RECENZE: Hledání nejlepšího správce agendy zdarma, díl 3. Mozilla Sunbird

Petr Hájek , 27. září 2010 07:02 1 komentářů

Klic
Společnost Mozilla je podepsána pod mnoha zajímavými projekty, z nichž nejznámější jsou bezesporu webový prohlížeč Mozilla Firefox a e-mailový klient Mozilla Thunderbird. Přesto by se však nemělo zapomínat ani na Mozillu Sunbird – freewarový, open source multiplatformní kalendář, na který se dnes blíže podíváme.

sunbird

Nejprve pár slov o projektu jako takovém. Pod aplikací je sice podepsána zejména společnost Mozilla, nicméně své k vývoji řekli i programátoři firmy Sun Microsystems a desítky dalších dobrovolníků. Aplikace je naprogramována v kombinaci jazyků C++, XUL, XBL i JavaScript a to pod troj-licení MPL/GPL/LGPL.

Pokud jde o systémové nároky aplikace, tak ty jsou velmi mírné, ba zanedbatelné – stačí cokoliv nad Pentium 233 MHz s aspoň 10 MB místa pro data. Aplikace běžní na Linuxu i Mac OS a samozřejmě i na takřka všech OS z řady Windows (XP, Server 2003, Vista, 7, ...). S Windows 2000 si aplikace nicméně kapku nerozumí.

Galerie
Jestli v něčem Sunbird skutečně exceluje, pak je to jednoduché a nepřeplácané rozhraní. Vše je maximálně strohé a účelné, nikde žádné zbytečné pozlátko. Standardním výchozím pracovním prvkem je v Sunbirdu tzv. „Kalendář“, který se v kalendáři reálném zapisuje v barvě, jakou mu přidělíte (resp. nafasujete při vytvoření). Rozhodně není k zahození mít minimálně firemní věci v kalendáři jednom a soukromé ve druhém. Vítáme, že kalendáře lze exportovat anebo k nim přistupovat i v online formě na serverech.

Konfigurace a možnosti programu


Systémová nastavení jsou velmi podobná jiným programům od Mozilly (aby také ne se stejným jádrem a programátory), takže pokud jste někdy nastavovali cokoliv v libovolné z aplikací Mozilly, budete se i v
tomto setupu jistě hned cítit jako doma. Nastavovat lze celkem v 6 kategoriích tyto věci:

sunbird

1. General – formát data, výchozí časová délka událostí, ...

2. Alarms – jaký přehrát zvuk při alarmu, jak dlouho před událostí
alarm přehrát, ...

3. Categories – zde lze měnit kategorie, upravovat je a přidávat k nim barvy.

4. Views – umí upřesnit počáteční den týdne, i jaké dny do pracovního
týdne patří. Dále, kdy den začíná (i končí) nebo kolik celkem hodin
každý den v pohledu zobrazit.

5. Timezone – nastaví časovou zónu. Zde typicky není potřeba nic
dělat, jelikož si program načte systémovou hodnotu.

6. Advanced – sem spadá vše ostatní typu práce s passwordy, sledování
updatů (zbytečné – viz dále sekce negativ) a šifrování (SSL 3.0) apod.

Jedna věc se nám u Sunbirdu líbila opravdu velmi a to tzv. Multiweek pohled. Všichni známe ten denní, týdenní, měsíční, ale Multiweek, co to vlastně je? Jde o pohled na počet týdnů, jaký si sami zadáte (1-6
týdnů). To se může u opravdu rozsáhlých kalendářů hodit, navíc člověk má stále před očima i agendu z minulého týdne, což je při letmém zkontrolování k nezaplacení (tradiční měsíční pohled drtivé většiny
jiných PC agend zobrazí z tohoto týdne typicky jen pár dní tam, kde dochází k přesahu měsíců).

Bodík má aplikace u nás i za to, že umí z každé události udělat opačnou – tj. ze schůzky úkol a z úkolu schůzku. Příjemná drobnost. Samozřejmostí je i možnost libovolnou z položek odeslat e-mailem.

sunbird

Aplikace umí pracovat s celkem dvojicí kalendářových položek. Jednak tu máme „Event“ (událost) a za druhé „Task“ (úkol). Pokud pomineme veškeré standardní věci, které najdeme u každého programu (událost/úkol, místo, začátek, konec, opakování, ...), co je v Sunbirdu zajímavé a navíc? Aplikace umí pomocí ikonky „Attach“ (připoj) připojit k danému úkolu či události webovou stránku nebo jiný online dokument. Prakticky působí i ikona „Privacy“ umožňující u kalendářů specifikovat, zda událost zveřejnit celou, jen datum a čas
nebo ji nechat jako čistě privátní. Schůzky zde mohou mít plné čtyři stavy (Not specified, Tentative, Confirmed, Cancelled), úkoly však jen obligátní dva (Busy, Free + tyto priority: Not specified, Low, Normal,
High). A blížíme se k trumfovému esu – na schůzky jde za pomoci ikony „Invite Attendees“ (pozvat další) přizvat jiné účastníky a to v rozhraní zpřístupňujícím další detaily schůzky (kdo je z týmu na akci
potřeba, kdo přijít může, ale nemusí + jsou tu dostupné i další grafické informace upřesňující, kdo je k mání, zaměstnaný, out of office atd.).

Zápory


Jednoznačně největším záporem aplikace je to, že neobsahuje prakticky žádnou práci s kontakty, které jsou základem každé řádné agendy. Zde jsou skutečně pouze ve formě nijak blíže neupravitelných doplňků k nějaké události, aneb, kdo má kdy narozeniny se nedozvíte. Škoda, aspoň základní práce s kontakty by aplikaci nesmírně prospěla.

Dále, poslední verze Sunbirdu (1.0 beta 1) pochází z 30. března 2010. A proč vlastně? Jelikož se společnost Mozilla rozhodla, že sólový Sunbird nadále rozvíjet nebude a namísto toho se soustředí výhradně na funkčně shodný doplněk Mozilla Lightning určený pro Mozillu Thunderbird. Jinými slovy, pokud vám funkce Sunbirdu stačí, tak prosím, není problém. Jestliže ale ne, tak se zkrátka budete muset smířit s tím, že novější verze Sunbirdu nadále seženete již jen jako doplněk k Thunderbirdu. (Lightning je toho času k mání v preview verzi 1.0b2 z 24. června 2010.)

Další zápor, který by mohl spolehlivě odradit nejednoho potenciálního uživatele, je to, že komunikace, nastavování, kategorie a vše ostatní je přísně anglicky. Na druhou stranu, nic vám nebrání si nejdůležitější věci svépomocí přeložit – třeba štítky v sekci Categories.

Škoda je také to, že z celoročního kalendáře vlevo je vždy vidět pouze jeden jediný měsíc a to i tehdy, když tuto sekci všelijak roztahujete a měníte (většina jiných aplikací se umí automaticky přizpůsobit a nabídne tolik měsíců, nakolik si sekci roztáhnete).

Také nám vadí, že v případě, kdy si úkol zaznačíte jako splněný z několika procent, tato hodnota není nijak viditelná, což by měla. Zjišťovat to u desítek a stovek úkolů pravým stisknutím myši přes kontextové menu na další dvě klepnutí je po čase nadmíru otravné.

Verdikt


Tak či onak, tradiční Sunbird je aplikací stabilní a osvědčenou, během testování jsme se nedočkali ani jediného pádu.

Starší díly seriálu:


Hledání nejlepšího správce agendy zdarma, díl 1. Chandler

RECENZE: Hledání nejlepšího správce agendy zdarma, díl 2. Evolution


Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 27. září 2010 18:29

Hezký článek, bohužel jako obvykle problémy se screenshoty hodnotu článku devastují.

(V "galerii" je funkční jen jeden a příliš obrovský, zatímco obrázky v článku jsou znehodnocené špatným resize--prosím screenshoty nikdy neškálovat! Nerad vám do toho kecám, ale screenshoty jsou skoro můj denní chléb, tak mi to nedá, omluvte mne prosím :D...)

Ale jinak díky za snahu věnovat se tomuto zajímavému tématu!

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Malware HeroRat ovládne přes aplikaci Telegram mobil nebo tablet

Pavel Houser , 23. červenec 2018 13:41

Objevena byla nová skupina malwaru Android RAT (Remote Administration Tool), které napadají aplikaci...

Více 0 komentářů

Francouzský Atos koupí americký Syntel za 3,6 miliardy dolarů

ČTK , 23. červenec 2018 12:19

Atos akvizicí získá napojení na některé významné americké firmy, jako je American Express....

Více 0 komentářů

Která IT firma dosáhne jako první hodnoty bilionu dolarů?

ČTK , 23. červenec 2018 08:00

Především hodnota Microsfotu za posledního čtyři a půl roku, kdy firmu vede Satya Nadella, výrazně v...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Coca-Cola připojí 300 000 chladicích boxů v Evropě k internetu

ČTK , 22. červenec 2018 12:56

Smart chladicí boxy umožňují i interakci prostřednictvím mobilních aplikací....

Více 0 komentářů

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů