Projekt Hatalom uspěl v národním finále a míří do Evropy

29. květen 2018 18:20 0 komentářů

Tým žáků Gymnázia Opatov uspěl s projektem Hatalom v národním finále soutěže CanSat, organizované Evropskou vesmírnou agenturou.

Tým žáků Gymnázia Opatov slaví obrovský úspěch. Se svým projektem Hatalom vyhrál národní finále prestižní soutěže CanSat pořádané Evropskou vesmírnou agenturou a bude reprezentovat Českou republiku v evropském finále, které se bude konat na přelomu června a července na portugalských Azorech.

Tým Hatalom zkonstruoval dron, tedy satelit, který se zaměřil na hledání života a podmínek pro vznik života, jako je UV záření či složení atmosféry. Ve finálovém kole porotu nejvíce zaujala možnost biologické analýzy, kdy jejich model odebral vzorek půdy, který přes noc vyrostl v agaru. V tomto vzorku se podařilo nalézt 3 druhy života a z toho dva identifikovat.

Patrik Novotný, výkonný vedoucí týmu, uvádí: „Náš tým Hatalom o této soutěži začal přemýšlet už v září, kdy jsme se o soutěži dozvěděli. Po dlouhém přemýšlení nad sekundární misí jsme se rozhodli pro vytvoření obdoby dronu a zkoumání podmínek vhodných pro život. Zaměřili jsme se na vytvoření a otestování přenosu dat, jako jsou GPS souřadnice, teplota a tlak.“

Týmy jsou v národních soutěžích i mezinárodním kole hodnoceny nejen za konstrukci satelitu, ale i jeho příběh, soudržnost týmu, schopnost prezentovat, vzdělávací přínos, publicitu a schopnost shánět sponzory, kterým je u tohoto projektu společnost Epson. Hodnocení provádí porota složená napůl z laiků a odborníků.

Patrik Novotný dále dodal: „Ve finále ze sebe všechny týmy vydaly to nejlepší. Stejně jako jiné týmy jsme se potýkali s řadou obtíží, např. v den finále bylo neobvyklé teplo, takže došlo na CanSatu ke zkratu, který nakonec letěl na padák. Dron verze jsme se báli, nestihli jsme ji kvůli smůle předchozích dnů otestovat. Vše ostatní mimo dronní funkce jsme provizorně upravili. Po úspěšné prezentaci, která se konala další den, nás porota vyslala jako zástupce ČR do zahraničního kola soutěže a my se pokusíme je i všechny naše fanoušky nezklamat. V nadcházejícím měsíci a půl se poučíme z chyb, kterých jsme se dopustili, a ještě CanSat vylepšíme.“

„Jsem na naše žáky skutečně pyšný. Sestrojit takto komplikovaný model, vyřešit úskalí, do kterých se žáci během soutěže dostali, a ještě porazit konkurenci je opravdu vynikající výsledek,“ říká ředitel Gymnázia Opatov RNDr. Jan Peřina.

„Společnost Epson byla vždy poháněna touhou po technologických inovacích s cílem zpříjemnit a ulehčit pomocí těchto technologických řešení život uživatelům na celé planetě. Proto se jsme hrdí, že jsme se mohli stát partnery projektu Hatalom a že jsme mu pomohli vyrůst až k tomuto fantastickému výsledku, jakým účast v Evropském finále bezpochyby je.“ říká Kateřina Vymazalová, Marketing & PR Manager společnosti Epson CZ & SK.

Projekt CanSat je studentská soutěž, ve které mají týmy za úkol vytvořit satelit o rozměrech plechovky od limonády. Cílem soutěže je sestrojit, naprogramovat a prezentovat napodobeninu sondy či satelitu, který je následně vynesen 500 až 1500 metrů nad zem. Model musí splňovat přísná kritéria, jako například pád, který musí být regulován pomocí padáku, vrtule či jiným způsobem na předem stanovenou rychlost a zároveň s frekvencí nejméně 1 Hz měřit a odesílat data o teplotě a tlaku. CanSat satelity mají za cíl získat určitá data, která pak musí soutěžící analyzovat, případně zasadit do širšího kontextu celé mise a prezentovat odborné porotě.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Kryptoměnovou burzu Bithumb napadli hackeři

ČTK , 20. červen 2018 10:16

Za poslední týden jde již o druhý útok na kryptoměnové burzy v Jižní Koreji. Bitcoin opět klesl....

Více 0 komentářů

Největší australská telekomunikační firma masivně propouští

ČTK , 20. červen 2018 09:52

Telstra dominuje australskému trhu mobilních telefonů a širokopásmových sítí, zisky z pevných sítí a...

Více 0 komentářů

Dotace EU na bezplatné wifi se kvůli chybě systému odkládají

ČTK , 20. červen 2018 08:00

Obce mohly získat poukázku v hodnotě 15 000 eur. Nová výzva bude zveřejněna na podzim....

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

E-shopy českých řetězců: Lidl, Globus, DM drogerie

ČTK , 19. červen 2018 16:32

Loni stouply tržby českých e-shopů o 18 % na 115 miliard Kč. On-line nakupuje potraviny již 26 % Čec...

Více 0 komentářů

Virtuální realita přinese revoluci srovnatelnou s robotizací

Pavel Houser , 19. červen 2018 11:23

Firmy budou na změny související se zaváděním virtuální reality reagovat další centralizací procesů....

Více 0 komentářů

Digital Broadcasting rozšířila síť DVB-T2 na 85 % populace

ČTK , 19. červen 2018 08:00

Digital Broadcasting začal přechodovou síť budovat loni v červenci v Praze....

Více 0 komentářů

Manažeři France Télécom půjdou před soud kvůli sebevraždám

ČTK , 18. červen 2018 12:47

Vlna sebevražd ve France Télécom (dnes Orange) začala v roce 2008 a vyžádala si desítky životů. ...

Více 0 komentářů