Co transformovat dál aneb Pod svícnem může být tma

ITBiz.cz , 30. září 2018 06:30 0 komentářů
Co transformovat dál aneb Pod svícnem může být tma

Digitální transformace je podniků je přinejmenším po technické stránce řízena oddělením IT. Stejně tak ale IT oddělení musí transformovat (automatizovat) své vlastní procesy. Zatímco dříve představovaly IT oddělení v podnicích futuristický svět s moderními technologiemi, zatímco jinde lidé pracovali málem v době kamenné, nyní se situace mnohdy obrátila. Alespoň to tvrdí Richard Pastore a Scott Holland z Hackett Group v komentáři studie Envisioning World-Class Digital IT.

Jinak řečeno, nejvyšší vedení firem např. realizovalo transformační projekty v rámci oddělení financí, lidských zdrojů a nákupu, samotné procesy v IT oddělení a způsob práce jejich lidí ale technologicky zaostává. To znamená, že zde stále funguje hodně ruční práce, nutností je údržba izolovaných systémů a informačních sil, nedaří se snižování složitosti ani automatizace podpory uživatelů. Rozdíl mezi průměrných a výborně fungujícím IT oddělením nemusí být nutně příliš viditelný, ale projevuje se (alespoň dle výše uvedené studie) na finanční výkonnosti velmi výrazně – podle míry automatizace lze na podpoře aplikací, infrastruktury (přepočteno na zaměstnance) i samotných uživatelů poměrně snadno ušetřit mezi 25-50 % nákladů. Kromě automatizace se zvlášť zdůrazňuje i snižování složitosti – co nejméně databází nebo různých komplexních systémů typu ERP.

Každopádně je nyní čas, aby robotická automatizace procesů byla ve větší míře nasazována i pro samotný provoz IT oddělení, např. pro samotný provoz infrastruktury, podpora uživatelů a řízení zabezpečení. Studie připouští, že to ani tak není záležitostí plánování nebo experimentování, protože snaží se všichni – ale některým to prostě moc nejde. Jednoduché věci, jako je vytipování zbytečných systémů a redundancí už má za sebou řada podniků. Nyní začínají být ve výhodně ti, kdo jsou dál v migraci do cloudu. Konkrétně se ukazuje přínos nejstaršího cloudového režimu SaaS, a to ne kvůli samotným cenám, ale protože se při něm nejvíc uvolní ruce – poskytovatel cloudu toho přebírá více než v případech PaaS a IaaS. Tradiční systém s aktualizací systémů a jejich laděním/přizpůsobováním i optimalizací infrastruktury je již nepraktický.

Jednoduchost a efektivita znamená i méně IT projektů. Ti úspěšnější realizují v průměru realizují opět až o polovinu méně projektů, ale mohou se pak pustit do těch, které přinesou vysokou hodnotu a navíc je dokáží provést rychle, spíš dodržet termíny, náklady i původní specifikaci. Agilní vývoj a využívání iteračních metod vývoje umožňuje realizovat i velké projekty často v řádu tří měsíců. Tato IT oddělení dokáží komunikovat i se zbytkem firmy a řídit poptávku/požadavky, takže po nich zbytečné nebo problematické projekty vedení ani tak často nechce. Studie navíc tvrdí, že příslušné rozdíly se netýkají jen globálních společností s obrovskými odděleními IT, ale prakticky všech firem, které nějaké IT oddělení mají.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Brexit a osobní data

Tomáš Jirásko , 17. únor 2019 06:30
Tomáš Jirásko

Blížící se Brexit přináší společnostem řadu komplikací a nejasností ohledně budoucnosti. Ať již dojd...

VíceRSS 

Zprávičky

Lenovo se ve čtvrtém čtvrtletí vrací k zisku

ČTK , 21. únor 2019 10:17

Příjmy z prodeje osobních počítačů a chytrých přístrojů se zvýšily o 12 % na rekordních 10,7 miliard...

Více 0 komentářů

Zástupci zemí EU schválili dohodu o autorských právech na internetu

ČTK , 21. únor 2019 09:00

článek 13 pak dává internetovým platformám povinnost řešit, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje...

Více 0 komentářů

Nový fond má pomoci rozšířit platební terminály mezi živnostníky

ČTK , 21. únor 2019 08:00

Na tisíc obyvatel je v ČR 15 platebních terminálů, evropský průměr je přitom 23....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Německo je nakloněno účasti Huawei při budování sítí 5G

ČTK , 20. únor 2019 10:00

Německá vláda nyní nezávisle na kauze Huawei připravuje změny telekomunikačních zákonů. ...

Více 1 komentářů

Generální finanční ředitelství zrušilo tendr na daňový portál

ČTK , 20. únor 2019 09:00

Generální finanční ředitelství nyní pracuje na řešení, které neponese rizika soudních průtahů....

Více 0 komentářů

Aukce kmitočtů pro mobilní sítě láká investory z USA i Koreje

ČTK , 20. únor 2019 08:00

Češi platí podle analýzy Point Topic za 1 GB stažených dat přes mobilní sítě LTE nejvíce v Evropě....

Více 0 komentářů

Představenstvo Seznam.cz opouští majitel a zakladatel firmy

Pavel Houser , 19. únor 2019 13:24

Ivo Lukačovič, majitel a zakladatel společnosti Seznam.cz, opouští pozici předsedy představenstva na...

Více 0 komentářů