ČVUT využívá pro zálohování svých dat platformu od Veeam

08. January 2019 20:44 0 komentářů

Technologie společnosti Veeam pomáhají Českému vysokému učení technickému v Praze zajistit dostupnost klíčových systémů.

„Díky řešení společnosti Veeam má České vysoké učení technické v Praze jistotu neustálé dostupnosti svých klíčových IT systémů důležitých pro vzdělávací, výzkumné i vědecké aktivity. Zálohování i obnova jsou dnes vysoce efektivní a uspořený čas mohou pracovníci Výpočetního a informačního centra věnovat na další zkvalitňování poskytovaných služeb.“

Ing. Marek Kalika, Ph.D., ředitel výpočetního a informačního centra; České vysoké učení technické v Praze

Odvětví: Vzdělávání

Společnost

České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době pod ČVUT spadá šest vysokoškolských ústavů a osm fakult – stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná, fyzikálně inženýrská, dopravní, fakulta architektury, biomedicínského inženýrství a informačních technologií. Univerzita s téměř 5 tisíci zaměstnanci vytváří studijní prostředí pro více než 20 000 studentů, ze kterých vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce i manažery se znalostí cizích jazyků, jež jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2018 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4 500 světových univerzit, mezi 500 nejlepšími světovými univerzitami. Informační technologie univerzity má na starosti Výpočetní a informační centrum s více než 60 zaměstnanci.

Výzva

Dostupnost v pojetí ČVUT představuje jeden z klíčových prvků úspěšného naplnění základního poslání univerzity. Nehovoříme zde o bance či internetovém obchodě, ale očekávání zaměstnanců i studentů na dostupnost a plnou funkčnost používaných systémů je 24 hodin denně. Tedy nejen během standardní pracovní doby či vyučovacích hodin, ale stále, a to na vysoké úrovni. Neustálá dostupnost je navíc kriticky důležitá nejen pro systémy podporující studium, výzkumné a vědecké činnosti, ale i pro spolupráci s průmyslem a zahraničními partnery.

Původní řešení zálohování pokrývalo tyto náročné požadavky pouze částečně a bylo stále obtížnější zajistit kompatibilitu s novými technologiemi a používanými systémy. Nemalé problémy způsobovala také věcně i časově náročná správa. Bylo proto nezbytné vybrat novou platformu, která by tyto nedostatky odstranila a současně poskytla univerzitě prostor pro další rozvoj IT.

Řešení Veeam Availability Suite, Veeam Agents

Výsledky

  • Komplexní řešení podporující všechny IT potřeby univerzity při snížení provozních nákladů o polovinu oproti konkurenci
  • Jistota dostupnosti klíčových systémů
  • Výrazné zjednodušení správy
  • Snížení hodnot ukazatelů bodu a času obnovy na polovinu

Podnikatelská výzva

ČVUT poskytuje prostřednictvím svého Výpočetního a informačního centra IT služby zaměstnancům, studentům a v odpovídajícím rozsahu i návštěvníkům z řad široké veřejnosti. Informační systémy, od autentizačních a poštovních serverů přes úložiště až po speciální aplikace, obsahují 70 TB dat, které je nutné za účelem zajištění neustálé dostupnosti efektivně zálohovat a v případě potřeby rychle a s co nejmenšími ztrátami obnovit. Mezi kritické aplikace patří například Studijní systém KOS, podpora vědy a výzkumu V3S a kompletní podpora interní administrativy.

Pomyslným srdcem informační architektury Českého vysokého učení technického v Praze je datové centrum s 10 fyzickými nody a 222 virtuálními stroji. Sítě univerzity přenesou ročně 7 850 TB dat a ve školním informačním systému je evidováno na 560 uživatelských rolí s tím, že každý rok vzniká okolo 5 tisíc nových uživatelských účtů.

„Funkčnost a dostupnost mnoha našich systémů je základním předpokladem pro práci zaměstnanců univerzity, pro plnění výzkumných cílů a samozřejmě i pro řádný průběh vzdělávacího procesu. Abychom mohli tato očekávání naplnit, musíme mít k dispozici špičkové zálohovací technologie s jistotou včasné obnovy,“ vysvětluje Marek Kalika, ředitel Výpočetního a informačního centra.

Řešení Veeam

České vysoké učení technické v Praze mělo na základě vlastních zkušeností s předchozími systémy dostatek podkladů a znalostí pro výběr nového řešení, které by efektivně pokrylo veškeré potřeby spojené se zálohováním a využilo informační architektury univerzity. Mezi hlavní kritéria výběru patřila podpora plného i částečného zálohování a obnovy virtuálních strojů, kompatibilita s úložišti Hitachi a IBM, efektivní správa i snadné ovládaní. V rámci výběrového řízení byla posuzována pětice produktů a stanovené požadavky nejlépe splnily technologie značky Veeam.

České vysoké učení technické v Praze se rozhodlo pro technologie značky Veeam a o 3 měsíce později bylo nové řešení kompletně nasazené, odladěné a plně funkční. Díky sadě Veeam® Availability Suite™ a agentům Veeam pro zálohování fyzických strojů se může více než 20 tisíc studentů a 5 tisíc zaměstnanců univerzity plně spolehnout, že využívané systémy jsou neustále dostupné a plně připravené podporovat jejich vzdělávací, výzkumné i vědecké aktivity.

Na úspěšném nasazení nového řešení měl podíl i certifikovaný partner společnosti Veeam, společnost AutoCont, který vedle poskytnutí implementačních a konzultačních služeb proškolil pracovníky Výpočetního a informačního centra. „Profesionální podpora je pro nás opravdu důležitá, protože jen tak se můžeme spolehnout, že se nám podaří společně vyřešit i ty nejobtížnější problémy,“ vysvětluje Marek Kalika.

Celý projekt implementace realizovali IT experti ČVUT během pouhých 14 dnů, přičemž využívali implementační, konzultační i školící služby certifikovaného partnera společnosti Veeam.

Technologie značky Veeam vyhovují požadavkům ČVUT nejen z pohledu nabízené funkcionality a kompatibility se stávajícími prvky, ale také díky snadné implementaci a podstatnému zjednodušení správy zálohování. Důležitou roli, i když ne zcela zásadní, hrála otázka nákladů – ve srovnání s konkurenčními produkty ušetřila univerzita kvalifikovaným odhadem okolo 60 procent investičních prostředků a provozní výdaje spojené se zajištěním dostupnosti snížila na polovinu.

Celkově dnes mají produkty Veeam na starosti zálohu třech hypervizorů (jeden Microsoft Hyper-V cluster s více než 80 aplikačními servery a dva VmWare vSphere clustery s více než 150 linuxovými virtuálními stroji) a přes 70 TB dat.

„Zatím jsme se nesetkali s fatálními problémy, které by vyžadovaly obnovu celé nebo podstatné části naší informační architektury. Všechny dosavadní zásahy se týkaly obnovy lokálních uživatelských dat a vždy proběhly rychle i vysoce efektivně. Jsem si ale naprosto jistý, že stejného výsledku bychom dosáhli i v případě rozsáhlejších událostí – a mít takovou jistotu je prostě skvělé,“ uzavírá Marek Kalika.

Výsledky

Komplexní řešení podporující všechny IT potřeby univerzity při snížení provozních nákladů o polovinu oproti konkurenci. Oproti dříve využívaným technologiím a zvažovanému konkurenčnímu řešení je nové řešení od společnosti Veeam výrazně flexibilnější, snadněji spravovatelné a kompatibilní a umožnilo snížit celkové investiční a provozní náklady řádově o polovinu.

Jistota dostupnosti klíčových systémů

Díky technologiím značky Veeam může ČVUT svým zaměstnancům i studentům zaručit, že používané systémy budou prakticky vždy dostupné a že si poradí i s požadavky na obnovu dat jednotlivých uživatelů.

Výrazné zjednodušení správy

Nasazení technologií značky Veeam umožnilo podstatné zefektivnění zálohovacích procesů a zjednodušení správy celého prostředí včetně snadné aktualizace na nové verze. Ušetřený čas umožňuje zálohování dále zdokonalovat a podrobně testovat jednotlivé možné scénáře.

Snížení hodnot ukazatelů bodu a času obnovy na polovinu

Celé prostředí je dimenzováno tak, aby bylo možné zálohovat data v celkovém objemu přes 70 TB a zálohy držet zpětně dle potřeb vybraného typu agendy. Díky technologiím značky Veeam se navíc podařilo výrazně snížit hodnoty ukazatelů bodu a času obnovy z dřívějších jednotek dnů na nynější minuty až hodiny.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

E-banking namísto datové schránky

Pavel Houser , 12. March 2019 11:30

Projekty zaměřené na elektronický kontakt občana se státní správou u nás zatím příliš neuspěly. Dr...

Více

Kalendář

14. 03.

24. 03.
IT mezi paragrafy 2019
19. 03.

22. 03.
Amper 2019
26. 03. IT Security Workshop 2019RSS 

Zprávičky

FIS koupí za 35 miliard dolarů zpracovatele plateb Worldpay

ČTK , 18. March 2019 13:43

Worldpay ročně zpracuje kolem 40 miliard transakcí ve 146 zemích a 126 měnách....

Více 0 komentářů

MPO očekává výnos z aukce mobilních kmitočtů 8 miliard Kč

ČTK , 18. March 2019 09:00

Úřad počítá s tím, že by lákal čtvrtého mobilního operátora ke vstupu na trh přednostní možností pod...

Více 0 komentářů

Facebook opouštějí po oznámení nové strategie vysocí manažeři

ČTK , 18. March 2019 08:00

Facebook se více zaměří na komunikaci v šifrovaných službách, jaký pak ale bude obchodní model?...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Zakladatel zkrachovalé bitcoinové burzy Mt. Gox dostal podmínku

ČTK , 17. March 2019 08:00

Na bitcoinové burze Mt. Gox se v době její největší slávy uskutečňovalo až 80 % světového obchodu v ...

Více 0 komentářů

Auta Google Street View se vracejí do Česka

Pavel Houser , 16. March 2019 09:00

Po dvou letech přiveze Google i Trekker, umožňuje zahrnout i místa, kam se vozidla nedostanou....

Více 0 komentářů

Infikované aplikace v Google Play měly 147 milionů stažení

Pavel Houser , 15. March 2019 11:00

210 aplikací v Google Play se pokouší zamořit telefon oběti reklamou - nejen v samotných aplikacích....

Více 0 komentářů

Spotify viní Apple z porušování pravidel hospodářské soutěže

ČTK , 15. March 2019 10:00

Apple prý pomocí různých omezení tlačí konkurenční předplatitelské služby k tomu, aby využívaly jeho...

Více 0 komentářů