Rok 2017 v IT: Technologie, produkty, byznys

ITBiz.cz , 29. prosinec 2017 15:15 0 komentářů
Rok 2017 v IT: Technologie, produkty, byznys

Rok 2017 v informačních technologiích byl mimo jiné ve znamení kvantových počítačů, bateriových systémů, autonomních automobilů umělé inteligence, sdílené ekonomiky, blockchainu, kryptoměn. Přinášíme vám shrnutí toho nejpodstatnějšího z hlediska technologií, produktů a byznysu.

Technologie

Některé technologie letos pokračovaly ve svém nástupu, ale těžko je můžeme pokládat vysloveně za trend roku, když k jejich nástupu či přijetí docházelo už loni nebo ještě dříve. V této souvislosti lze zmínit třeba cloud, kvantové počítače (Kvantové technologie na hranici) nebo umělou inteligenci, internet věcí, nové telekomunikační sítě, ze širšího hlediska rovněž autonomní automobily (včetně nákladních, dále samořízené vrtulníky: Budeme mít samořízená létající elektroauta?) a vývoj bateriových systémů. S bateriemi souvisí i otázka našich domácích zásob lithia (Lithium není zlato). Umělá inteligence/strojové učení zdaleka není jen technologií z laboratoří, uplatňuje se v běžném podnikovém softwaru, při plánování reklamy, ve hrách i komunikaci se zákazníky (chatboty).

Za technologie roku ve smyslu rostoucí medializace lze spíše označit robotizaci (včetně diskusí o jejím dopadu na trh práce), sdílené služby (podnikové i „sdílenou ekonomiku“ obecně: Sdílená ekonomika v ČR má potenciál až 60 miliard Kč) a blockchain (nejen ve smyslu kryptoměn). U sdílené ekonomiky se samozřejmě diskutuje o její regulaci, jak na úrovni jednotlivých států, tak i EU.

Produkty

Za zmínku snad stojí aktualizace Windows 10, autonomní databázový cloud Oracle (Oracle uvádí autonomní databázový cloud) a samozřejmě nové iPhony včetně zcela nového modelu X (Apple představil zcela nový iPhone X s displejem OLED). Opět se objevila značka Nokia. Opouští nás mobilní platformy Microsoftu (ukončena byla podpora pro Windows Phone 8.1, oznámen byl i konec vývoje Windows 10 Mobile).

Byznys

Trh s PC klesá již několik let, totéž platí pro tablety (nicméně i zde by se podle Gartneru mohlo blýskat na lepší časy: Díky ultrabookům se trh PC má vrátit k růstu). Smartphonům snad ze specializovanějších produktů už dokáže konkurovat pouze čtečka Amazon Kindle. Nositelná elektronika, ať už jde o náramky, chytré hodinky nebo brýle, se prosazuje pouze relativně pomalu, posiluje zde Apple.

Akciím IT firem se daří, totéž platí pro jejich hospodářské výsledky. Zisky jsou mnohdy rekordní (zisk Googlu jednorázově klesl kvůli pokutě od EU, i když se firma odvolala: Zisk Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %). Na budoucnost akciového trhu, respektive eventuální existenci bubliny, nepanují jednotné názory – jako ostatně nikdy. Proti dalšímu růstu akcií by mohlo mluvit (ovšem velmi opatrné) utahování měnové politiky. Některé IT firmy slibují, že přesunou výrobu zpět do USA (Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny). Obecně s robotizací se výroba i služby přesouvají z levných zemí do zemí s kvalifikovanější pracovní silou – nebo se to alespoň tvrdí.

Událostí konce roku byl růst ceny bitcoinu. Na jedné straně v Číně či Rusku došlo k uvalení sankcí na transakce s kryptoměnami, v USA se naproti tomu začalo s bitcoinem i oficiálně obchodovat na burzách – zatím ve smyslu termínovaných kontraktů (Termínovaný kontrakt na bitcoin dosáhl 20 650 dolarů). Celková „kapitalizace“ bitcoinu se může pohybovat kolem 250 miliard dolarů (dejme tomu na úrovni VISA nebo AT&T; u IT firem je pořadí podle kapitalizace celkem stabilně Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon, Facebook, Samsung – s tím, že samozřejmě řada dalších velkých hráčů jsou investiční skupiny, takže k IT mají vztah rovněž).

Co se týče financí, související je samozřejmě otázka daní. V EU máme kauzu daní pro Apple (Irsko vs. EK: EK posílá Irsko k soudu kvůli sporu o daňové výhody pro Apple) a dále otázku, jak (v jakých zemích EU) mají danit své příjmy globální internetové firmy (EU chce získat víc daní od internetových firem).

Více viz Rok 2017 v IT: Akvizice, bezpečnost, události v ČR


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30
Pavel Houser

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

VíceRSS 

Zprávičky

Bitcoin pokračuje v poklesu, dostal se pod 4500 dolarů

ČTK , 20. listopad 2018 13:10

Krátce po poledni vykazoval bitcoin na burze Bitstamp pokles o sedm procent na 4400 dolarů....

Více 0 komentářů

Díky poptávce v Indii a v Evropě je Xiaomi za čtvrtletí v zisku

ČTK , 20. listopad 2018 09:00

Po vstupu na burzu firma hlásí výsledky hospodaření teprve podruhé. Z IPO získala 4,72 miliardy dola...

Více 0 komentářů

Apple snížil výrobní objednávky nových iPhonů

ČTK , 20. listopad 2018 08:00

Apple před několika týdny šokoval investory, když snížil odhad prodeje....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Veeam v Česku vytvoří 500 nových pracovních míst

Pavel Houser , 19. listopad 2018 16:33

Firma investuje 3,39 miliard korun do svého hlavního centra pro výzkum a vývoj v Praze....

Více 0 komentářů

Před Vánoci vzroste počet karetních transakcí až o čtvrtinu

ČTK , 19. listopad 2018 12:07

Před Vánoci lidé více využívají karty místo ostatních forem plateb....

Více 0 komentářů

Apple a Samsung vs. banky

ČTK , 19. listopad 2018 08:00

Švýcarsko vyšetřuje domácí banky kvůli bojkotu platebních systémů....

Více 0 komentářů

Rovio zvyšuje zisk, potřebuje ale nové hry

ČTK , 18. listopad 2018 08:00

Letos v únoru cena akcií firmy klesla o 50 % pod cenu stanovenou pro primární nabídku akcií....

Více 0 komentářů