Co transformovat dál aneb Pod svícnem může být tma

ITBiz.cz , 30. September 2018 06:30 0 komentářů
Co transformovat dál aneb Pod svícnem může být tma

Digitální transformace je podniků je přinejmenším po technické stránce řízena oddělením IT. Stejně tak ale IT oddělení musí transformovat (automatizovat) své vlastní procesy. Zatímco dříve představovaly IT oddělení v podnicích futuristický svět s moderními technologiemi, zatímco jinde lidé pracovali málem v době kamenné, nyní se situace mnohdy obrátila. Alespoň to tvrdí Richard Pastore a Scott Holland z Hackett Group v komentáři studie Envisioning World-Class Digital IT.

Jinak řečeno, nejvyšší vedení firem např. realizovalo transformační projekty v rámci oddělení financí, lidských zdrojů a nákupu, samotné procesy v IT oddělení a způsob práce jejich lidí ale technologicky zaostává. To znamená, že zde stále funguje hodně ruční práce, nutností je údržba izolovaných systémů a informačních sil, nedaří se snižování složitosti ani automatizace podpory uživatelů. Rozdíl mezi průměrných a výborně fungujícím IT oddělením nemusí být nutně příliš viditelný, ale projevuje se (alespoň dle výše uvedené studie) na finanční výkonnosti velmi výrazně – podle míry automatizace lze na podpoře aplikací, infrastruktury (přepočteno na zaměstnance) i samotných uživatelů poměrně snadno ušetřit mezi 25-50 % nákladů. Kromě automatizace se zvlášť zdůrazňuje i snižování složitosti – co nejméně databází nebo různých komplexních systémů typu ERP.

Každopádně je nyní čas, aby robotická automatizace procesů byla ve větší míře nasazována i pro samotný provoz IT oddělení, např. pro samotný provoz infrastruktury, podpora uživatelů a řízení zabezpečení. Studie připouští, že to ani tak není záležitostí plánování nebo experimentování, protože snaží se všichni – ale některým to prostě moc nejde. Jednoduché věci, jako je vytipování zbytečných systémů a redundancí už má za sebou řada podniků. Nyní začínají být ve výhodně ti, kdo jsou dál v migraci do cloudu. Konkrétně se ukazuje přínos nejstaršího cloudového režimu SaaS, a to ne kvůli samotným cenám, ale protože se při něm nejvíc uvolní ruce – poskytovatel cloudu toho přebírá více než v případech PaaS a IaaS. Tradiční systém s aktualizací systémů a jejich laděním/přizpůsobováním i optimalizací infrastruktury je již nepraktický.

Jednoduchost a efektivita znamená i méně IT projektů. Ti úspěšnější realizují v průměru realizují opět až o polovinu méně projektů, ale mohou se pak pustit do těch, které přinesou vysokou hodnotu a navíc je dokáží provést rychle, spíš dodržet termíny, náklady i původní specifikaci. Agilní vývoj a využívání iteračních metod vývoje umožňuje realizovat i velké projekty často v řádu tří měsíců. Tato IT oddělení dokáží komunikovat i se zbytkem firmy a řídit poptávku/požadavky, takže po nich zbytečné nebo problematické projekty vedení ani tak často nechce. Studie navíc tvrdí, že příslušné rozdíly se netýkají jen globálních společností s obrovskými odděleními IT, ale prakticky všech firem, které nějaké IT oddělení mají.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30
Pavel Houser

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Většina uživatelů sociálních sítí v USA by za ně byla ochotna platit

ČTK , 18. August 2019 08:00

Autoři dále spočítali, kolik by platformy vydělaly, pokud by vycházely pouze s příjmy od předplatite...

Více 0 komentářů

Larry Ellison má 75 let

ČTK , 17. August 2019 08:00

Larry Ellison stál u zrodu softwarového gigantu Oracle. Bývá popisován jako extravagantní multimilia...

Více 0 komentářů

ICT odborníků je v ČR stále nedostatek, medián mzdy je přes 52 tisíc Kč

Pavel Houser , 16. August 2019 10:00

Nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy Kč

ČTK , 16. August 2019 09:01

Konkurenční O2 za loňský rok vyplatila akcionářům celkem 6,5 miliardy Kč....

Více 0 komentářů

Avast v pololetí zvýšil tržby o 9 % na 422 milionů USD

ČTK , 16. August 2019 09:00

Důležitou událostí první poloviny roku bylo vydání řešení pro Internet věcí....

Více 0 komentářů

Fiskální rok 2019/2020 začal pro Lenovo úspěšně

Pavel Houser , 16. August 2019 08:00

Čtvrtina sestavených počítačů na světě je značky Lenovo, firma má podíl na trhu 24,9 %....

Více 0 komentářů

Hlasové zprávy uživatelů pro Facebook přepisovali lidé

ČTK , 15. August 2019 10:00

Zásady Facebooku ohledně užívání dat se konkrétně o nahrávkách nezmiňují....

Více 0 komentářů