TEST: AVG Internet Security 8.5

Připravili jsme pro Vás další díl ze série testu antivirových programů a dalších bezpečnostních aplikací. Zatímco minulé úterý jsme se zaměřili na produkt ESET Smart Security 4 od slovenské společnosti ESET, dnes nás čeká slibovaná nová verze bezpečnostního balíku AVG Internet Security 8.5 z dílny českého výrobce AVG Technologies.


AVG Internet Security 8.5 se zaměřuje především na
domácnosti.

Bezpečnostní aplikace AVG byly pro mnohé uživatele dlouhou dobu symbolem nespolehlivosti, zaspání doby a nedostatečných funkcí. Faktem ovšem zůstává, že od svého vzniku se produktům společnosti AVG Technologies podařilo celosvětově získat desítky milionů uživatelů, což o určitých kvalitách jejích programů nutně svědčit musí. Vloni vydaná verze AVG Internet Security 8, jejíž recenzi si můžete přečíst zde, přinesla mnoho novinek a překvapení. Předně se jednalo o nový, atraktivní design, ve kterém se ale uživatel zbytečně neztrácel, dále se objevily i rozpracované a účinnější, ale i některé zcela nové, funkce a nástroje. Po vydání AVG Internet Security 8 bylo jasné, že se společnost AVG Technologies (tehdy ještě Grisoft) pokouší o další, co nejrazantnější modernizaci celého programu a zvýšení jeho atraktivity pro koncové zákazníky.

Před několika týdny byla vydána nová verze bezpečnostní aplikace AVG Internet Security, tentokrát s pořadovým číslem 8.5. Na rozdíl od předchozí verze, nepřináší AVG Internet Security 8.5 takovou porci novinek, čemuž se ostatně není co divit. Celý bezpečnostní balík nelze kompletně inovovat během jediného roku (AVG Internet Security 8.5 vyšlo počátkem března 2008) a pár zajímavostí se na nové verzi bez problémů najde. I přesto, opět v kontrastu s inovací, kterou přinesla verze 8, získává uživatel pocit, že tak moc nového se zase nestalo.

Ještě než se podíváme na to, jak AVG Internet Security 8.5 vypadá, a co přináší, řekněme si něco málo o produktu samotném. Předně si je třeba uvědomit, že se nejedná o klasický antivirový program (za což mnoho uživatelů produkty výrobce AVG Technologies automaticky považuje), ale o balík bezpečnostních aplikací, mezi nimiž lze antivirový program nalézt. Ten lze tak sice považovat za pomyslný středobod celého systému, velmi důležitou roli ale hrají i další součásti bezpečnostního balíku, jako je anti-spyware, anti-spam, anti-rootkit, firewall, nebo webový štít.

AVG Internet Security 8.5 se primárně zaměřuje na domácnosti a malé podniky, pro větší sítě nabízí AVG Technologies produkty AVG Internet Security Network Edition, případně AVG File Server Edition a další. Jen pro úplnost, licence na AVG Internet Security je možné koupit pro 1 až 10 počítačů a vybírat lze mezi licencí na 12, nebo 24 měsíců.

AVG konečně přichází s funkcí ochrany identity

Pravděpodobně tou nejžhavější novinkou v AVG Internet Security 8.5 je nová funkce AVG Identity Protection (IDP), tedy funkce zabezpečující ochranu osobních údajů (jméno, adresa, email, ale číslo platební karty, heslo, nebo PIN kód). Tato funkce nabývá na významu především vzhledem k událostem poslední doby, kdy internetoví útočníci vymýšlí stále nové způsoby, jak osobní údaje návštěvníků internetu zcizit a následně výhodně zpeněžit. AVG Identity Protection Vás tak neustále, a i poměrně dobře, chrání proti napadení škodlivým kódem, jako jsou viry, červy, trojské koně a spyware, nebo infikované webové stránky.

Příjemné je, že funkce AVG Identity Protection se automaticky integruje do prohlížeče Internet Explorer a Mozilla Firefox, ve formě tzv. AVG Toolbaru, a při procházení internetu automaticky kontroluje veškerou komunikaci, stejně jako to, jestli procházené stránky neobsahují upravený kód, který by mohl ke zcizení identity vést. Škoda jen, že chybí podpora i pro další alternativy (Opera, Chrome, nebo Safari). AVG Identity Protection kromě prohlížeče Internet Explorer spolupracuje také s emailovými klienty Outlook, Outlook Express a Thunderbird, stejně jako s oblíbenými „kecálky“ Skype a ICQ.


Hlavní okno si zachovalo jednoduchost a přehlednost…

Naprostá většina komponentů, které AVG Identity Protection využívá, je postavena na technologii společnosti Sana Software, kterou AVG Technologies před několika měsíci koupilo. Tato technologie měla být, alespoň podle informací společnosti AVG Technologies, implementována během pouhého jednoho týdne, takže pod pojmem „implementace“ bychom si tak měli představit spíš „přebarvení“ a základní propojení s aplikací AVG Internet Security, než cokoliv jiného. Vzhledem k tomu ani nepřekvapí, že celá funkce AVG Identity Protection je kompletně oddělená od jádra, na rozdíl od ostatních funkcí, které jsou na jádro naopak navázány.

Identity Protection sice v rámci AVG Internet Security 8.5 představuje inovaci a krok kupředu, v porovnání s konkurencí ale AVG opět pouze srovnává krok. A to navíc poměrně pozdě, funkce ochrany identity je součástí ostatních bezpečnostních balíků už poměrně dlouhou dobu. Například recenzovaný Norton Internet Security od výrobce Symantec, nabízí funkci ochrany identity už od verze 2008, tedy téměř rok a půl.

Co je ještě nového?

Jak už bylo naznačeno v úvodu tohoto článku, bezpečnostní balík AVG Internet Security 8.5 rozhodně není, a jen velmi těžko by mohl být, tak přelomový, jak tomu bylo u předchozí verze 8. Vzhledem k tomu je dalších novinek, které by stály za zmínku, poměrně málo.

Co zůstalo stejné a poměrně dobré, je nenáročná a rychlá instalace. Instalátor se Vás neptá na nic náročnějšího, než kam má program nainstalovat a pro správné nainstalování tak rozhodně není třeba být odborníkem. Poměrně jednoduchá a přehledná je i konfigurace jednotlivých modulů AVG Internet Security 8.5, tu by ovšem měl provádět jen zkušený uživatel.

Mezi ty drobnější změny lze zařadit například vylepšení komponenty LinkScanner, která se poprvé objevila právě ve verzi 8. LinkScanner při procházení internetu kontroluje webové stránky a jejich součásti a v případě nalezení škodlivého dokáže uživatele informovat a zabránit mu ve vstupu na infikovanou stránku. LinkScanner ve verzi 8.5 by měl být rychlejší a spolehlivější při odhalování stránek se škodlivým kódem, stejně jako by tato ochrana měla méně zatěžovat Váš systém.

Nové jádro dostal také anti-spamový modul, který, po integraci s Vaším emailovým klientem, pravidelně kontroluje veškerou příchozí poštu. Přes emailového klienta lze email, nebo emailovou adresu do spam listu přidat jedním jediným tlačítkem, poměrně jednoduché je i vlastní donastavení antispamu, to ale, ve většině případů, není nutné.

Systémové požadavky

Z hlediska hardwarových požadavků je na tom AVG Internet Security 8.5 poměrně rozumně. Hlavním požadavkem je jednojádrový procesor s frekvencí 1,2 GHz, 256 MB operační paměti a 250 MB na pevném disku. Nutno ovšem podotknout, že na takovémto stroji sice bude AVG Internet Security 8.5 fungovat, v některých chvílích, především při skenování systému, budete silně omezeni v tom, co budete moci dělat, a počítač bude reagovat velmi zpomaleně. AVG Internet Security také bohužel neobsahuje žádnou možnost donastavení, díky kterému by např. docházelo ke skenování systému v době jeho minimálního vytížení, tedy při nepřítomnosti uživatele.


…stejně tak i přístup k jednotlivým funkcím a modulům.

Mezi podporovanými operačními systémy se vyskytují jen ty, které pochází z dílen softwarové společnosti Microsoft, a to navíc jen verze 2000 a novější. Příjemná je ovšem podpora pro 64-bitové operační systémy, ve kterých ovšem není k dispozici komponenta Anti-Rootkit. Co ovšem AVG Internet Security 8.5 trochu škodí, je nemožnost propojení prakticky s jakýmikoliv vnitropodnikovými aplikacemi, jako je MS SharePoint, MS Exchange Server, Kerio MailServer, Lotus Notes a další. To bohužel AVG Internet Security předurčuje spíše k použití v domácnostech, což potencionální trh zbytečně zmenšuje.

Shrnutí

Budeme-li na AVG Internet Security 8.5 nahlížet poměrem cena/výkon, jedná se o poměrně dobrou koupi. Za cenu 1 333,- Kč na 12 měsíců, resp. 1 999,- Kč na 24 měsíců, získáte kvalitní bezpečnostní balík, který Vás ochrání před těmi nejběžnějšími nástrahami internetu. AVG Internet Security 8.5 není, i přes snahu výrobce AVG Technologies, špičkovým bezpečnostním balíkem, pro domácnosti se ale rozhodně jedná o velmi přijatelné řešení.

Co ovšem v uživateli, tedy alespoň v tom, který několik antivirových programů prošel a vyzkoušel, stále zůstává, je pocit, že AVG se pořád ještě nemůže měřit s konkurenčními bezpečnostními aplikacemi, a některé inovace uvádí až v řádu měsíců později. Například nyní recenzovaný balík AVG Internet Security 8.5 postrádá mnoho funkcí a vylepšení, které standardně obsahuje ESET Smart Security 4, nebo Norton Internet Security 2009, a které sice nepatří mezi hlavní nástroje, ale dokážou práci s bezpečnostním balíkem zpříjemnit. Na druhou stranu je ovšem pravdou, že produktům společností ESET, nebo Symantec, které patří ke světové bezpečnostní špičce, se lze jen velmi těžko vyrovnat, nebo je dokonce předehnat.

Příští týden nás bude čekat test bezpečnostní aplikace Norton 360 společnosti Symantec.

Přečtěte si také:

TEST antiviru ESET Smart Security 3.0
Otestovali jsme Norton Internet Security 2009
TEST: Antivirový software AVG 8

Exit mobile version