10 důvodů, proč Windows 8 převálcují Windows 7

Tereza Sýkorová , 06. duben 2011 10:48 17 komentářů
10 důvodů, proč Windows 8 převálcují Windows 7

Microsoft Windows 8 přes všechny spekulace pravděpodobně nebudou k dostání ani letos, ani počátkem příštího roku. Přesto je pravda, že Microsoft s vývojem další verze operačního systému neuvěřitelně spěchá. Windows 7 sice nejsou samospasitelná, ale je to poměrně stabilní systém, který je tu sotva 17 měsíců. Proč tedy MS s vývojem nového systému tak pospíchá a překonají Windows 8 svého předchůdce?

Windows 8

Pokud jde o operační systémy, nemá přes veškeré pokusy žádná společnost zatím tak výsadní postaven jako Microsoft. Ať se nám to líbí, nebo ne, již po mnoho let tento softwarový obr ovládá oblast operačních systémů po celém světě. A téměř s každou novou verzí jeho operačního systému se mu podařilo překonat verze předešlé, co na tom, že největší podíl dělá zejména systém OEM licencí na nových počítačích. Změnu v OEM trendu přinesly až Windows 7, více například v článku " Zlom: Téměř padesát procent uživatelů Windows 7 se k systému dostalo upgradem".

Uvedení Microsoft Windows 7 bylo pravděpodobně jednou z největších událostí barvité historie Microsoftu. Po vydání Windows Vista se totiž trh tvrdě vzepřel. Dokonce bylo třeba povolit "downgrady", které počítač vracely zpět na verzi XP. Windows Vista se nestaly tak uživatelsky oblíbenými, jak by si byl Microsoft přál. Navíc podnikoví zákazníci Visty v podstatě ignorovali. Situace vypadala zle.
S příchodem Windows 7 se vše změnilo. Jsou tím, čím měly původně být Visty. A když teď Microsoft potvrdil, že jsou nejrychleji se prodávající verzí Windows vůbec, je zřejmé, že uživatelé jsou tentokrát spokojeni. A co je ještě důležitější, je spokojený také firemní sektor.
Nyní jsou na obzoru Windows 8, a po celém internetu se spekuluje o tom, jaké budou a kdy budou vydány. I když mnoho podrobností zatím není známo, jedno je jasné. Windows 8 budou lepší než Windows 7. Proč?

1. Budou vylepšením již tak solidního operačního systému


Windows 8 nebudou radikálně odlišné od Windows 7. Oproti předchozí verzi dojde pouze ke zlepšením. Jak již bylo řečeno, Windows 7 se mezi uživateli včetně těch podnikových staly jedničkou. Podle toho, co o Windows 8 doposud víme, je jasné, že Microsoft nehodlá napravovat něco, co není v nepořádku. Windows 8 se budou svému předchůdci podobat a mnohé rysy zůstanou. Bude to prostě operační systém, který je vylepšením uživatelsky velmi oblíbeného operačního systému.


Pásy karet ve Windows Exploru (Zdroj: Paul Thurrott)

2. Zlepší se bezpečnost


V každé nové verzi svého operačního systému Microsoft vylepšil bezpečnost. Po vydání Service Packu 2 byly vcelku bezpečné i Windows XP. Windows Vista byly i přes svou malou oblíbenost po vydání Service Packů také relativně dobře zabezpečené. Windows 7 jsou doposud nejlépe zabezpečenou verzí Windows vůbec. Pokud bude Microsoft postupovat stejným způsobem jako doposud - a to on určitě bude - lze očekávat, že Windows 8 budou ještě lépe zabezpečené než sedmičky.

3. Kompatibilita s ARM je klíčová


Na letošním veletrhu uživatelské elektroniky CES, CEO Microsoftu Steve Ballmer oznámil, že nová verze Windows bude podporovat přístroje založené na architektuře ARM. To je velmi podstatné. Společnosti, které chtějí prodávat přístroje s ARM čipem, budou mít možnost užívat Windows. Nejen že tento tah pomůže Microsoftu a jeho obchodním partnerům, ale nabídne také více možností zákazníkům, kteří mají zájem užívat Windows. Bude to výhra pro všechny.

4. Možná se objeví obchod s aplikacemi


Kolují dohady, že Windows 8 budou zahrnovat obchod s aplikacemi. Pokud ano, dostanou se tak na roveň systému Mac OS X Snow Leopard a jeho nové verzi Lion, které v sobě obchody s aplikacemi mají zabudované. Budoucnost operačních systémů pro desktopy tržní místa s aplikacemi zahrnuje. Microsoft tento trend poměrně dlouho ignoroval.


Pásy karet ve Windows Exploru (Zdroj: Paul Thurrott)

5. Je potřeba funkce okamžitého spuštění


Jeden z největších problémů, na něž si uživatelé Windows stěžují, je dlouhé nabíhání systému. Podle nejnovějších zpráv je však patrné, že softwarový obr pracuje na řešení, které nabídne téměř okamžitou funkčnost. Nezdá se to jako příliš velká změna, ale vezmeme-li v úvahu, jak může být pomalé nabíhání Windows nepříjemné, vidina rychlého startu vypadá až skoro božsky.

6. Budou se víc hodit pro tablety


Microsoft už mnoho let tvrdí, že jeho operační systém je vhodný pro tablety. Nicméně jak se ukázalo, obchodníci raději investují do tabletu s Androidem, než aby pokoušeli štěstí s Windows 7. Vzhledem k tomu, že Microsoft intenzivně pracuje na lepším přizpůsobení svého operačního systému tabletům, zejména pak podpoře ARM procesorů, uživatelé mohou očekávat, že se propříště na trhu objeví více přístrojů s Windows 8.

7. Vylepšená spotřeba energie


Jedním z drobných problémů Windows 7 je, že především firemním zákazníkům nenabízejí tak efektivní funkčnost, jakou by si přáli. Šušká se však, že Microsoft nyní pracuje na vylepšené verzi funkce šetření energie, která by měla výrazně zlepšit životnost baterie na mobilních přístrojích.

8. Co je trezor?


Zdá se, že Windows 8 budou mít novou funkci nazvanou "trezor" ("history vault"). Podle Winrumors se tato funkce bude podobat funkci Time Machine u Applu, která uživatelům Mac OS X nabízí snadné rozhraní pro zálohování. Nová verze této funkce od Microsoftu bude nabízet možnosti jako obnovení jednotlivých souborů, editace starých dokumentů a podobně. Microsoft oficiálně nepotvrdil, že nové Windows budou tuto funkci nabízet, ale rozhodně by to bylo příjemné.

9. Lepší uživatelské rozhraní


Windows 7 mají solidní uživatelské rozhraní, na které není těžké si po přechodu z Windows XP zvyknout. Přestože Microsoft ještě mnoho neprozradil, je stále zřejmější, že rozhraní Windows 8 bude podobné. Nicméně podle toho, co se šušká, bude tentokrát o něco zaoblenější a uživatelsky příjemnější. Pokud se toto Microsoftu podaří, bude mít ve svých rukou velký trumf. Například přibudou pásy karet (Ribbon) ze současných Office v hlavním správci souborů Windows (tzv. Windows Exploreru)

10. Microsoft se poučil


Obecně lze říci, že Windows 8 překonají svého předchůdce z jednoho prostého důvodu: Microsoft nechce zopakovat fiasko, které zažil s Windows Vista. Tato verze byla pro společnost noční můrou. Microsoft usnul na vavřínech, a přesto, že měl šanci opět zabodovat, žalostně zklamal. Výsledkem byla ztráty důvěry ze strany obchodníků, zákazníků i investorů. Byly to pro Microsoft těžké časy, něco, co by si rozhodně nechtěl zopakovat. Je tedy jasné, že Windows 8 budou nejlepší. Microsoft totiž nemá jinou možnost.

Související texty:

6 klíčových důvodů proč jdou nejspíš Microsoft Windows 7 na odbyt tak dobře

Microsoft: nejvíce zisková softwarová společnost, ale na jak dlouho ještě?


Komentáře

anywh #1
anywh 06. duben 2011 12:03

placená inzerce

nezapomeňte na to, že W8 jdou cestou Androidu, takže se nabízí článek "10 důvodů proč W8 budou zašlapány Androidem" :-P

resp. jestli se Google odváží jít do PC....doufám, že jo!

Náhodný kolemjdoucí #14
Náhodný kolemjdoucí 06. duben 2011 18:31

google se již odvažil...

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 06. duben 2011 14:59

"1. Budou vylepšením již ta solidního operačního systému", "2. Zlepší se bezpečnost"
Ve Windows Vista a Windows 7 lze snadno vytvořit podvodnou IPv6 síť HAHAHAHAAAAA

Náhodný kolemjdoucí #15
Náhodný kolemjdoucí 07. duben 2011 00:40

Snadnost tohoto postupu se nejspíš ještě zlepší ..

Náhodný kolemjdoucí #3
Náhodný kolemjdoucí 06. duben 2011 19:45

Hmm, jak fungují ty "obchody s aplikacemi" ?? Je to něcoobdobného, jako repozitáře v linuxu??

Náhodný kolemjdoucí #16
Náhodný kolemjdoucí 07. duben 2011 12:03

Ano
Je to neco jako "komercni repozitar"
Jsou nabizeny pouze komercni aplikace jez je treba zaplatit elektronickou cestou.

qpal #4
qpal 06. duben 2011 20:50

Tak to ja narez! System jeste neni venku, takze vetsina informaci jsou jen "rumors", ale uz ted je prokazatelne nejlepsi a vsichni pravi odbornici presne vi, v cem prevalcuje soucasny system!

Neni autor na hlavu?

Náhodný kolemjdoucí #5
Náhodný kolemjdoucí 06. duben 2011 21:17

Tyhle bláboly se píšou vždy před každou novou verzí Windows už někdy od dob Windows 2.0. Nový systém bude bezpečnější, rychlejší, barevnější, úžasnější bla bla bla... Tradicí je, že ne vše slibované v novém systému je a vydání se o nějaký ten rok nakonec opozdí.

Náhodný kolemjdoucí #6
Náhodný kolemjdoucí 06. duben 2011 22:03

No fuj tajksl, to je clanek... Ma dost zpozdeni, nemel vyjit prvniho?!?!?!

Náhodný kolemjdoucí #7
Náhodný kolemjdoucí 08. duben 2011 21:19

začalo to blábolem "Ať se nám to líbí, nebo ne, již po mnoho let tento softwarový obr ovládá oblast operačních systémů po celém světě.". MS ovládá jen desktopy a všude jinde dostává doslova na prdel.

Pak už jen body, z nichž polovina je o okopírování Apple. Paráda.

josef sjp #8
josef sjp 08. duben 2011 09:26

Chybí jen štítek REKLAMA MS,

Terezo, takhle se to rozhodně dělat nemá, pokud chceš psát dál pro IT , tak by jsi se měla vážně zamyslet.
Nic konkrétního nového tam není, celý článem se dá zkrátit na jednu větu,
aniž by utrpěla jeho vypovídací hodnota:

"MS připravuje W8, letos na trhu ještě nebudou."

Jak jsme říkával studentům

Znovu a lépe !

Josef

Náhodný kolemjdoucí #9
Náhodný kolemjdoucí 14. duben 2011 14:35

Achich to je průůůser. Ne windows ale ten článek :( I když možná obojí :)

Barkas #10
Barkas 18. duben 2011 21:19

Vlastně ať si říká kdo chce co chce, ale bez MS by jsme teď rozhodně nebyli s HW tak daleko jako dnes. Protože každá nová verze OS MS WIN znamenala novou generaci PC (celkem 4 generace). U XP to samozřejmě skončilo - bohužel bill nemohl vědět, že VISTA na netbooku nepojede a tím pádem mu musel zachovat podporu.

Debian Squeeze #11
Debian Squeeze 22. duben 2011 22:37

Z toho "clanku" se mi chce zvracet... :-\
Jestli se ta pani nestydi, za ty popsane nesmysly a blaboly... :-(
Ale asi ne, kdyz dostala za clanek "zaplaceno"...

A nechci se jiz opakovat, ale ty spravne postrehy za me jiz napsali:

Náhodný kolemjdoucí, 6. Duben 2011 - 14:59,
Marv-CZ, 7. Duben 2011 - 7:34 :)
josef sjp, 8. Duben 2011 - 9:26,

Náhodný kolemjdoucí, 8. Duben 2011 - 21:19 - jj :), autorka je asi fakt "na hlavu"... ^^
Náhodný kolemjdoucí, 14. Duben 2011 - 14:35

Marv-CZ #12
Marv-CZ 07. duben 2011 07:34

Samé úžasné věci, které už jiné systémy mají (fungování na ARM, rychlý start, snapshoty disku…). MS se opravdu poučil a místo experimentováním bude kopírovat od ostatních. To mu, jak historie ukazuje, jde dobře.

Náhodný kolemjdoucí #13
Náhodný kolemjdoucí 15. květen 2011 20:31

1) Heh....
2) :D To tvrdí vždycky. A začnou už konečně solit SAM? xD
3) Proč instalovat widle tam, kde do teď úspěšně funguje Linux a spol?
4,5,8) A jdeme kopírovat to, co konkurence už dávno má. To vlastně dělají celou dobu.
6) Takže udělají kompromis - půjde to ovládat na PC i tabletu, ale ani jedno nebude ideální....
7,9) Klasické marketingové kecy....
10) xD

Prostě klasický marketingový blábol...

Barkas: Ano... Souhlas. Kromě Canonicalu ve světě Linuxu nikdo HW výkon nahoru zbytečně netahá (no dobře, kernel se poslední dobou taky dost nafukuje, ale..... A až si ho sestavím sám, tak to určitě bude lepší :) :P).

bounticekCZE #17
bounticekCZE 14. září 2011 22:16

vydat 8 chvilku po 7, když má člověk ještě pozůstatek euforie z radosti pořízení sedmiček a vyhození xpéček

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Coca-Cola připojí 300 000 chladicích boxů v Evropě k internetu

ČTK , 22. červenec 2018 12:56

Smart chladicí boxy umožňují i interakci prostřednictvím mobilních aplikací....

Více 0 komentářů

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů