Roman Cabálek: v open source software vidíme zdravou konkurenci a interoperabilitu v Microsoftu bereme vážně

Karel Wolf , 17. únor 2011 07:03 8 komentářů
Roman Cabálek: v open source software vidíme zdravou konkurenci a interoperabilitu v Microsoftu bereme vážně

V oblasti open source vidíme příležitost pro podporu našeho dalšího růstu. Microsoft si také uvědomuje, že stále propojenější IT prostředí přináší i nové požadavky na interoperabilitu mezi produkty od různých dodavatelů, říká generální ředitel českého Microsoftu v dokončení našeho rozhovoru.

Roman Cabálek

Microsoft je v poslední době vídán jako poměrně častý partner nejrůznějším open source iniciativ. Kdy se vlastně začal měnit přístup společnosti k otevřenému softwaru a co k tomu vedlo?

Snažíme se být nejen partnerem různých open source iniciativ, ale i vyvíjet vlastní aktivity. Například v dubnu 2009 jsme v Česku odstartovali historicky první open source soutěž Microsoftu, jejíž druhý ročník proběhl letos na podzim, a protože se Microsoft snaží open source vývojářům a komunitám nadále otevírat a více je podporovat, proběhne třetí ročník jako součást známé soutěže pro mladé vývojáře Imagine Cup. Uvědomujeme si totiž, že na trhu bude stále více smíšených IT prostředí, která budou zahrnovat jak komerční, tak i open source produkty. V open source software vidíme zdravou konkurenci i příležitost pro doplnění nebo rozšíření našich vlastních technologií a produktů. Již dnes například na systémech Windows běží 80 tisíc open source aplikací a třeba SharePoint je neustále rozšiřován o celý ekosystém open source komponent.

Má dnes Microsoft nějakou jednoznačnou open source strategii?

Protože v oblasti open source vidíme příležitost pro podporu našeho dalšího růstu, budeme se strategicky zaměřovat na to, aby mohli naši zákazníci v dnešních smíšených IT prostředích úspěšně fungovat. Mimo jiné tím, že umožníme open source aplikacím lépe spolupracovat s našimi aplikacemi a běžet na nich, budeme nadále podporovat a účastnit se projektů a iniciativ zaměřených na open source a podporovat open source komunity, a v případech, kdy to bude pro specifické produkty a řešení dávat smysl, budeme vývojářský přístup typický pro open source nebo přímo open source software sami využívat.

Poslední tři roky se také v Microsoftu hodně hovoří interoperabilitě. Vzpomínám si, jak jsem se před časem na toto téma bavil s Jeanem Paolim, který tvrdil, že je dnes Microsoft tomuto konceptu opravdu hodně otevřený. Když však hovořím s vývojáři třetích stran, často si stěžují, že interoperabilita na úrovni propojitelnosti systémů na aplikační vrstvě rozhodně u vašich produktů není ideální. Má zde společnost nějakou transparentní strategii? Jaké aspekty interoperability jsou pro vás důležité?

Microsoft si uvědomuje, že stále propojenější IT prostředí přináší i nové požadavky na interoperabilitu mezi produkty od různých dodavatelů. Proto jsme se zavázali, že budeme při dalším vývoji našich nejvíce využívaných produktů dodržovat několik principů, které se dotýkají právě oblasti interoperatility. Mezi tyto čtyři základní principy patří otevřená rozhraní umožňující připojení k produktům Microsoftu, podpora relevantních standardů, přenositelnost dat a otevřenost vůči zákazníkům, partnerům i komunitám. Jedním z příkladů našich aktivit v Česku je laboratoř interoperability, kterou zde Microsoft otevřel ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou na ČVUT v Praze. Jejím cílem je rozšiřovat aktivity a otevírat nové možnosti v oblasti systémové spolupráce. Laboratoř je mimo jiné přístupná i pro komerční firmy, které zde mohou testovat či vyvíjet svá vlastní řešení.

Microsoft loni deklaroval několik vizí ohledně své cloud computingové strategie, po jakých konkrétních cloudových produktech mohou dnes české firmy sáhnout a kdy se vyplatí o takovýchto řešeních uvažovat?

V Česku dnes firmám poskytujeme hned několik různých cloudových produktů a řešení. V dubnu loňského roku jsme například uvedli na český trh služby Business Productivity Online Standard Suite (BPOS). Ty firmám umožňují pronajmout si ve formě služby naše oblíbená řešení pro elektronickou poštu, kontakty a sdílené kalendáře, pro týmovou spolupráci a sdílení dokumentů nebo pro komunikaci a pořádání webových a video konferencí. Výhodné jsou pro firmy všech velikostí, které chtějí na IT službách ušetřit, potřebují je nasadit velmi rychle, nechtějí se zabývat implementaci, nastavením a provozem serverových systémů nebo si chtějí zachovat velkou flexibilitu pro případ, že se rychle rozrostou nebo naopak zeštíhlí.

V říjnu jsme představili novou generaci tohoto hostovaného řešení nazvanou Microsoft Office 365, která bude uvedena na český trh v průběhu letošního roku a vedle inovovaných verzí existujících produktů bude vůbec poprvé v historii zahrnovat možnost pronajmout si ve formě služby i sadu Microsoft Office, a to buď online verzi Office Web Apps nebo nejnovější desktopovou verzi Microsoft Office 2010. Ta se sice bude nadále instalovat přímo na zákazníkův počítač, ale platit se za ní bude rovněž formou pronájmu. Toto řešení chystáme do budoucna rozšířit i o další novinku, Microsoft Dynamics CRM Online, kterou jsme na českém trhu představili v polovině ledna 2011.

Co se týká dalších aplikací, tak vloni na jaře jsme také začali oficiálně nabízet českým partnerům a zákazníkům přístup k platformě Windows Azure. Ta je výhodná pro firmy, které potřebují ještě další interní aplikace, které si sami vyvíjejí nebo nechávají dělat právě u našich partnerských společností, a chtějí využívat přínosů plynoucích z provozu těchto aplikací v cloudu. Korporátním zákazníkům, kteří nemohou svá data poskytovat z legislativních či jiných důvodů do veřejných cloudů, poskytujeme rovněž řešení privátních cloudů.

Roman Cabálek


Myslíte si, že je cloud computing hybnou silou, která má potenciál transformovat firemní IT, nebo jde jen o jeden z mnoha způsobů distribuce softwaru.

S využitím Vašich vlastních slov bych to formulovat asi tak, že jde o nový způsob distribuce softwaru, který má potenciál transformovat firemní IT. Většina IT profesionálů vidí v cloudu oprávněně řadu výhod a proto i v Microsoftu této oblasti přikládáme stále větší váhu. Celosvětově se dnes v Microsoftu věnuje této oblasti 70 procent našich vývojářů a v budoucnu se tento podíl ještě bude zvyšovat. Současně však jedním dechem dodávám, že Microsoft bude vždy podporovat i klasická, tedy on-premise řešení, protože chápeme, že mnoho firem si bude chtít zvolit, které části IT přesunou do cloudu a které budou řešit vlastními silami.

Microsoft dnes disponuje arzenálem řady kvalitních nástrojů v online sféře také v oblasti koncových uživatelů (Live služby, mapy, vyhledávání, Photosynth a další), jejich tržní podíl je však (s výjimkou Windows Live Messengeru) poměrně nízký. Plánuje vaše společnost tyto aktivity výhledově nějak více propagovat?

Cesta ke zvýšení tržního podílu vede především přes kvalitní produkty a inovace. V tomto směru nám přináší úspěch inovovaná služba Hotmail.cz, která několik měsíců po uvedení přilákala desítky tisíc nových uživatelů. A přepokládáme, že nárůst bude pokračovat, například i díky tomu, že v únoru dokončíme integraci online aplikací Office Web Apps. Podobné je to i pro sdílení dat přes webové úložiště SkyDrive nebo pro synchronizaci dat přes službu Windows Live Mesh, které nám rovněž pomohou rozšířit novinku mezi další uživatele. Jinou strategii máme pro Bing a Bing Maps. Zde se prozatím soustředíme na provozování těchto produktů v rámci služeb ostatních portálů, jako je například český Seznam.cz, a jejich plné uvedení na český trh v lokalizované verzi teprve plánujeme.

Předchozí otázkou jsem trochu zabrousil do consumer segmentu a tak u něj ještě chvilku zůstanu. Česká republika je známá relativně vysokou mírou pirátství xboxových her, myslíte si, že nedávné spuštění služby Xbox Live pro Českou republiku má šanci tento stav změnit?

{seealso}
Realitou je, že používání pirátského softwaru zabraňuje plnému využívání všech možností, které platforma Xbox nabízí. Patří mezi ně i zmíněná služba Xbox Live, která umožňuje hraní online her, komunikaci po síti a podobně. Proto i z důvodu uvedení této služby v České republice očekáváme, že se bude motivace k používání pirátského softwaru postupně snižovat.

Děkuji za rozhovor.

První část rozhovoru:


Roman Cabálek: chci aby, když se v Česku v budoucnu řekne „cloud“, většina lidí si vybavila Microsoft


Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 17. únor 2011 11:43
Peter Fodrek #2
Peter Fodrek 17. únor 2011 14:46

interoperabilita a Microsoft to su nezlucitelne pojmy


Office 2010 nebudou zcela podporovat vlastní standard
8. 4. 2010 Tomáš Mariančík

Nový kancelářský balík Microsoft Office 2010 nebude zcela podporovat standard OOXML.

OOXML je ISO standard vytvořený Microsoftem pro ukládání dokumentů, který se poprvé objevil v Microsoft Office 2007. Při procesu standardizace však prodělal řadu změn, díky kterým se implementace od oficiálního standardu liší.

Nejinak tomu bude u nové sady Office 2010, která nebude splňovat striktní specifikaci OOXML schválenou jako ISO standard, a tedy vlastní standard Microsoftu, z důvodu různých organizačních a časových problémů.
http://extrawindows.cnews.cz/office-2010-nebudou-zcela-podporovat-vlastni-standard

Intellectual Property Watch
1 April 2008
Office Open XML Officially Approved As International Standard
http://www.ip-watch.org/weblog/2008/04/01/office-open-xml-officially-approved-as-international-standard/

Microsoft office nie je k0ompatibilny ani sam so sebou
http://www.posterus.sk/wp-content/uploads/p161_03_ssdocx08.png
http://www.posterus.sk/?p=161

A to uz nehovorim o ich implementaci ODF,

Office 2007 SP2 přinese podporu ODF a PDF
http://www.zive.cz/bleskovky/office-2007-sp2-prinese-podporu-odf-a-pdf/sc-4-a-146554/default.aspx

kde import funguje na 100%, ale export nefunguje, pretoze dokument modifikovany v MS office otvori len MS office, aj eked je ulozeny v ODF. Iny ODF kompatibilny SW neotvori MS Office vytvoreny dokument v ODF korekne, pritom medzi ne-MS Office-im to ide na 100%

Takze o interoperabilite nemoze byt ani reci v pripade microsoftu

w4rr10r #3
w4rr10r 17. únor 2011 15:55

Lže a mlží. Jediným cílem M$ je infikovat, okrást a zničit.

w4rr10r #7
w4rr10r 17. únor 2011 22:58

<a href="https://www.abclinuxu.cz/zpravicky/microsoft-zakazuje-svobodny-software-ve-svem-marketplace">Důkaz místo slibů.</a>

Pavel Šimerda (pavlix) #4
Pavel Šimerda (pavlix) 18. únor 2011 03:59

viz: Microsoft zakazuje svobodný software ve svém Marketplace

http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/microsoft-zakazuje-svobodny-software-ve-svem-marketplace

Náhodný kolemjdoucí #5
Náhodný kolemjdoucí 23. únor 2011 19:47

Bože, chce se mi zvracet...

Jan Semorád #6
Jan Semorád 27. únor 2011 11:08

To, co čtu v poznámkách a za nimi, mi připomíná nějak středověkou inkvizici. Obavy z pokroku asi přetrvávají... Nacházím u pisatelů hluboká nepochopení, neznalosti... závist? Uveďte, prosím, jak chcete něco vylepšit a zároveň nezměnit? Setkávám se s tím denně. Zákazník chce přidat tamto a tamto, tohle chce takhle vylepšit - ale hlavně ať se pro "něj nic nezmění"... :-) Ano, ať se změní "oni", ať se změní okolní svět k mé představě. Přece se nebudu měnit já, něco se učit, něco chápat... MS je jedna z mála firem, která vychází vstříc uživatelům. Některým programátorům se to nelíbí, někteří programátoři nemají uživatele moc rádi, považují je za podřadnou kastu... Co je ale programátor bez uživatele? Opak ale může platit.

MMN #8
MMN 01. březen 2011 09:45

Co má lhaní společného s pokrokem? Myslím, že jste ty komentáře naprosto nepochopil. Interoperabilní MS produkt je skutečně oxymoron.

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Kryptoměnovou burzu Bithumb napadli hackeři

ČTK , 20. červen 2018 10:16

Za poslední týden jde již o druhý útok na kryptoměnové burzy v Jižní Koreji. Bitcoin opět klesl....

Více 0 komentářů

Největší australská telekomunikační firma masivně propouští

ČTK , 20. červen 2018 09:52

Telstra dominuje australskému trhu mobilních telefonů a širokopásmových sítí, zisky z pevných sítí a...

Více 0 komentářů

Dotace EU na bezplatné wifi se kvůli chybě systému odkládají

ČTK , 20. červen 2018 08:00

Obce mohly získat poukázku v hodnotě 15 000 eur. Nová výzva bude zveřejněna na podzim....

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

E-shopy českých řetězců: Lidl, Globus, DM drogerie

ČTK , 19. červen 2018 16:32

Loni stouply tržby českých e-shopů o 18 % na 115 miliard Kč. On-line nakupuje potraviny již 26 % Čec...

Více 0 komentářů

Virtuální realita přinese revoluci srovnatelnou s robotizací

Pavel Houser , 19. červen 2018 11:23

Firmy budou na změny související se zaváděním virtuální reality reagovat další centralizací procesů....

Více 0 komentářů

Digital Broadcasting rozšířila síť DVB-T2 na 85 % populace

ČTK , 19. červen 2018 08:00

Digital Broadcasting začal přechodovou síť budovat loni v červenci v Praze....

Více 0 komentářů

Manažeři France Télécom půjdou před soud kvůli sebevraždám

ČTK , 18. červen 2018 12:47

Vlna sebevražd ve France Télécom (dnes Orange) začala v roce 2008 a vyžádala si desítky životů. ...

Více 0 komentářů