MPSV odmítlo námitky neúspěšného uchazeče tendru o systém dávek

ČTK , 01. March 2019 09:00 0 komentářů

Podle námitky OKSystemu vybraná firma nesplnila kvalifikační předpoklady a neměla být vůbec hodnocena.

Ministerstvo práce se nechystá měnit své rozhodnutí o výběru dodavatele nového systému pro vyplácení dávek. Odmítlo námitky neúspěšného účastníka tendru. ČTK o tom informovala vedoucí tiskového oddělení resortu Barbara Hanousek Eckhardová. Ministerstvo před nedávnem rozhodlo o přidělení zakázky za víc než čtvrt miliardy firmě DXC Technology. V soutěži neuspěl dosavadní dodavatel, společnost OKSystem. Její ředitel Vítězslav Ciml ČTK sdělil, že další postup nyní řeší právník.

"Ministerstvo námitkám (firmy OKSystem) částečně vyhovělo pouze v jedné dílčí namítané skutečnosti týkající se formálních nedostatků v oznámení o výběru dodavatele, která nemá vliv na výběr dodavatele. Ostatní námitky ministerstvo odmítlo jako nedůvodné," uvedla Hanousek Eckhardová.

Servery Ekonomický deník a E15.cz před nedávnem informovaly o tom, že ministerstvo rozhodlo o přidělení zakázky se zadávací cenou 270 milionů bez daně z přidané hodnoty společnosti DXC Technology. Ta vznikla v roce 2017 oddělením od společnosti Hewlett-Packard. Podle médií nabídla projekt za 269 milionů. S cenou 829 milionů korun neuspěla firma OKSystem, která zajišťuje resortu systémy od první poloviny 90. let.

Podle námitky OKSystemu vybraná firma nesplnila kvalifikační předpoklady a neměla být vůbec hodnocena. Ciml dnes uvedl, že ministerstvo nejdřív částečně námitkám vyhovělo a rozhodnutí o oznámení výběru firmy DXC Technology zrušilo, dnes ale vydalo rozhodnutí nové a vybranou společnost potvrdilo. "Ministerstvo si v dokumentech samo v některých oblastech odporuje a náš právní zástupce analyzuje, zda nyní musíme podávat nové námitky ministerstvu, nebo musíme jít na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Situace je zatím nejasná," sdělil ČTK Ciml.

Tendr na systém dávek pořádal resort podruhé. Poprvé ho vyhlásil před koncem roku 2014 a stanovil cenu 616 milionů korun. Zájem mělo sedm uchazečů, zvítězila firma OKSystem. V listopadu 2016 ministerstvo od spolupráce s ní ale odstoupilo. Podle tehdejších zástupců resortu byl průběh zakázky neuspokojivý a OKsystem nezaručil, že vše stihne dokončit. Firma si naopak stěžovala na nesoučinnost ministerstva a podala žalobu k soudu o určení neplatnosti rozhodnutí.

Ministerstvo pak v prosinci 2017 vyhlásilo novou soutěž na systém dávek s předpokládanou hodnotou 270 milionů bez DPH. Podle původního plánu se smlouva s vítězem měla uzavřít loni v září a systém měl plně fungovat od roku 2021.

Nový resortní jednotný informační systém začal chystat v minulém volebním období tým bývalé ministryně Michaely Marksové (ČSSD). Projekt měl stát kolem 1,5 miliardy a fungovat měl od roku 2017. Přípravy od počátku nabraly zpoždění. Ministerstvo tak muselo už dvakrát prodlužovat smlouvu s nynějším dodavatelem, firmou OKSystem. Naposledy to udělalo loni v listopadu. Dvouleté prodloužení vyjde zhruba na miliardu.

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu resort při budování systémů selhal a porušil rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun. Prodlení ve spuštění nových informačních systémů představuje nehospodárné výdaje pro státní rozpočet, uvedli kontroloři.

Přípravy nových systémů zastavila po svém nástupu do funkce ministryně práce první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO). Nynější šéfka resortu Jana Maláčová (ČSSD) v projektu pokračuje. Opakovaně uvedla, že by nové systémy měly fungovat nejpozději do konce roku 2020.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

ČTK , 25. August 2019 08:00

Američtí technologičtí giganti ztratili kontrolu nad svými platformami. Amazon se čím dál víc vyvíjí...

Více 0 komentářů

Huawei uvádí na Ascend 910, procesor pro AI

Pavel Houser , 24. August 2019 08:00

Huawei uvedla procesor Ascend 910 a MindSpore, framework pro výpočty související s umělou inteligenc...

Více 0 komentářů

VMware koupí Pivotal Software a Carbon Black za téměř 5 miliard dolarů

ČTK , 23. August 2019 10:05

Kontrolním akcionářem VMware i Pivotal Software je Dell. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Ostravský startup vyvíjí virtuální realitu pro výrobní firmy

ČTK , 23. August 2019 10:04

Produkty firmy už používají například společnosti Continental nebo Tieto. ...

Více 0 komentářů

Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu

ČTK , 23. August 2019 08:00

Facebook ujišťuje, že nebude mít přístup k údajům o transakcích s novou měnou....

Více 0 komentářů

Nad rámec rozpočtů půjde na digitalizaci příští rok 492 mil. Kč

ČTK , 22. August 2019 10:00

Do roku 2021 má plně fungoval portál občana, tak, aby lidé s novými občanskými průkazy mohli řešit v...

Více 0 komentářů

Amazon pokračuje v náboru pro centrum v Dobrovízi, zvyšuje mzdy

ČTK , 22. August 2019 09:00

Amazon nyní nabírá pracovníky pro distribuční centrum, a to i na kvalifikované pozice....

Více 0 komentářů