Co transformovat dál aneb Pod svícnem může být tma

ITBiz.cz , 30. září 2018 06:30 0 komentářů
Co transformovat dál aneb Pod svícnem může být tma

Digitální transformace je podniků je přinejmenším po technické stránce řízena oddělením IT. Stejně tak ale IT oddělení musí transformovat (automatizovat) své vlastní procesy. Zatímco dříve představovaly IT oddělení v podnicích futuristický svět s moderními technologiemi, zatímco jinde lidé pracovali málem v době kamenné, nyní se situace mnohdy obrátila. Alespoň to tvrdí Richard Pastore a Scott Holland z Hackett Group v komentáři studie Envisioning World-Class Digital IT.

Jinak řečeno, nejvyšší vedení firem např. realizovalo transformační projekty v rámci oddělení financí, lidských zdrojů a nákupu, samotné procesy v IT oddělení a způsob práce jejich lidí ale technologicky zaostává. To znamená, že zde stále funguje hodně ruční práce, nutností je údržba izolovaných systémů a informačních sil, nedaří se snižování složitosti ani automatizace podpory uživatelů. Rozdíl mezi průměrných a výborně fungujícím IT oddělením nemusí být nutně příliš viditelný, ale projevuje se (alespoň dle výše uvedené studie) na finanční výkonnosti velmi výrazně – podle míry automatizace lze na podpoře aplikací, infrastruktury (přepočteno na zaměstnance) i samotných uživatelů poměrně snadno ušetřit mezi 25-50 % nákladů. Kromě automatizace se zvlášť zdůrazňuje i snižování složitosti – co nejméně databází nebo různých komplexních systémů typu ERP.

Každopádně je nyní čas, aby robotická automatizace procesů byla ve větší míře nasazována i pro samotný provoz IT oddělení, např. pro samotný provoz infrastruktury, podpora uživatelů a řízení zabezpečení. Studie připouští, že to ani tak není záležitostí plánování nebo experimentování, protože snaží se všichni – ale některým to prostě moc nejde. Jednoduché věci, jako je vytipování zbytečných systémů a redundancí už má za sebou řada podniků. Nyní začínají být ve výhodně ti, kdo jsou dál v migraci do cloudu. Konkrétně se ukazuje přínos nejstaršího cloudového režimu SaaS, a to ne kvůli samotným cenám, ale protože se při něm nejvíc uvolní ruce – poskytovatel cloudu toho přebírá více než v případech PaaS a IaaS. Tradiční systém s aktualizací systémů a jejich laděním/přizpůsobováním i optimalizací infrastruktury je již nepraktický.

Jednoduchost a efektivita znamená i méně IT projektů. Ti úspěšnější realizují v průměru realizují opět až o polovinu méně projektů, ale mohou se pak pustit do těch, které přinesou vysokou hodnotu a navíc je dokáží provést rychle, spíš dodržet termíny, náklady i původní specifikaci. Agilní vývoj a využívání iteračních metod vývoje umožňuje realizovat i velké projekty často v řádu tří měsíců. Tato IT oddělení dokáží komunikovat i se zbytkem firmy a řídit poptávku/požadavky, takže po nich zbytečné nebo problematické projekty vedení ani tak často nechce. Studie navíc tvrdí, že příslušné rozdíly se netýkají jen globálních společností s obrovskými odděleními IT, ale prakticky všech firem, které nějaké IT oddělení mají.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Kacířství. Internet prý nepřispěl k ekonomickému růstu

Pavel Houser , 15. prosinec 2018 06:30
Pavel Houser

To, že prorůstání ICT prakticky do všech oblastí našeho života podporuje ekonomický růst, je zdánliv...

Více

Kalendář

29. 01. Reshoper 2019
29. 03.

30. 03.
Czech On-line Expo 2019
01. 04.

05. 04.
SuSEcon 2019RSS 

Zprávičky

Bezpečnostní chyba Facebooku mohla ohrozit 6,8 milionu uživatelů

ČTK , 15. prosinec 2018 10:00

Podle sdělení Facebooku se problém týkal až 1500 aplikací provozovaných 876 vývojáři....

Více 0 komentářů

Katastr nemovitostí na Portálu občana

ČTK , 15. prosinec 2018 08:00

Současně bylo modernizováno prostředí datových schránek....

Více 0 komentářů

Příští rok spustí sítě 5G prvních 25 operátorů

ČTK , 14. prosinec 2018 10:25

Trh hlasových asistentů s umělou inteligencí vzroste příští rok na 250 milionů instalovaných zařízen...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Český fintech trh má potenciál až 15 miliard Kč

Pavel Houser , 14. prosinec 2018 09:00

Zahraniční fintech firmy již úspěšně vstoupily na český trh. Stejně tak najdeme příklady úspěšných č...

Více 0 komentářů

Soud EU částečně zmírnil pokuty pro Slovak a Deutsche Telekom

ČTK , 14. prosinec 2018 08:00

Slovak Telekom svými vysokými velkoobchodními cenami měl znemožňovat alternativním operátorům ziskov...

Více 0 komentářů

Poslanci napříč stranami podporují právo občanů na digitální služby

Pavel Houser , 13. prosinec 2018 11:00

Do pěti let by mělo stačit prokázání totožnosti elektronickou občankou nebo identitními prostředky b...

Více 0 komentářů

Pondělní nákupy na českém internetu překonaly miliardu

Pavel Houser , 13. prosinec 2018 10:00

Zákazníci si pro zboží stále raději chodí osobně....

Více 0 komentářů