Prodloužení podpory IE6: dýka do zad bojovníků za jeho odchod

David Budai, 20. srpen 2009 08:52 0 komentářů
Rubriky: Internet

Lupa
Softwarový výrobce Microsoft minulý týden oznámil, že prodlužuje podporu svého prohlížeče Internet Explorer 6 až do roku 2014. Toto rozhodnutí pravděpodobně ztíží globální snahy internetové komunity o odsunutí tohoto osm let starého prohlížeče do propadliště dějin. Microsoft se brání tím, že ho stále používá mnoho uživatelů a je tedy z jeho strany nemožné podporu ukončit. Přechod na nejnovější verzi však rozhodně doporučuje.

Od uvolnění šesté verze Internet Exploreru (IE6) v roce 2001 už Microsoft stihnul vydat dvě další. Nezanedbatelná část internetových uživatelů však stále jakoby tuto skutečnost vůbec nezaznamenala a nadále IE6 používá. Podle údajů monitorovacích firem to může být 15 až 20 procent uživatelů, některé odhady hovoří dokonce o více než čtvrtině. Z mnoha pohledů je tato situace velmi neuspokojivá, ať už jde o bezpečnost nebo nekompatibilitu s moderními weby.

„Hlavním důvodem je především nízká míra uvědomění mezi uživateli,“ říká Amy Barzdukasová, manažerka produktu IE a bezpečnosti v Microsoftu. Dále je to podle ní skutečnost, že jsou uživatelé s tím, co používají, spokojeni a nic lepšího v podstatě nevyžadují.

IE6

Svou roli zde hraje nepochybně také to, že IE6 je pevnou součástí operačního systému Windows XP, který si také udržuje vysokou míru popularity, a to jak mezi běžnými uživateli, tak mezi těmi firemními. Náchylní k používání IE6 jsou také lidí, kteří využívají pirátskou verzi tohoto systému. Přestože jsou nové verze prohlížeče bezplatné, jsou navrženy tak, aby nelegálně využívanou kopii odhalily. Microsoft tento trend zaznamenává především na méně rozvinutých trzích, jako jsou Brazílie nebo Indie, kde je míra pirátství vyšší, než v USA nebo evropských zemích.

Optimalizace webů pro IE6 je náročná

Kromě bezpečnostních rizik, která používání takto zastaralého prohlížeče přináší, je problémem častá nekompatibilita s moderními weby. Jejich provozovatelé potvrzují, že úpravy kódu pro zachování kompatibility s IE6 jsou časově velmi náročné a neefektivní. Někteří zástupci internetové komunity dokonce tento prohlížeč označují jako brzdu v dalším rozvoji webových technologií.

Do boje proti používání IE6 tak vytáhli i některé populární internetové služby jako Facebook či YouTube. Pokud si jejich web uživatel prohlíží v IE6, zobrazí se mu upozornění o nevhodnosti tohoto prohlížeče a výzva k instalaci novější verze nebo některé z alternativ.

Také představitelé Microsoftu by podle svých slov uvítali, kdyby lidé hromadně přešli na nový Internet Explorer 8 (IE8). Ten byl uvolněn v březnu letošního roku a zatím má na svém kontě zhruba 250 tisíc stažení. „Chceme lidem nabídnout nejlepší zážitek, kterého mnohou s naším softwarem dosáhnout,“ říká Amy Barzdukasová. Dodává, že ji znepokojují lidé, kteří si stěžují, jak je Microsoft i celý jeho prohlížeč k ničemu, a přitom svá tvrzení staví na téměř deset let staré technologii.

Ve firmách není upgrade prioritou

Přestože panuje všeobecné přesvědčení, že jsou dny prohlížeče IE6 sečteny, nemusí to být úplně pravda. Pro běžného uživatele nebo technologického nadšence sice není problém na novou verzi upgradovat, mnoho počítačů však spadá pod firmy, vládní organizace, školy či nemocnice a tady je situace složitější. Jednak má přechod na novou verzi na starosti IT manažer, daleko větší roli tu však hraje otázka financí a funkcionality. Většina podniků má totiž specifické požadavky pro běh aplikací, a pokud vše bez větších problémů funguje, neexistuje příliš mnoho podmětů něco měnit. V době finanční krize navíc problematika softwarových upgradů rozhodně není nikterak prioritní.

Microsoft tedy sáhl podle svých slov k jedinému možnému řešení a podporu IE6 prodloužil o čtyři roky do dubna 2014. Ve stejnou dobu by také měla být definitivně ukončena podpora systému Windows XP.

Studie: IE8 je nejbezpečnější

Naproti tomu IE8 má prakticky celou svoji éru před sebou. O jeho přednostech jsme se na našem serveru zmiňovali v rozsáhlém březnovém článku. Hlavní vylepšení se týkají především funkcionality a bezpečnosti. Zejména v druhé zmíněné oblasti si prohlížeč vede velmi slušně, tedy alespoň podle výsledků bezpečnostního výzkumu společnosti NSS Labs, které byly zveřejněny minulý týden.

EU

V blokování škodlivého malwaru například IE8 bezkonkurenčně překonal všechny konkurenční produkty (zachytil 81 % hrozeb, druhý Firefox 3 pak pouze 27 %), v oblasti ochrany proti phishingovým útokům byl pak srovnatelný s Firefoxem 3. V celkovém výsledku pak IE8 vyšel jako nejbezpečnější prohlížeč na trhu. Vše kazí pouze fakt, že ačkoliv byl test proveden nezávislou organizací, sponzoroval ho Microsoft. Představitelé NSS Labs nicméně jakékoliv možné ovlivnění výsledků odmítají.

Co se týká samotného uplatnění, měl by IE8 svou jistou základnu uživatelů získat tradičně ve firemním prostředí a to zejména v souvislosti s novým systémem Windows 7. Ten bude vydán 22. října (česká verze 31. října) a IE8 bude jeho pevnou součástí.

Evropská „sedmička“Jiná bude situace na evropském trhu. Tady se sice podle posledních informací do prodeje dostane stejná verze jako americká, ale s tím rozdílem, že si bude uživatel moci při instalaci systému zvolit, který internetový prohlížeč preferuje. Důvodem je spor s Evropskou komisí, podle které Microsoft integrací svého prohlížeče do systému porušuje antimonopolní zákony.

Původním záměrem Microsoftu přitom bylo uvést speciální verzi Windows 7 E, která by jeho prohlížeč vůbec neobsahovala. Objevily se však jisté problémy (např. uživatel, který by systém upgradoval přímo z Windows Vista, by de facto zcela přišel o prohlížeč) a nespokojeni byli také výrobci počítačů.

„Rozhodli jsme se proto změnit náš plán a to na základě vývoje v posledních týdnech a také zpětné vazby, kterou jsme obdrželi od počítačových výrobců a dalších obchodních partnerů,“ uvedl Dave Heiner, viceprezident společnosti Microsoft. Uživatelům, kteří si tak zakoupí Windows 7 v Evropě, se zobrazí speciální nabídka, kde si budou moci zvolit alternativní prohlížeč, jako Mozilla Firefox či Google Chrome. Evropská komise podle Microsoftu toto rozhodnutí předběžně uvítala a pozitivní ohlasy má softwarový výrobce také u výrobců počítačů.

Přečtěte si také


Microsoft snad umožní spotřebitelům volbu internetového prohlížeče
Internet Explorer 8: Rázná odpověď Microsoftu na konkurenční prohlížeče
OS Windows 7 je hotový a míří do výroby


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Intel Inside aneb všichni jsme načipováni

Petr Zavoral , 10. prosinec 2017 18:20
Petr Zavoral

V Havlově hře Audience přesvědčuje Sládek Ferdinanda Vaňka, aby donášel sám na sebe. Z pohledu letoš...

VíceKalendář

09. 01.

13. 01.
CES 2018
18. 01.

19. 01.
itSMF 2018
29. 01.

30. 01.
G2BTechEd

RSS 

Zprávičky

Termínovaný kontrakt na bitcoin dosáhl 20 650 dolarů

ČTK , 18. prosinec 2017 13:09

Po CBOE spustila obchodování s termínovými kontrakty na bitcoin i burza CME. Totéž zvažuje i Deutsch...

Více 0 komentářů

Vláda USA a AT&T se nedohodly ohledně převzetí Time Warneru

ČTK , 18. prosinec 2017 12:36

Podle ministerstva by transakce omezila hospodářskou soutěž a poškodila spotřebitele....

Více 0 komentářů

Tiskové agentury chtějí od webových firem peníze za zpravodajství

ČTK , 18. prosinec 2017 08:00

Kritici: Facebook ani Google nemají svou redakci, nemají žádné zpravodajské sítě, národní ani meziná...

Více 1 komentářů

Starší zprávičky

Rozhodnutí ÚS o odložení EET může vést k žalobám na stát

ČTK , 16. prosinec 2017 09:00

Tisíce a možná desítky tisíc podnikatelů a zástupců různých profesí se na třetí a čtvrtou vlnu EET u...

Více 1 komentářů

E-shopy vyjmutí plateb kartou z EET vítají, přišlo prý ale pozdě

ČTK , 16. prosinec 2017 08:00

Podle ministerstva financí ze zrušení povinnosti evidovat platby kartou pro poplatníky nevyplývá nut...

Více 0 komentářů

Nové Embarcadero RAD Studio obsahuje i licenci pro aplikační server

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 10:00

Vývojové prostředí nabízí i nové prvky knihovny vizuálních komponent a nové možnosti grafického uživ...

Více 0 komentářů

Botnet Necurs se vrátil a šíří nový ransomware

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 09:00

V listopadu došlo k oživení botnetu Necurs v souvislosti s distribucí nového ransomwaru Scarab. ...

Více 0 komentářů