V ostravském centru firmy zkusí, zda se jim vyplatí využít koboty

ČTK , 30. September 2018 10:24 0 komentářů

Kolaborativní roboty tvoří v současnosti zhruba 2 % všech průmyslových robotů. Jejich počty ale rychle rostou.

V Moravskoslezském inovačním centru (MSIC) v Ostravě vzniklo pracoviště kolaborativní robotiky za 3,8 milionu korun. Firmy si v něm mohou ověřit, zda je pro jejich provozy výhodné využití kolaborativních robotů, takzvaných kobotů, kteří s lidmi pracují bez fyzických bariér. Novinářům to řekli představitelé nového centra a MSIC.

Nové centrum vzniklo z iniciativy Moravskoslezského automobilového klastru (MAK). "Jeho cílem je vytvořit prostředí, kde zejména malé a střední firmy mají příležitost se seznámit s tím, co to kolaborativní robotika je, jakým způsobem dokážou kolaborativní roboty pracovat, a ty, které jsou už dál, ověřit si tu možnost tady, mimo svoje výrobní linky, ale v prostředí, které je schopno tu jejich výrobní linku přiblížit," řekl výkonný ředitel MAK Ladislav Glogar.

V centru jsou tři druhy robotů. Jde o malého dvouramenného kolaborativního robota YuMi společnosti ABB, kobota Universal Robots UR10, který manipuluje s předměty o váze do deseti kilogramů, a největšího kolaborativního robota Fanuc CR-35iA, jenž dokáže manipulovat s těžkými předměty.

Koboty mohou zastoupit lidi především při opakujících se, jednotvárných nebo nebezpečných procesech i při zvedání těžkých předmětů. Zaměstnanci díky nim podle představitelů centra mohou zvýšit své dovednosti a dostat se na místa s vyšší přidanou hodnotou. "Smyslem klasické robotiky je, že průmyslový robot nahradí člověka. Smyslem kolaborativní robotiky je, že robot spolupracuje s člověkem, toho člověka posune do jiné úrovně činnosti," řekl Glogar.

Podle údajů MSIC tvoří kolaborativní roboty v současné době zhruba dvě procenta všech průmyslových robotů. Jejich počty ale rychle rostou. MAK už spolu s katedrou robotiky Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava pracuje na navazujícím projektu za 4,9 milionu korun, který se týká vývoje chapadel kobotů.

"Bude představovat kolaborativní zapojení každého z kobotů v konkrétních případech pilotních firem, tak abychom ukázali už nejenom uměle, že ta zařízení se dokážou hýbat a dokážou něco dělat, ale ukázali na konkrétní specifické aplikaci jejich přímé využití," řekl Glogar. Klastr počítá s rozšířením centra podle dalšího vývoje kobotů. Chystá také projekt dobudování virtuální reality, který ukáže, jak by konkrétní pracoviště vypadalo po zapojení robotizovaných operací.

V MSIC vznikají i sdílené laboratoře, které mají firmám pomoci zrychlit a zlevnit vývoj technologií a zavést je do výroby. "Pracovní název je Centrum průmyslové kompetence a jedná se o čtyři vzájemně provázané laboratoře," řekl ředitel MSIC Pavel Csank. Centrum kolaborativní robotiky je jednou z nich, dalšími jsou nebo budou prototypová laboratoř mechatroniky, elektromagnetická kompatibilita a průmyslový internet věcí. Dokončeny by měly být v roce 2020.

MSIC už zahájila spolupráci s více než stovkou firem. "Máme za úkol do toho pracoviště přitáhnout více firem z více oblastí, nejenom automotive," řekl Csank. Vizí je poskytnout na jednom místě firmám komplexní přehled, jak nové technologie zavést ve vzájemném propojení. "Největší produktivita nastává při finální změně procesu ve firmě s využitím nových technologií. Jedna technologie sama o sobě nic neřeší, nebo řeší, ale ne tolik, co může jejich kombinace," řekl Csank.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

ČTK , 25. August 2019 08:00

Američtí technologičtí giganti ztratili kontrolu nad svými platformami. Amazon se čím dál víc vyvíjí...

Více 0 komentářů

Huawei uvádí na Ascend 910, procesor pro AI

Pavel Houser , 24. August 2019 08:00

Huawei uvedla procesor Ascend 910 a MindSpore, framework pro výpočty související s umělou inteligenc...

Více 0 komentářů

VMware koupí Pivotal Software a Carbon Black za téměř 5 miliard dolarů

ČTK , 23. August 2019 10:05

Kontrolním akcionářem VMware i Pivotal Software je Dell. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Ostravský startup vyvíjí virtuální realitu pro výrobní firmy

ČTK , 23. August 2019 10:04

Produkty firmy už používají například společnosti Continental nebo Tieto. ...

Více 0 komentářů

Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu

ČTK , 23. August 2019 08:00

Facebook ujišťuje, že nebude mít přístup k údajům o transakcích s novou měnou....

Více 0 komentářů

Nad rámec rozpočtů půjde na digitalizaci příští rok 492 mil. Kč

ČTK , 22. August 2019 10:00

Do roku 2021 má plně fungoval portál občana, tak, aby lidé s novými občanskými průkazy mohli řešit v...

Více 0 komentářů

Amazon pokračuje v náboru pro centrum v Dobrovízi, zvyšuje mzdy

ČTK , 22. August 2019 09:00

Amazon nyní nabírá pracovníky pro distribuční centrum, a to i na kvalifikované pozice....

Více 0 komentářů