IT byznys: bývalí zaměstnanci rostoucí hrozbou pro informační bezpečnost

Jiří Kocourek , 15. prosinec 2009 06:15 1 komentářů

Byznys
Mezinárodní průzkum Ernst & Young ukázal, že odplata bývalých zaměstnanců a nedostatečný rozpočet na zabezpečení jsou nejaktuálnější problémy, které musí řešit vedoucí pracovníci informační bezpečnosti. • Aktuální informace zveřejněné Českým telekomunikačním úřadem vypovídají o tom, že nejlevnějšími operátory jsou na tuzemském trhu Vodafone a Mobilkom. • Podle studie časopisu Fortune je IBM nejlepší společností pro vedoucí pracovníky na světě.

Bezpečnost

Odplata vyhozených zaměstnanců

Dle výsledků mezinárodního průzkumu informační bezpečnosti společnosti Ernst & Young jsou pomsta bývalých zaměstnanců a nedostatečný rozpočet a prostředky na zabezpečení nejaktuálnější problémy, které musí řešit vedoucí pracovníci informační bezpečnosti.

Až 75 % manažerů se obává možné negativní odvety ze strany zaměstnanců, kteří podnik v nedávné době opustili. 42 % společností se v současnosti zabývá analýzou potenciálních rizik a 26 % již přijalo opatření, která by měla tato rizika minimalizovat. K vyšší ochraně informací nutí firmy především stále častější případy úniku dat. Poradenská společnost Ernst & Young průzkum realizovala mezi 1 900 manažery z více než 60 zemí světa.

Jan Fanta, partner oddělení podnikového poradenství a řízení rizik Ernst & Young, výsledky průzkumu komentuje: „Nepopíratelnou skutečností je, že v době recese někteří propuštění zaměstnanci pociťují vůči bývalému zaměstnavateli zášť a pak svým jednáním mohou společnost nejrůznějším způsobem poškozovat. I v našich podmínkách se setkáváme s pokusy o útok na podnikové informační systémy nebo s krádeží dat.“

Problém, s nímž společnosti bojují i v roce 2009, představuje výše prostředků, které mají na zabezpečení informací k dispozici. Za „významnou“ či „závažnou“ komplikaci označilo výši odpovídajícího rozpočtu 50 % respondentů. Jedná se tak o výrazný 17% nárůst v porovnání s rokem 2008. Toto zjištění je obzvlášť zajímavé, uvážíme-li, že 40 % účastníků průzkumu počítá s navýšením ročních výdajů na zabezpečení dat na základě růstu podílu z celkových nákladů a 52 % plánuje udržet tyto výdaje na stávající úrovni.

Zavedení či zkvalitnění technologií zaměřených na prevenci úniku dat (tzv. Data Leakage Prevention) je hned druhou nejdůležitější prioritou firem týkající se zabezpečení informací pro období nadcházejících 12 měsíců – 40 % respondentů průzkumu zařadilo tuto iniciativu mezi tři nejvýznamnější priority v této oblasti vůbec. Prevence úniku dat je založena na kombinaci nástrojů a postupů sloužících k identifikaci, monitorování a ochraně citlivých dat a informací.

Nejlevnější operátoři

Český telekomunikační úřad s odvoláním na zprávu Evropské komise uvedl, že nejlevnější předplacené mobilní služby v tuzemsku poskytuje Vodafone, tarifní zákazníci nejméně za rok zaplatí u provozovatele sítě U:fon Mobilkomu. Operátoři v Česku jsou se svými základními cenami za rok většinou na průměru, nebo lehce pod průměrem cen v EU.

V hodnocení klientů vlastnících předplacenou kartu je podle srovnání vždy nejlevnějším českým operátorem Vodafone. Na druhou nejdražší je pro tuzemskou klientelu T-Mobile. Telefónica O2 se se svou roční cenou spíše přiblížila cenovým hodnotám T-Mobilu. Nejnižší roční cenu pro zákazníky s nízkou, střední i vysokou spotřebou má v EU největší kyperský operátor CYTA, zatímco nejvyšší ceny má Nizozemská KPN.

Čeští operátoři se v nabídce předplacených služeb pohybují kolem průměru zemí srovnávaných v rámci Evropské unie. Nad průměr se dostal pouze T-Mobile u koše s nízkou a střední spotřebou.

Nejlevnějším českým operátorem pro tarifní zákazníky je u všech spotřebních košů Mobilkom, který se svými cenami podle ČTÚ řadí k nejnižším v Evropě. Nejdražší je pro málo nebo naopak hodně telefonující Telefónica O2, pro klienty se střední spotřebou potom T-Mobile.

V měření operátorů celé Evropské unie vychází jako operátor s nejdražšími tarify ve všech případech francouzský Orange. Naopak nejlevněji volají zákazníci britské O2 a lotyšského Omnitelu.

IBM jako top místo pro manažery

Ibm-house
IBM vhodným místem pro TOP manažery

Podle nové studie časopisu Fortune je společnost IBM globálně nejvhodnější firmou pro vedoucí pracovníky. Panel nezávislých porotců vybírá a hodnotí vítězné společnosti podle různých kritérií jako je míra zkušeností a kultury vedoucích pracovníků, příklady rozvoje lídrů v globálním měřítku, vliv vedení v komunitách, kde působí, a celkový výkon byznysu a pověst společnosti.

Studie vyšla v prosincovém čísle časopisu Fortune. Obecně je považována za jednu z nejkomplexnějších analýz organizačního vedení na světě. IBM byla jednou z 537 organizací, jež byly ve studii brány v úvahu.

Partneři, kteří studii vypracovali, zaznamenali, že nejlepší globální společnosti jako IBM se od mnoha svých protějšků výrazně odlišují tím, že i v obdobích ekonomického propadu pokračují v budování kvalitních vedoucích kapacit.

„Všechny globální společnosti dnes čelí řadě složitých obchodních a ekonomických výzev,“ řekl Bob Gandossy, vedoucí globální praxe Leadership Consulting v poradenské a outsourcingové společnosti Hewitt Associates, jež na vypracování analýzy spolupracovala s časopisem Fortune a dalšími subjekty.

Gandossy doal, že z výzkumu je jasné, že nejlepší globální společnosti jako IBM neobětují krátkodobým cílům klíčové snahy zaměřené na kvalitní lídry a nadané odborníky. Tento přístup nejen odlišuje nejlepší globální společnosti od zbytku, ale je také tím, co rozlišuje úspěšné firmy od těch neúspěšných.

Přečtěte si také

IT byznys: Open-source řešení pro datové schránky
IT byznys: nová generace mobilních plateb pomocí SIM karty
IT byznys: nespokojení klienti připraví firmy ročně o 19,3 miliardy korun
IT byznys: Heureka.cz a PaySec zaručí online nakupujícím vrácení peněz
IT byznys: tržní podíl Internet Exploreru se snižuje
IT byznys: možnost psát internetové adresy jinak než latinkou
IT byznys: Pokračuje zájem o firmy na klíč
IT byznys: Tuzemští manažeři se zlepšují v řízení projektů
IT byznys: 40 % ohlášení živnosti probíhá elektronicky
IT byznys: IBM je podle tržeb lídrem v IT poradenství
IT byznys: Živnostníci mají potíže s proplácením faktur
IDN a DNSSEC v doméně .eu
IT byznys: 87% manažerů necítí zlepšení ekonomiky


Komentáře

Franta #1
Franta 15. prosinec 2009 08:38

Jojo, presne tak vsude se resi same antiviry, antispam, firewally, ale v security se prehlizi zakladni myslenka beznych lidi jako nejvetsiho rizika, ti vesele ukradnou firemni data a jeste se pri tom sefovi usmivaji do tvare. Letos jsme nasadili jedno tuzemske reseni (DisC.....r Enterprise) a zjistili jsme co uz vsechno nasi lidi byli schopni na svych strojich delat, takze mame proti nim aspon dukazni materialy.

RSS 

Komentujeme

Umělá inteligence rozpoznává tvář zločince

Pavel Houser , 27. červen 2017 12:30
Pavel Houser

Když dnes člověk prohlásí, že rysy tváře souvisejí se zločinností, bude za šarlatána, který chce kří...

Více


Kalendář

25. 06.

29. 06.
Cisco Live 2017
22. 07.

27. 07.
Black Hat 2017
27. 07.

30. 07.
Defcon 2017
RSS 

Zprávičky

Mobilní ransomware stále častěji cílí na bohaté státy

Pavel Houser , 29. červen 2017 10:59

USA se posunuly na první pozici žebříčku cílů mobilního ransomwaru kvůli útokům rodin Svpeng a Fusob...

Více 0 komentářů

ČR mezi 10 nejpostiženějšími zeměmi ransomwarového útoku (aktualizace)

Pavel Houser , 29. červen 2017 08:40

K aktuálním útokům ransomwarem, který byl zaznamenán nejprve na Ukrajině a v Rusku, začaly vydávat s...

Více 1 komentářů

Útok hackerů se podařilo zastavit, analytici spekulují o motivu

ČTK , 29. červen 2017 08:00

Česka se útok podle NBÚ týkal spíše okrajově, státní úřady ani firmy důležité pro chod státu napaden...

Více 1 komentářů

Starší zprávičky

Amazon usnadní službami českým podnikům prodej v zahraničí

ČTK , 28. červen 2017 12:00

České firmy při prodeji v jiných zemích často bojují s bariérami, jako jsou vysoké dopravní náklady ...

Více 0 komentářů

Lenovo představuje nové portfolio datových center

Pavel Houser , 28. červen 2017 10:00

Portfolio produktů ThinkSystem spojuje pod jednotnou značkou servery, úložiště a síťové systémy. ...

Více 0 komentářů

Do systému eReceptů zapojena čtvrtina lékařů a většina lékáren

ČTK , 28. červen 2017 09:00

Od 1. ledna příštího roku bude vydávání elektronických receptů pro všechny lékaře povinné. ...

Více 0 komentářů

Nvidia bude spolupracovat s Volvem a VW na samořízených autech

ČTK , 28. červen 2017 08:00

Volvo hodlá uvést autonomní auta na trh do roku 2021, Audi o rok dříve....

Více 0 komentářů