Mivvy M310: pracujte všude a vždy

Každý den se v redakci ITBiz.cz neobjevuje notebook, který svou malou velikostí a hmotností dovoluje začít psát za jízdy v automobilu. Samozřejmě z místa spolujezdce. Mivvy netbook je totiž opravdu k těmto věcem vhodný. Spadá do kategorie malých, levných a relativně úsporných přenosných počítačů – netbooků. Proto přinášíme další recenzi zařízení z tohoto segmentu.


Za půjčení netbooku
k testování děkujeme
společnosti Mivvy.

Málokdy mne nějaké zařízení skutečně zaujme. To lze říci o tomto notebooku malých rozměrů. My jsme pro upřesnění zkoušeli ještě před-sériový model, který není určen k prodeji. Nicméně od konečného provedení se liší pouze absencí Bluetooth modulu a také výsadou nebýt polepen. Nicméně na jeho vzhledu se to projevilo kladně. Testovaný model měl na svém klasickém mobilním pevném disku dva operační systémy. Windows Vista Business a Ubuntu „Hardy Heron“. My jsme se zaměřili na jmenovaný Linux, přeci jen open source operační systém a široké spektrum předinstalovaných aplikací bylo lákavější než systém s absencí těchto výhod a ještě vyššími hardwarovými požadavky.

Kategorie notebooků

Každý tomu říká jinak. Řeč je o přenosných počítačích tohoto druhu. Názvy jako mininotebook anebo netbook jsou rozšířené. Všechny členy spojuje několik základních parametrů. Malé rozměry a nízká cena. Pro připomenutí můžeme vzpomenout třeba na Asus Eee. Zařízení spojuje také řada dalších věcí. Jsou ideální především pro nenáročnou kancelářskou práci a surfování po internetu. Pro náročnější aplikace určené nejsou, ale to není nevýhodou. Někdo by mohl vytknout absenci optické mechaniky, ale to je opět v této kategorii běžné a především se prostě do zařízení fyzicky nevejde. Netbook je také standard přenosných zařízení splňující určité požadavky. Není určen velkým konsorciem, ale určují si ho jednotlivé společnosti dle svých aktuálních potřeb. Hned z kraje mne napadá například Microsoft, který na základě tohoto označení vydává zvýhodněné licence nebo také Intel, který pro tento segment připravil speciální procesor s názvem Atom poprvé představený v již zmíněném Asus Eee 901.


Mininotebook Mivvy M310.

Úvodem o Mivvy M310

Na první pohled sympaticky vyhlížející počítač malých rozměrů, který se však každou píď místa snaží maximálně využít. Ať už je to klávesnice dotažená na úplný okraj konstrukce anebo širokoúhlý displej. V nedávné době jsme se o tomto výrobku zmiňovali také v události a v komentářích se objevily hlasy tvrdící, že pochází od Microstaru. Přesněji byl myšlen model s označením Wine. Podařilo se mi zjistit, že si obě společnosti (Microstar a Mivvy) nechávají vyrábět totožné zařízení na základě licence od třetí strany. Tudíž stroj, do kterého nyní píšu, není vyroben přímo Microstarem.

Ergonomie a vzhled

Vzhledově není Mivvy co vytknout, jelikož bílá barva mu opravdu sluší. Po otevření víka s matným displejem se vám naskytne pohled na klávesnici a jednoduchý touchpad. Klávesnice je klasická vzhledem k tomu, že se nepohybujeme mezi klasickými notebooky. Píše se na ní velmi dobře až na jednu výjimku. Při rychlejším psaní se vám budou nevyužité palce plést nad touchpad a při zavadění můžete poodskočit v textu o něco výše anebo naopak níže a píšete do již napsaného textu. To je jednoduše otázka zvyku, ale všemi deseti budete psát dost těžko.

Touchpad je jinak kvalitně provedený. V jeho případě se takové slovo nebojím napsat. Skutečně se s ním pracuje pohodlně. Tlačítko nahrazující dvě tlačítka na běžné myši je spojené a stačí drobně uhodit do jednoho z jeho konců. Touchpad také funguje jako rolovací kolečko. Velkou pochvalu si však zaslouží především při použití Linuxu. Mezi jednotlivými plochami se budete přepínat pomocí touchpadu v pravém rohu. Chce to z počátku trochu cvik. Po zvyknutí se vám naskýtají opravdu netušené možnosti rychlé práce.


Externí mechanika připojitelná přes rozhraní USB. Patří mezi
originální příslušenství k mininotebooku.

Po pravé a levé straně naleznete velké množství možností připojení. Po pravici nejblíže k vám je jeden port USB, osobně jsem ho využíval pro flash disk. Hned za ním pak čtečka karet – při vložení SD karty zůstává kousek venku, ale vadí to někomu? Následují porty k připojení sluchátek a mikrofonu. Jsou na dobrém místě, kdyby byly v přední části, vyžadovala by úpravu a při psaní by se vám kabely pletly do práce. Úplně v rohu následuje DVI konektor k připojení externího monitoru a také konektoru RJ45 pro místní síť.

Popisu zadní strany se vyhneme. Nic na ní není a vzhledem k zaoblenosti ani větrací otvory, což je možná škoda. Naskýtala by se další možnost dobrého chlazení a také zajištění lepší stability. Nicméně nesmíme zapomenout, že právě v této části je baterie. Po levici pak máte už jen další dva porty USB následované větracím otvorem a připojením napájecího kabelu. Když se tak nad tím zamýšlím, tato část je dovedena téměř k dokonalosti, a to se dnes vidí bohužel velmi zřídka.

Softwarová výbava

Jedním slovem by se dalo říci, že nemá chybu. Samozřejmě v případě, že si vyberete Linux a distribuci Ubuntu. To si ihned po pořízení můžete užívat všech funkcí. Předinstalovaný je balík OpenOffice.org verze 2.4., který doplňuje ještě řada aplikací ze systému. Nechybí samozřejmě ani přehrávače, aplikace pro vypalování anebo ty pro práci s internetem. V rychlé záložce je k použití připraven prohlížeč Mozilla Firefox a poštovní klient Evolution. Nemá smysl vyjmenovávat všechny programy, stačí jednoduše říci, že je tu vše, co dokáže plně využít funkcí hardwaru.

Pomocí funkční klávesy Fn prakticky umístěné v levém dolním rohu klávesnice můžete jednoduše ovládat různé funkce. Vše se v podobě poloprůhledné grafiky zobrazí na displeji. Možnosti jsou dostačující, ve zkratce lze uvést upravení jasu, ovládaní hlasitosti anebo přepnutí na číslice, což v případě dlouhých čísel umožní nepoužívat tlačítko Shift.

Pohled pod kapotu

Více než dostatečné jsou i „vnitřnosti“. Uvnitř zařízení tiká procesor Intel Atom s maximální frekvencí 1,6 GHz. Ta se mění dle požadavků aktuálních procesů. Nicméně podle ukazatele operačního systému po skocích a nikoliv dynamicky. Buď 800 anebo plných 1600 MHz. O grafický výstup se stará integrovaná grafická karta Intel GMA 950, se kterou jsme se mohli po dlouhou dobu setkávat mezi běžnými notebooky. Nyní v nich již téměř není, ale našla si nové místo. Jednou z jejích výhod je i malá spotřeba, vždyť celkové napájení běží na pouhých 40 W a to je opravdu výtečná spotřeba. Připomeňme si výkon napájecího adaptéru u běžných notebooků – činí většinou 90 W. Zde je myšlen samozřejmě plný výkon adaptéru a nikoliv standardní spotřeba zařízení.

Hardware v bodech

Na začátku jsem se zmiňoval o nemalých možnostech připojení k sítím, takzvané konektivitě. Tu má na starost WIFI s podporou frekvencí 2,4 a 5 GHz. Následuje Bluetooth modul a samozřejmě síťová karta podporující maximální přenosovou rychlost 100 MB/s. V neposlední řadě může uživatel připojit externí modem přes USB, ten pro EDGE je dokonce v nabídce originálního příslušenství ihned po boku na fotografii zobrazené externí mechaniky.

Do hardwaru samozřejmě spadá i displej, a tak ho nesmíme opomenout. Má velikost 10 palců a zobrazuje obraz v rozlišení 1024 na 600 bodů. LED podsvícení umožňuje regulovat manuálně jas po deseti procentech od nuly po sto. Vzhledem k tomu, že je matný, umožňuje velmi dobré podmínky. Také díky němu je možné používat zařízení v dopravních prostředcích, venku na zahrádce pod slunečníkem, ale i za tmy v interiérech. V případě horšího osvětlení uživatel podsvícení stáhne a šetří tím i své oči.

Výhody
+ matný displej
+ vysoká konektivita
+ použití open source

Nevýhody
– touchpad někdy překáží při psaní

Praktické používání a závěr

Každý den nemůžeme úplně vychvalovat. Dnes asi uděláme výjimku. Používal jsem notebook několik dní s operačním systémem Linux Ubuntu ve verzi „Hardy Heron“ a byl jsem naprosto spokojený. Malé rozměry a softwarová vybavenost nás v redakci prostě nadchly. Vzhledem k tomu, že často píšu, jsem měl ideální příležitost podrobit klávesnici náročným zkouškám a s fungováním jsem byl spokojen. Kromě mne samotného zkoušela notebook ještě celá řádka lidí různých profesí a mírou počítačové gramotnosti. Nikdo neměl s ovládáním a používáním žádný problém. Většinou převládalo nadšení nad řadou funkcí, které se vtěsnají do tak malého zařízení a umožňují jej komfortně ovládat. Zvláště pak s vědomím, že si jej budete moci pořídit pod deset tisíc korun s daní. Dokonalosti nelze docílit, ale Mivvy ukazuje, že se jí jde alespoň přiblížit. S testováním se loučím těžko, Mivvy M310 mi padl do oka a pokud uvažujete o pořízení malého a levného notebooku, pak jej mohu doporučit.

Exit mobile version