Vyzkoušeli jsme Asus Eee 901: malý, levný a praktický

Michal Polák , 23. září 2008 06:50 9 komentářů
Rubriky: Hardware

Test

Po kratší době vám opět přinášíme test Netbooku. Tentorkát jsme v redakci ITBiz.cz měli tu čest vyzkoušet si Asus Eee 901. Stále váháte nad pořízením zařízení malých rozměrů s nízkou cenou? V následujícíc několika odstavcích naleznete potřebné odpovědi na mnoho otázek.

Asus
Za propůjčení produktu
k testování děkujeme
společnosti Asus.

Slovo úvodem


Na začátku se vyhnu popisu kategorie netbooků, který můžete najít v nedávno vydaném přehledu. Jen úvodem zopakuji, že se jedná o vysoce mobilní a především levná zařízení, uzpůsobená základní kancelářské práci. Asus Eee patří v této kategorii mezi nejznámější, a to i proto, že ji svým způsobem odstartoval. Všechny ostatní notebooky z dílen Microstar, Acer anebo Hewlett-Packard vyšly na světlo světa až po modelu s třemi éčky. Námi testovaný Asus Eee není prvním modelem, nýbrž patří mezi ty nejnovější a může se pochlubit opravdu tím nejlepším v tomto segmentu.

Pohled zvenčí


Společnost Asus je známa také tím, že si zakládá na vzhledu svých produktů. To platí i u notebooků a také u Eee, který svůj původ nezapře. Zákazník si dokonce může vybrat z celé řady barevných provedení. My jsme dostali model v černé barvě. Vizuálně je Asus Eee 901 opravdu povedený. Některé části jsou více lesklé, tudíž zařízení nepostrádá jistou dávku elegance. Navíc všechny materiály působí opravdu kvalitním dojmem. Podobně jako u mnohých zařízení tohoto druhu je v zadní části pouze akumulátor, který je zasazen do takřka celé šířky.

Asus

Displej má úhlopříčku devět palců, což je o mnoho lepší než u prvních Eeeček, která měla pouze sedm palců a okraje byly naprosto nevyužité. V horní části nad zobrazovací plochou je integrována webkamera. Vypadá na pohled nenápadně a do mezi ostatní prvky zapadá. Na displeji naleznete také gumové body. Konstruktéři jimi chtěli zřejmě docílit, aby povrch dolní části zařízení nebyl poškozen. Připojení displeje k okolní konstrukci základní šasi se zdá být opravdu robustní.

Klávesnice a touchpad


Používání klávesnice bohužel vyžaduje cvik. Klávesy jsou velmi malé a chvílemi se zdá, jakoby se celá část prohýbala. Na druhou stranu je to daní za malou velikost. Mně se až často stávalo, že jsem o jedno pole doprava prohazoval část pro psaní čísel. Je to zřejmě zvykem na jinou klávesnici, ale přesto je nutné si uvědomit, že pocity ovlivňuje právě zvyk. U notebooků malých velikostí bývá důležitou částí touchpad. V případě Asusu Eee 901 je vsazen přesně doprostřed a ihned k uživateli. Ohraničuje ho stylově vypadající kovový rámeček, který v dolní části tvoří tlačítka. S touchpadem se pracuje vzhledem k jeho velikosti dobře, ale chvílemi jsem pociťoval, že by mohl být citlivější.

Možnosti konektivity


Po stránce konektivity je netbook vybaven základními možnostmi. Jeden konektor umožňuje připojení k externímu monitoru. O rozšíření v podobě periferií se stará trojice USB portů, z nichž dvojice je po straně pravé, zbylý pak pochopitelně na straně levé. Dále už jen nalezneme dvojici zvukových výstupů a pochopitelně zástrčku na síťový konektor.

Asus

Asus

O sítě se kromě právě zmíněné integrované síťové karty starají bezdrátové technologie WIFI a Bluetooth. Rozšíření v podobě PCMIA karty možné není.

Hardwarová výbava


Asus Eee 901 má hardware přizpůsobený mobilnímu použití. Předpokládá se totiž, že se zařízením se nepracuje pouze v uzavřených prostorách, ale především na cestách. Z tohoto důvodu má na místo klasického pevného disku kapacitně menší, ale mnohem odolnější Solid State Disk (zkráceně SSD). Procesor je pro tento segment typický Intel Atom o frekvenci 1,6 Ghz. Není náhodou, že právě v tomto zařízení byl použit prvně. Tomu také sekunduje 1 GB operační paměti typu DDR2.

Hardware v bodech:


  • procesor: Intel Atom (1,6 GHz)

  • operační paměť: DDRII

  • pevný disk: 12 GB SSD (20 GB v případě Linuxu)

Velmi zajímavé jsou kapacity SSD disků. V případě, že si zvolíte Linux, za který se žádná licence neplatí, vloží výrobce ušetřené peníze do kapacitně lepšího disku a můžete si tak užívat o 8 GB více místa.

Softwarová výbava


Software se odvíjí od výběru operačního systému. My jsme měli v redakci model s Windows a předinstalovány už byly kancelářské balíky StarOffice 8 a Microsoft Works. Vybrat si můžete také Linux, konkrétně distribuci Xandros. Mohu prozradit, že Linux je podstatně svižnější. Bohužel nemám k dispozici měření, ale o to tu přeci nejde.

Asus

Zkušenosti z praxe


Sám jsem několik dnů používal Asus Eee jako doplněk k počítači stolnímu. V této roli alespoň u mě obstál. Má vynikající výdrž a hmotnost je velmi přívětivá. Musel jsem si zvykat na menší klávesnici a mít trpělivost s operačním systémem. Avšak v žádném případě není možné počítat s absolutní náhradou za stolní počítač anebo notebook s větším monitorem. Sám bych se asi musel v používání krotit. Nejsem lékař, ale každý den po delší dobu pracovat s monitorem o úhlopříčce 8,9 palců nemusí být pro vaše oči úplně to pravé ořechové.

Navíc dovoluje vyplnit mezeru v práci při cestách, tudíž můžete opravdu pracovat neustále. Nejprve bych si myslel, že to může způsobit workoholismus, ale lidé z mého okolí, kteří si Asus Eee pořizují, stejně nebyli chvíli v klidu ani před tím. Asi největší výhodu však vidím v SSD disku. Tím je i v kategorii netbooků Asus Eee do jisté míry o krok vpřed. Každodenní cesty autobusem, metrem anebo třeba letadlem bude nepohyblivé datové úložiště snášet o něco lépe než plotny. V souvislosti s "trvanlivostí" mne hned napadá chlazení. Řada uživatelů nebude pracovat na rovném povrchu, ale chladící otvor je i mimo spodní část, a tak by práce na rovném povrchu brašny nemusela vadit.

Výhody:
+ možnost výběru operačního systému
+ použití SSD disku
+ nízká cena

Nevýhody:
- lesklý povrch použitých materiálů

Závěrem

Asus Eee do posledního splnil předpoklady. Oproti svému předchůdci s označením 700/1 se zlepšil téměř ve všem. Pokud chcete netbook do deseti tisíc od známého výrobce, pak je tu právě Asus Eee 901. Mohl bych sice vytknout kvalitu práce s klávesnicí anebo malou kapacitu disku, ale to bych byl hlupák. Jsou věci, které musí ustoupit jiným. Jedinou vadu na kráse, a to doslova, vidím v použitých materiálech. Jsou kvalitní, dobře vypadají a na první pohled nemají chybu. Ale mně by bylo líto, že své „ééčko“ mám neustále opatlané. Celkový dojem je však kladný.


Komentáře

Michal Dočekal #1
Michal Dočekal 24. září 2008 16:05

Netušíte někdo, kde v ČR by se dala 901ka sehnat s Linuxem? Díval jsem se všude možně, ale viděl jsem jen verze s Windows (i u certifikovaného prodejce na asus.as). Dokonce jsem narazil na tvrzení (ovšem z druhé či třetí ruky), že údajně ASUS vůbec neplánuje v ČR nové Eee s Linuxem nabízet.

Michal Polák 02. říjen 2008 17:52

Nedíval jsem se přímo na nabídky obchodů, ale v informačním stánku v obchodě Alzasoft byly prezentovány modely s Windowsem i Linuxem. Bohužel obsluha nebyla na Linux evidentně připravená a všechny dotazy převáděli bohužel na Windows...

Michal Dočekal #5
Michal Dočekal 05. říjen 2008 09:41

Díky za odpověď. No, já se do nabídek obchodů díval, dokonce to i průběžně sleduji a kontroluji, ale nikde jsem novější Éčka (tj. novější než 701ka) s Linuxem neviděl. I v e-shopu Alzasoftu jsou k dispozici pouze verze s Windows. Tak nevím.

Peter Forssberg #6
Peter Forssberg 27. březen 2009 09:30

Linuxy si nepotřebujete koupit již nainstalované, instalace je snadna a za 200,- vam to udělá i syn. Otálet s koupí NB diky tomuhle? Příjdete mi neschopny jakkoliv se adaptovat.

#8
28. březen 2009 19:39

Mě přijde, že asi moc nevíš o čem mluvíš.... Jde o to, že když si koupiš EEE s Linuxem, tak ušetříš za Windows a k dostaneš k tomu větší SSD. Tak nechápu co to tu plácáš za blbosti typu "neschopny jakkoliv se adaptovat". :-D fakt lidi tvýho typu, který se ani nezamyslí někdy nestíhám chápat.

Michal Dočekal #9
Michal Dočekal 09. leden 2010 21:00

S instalací Linuxu nemám jako správce linuxových serverů opravdu žádný problém.:-) Ale s tím, že v ceně zařízení platím za licenci MS Windows, které nepoužívám a nechci, s tím problém mám, a to velký. No a proto mi, bohužel, nezbývá nic jiného než dát přednost výrobcům, kteří mě Windows nenutí kupovat v ceně notebooku. A bohužel se od doby, co jsem ten příspěvek napsal, mnohé nezměnilo. ASUS v ČR od dob prvních Éček přehodnotil svou politiku a nyní již místní zákazníci musí platit Microsoftí daň za Éčka, i když chtějí Linux, protože bez Windows se Éčka neprodávají.

P.S. Do téhle diskuse už asi nezavítám, takže pokud mi chcete něco sdělit nebo nějak reagovat, mrkněte na můj web (odkaz je pod mým jménem) a napište mi na mail.

Václav #2
Václav 05. prosinec 2008 11:00

trochu mi zaráží jak píšete o zraku.Mylíte,že větší displej je lepší pro oči?

Honza #7
Honza 18. leden 2009 20:33

No, tak já ho mám doma, ale že bych si stěžoval na malý displej to ne. Možná bude někomu vadit že má malé pixely (při rozlišení 1024x600 jsou to opravdu malé kostičky) a mě to občas taky vadí, ale dá se na to zvyknout.

#3
09. srpen 2009 18:09

Nevíte jestli má DVD-ROM????


RSS 

Komentujeme

Zákaznické karty čekají změny

Pavel Houser , 17. leden 2017 13:00
Pavel Houser

Jedna z technologií, která se už po léta prakticky nezměnila, i když by mohla? Prý karty zákazníků d...

Více

Kalendář

06. 02.

07. 02.
konference G2B TechEd
15. 02. IDC Predictions 2017
18. 02. WordCamp Praha 2017
RSS 

Zprávičky

Policie odložila prověřování IT na ministerstvu zemědělství

ČTK , 24. leden 2017 17:00

Policisté přestali zkoumat okolnosti, za jakých ministerstvo zemědělství nakupovalo v letech 2005 až...

Více 0 komentářů

Výrobce obrazovek LG Display vykázal ve čtvrtletí rekordní zisk

ČTK , 24. leden 2017 13:00

Jihokorejskému výrobci obrazovek LG Display vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk na rekordních...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní zisk Samsungu se díky čipům více než zdvojnásobil

ČTK , 24. leden 2017 11:00

Zisk jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics se ve čtvrtém čtvrtletí více než zdvojná...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Rockaway získala minoritní podíl v Techloop.io

ČTK , 23. leden 2017 16:30

Investiční firma Rockaway Ventures získala minoritní podíl ve firmě Techloop.io, která zprostředkov...

Více 0 komentářů

Za vznícení mobilů Samsungu mohly baterie, firma odloží Galaxy S8

ČTK , 23. leden 2017 12:00

Za případy vznícení chytrých telefonů Galaxy Note 7 jihokorejské společnosti Samsung Electronics stá...

Více 0 komentářů

Foxconn zvažuje velkou investici do továrny v USA

ČTK , 23. leden 2017 08:29

Tchajwanská společnost Foxconn zvažuje, že investuje přes sedm miliard dolarů (zhruba 177 miliard Kč...

Více 0 komentářů

ČTÚ pohrozil O2 a Vodafonu odebráním licencí na LTE kvůli cenám

ČTK , 22. leden 2017 14:00

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) znovu vyzval operátory O2 a Vodafone, aby do měsíce snížili velkoob...

Více 1 komentářů