margin-top: 125px; border: 1px solid gray; } -->

Microsoft Windows 8: co o nich zatím ještě nezaznělo

Karel Wolf , 19. září 2011 11:00 8 komentářů
 Microsoft Windows 8: co o nich zatím ještě nezaznělo

Windows 8 nemají ještě ani plnohodnotnou betaverzi a již jsou jedním z nejexponovanějších softwarových produktů dneška. Zaslouží si to vůbec? Jisté je jedno, Microsoft je ukazuje poměrně ochotně, možná až příliš. Příliš brzy a příliš často.

 Prostředí Metro: nahradí definitivně „Aero koncept“, nebo bude na výběr?
Prostředí Metro: nahradí definitivně „Aero koncept“, nebo bude na výběr?
Očekávané vydání systému je někdy v roce 2012, to, co nyní můžeme vidět je tedy suma sumárum nějaký ten první build. Pokud si vzpomeneme na první build Vist a porovnáme ho s tím, jak systém nakonec vypadal (potažmo fungoval), nejde o nic jiného, než o snahu vzbudit vlnu zájmu. To společnosti u klíčových produktů šlo vždycky poměrně dobře. O nových Office se také vždycky píše minimálně půl roku před vydáním pořád dokola, takže samotné vydání už vlastně ani zase takovou událostí ani není. Windows 8 jsou v tomto ohledu ale přeci jenom jiné, nová je jak frekvence (perfektně načasovaných) oznámení, tak velmi časná doba na to něco představovat.

Skoro to vypadá, jako kdyby měl Microsoft pouze mhlavou ideu o svém next-generation operačním systému a vsadil na to, že mu jej uživatelé a vývojáři pomohou dotvořit a vychytat všechny bugy za něj. Tomu ostatně odpovídá i u dané společnosti nezvyklá otevřenost jakékoli zpětné vazbě, i když i ta má své meze (viz. oficiální vývojářský blog).

 A znovu mobilní zkušenost
A znovu mobilní zkušenost
Nasnadě jsou tedy tři hlavní důvody, publicita, která by přehlušila euforii z úspěšných Windows 7 (od října 2009 se prodaly stovky milionů licencí), snaha podchytit všechny případné rodící se kritické trendy hned v počátcích a přinést na trh vyladěný systém bez velkého množství bugů, které zničily pověst mnoha starším generacím Windows.

Microsoft také slibuje, že nový systém poběží stejně dobře na tradičních PC (redakční poznámka: ať je to dnes již cokoli) i na tabletech a nebude zde co do dostupných funkcionalit rozdílu.

Toho se dá docílit dvěma způsoby, ten první, jednodušší spočívá v osekání dostupných funkcí a nabídek na nezbytné minimum. Všimněme si, že Microsoft se zatím nevyslovil, kterou cestu má v plánu zvolit.

Dvojí uživatelské prostředí dává Microsoftu dvojí potenciální výhodu, dosáhne jak na svůj tradiční (dnes lehce ustupující) trh, tak na ten, kterým je ten starý pomalu kanibalizován, tedy na trh mobilních zařízení v čele s tablety, kde nyní kraluje Android a iOS.

Všimněme si, že se Microsoft s Windows 8 snaží mimo jiné protlačit také tam, kde pohořel jeho mobilní operační systém. Kdo ví, třeba je již v záloze připravený plán nahrazení Windows Phone novou univerzální platformou, která zatím není zatížená žádným negativním povědomím. Že je zde ekosystém? Nevadí, vše lze převést, Windows 8 počítají dokonce i s aplikačním marketem. Jediný, kdo by mohl na celé věci tratit, budou nepřizpůsobiví vývojáři. To je ale zatím přeci jen trochu příliš odvážná spekulace, vraťme se tedy zpátky na zem. Čím vlastně Microsoft nový koncept obhajuje?

 Aplikace a virtuální klávesnice jako v mobilních systémech
Aplikace a virtuální klávesnice jako v mobilních systémech

Jak hájí Microsoft svá rozhodnutí

Pokud se podíváme na poslední argumenty pro nový systém z oficiálního Windows 8 vývojářského blogu, na první pohled zde dominují celkem předvídatelná lákadla jako nativní podpora nového hardware (USB 3.0, ARM procesorů, dotykových displejů a desetipalcových tabletů stejně dobře, jako sedmadvacet placů širokých obrazovek), DirectX 11 (které umožní hrát s využitím celé obrazovky při věrohodném přepočtu),

 Rychlost startu systému, srovnání Windows 7 a Windows 8
Rychlost startu systému, srovnání Windows 7 a Windows 8
rychlý start systému (jde ale skutečně o plnohodnotný boot?) a zabudovanou možnost virtualizace. Poslední z ochutnávek je asi jediná, která je trochu překvapivá.

Zajímavá je obhajoba rozhodnutí vnutit uživatelům nepříliš oblíbený pás karet (Ribbon) také do základního správce souborů systému (Windows Exploreru).

“Rozhodli jsme se pro pás karet a všem, kteří zde na blogu tvrdí, že je to špatná volba, vzkazujeme, že s nimi můžeme pouze nesouhlasit,“ prohlašuje Windows a Windows Live president Steven Sinofsky. “Jsme si jisti, že většina nenávisti k pásu se koncentruje především zde na blogu,“ dodává.

Mnohem rozumněji se již jeví Sifonovského argument, proč by si vývojáři měli oblíbit koncept s marketplacem a nákupem aplikací: „Dostáváte do rukou benefit oslovit svými aplikacemi stovky milionů uživatelů,“ tvrdí Sifonsky. Problém je trochu v tom, že vychází z předpokladu, že se Windows 8 budou prodávat stejně dobře jako předchozí sedmičky.


Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 19. září 2011 14:52

Náhodou jsem zabrousil na tento web. Graf rychlosti startu W8 a W7
má základní nedostatek není zde konfigurace PC1 až PC30. Autor článku zjevně postupoje způsobem: nejlepší graf je ten co si nalžu sám. Obávám se, že nějaké skutečné údaje o rychlosti startu W8 nezískáme do té doby než bude reálně tento systém existovat. A na základě zkušeností nepochybuji o tom, že další operační systém bude zase pomalejší než ten předchozí. Sleduju vývoj od verze DOS2.0 a z grafických byl nejrychlejší Win3.11 a každý novější systém staroval pomaleji. A to i přez zvyšující se rychlost hardwaru.

motljja #2
motljja 19. září 2011 15:07

měl jsem nainstalovanou betaverzi pravda je že je rychlejší má jiný způsob zvolení mezi 2ma operačními systémy a je celkově rychlejší a plynulejší než win7 mám notebook Toshiba intel core i5 6 giga ram 1Gb grafická karta

Karel Wolf 19. září 2011 15:11

Dobrý den,
jak v článku zmiňuji, veškerá faktická data čerpám pouze z oficiálního vývojářského blogu, graf je konkrétně převzat odsud:
http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2011/09/08/delivering-fast-boot-times-in-windows-8.aspx, testovací konfiguraci je pak možné dohledat zde (bez označení konkrétních modelů): http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2011/09/13/experiencing-windows-8-touch-on-windows-7-hardware.aspx.


Taipek #4
Taipek 19. září 2011 16:02

Tak mi to přijde, že autor článku na Windows 8 nevidí nic dobrého a jen kritizuje způsob vývoje, přičemž dost pochybuji o tom, že on někdy nějaký massive OS vyvýjel.

Tomas #5
Tomas 19. září 2011 16:24

"DirectX 11 (které umožní hrát s využitím celé obrazovky)"

To je nejaký žart, nie? Predchádzajúce verzie DX teda fullscreen nepodporovali? :)))

Karel Wolf 19. září 2011 16:57

Ano, ale byly v praxi použitelné jen pro velmi omezené spektrum rozlišení, u těch vyšších se obraz různě deformoval.

Tomas #7
Tomas 19. září 2011 17:16

Nemám potuchy, o akom deformovaní píšete, a to sa teda s pc hrajkám už nejaký ten piatok... Jediná deformácia bola a aj je spôsobená LCD monitormi, keďže tie sú robené len na dané rozlíšenie a pri iných dochádza k strate kvality v dôsledku použitej technológie, s DX to nemá nič spoločné. S fullscreen hraním na CRT nebol nikdy problém čo sa týka rozlíšenia, alebo nebodaj nejakých deformácií. Rozsah používaných rozlíšení je dostatočný pre 99% používaných obrazoviek a zariadení. Inými slovami, DX11 má xxx výhod, ale vy spomeniete akurát fullscreen? No tak...

Aja #8
Aja 19. září 2011 21:01

tywoe jestli máte někdo akcie Microoftu, tak je prodejte dokuď je čas 8) :o

RSS 

Komentujeme

V datových centrech už nejde o Windows?

Pavel Houser , 22. březen 2017 12:47
Pavel Houser

Trevor Pott si na The Register pokládá otázku o budoucnosti serverových Windows na platformě ARM. ...

Více


Kalendář

20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
21. 03.

24. 03.
Amper
25. 03. INSPO 2017
RSS 

Zprávičky

Bosch a IBM začaly spolupracovat na IoT pro průmysl

Pavel Houser , 24. březen 2017 13:08

Výrobci aut mohou nyní plánovat a organizovat aktualizaci softwaru u milionů vozů....

Více 0 komentářů

Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování kvůli daním

ČTK , 24. březen 2017 13:00

Americkou společnost Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování, navzdory miliardovému obratu tam totiž...

Více 0 komentářů

Huawei a SUSE spolupracují na platformě pro kritické úlohy

Pavel Houser , 24. březen 2017 11:42

SUSE Linux Enterprise Server jako preferovaný standardní OS pro KunLu umožňuje výměnu procesorů a pa...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Novela zavádí lepší užití informačních systémů veřejné správy

ČTK , 24. březen 2017 08:00

Zákon má mj. zabránit duplicitě informačních systémů a plýtvání penězi při jejich nákupu....

Více 0 komentářů

Workplace Hub pro optimalizaci systémů i procesů

Pavel Houser , 23. březen 2017 16:09

Konica Minolta v partnerství se společnostmi Microsoft, HPE, Sophos, Canonical a BrainTribe přichází...

Více 0 komentářů

Jen necelá polovina firem pravidelně zkoumá data o zákaznících

ITBiz.cz , 23. březen 2017 14:30

Podle studie společnosti Oracle pouze 44 % firem pravidelně zkoumá data o svých zákaznících s cílem ...

Více 0 komentářů

Google umožní sdílení polohy přes aplikaci Google Maps

ČTK , 23. březen 2017 13:30

Uživatelé populární mapové aplikace Google Maps budou moci od příštího týdne sdílet s ostatními svou...

Více 0 komentářů