• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Speciální SMS zprávy dokáží krást e-maily

Pavel Houser
11. 9. 2019
| Zprávičky

Výzkumný tým Check Point Research odhalil nový druh phishingových útoků, které kradou e-maily ze zařízení Android vyrobených společnostmi Samsung, Huawei, LG a Sony. Útočníci pomocí speciální SMS zprávy zachytí veškerý e-mailový provoz do a z mobilních zařízení a SMS zprávu maskují jako nevinnou zprávu o „aktualizaci nastavení sítě“ od mobilního operátora. Pro plný přístup k e-mailům stačí pouze jedna SMS zpráva.

Útoky zneužívají proces OTA (Over-The-Air) provisioning, který normálně používají mobilní operátoři k nasazení specifických nastavení pro nové telefony připojující se k jejich síti. Výzkumný tým Check Point Research ale zjistil, že kdokoli může posílat OTA provisioning zprávy a získat přístup k e-mailům.

Obvykle provozovatel sítě pošle uvítací zprávu, jakmile zjistí nové zařízení ve své síti. Zpráva od operátorů se používá ke specifickým nastavením, jako je například vytvoření adresy servisního střediska MMS. Formát zprávy je definován organizací Open Mobile Alliance (OMA), která vyvíjí otevřené standardy pro trh s mobilními telefony. Mezi členy OMA patří například ARM, AT&T, Ericsson, Intel, Nokia, Orange, Qualcomm, Sierra Wireless a T-Mobile. Průmyslový standard Open Mobile Alliance Client Provisioning (OMA CP) má ale omezené možnosti ověřování, takže příjemce nemůže ověřit, zda navrhovaná nastavení pochází od provozovatele sítě nebo od nebezpečného podvodníka, který se snaží získat přístup k e-mailům. Výzkumný tým Check Point Research zjistil, že telefony vyráběné společnostmi Samsung, Huawei, LG a Sony umožňují uživatelům přijímat škodlivá nastavení prostřednictvím těchto špatně ověřitelných zpráv.

Check Point Research uvádí, že o svých zjištěních informoval výrobce v březnu 2019. Samsung zahrnul opravy do květnové aktualizace (SVE-2019-14073). LG vydalo záplatu v červenci (LVE-SMP-190006). Huawei uvádí, že plánuje zahrnout opravy uživatelského rozhraní pro OMA CP do příští generace chytrých telefonů řady Mate nebo P. Společnost Sony odmítla zranitelnost uznat a uvedla, že její zařízení se řídí specifikací OMA CP. OMA sleduje tento problém jako OPEN-7587.

Rubriky: Security

Související příspěvky

Zprávičky

Google, Meta a TikTok čelí v EU stížnosti kvůli podvodným inzerátům

25. 5. 2026
Zprávičky

ECB svolává banky k jednání o rizicích odhalených umělou inteligencí

24. 5. 2026
Srovnávací test STAC-M3 prokázal bezkonkurenční schopnosti řady úložných systémů FlashBlade//S500
Články

Analýza Fortinet: problémy spojené s nedostatkem odborníků v oblasti kybernetické bezpečnosti přetrvávají

22. 5. 2026
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Články

Kybernetických hrozeb bylo v ČR v dubnu méně

21. 5. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zprávičky

Vláda vybrala 55 strategických projektů v rámci digitalizace agend (aktualizováno)

ČTK
25. 5. 2026

Vláda vybrala 55 strategických projektů v digitalizaci, ke každému určila odpovědného manažera. Vychází přitom

InPost spouští nabídku na převzetí za 7,8 mld. eur, odkup potrvá do července

ČTK
25. 5. 2026

Nabídka na převzetí polské společnosti InPost za 7,8 miliardy eur (189,4 miliardy Kč) potrvá

Google, Meta a TikTok čelí v EU stížnosti kvůli podvodným inzerátům

ČTK
25. 5. 2026

Internetové společnosti Google, Meta Platforms a TikTok čelí v Evropské unii stížnosti ze strany

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita

Papež v encyklice o AI varoval před dezinformacemi a dopady umělé inteligence

ČTK
25. 5. 2026

Papež Lev XIV. ve své první encyklice Magnifica Humanitas (Skvělé lidství), která se věnuje

ECB svolává banky k jednání o rizicích odhalených umělou inteligencí

ČTK
24. 5. 2026

Evropská centrální banka (ECB) vyzve finanční instituce, aby urychlily práce na zabezpečení svých počítačových

Soud se bude znovu zabývat pokutou 125 milionů korun pro MPSV

ČTK
23. 5. 2026

Pražský městský soud se bude muset znovu zabývat žalobou, kterou se ministerstvo práce a

Čtvrtletní zisk výrobce počítačů Lenovo se více než zdvojnásobil, tržby rekordní

ČTK
22. 5. 2026

Očištěný čistý zisk čínského výrobce počítačů Lenovo se ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí více než

SpaceX vynesla další sérii 60 družic sítě Starlink

Muskova SpaceX v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 4,3 miliardy dolarů

ČTK
21. 5. 2026

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s

Tiskové zprávy

eDoklady mají milion uživatelů

Synology uvádí PAS7700, active-active NVMe platformu pro kritická podniková prostředí

Průměrná měsíční spotřeba dat na jednu datovou SIM kartu vzrostla na 15,1 GB

HP představuje nové velkoformátové tiskárny pro malé a střední firmy

ViewSonic podpořil Halu roku 2026

Q1 výsledky společnosti T-Mobile

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Kvě 26
Celý den

Umelá inteligencia v IT infraštruktúre

Zář 23
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Skyscraper

FRAND

3D

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Znamená pomalost přemýšlivost? A co u AI?

Kamil Pittner
8. 5. 2026

Dodavatelé modelů AI soupeří o to, aby jejich systémy poskytovaly nejen lepší odpovědi, ale také pracovaly...

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.