Souborové manažery: každodenní pomocníci

manažery

Ať už počítač využíváme jakkoliv, všechny činnosti mají jedno společné. Pracuje se s daty v digitální podobě, která jsou často cennější než samotný počítačový hardware, a tak je různě chráníme a snažíme se s nimi pracovat maximálně efektivně. Někdy nám při manipulaci s daty nestačí integrované průzkumníky v operačním systému a vyžadujeme více funkcí. Za tímto účelem existují souborové manažery. Nedávno byla vydána betaverze nové verze jednoho z nich – Total Commanderu. Využili jsme proto té příležitosti a podívali se také na konkurenci.

K čemu se hodí


Total Commander 7.5 Beta

Součástí každého operačního systému s grafickým prostředím je souborový průzkumník. Pomocí tohoto jednoduchého prográmku se můžeme pohybovat na pevném disku a se soubory, složkami a někdy i archivy provádět základní operace. Někdy však klasický průzkumník přestává dostačovat. Může za to rychlost práce, nedostatečující funkce nebo nevyhovující rozložení jednotlivých prvků. Za účelem zlepšení práce se soubory vznikly souborové manažery.

Typickou vlastností je dvojice panelů, přičemž se můžeme v každém z nich nezávisle pohybovat. Tím se usnadňuje zejména proces kopírování. V současné době rozdělujeme všeobecně manažery podle jejich licence použití, tedy na placené a neplacené (freeware, open source). Vzájemně tyto dvě skupiny srovnávat jen těžko a podmínky kladené náročnějšími uživateli splňuje většinou jen úzká skupina aplikací.

Total Commander 7.5: co je nového

V případě platformy Windows patří přinejmenším v našich zeměpisných šířkách mezi nejznámější souborové manažery Total Commander a Servant Salamander. Právě u prvně jmenovaného v nedávné době zveřejnili vývojáři zkušební betaverzi s pořadovým číslem 7.5. Současná finální verze nese číselné označení 7.04 a s trochou nadsázky je pomyslným králem kategorie.

U nástupce vás na první pohled nezaujme opravdu nic. Vzhled a rozmístění prvků zůstalo stejné. A je to dobře. Vždyť uživatelé jsou na takové věci zvyklí a každá změna by byla k horšímu. I tak nalezneme celou řadu inovací a novinek, které přijdou vhod zejména náročným uživatelům. Vývojáři se snažili zaměřit na opravu a zdokonalení současných funkcí, zároveň je však patrná snaha o zvýšení stability a obecné funkčnosti aplikace.

Velkou výhodou je určitě vlastní asociace nezávislá na samotném operačním systému. Jednotlivá nastavení složek a souborů si tedy budete moci více přizpůsobit, aniž byste ovlivnili skutečné parametry udávané samotným systémem. S postupným rozvojem 64bitové architektury se už dlouho hovoří kdy už Total Commander přijde s verzí uzpůsobenou právě zmíněnému typu operačního systému. Nutno k tomuto podotknout, že v současné době pod 64bitovým systémem pracuje velmi dobře. Na druhou stranu se tak zbytečně ztrácí možná rychlost. Ve vnitřních změnách figuruje také plná podpora znaků Unicode.


Servant Salamander 2.0

Samotné uživatele však zajímají spíše praktická vylepšení. Z volně dostupné betaverze si lze všimnout inovované nabídce pro kopírování. Přibila totiž možnost kopírování na pozadí, tudíž je možné kopírovat více souborů nebo složek najednou a pomocí malých dialogových oken pak proces pozastavit, zrušit a znovu rozjet. Pokud si ve svých adresářích snažíte držet pořádek a systém v pojmenovávání dokumentů, budete mít značně urychlenou práci. Obyčejným stisknutím kláves Ctrl+S se objeví malé okno, kam rovnou napíšete část souboru. Tímto způsobem se hledá velmi rychle a jednoduše.

Sami vidíme největší a nejdůležitější vylepšení aplikace Total Commander v bezpečnosti hesel pro vzdálené přístupy (například FTP). Ty jsou již bezpečně na volbu uživatele šifrovány pomocí AES a riziko získání hesel je tak daleko menší než dříve. Velkou záhadou nadále zůstává možná implementace modulu pro vypalování. Bohužel oficiální zdroje jsou na podobné informace velmi skoupé a tak nám nezbývá nic jiného než si počkat do vydání oficiální verze. Její vydání však stále nebylo definitivně oznámeno.

Dobrá nebo špatná investice?

Kromě Total Commanderu existuje ještě celá řada placených manažerů. Zřejmě jediný, který ještě snese srovnání, je Servant Salamander od českých tvůrců. Původně se jednalo o freeware, ale vývoj byl časově příliš náročný a tak se stal nakonec ryze komerčním projektem. I přesto je možné použití staré verze se základními funkcemi bez poplatku. Na rozdíl od řady jiných aplikací se zdá být cena souborových manažerů relativně příznivá i pro domácí uživatele. Za jednu licenci Total Commanderu zaplatíte zhruba 800 korun, Servant Salamander vás přijde asi o 100 korun levněji. Dále se však v obou případech dostává množstevní sleva nebo cena pro vzdělávací instituce.

Investici si rozhodně dobře rozmyslete a zamyslete se nad tím, zda opravdu využijete komerční řešení. Existuje totiž celá řada bezplatných souborových manažerů, jako je například freeCommander nebo již zmíněná starší verze Servant Salamanderu. Konečné rozhodnutí záleží samozřejmě pouze na vás a vašich potřebách. V případě počítačové sítě lze použít plnohodnotný a funkcemi vybavený manažer pouze na serveru pro administraci souborů a na pracovních stanicích pak využívat bezplatná řešení. Pro běžné kancelářské potřeby totiž dostačuje obyčejný průzkumník anebo úplně obyčejný souborový manažer.

Přečtěte si také

NetSuite plánuje ofenzívu na trhu s podnikovým softwarem
Bezpečnostní hrozby pro firmu v 21. století
Studie: 63 % zranitelností využívalo webových aplikací
Tajemné komnaty technologie U3

Exit mobile version