• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Znalosti v oblasti AI jsou klíčové pro řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků v oblasti kyberbezpečnosti

Pavel Houser
4. 11. 2025
| Články

Zdroj: Pixabay

AI skutečně může pomoci zmírnit zátěž bezpečnostních týmů s nedostatkem personálu.

Společnost Fortinet zveřejnila svou zprávu o globálním nedostatku znalostí v oblasti kybernetické bezpečnosti. Poukazuje na nové i stálé výzvy, kterým organizace v důsledku nedostatku znalostí v této oblasti čelí.

„Letošní průzkum nadále podtrhuje naléhavou potřebu investovat do talentů v oblasti kyberbezpečnosti,“ říká Carl Windsor, CISO ve společnosti Fortinet. „Bez řešení nedostatku znalostí budou organizace i nadále čelit rostoucímu počtu narušení bezpečnosti a eskalujícím nákladům. Závěry průzkumu poukazují na bod zlomu pro veřejný i soukromý sektor: bez radikálních opatření k budování a udržení odborných znalostí budou rizika a náklady jen dále růst.“

Průzkum byl proveden mezi více než 1 850 rozhodovacími činiteli v oblasti IT a kybernetické bezpečnosti z 29 různých zemí a lokalit. Respondenti průzkumu pocházejí z různých odvětví, včetně technologie (22 %), výroby (16 %) a finančních služeb (12 %).

Zpráva propojuje nedostatek kybernetických znalostí s rostoucími bezpečnostními a finančními riziky

Vzhledem k tomu, že kybernetické hrozby stále eskalují, organizace čelí realitě, že bezpečnostní útoky nejsou jen možností, ale jistotou. Aktuálně odhadovaný globální nedostatek více než 4,7 milionu kvalifikovaných odborníků vede k tomu, že tyto pozice zůstávají neobsazené v době, kdy jsou nejvíce potřebné. Mezi klíčové závěry o dopadu nedostatku znalostí na organizace po celém světě patří:

Počet narušení bezpečnosti se každým rokem zvyšuje. 86 % organizací v roce 2024 zaznamenalo alespoň jedno narušení kybernetické bezpečnosti, přičemž téměř třetina (28 %) hlásila pět nebo více narušení. Tyto údaje představují výrazný nárůst oproti roku 2021, kdy 80 % organizací nahlásilo narušení bezpečnosti a pouze 19 % čelilo pěti či více narušením.
Nedostatek znalostí v oblasti kyberbezpečnosti je klíčovým faktorem přispívajícím ke zvýšenému počtu narušení bezpečnosti. Více než 50 % dotázaných (54 %) uvedlo nedostatek znalostí a školení v oblasti IT bezpečnosti jako jednu z hlavních příčin narušení bezpečnosti v organizaci.
Finanční dopady narušení bezpečnosti zůstávají významné. Více než polovina (52 %) dotázaných organizací uvádí, že kybernetické incidenty je v roce 2024 stály více než 1 milion dolarů, což je v souladu s výsledky z předchozího roku a představuje výrazný nárůst oproti 38 % v roce 2021.

Zatímco AI nabízí zásadní úlevu v době přetrvávajícího nedostatku kybernetických znalostí, organizace možná ještě nejsou plně připraveny bezpečně využít její potenciál. Letošní průzkum zjistil, že bezpečnostní technologie s funkcemi AI se široce používají a AI skutečně může pomoci zmírnit zátěž bezpečnostních týmů s nedostatkem personálu. Týmům však chybí znalosti a odborné znalosti v oblasti umělé inteligence, aby mohly plně využít její potenciál.

Pokud jde o porozumění představenstva roli kyberbezpečnosti v organizaci, zpráva uvádí, že prioritizace kybernetické bezpečnosti na úrovni představenstva roste, členové představenstva si ale nejsou tak vědomi potenciálních rizik, která použití AI představuje pro jejich organizace. Tedy s rostoucím zájmem o kybernetickou bezpečnost bohužel porozumění dopadu AI zaostává.

Kybernetická bezpečnost se stala prioritou na úrovni představenstva, a to v důsledku rozmachu umělé inteligence a eskalace rizik pro podnikání. Vyplnění globální mezery ve znalostech zůstává zásadní. Organizace musí přehodnotit své postupy při přijímání zaměstnanců, využít nevyužité zdroje talentů a investovat do školení a zvyšování kvalifikace, aby si vybudovaly a udržely potřebné odborné znalosti. Certifikace uchazečů o zaměstnání v oblasti IT i nadále jsou sice vysoce ceněny zaměstnavateli, ale organizační podpora pro financování certifikací poklesla. Vyrovnání nedostatku kvalifikovaných pracovníků je zde klíčové pro odolnost podniků.

Rubriky: Security

Související příspěvky

Články

Masivní útoky DDoS vedou k rizikové centralizaci internetu

22. 1. 2026
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Zprávičky

Kyberkriminalita tvořila v loňském roce 12,4 % z celkové trestné činnosti

22. 1. 2026
BankdID, identifikace, ID
Články

Bankovní identita ušetří Čechům ročně 11 hodin na úřadech

21. 1. 2026
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Zprávičky

Portál veřejných zakázek byl po pondělním hackerském útoku opět zprovozněn

20. 1. 2026

Zprávičky

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Kyberkriminalita tvořila v loňském roce 12,4 % z celkové trestné činnosti

ČTK
22. 1. 2026

Kyberkriminalita tvořila v loňském roce 12,4 procenta z celkové trestné činnosti. Zločinů páchaných v

Telekomunikační operátoři získají neomezené rádiové spektrum, navrhuje Brusel

ČTK
22. 1. 2026

Evropští telekomunikační operátoři budou moct po neomezenou dobu využívat rádiové spektrum. Vyplývá to z

Británie zvažuje zákaz sociálních sítí pro děti, inspiruje se Austrálií

ČTK
21. 1. 2026

Britská vláda zváží zákaz používání sociálních sítí pro děti v rámci zpřísňování zákonů na

EK navrhla vyřadit rizikové dodavatele, společnost Huawei to zkritizovala

ČTK
21. 1. 2026

Evropská komise navrhla postupně vyřazovat komponenty a zařízení od vysoce rizikových dodavatelů v kritických

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Netflix upravil nabídku na převzetí Warner Bros, nabízí celou částku v hotovosti

ČTK
21. 1. 2026

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix upravil svou nabídku na převzetí části skupiny Warner Bros.

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Portál veřejných zakázek byl po pondělním hackerském útoku opět zprovozněn

ČTK
20. 1. 2026

Portál veřejných zakázek, který v pondělí vyřadili z provozu hackeři, byl ještě v odpoledních

Studie PwC: investory nejvíce lákají technologie, chtějí větší transparentnost AI

Redakce
20. 1. 2026

Největší objem investic v příštích třech letech bude směřovat do technologií. V souladu s tím musejí růst

Investici do blockchainu táhnou banky a výroba

Bermudy chtějí převést ekonomiku na blockchain, pomohou jim Circle a Coinbase

ČTK
20. 1. 2026

Bermudy se chtějí stát první zemí na světě, která bude mít národní ekonomiku postavenou

Tiskové zprávy

Acer představuje své první Chromebooky pro studenty poháněné procesorem MediaTek Kompanio 540

ČSÚ: V používání AI dohání podniky v Česku průměr EU

Společnost Huawei obhájila svou pozici mezi nejlepšími zaměstnavateli

Acer for Education na BETT: více pohody, udržitelnosti

Zdravotnické AI modely nemají certifikaci a hrozí chaos, varuje asociace

Digitální suverenita, AI a bezpečnost v kontejnerovém světě

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Úno 12
Celý den

Kontejnery v praxi

Úno 26
Celý den

IT ve zdravotnictví

Bře 12
Celý den

IT Security Worshop

Zobrazit kalendář

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Platformové inženýrství: popularita termínu může vést ke zmatení

Kamil Pittner
2. 1. 2026

Podobně jako v případě DevOps se i termín platformové inženýrství stal natolik oblíbeným, až se začal...

Slovník

FLV Player

Emerging markets

.A01

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.