Cloud a digitální transformace mění také finanční řízení firem

Urban Jovanovic, 20. October 2018 10:50 0 komentářů
Cloud a digitální transformace mění také finanční řízení firem

Finanční ředitelé (CFO) firem dnes působí v úplně jiném prostředí než před několika lety. Jaký vliv na jejich práci může mít umělá inteligence, blockchain, cloud, internet věcí a další nové technologie?

Digitální transformace podniků se týká i financí a zasahuje do jejich řízení hned několika hlavními způsoby. Tak jako v celém podniku, i většinu rutinních úloh v oddělení financí lze a je třeba automatizovat, čímž se sníží rizika lidských chyb a zároveň uvolní ruce pro činnosti přinášející vyšší přidanou hodnotu. Finanční specialista se v prostředí s implementovanou robotickou automatizací procesů (RPA) nebo technologií augmented intelligence soustředí především na výjimky, situace nějakým způsobem netypické, které proto vyžadují speciální pozornost. V moderních podnikových aplikacích jsou RPA nebo umělá/augmentovaná inteligence nativně začleněny tak, aby umožnily kopírovat procesy prováděné lidmi a (obvykle s využitím strojového učení) podle nich vytvořily automatizované workflow, zahrnující stávající pracovní postupy a úkoly. Softwaroví agenti přitom zvládají nejen jednotlivé procesy, ale i jejich návaznost.

Další změnou ovlivňující práci finančních oddělení je dnes lepší dostupnost dat i možnost získávat z nich potřebné informace včetně analýz. Jakákoliv obchodní transakce může být v takovém případě důsledkem informovaného rozhodnutí. Finanční specialista ovšem není odborník na získávání relevantních informací z dat, tj. informace by mu systémy měly dokázat doručit „až pod nos“. Například moderní podnikové aplikace společnosti Oracle díky svému datovému modelu podporují všechny činnosti odehrávající se v rámci podniků. Poskytují proto informace na míru i finančním ředitelům; vestavěná analytika jim přináší nikoliv surová data, ale rovnou všechny potřebné přehledy včetně odpovídajícího kontextu. Aplikace business intelligence již nevyžadují dlouhou přípravu dat, jejich agregaci a analýzu. Vše naopak probíhá v reálném čase, analytika je vestavěná přímo do uživatelského rozhraní softwaru a navíc poskytována velmi přehledným způsobem, včetně pokročilých možností vizualizace dat. Finanční přehledy ve snadno srozumitelné podobě mohu být generovány automaticky a distribuovány po celé organizaci, rozsáhlé jsou také možnosti pro automatizaci reportingu.

Provoz i plánování

Rozhodnutí učiněná ve finančních odděleních by měla mít plošný a pokud možno okamžitý dopad, tj. ihned ovlivňovat fungování všech ostatních oddělení. Finanční oddělení má za úkol nejen strategické plánování, ale i podporu každodenního provozu. Tyto úkoly je třeba spojit. I zde může pomoci umělá inteligence, která například v rámci řešení Oracle dokáže využívat komplexní modely stejně jako aktuální data extrahovaná ze systému ERP i nástrojů třetích stran. Informace jsou díky tomu doplněny o potřebný kontext a na jejich základě lze simulovat dopady jakéhokoliv rozhodnutí, ať už se jedná o fungování oddělení logistiky, lidských zdrojů, prodeje nebo výroby. Výsledky těchto simulací jsou uloženy v cloudu a kdykoliv přístupné i přes mobilní zařízení.

Řešení pro finance a dodavatelské řetězce Oracle Cloud Applications for Finance and Supply Chain zase podporuje také nasazení nejnovějších technologií, jako je blockchain a Internet věcí. Díky tomu lze např. prostřednictvím jediné distribuované nezpochybnitelné účetní knihy (ledger) sledovat pohyby zboží stejně jako zaznamenávat transakce. Veškeré pohyby zboží i peněz jsou přehledné, transakce nezpochybnitelné a související procesy probíhají mnohem rychleji a efektivněji než v tradičním prostředí.

SOAR – migrace do cloudu pomocí osvědčených postupů

Migrace z tradičních podnikových aplikací na ty moderní je v rámci digitální transformace prakticky nutností. Řešení poskytovaná formou cloudu přitom umožňují pružnější fungování podniku, zjednodušují správu a snižují také složitost prostředí podnikového IT.

Společnost Oracle zákazníkům v cestě do cloudu maximálně pomáhá svým nedávno oznámeným programem SOAR. Uživatelé ERP systému Oracle provozovaného v podobě on-premise mohou nyní pomocí sady nástrojů SOAR ihned začít přecházet na Oracle ERP Cloud. Tento způsob snižuje náklady celého procesu (řádově až o 30 %) a dobu migrace, i komplexní prostředí kritických podnikových aplikací lze pomocí předpřipravených osvědčených postupů (best practices) takto převést cca za 20 týdnů. SOAR přitom pokrývá všechny fáze procesu migrace. Zákazníci, kteří mají o migraci pomocí nástroje SOAR zájem, obdrží na základě analýzy konkrétní situace pevnou nabídku, takže jejich rozhodnutí může být založeno na transparentních a úplných informacích.

Urban Jovanovic je Oracle ERPM Business Development and Strategy Leader CEE.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30
Pavel Houser

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

ČTK , 25. August 2019 08:00

Američtí technologičtí giganti ztratili kontrolu nad svými platformami. Amazon se čím dál víc vyvíjí...

Více 0 komentářů

Huawei uvádí na Ascend 910, procesor pro AI

Pavel Houser , 24. August 2019 08:00

Huawei uvedla procesor Ascend 910 a MindSpore, framework pro výpočty související s umělou inteligenc...

Více 0 komentářů

VMware koupí Pivotal Software a Carbon Black za téměř 5 miliard dolarů

ČTK , 23. August 2019 10:05

Kontrolním akcionářem VMware i Pivotal Software je Dell. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Ostravský startup vyvíjí virtuální realitu pro výrobní firmy

ČTK , 23. August 2019 10:04

Produkty firmy už používají například společnosti Continental nebo Tieto. ...

Více 0 komentářů

Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu

ČTK , 23. August 2019 08:00

Facebook ujišťuje, že nebude mít přístup k údajům o transakcích s novou měnou....

Více 0 komentářů

Nad rámec rozpočtů půjde na digitalizaci příští rok 492 mil. Kč

ČTK , 22. August 2019 10:00

Do roku 2021 má plně fungoval portál občana, tak, aby lidé s novými občanskými průkazy mohli řešit v...

Více 0 komentářů

Amazon pokračuje v náboru pro centrum v Dobrovízi, zvyšuje mzdy

ČTK , 22. August 2019 09:00

Amazon nyní nabírá pracovníky pro distribuční centrum, a to i na kvalifikované pozice....

Více 0 komentářů