patří do nejlevnějších strojů, kde je cena na prvním místě. Na běžné surfování po internetu sice stačí jednojádrový procesor, nicméně si uvědomte, že pokud v prohlížeči otevřete několik panelů a zároveň spustíte na pozadí i další aplikace, odezva systému se razantně sníží. Za malý příplatek dnes seženete dvoujádrové procesory nové generace, které nabízejí vyšší výkon i nižší spotřebu. U Intelu jsou nejčastější procesory Core 2 Duo, u AMD pak Athlon X2 nebo Turion X2.

Takt procesoru volte nižší, ideálně do 2 GHz. Prakticky všechny dvoujádrové procesory jsou totiž dostatečně výkonné a ty nejrychlejší mají smysl opravdu jen pro náruživé hráče nebo uživatele nejnáročnějších aplikací, jako je 3D modelování. Díky nižší rychlosti se bude procesor méně zahřívat a nebudou vás tak obtěžovat časté maximální otáčky větráčku. Představte si totiž situaci, kdy jste v místnosti s více lidmi, a váš notebook začne hlasitě „hučet“ při každém spuštění textového editoru. Bude to obtěžovat nejen vás, ale především ostatní.

S integrovanou grafickou si zcela vystačíte

S tímto problémem úzce souvisí i grafická karta, protože dlouhá výdrž je zatím stále výsadou spíše notebooků s integrovaným řešením. Dedikovaná grafická karta sice umožní hrát i nejmodernější hry, nicméně má mnohem vyšší spotřebu a tendenci k produkování nadměrného tepla. Takto vybavené notebooky jen zřídkakdy překonávají svou výdrží tříhodinovou hranici a to už dnes začíná být poněkud v rozporu s požadovanou mobilitou. Pochopitelně hráči si toho s integrovanou grafickou kartou příliš nezahrají, nicméně hovoříme spíše o noteboocích pro manažery, kde by to představovalo zbytečný luxus.


Jiní výrobci si s designem doslova vyhrají (Apple MacBook Air)

I v případě pevného disku se nenechte zlákat vysokými hodnotami jejich kapacity, kterou prodejci s oblibou vyzdvihují. Pokud si z notebooku nechcete zřídit odkladiště filmů (na to se hodí spíše externí harddisk), plně si vystačíte s nejčastějšími 160, případně 250 GB. Větší disky jsou obecně doménou spíše levnějších modelů.

Dalším stěžejním parametrem je velikost paměti RAM. Tady opravdu jen stručně, pro práci s Windows Vista jsou dnes standardem 2 GB paměti, které se nacházejí snad již v každém notebooku s cenou mírně převyšující 10 tisíc korun. Větší paměť sice může mírně přidat na svižnosti, na druhou stranu pokud běžně využíváte hibernaci, můžete se v takovém případě setkat s ne zrovna příjemným čekáním při kopírování RAM na disk a opačně.

V dalším díle…

V článku jsme si shrnuli nejčastější otázky, se kterými se člověk před koupí notebooku potýká, tedy velikost, poměr výkon/výdrž i základní informace o hardwarovém vybavení. V navazujícím článku se zaměříme na výbavu a přiložený software, kvalitu provedení, která je mnohdy docela klíčová, a informace související se zárukou a servisem.

Exit mobile version