Co se dělo na veletrhu Invex, část první

David Budai, 08. říjen 2008 03:12 0 komentářů

Invex
Trojkombinace veletrhů Invex, Digitex a Interkamera, která začala v pondělí, je v plném proudu a nabízí bohatý program v podobě přednášek a konferencí. My vám nyní přinášíme shrnutí těch nejvýznamnějších událostí z prvních dvou dnů.

Invex 2008

Potvrdilo se to, o čem se mluvilo už delší dobu: veletrh Invex se změnil a to v mnoha směrech. Je menší, komornější a odbornější. To jsou zřejmě slova, která vás napadnou, pokud brněnské výstaviště v těchto dnech navštívíte. Pavilony už nepraskají ve švech pod náporem návštěvníků ani vystavovatelů. Těch je ostatně v tomto roce přibližně o 200 méně než loni.

V uplynulých dvou dnech byl Invex od Digitexu Interkamery striktně oddělen, do jeho pavilónů se tak dostali jen odborníci a zástupci firem, což je určitě posun k lepšímu. Konečně jste se totiž nemuseli prodírat zástupy školáků a studentů dychtících po reklamních předmětech a mohli jste si jednotlivé stánky v klidu prohlédnout a pohovořit se zástupci jednotlivých firem.

Invex je menší, ale zato odbornější

Nízká účast vystavujících firem je opravdu viditelná, stánků je málo a mnoho prostorů zabírají prezentační prostory, ve kterých v průběhu celého dne probíhá řada přednášek na různá témata. Udělat veletrh odbornější bylo vlastně hlavním cílem pořadatelů pro tento rok. V dnešní době už totiž návštěvníky nelákají produktové novinky a pro zachování veletrhu v dalších letech tak bylo potřeba provést několik organizačních změn. Podle slov generálního ředitele společnosti Veletrhy Brno Jiřího Škrly se současný Invex se posunul od pouhé prezentace produktů globálních firem k dokumentaci významu ICT tuzemského původu a tvůrčího potenciálu tohoto odvětví v české ekonomice.

Invex 2008


„Proto věřím, že Invex má dobrý důvod k další existenci, byť v pozměněném formátu. Má své opodstatnění jako platforma pro setkávání a prezentaci ICT průmyslu v České republice. Jeho rolí je především představení vizí a trendů, které zde zaznívají z úst ICT odborníků, manažerů a ukazují směr, kterým se tato branže bude ubírat,“ řekl Škrla v úvodu konference Invex Hi-Tech Summit 2008, která proběhla v pondělí odpoledne a stala se tak oficiálním zahájením veletrhu. Cílem tohoto setkání českých vědců, businessmanů a politiků bylo najít odpověď na otázku, jak udělat z České republiky světovou znalostní velmoc a zvýšit tak její globální konkurenceschopnost. Žádná definitivní odpověď nezazněla, ale z dílčích postřehů je jasné, že jinou cestu k prosperitě než znalostní ekonomiku nemáme otevřenou.

Ministr vnitra Ivan Langer ve svém projevu přítomné ujistil o podpoře hi-tech ze strany vlády. Jak se však následně účastníci konference shodli, tato podpora není dostatečná a je jedním z důvodů, proč se nedaří inovační výkonnost českého hi-tech průmyslu posunout z evropského podprůměru. Největším zklamáním byl určitě malý počet návštěvníků konference, sál byl totiž po celou dobu poloprázdný.

Zaostřeno ne ERP systémy a bezpečnost

Invex 2008

V pondělí také začala dvoudenní konference ERP Fórum 2008, která byla zaměřena především na praktické otázky využití potenciálu ERP systémů pro zvýšení efektivity obchodních a výrobních procesů různých typů firem. Mezi účastníky byli zástupci firem, vystavovatelé i stávající zákazníci z různých oborů. Své prezentace tady měli dodavatelé podnikových informačních systému, jmenovitě ABRA Software, CCV Informační systémy, DC Concept, ALTEC a KARAT Software. Součástí programu bylo také představení nové verze modulu QI Shop, který je součástí prvního elastického informačního systému QI, jehož tvůrcem je DC Concept a. s. Konferenci po celou dobu provázel opravdu velký zájem ze strany odborné veřejnosti.

Po oba dny také v pavilonu G1 probíhal projekt E-vize, který byl určený pro státní správu a samosprávu. Jeho cílem bylo představení zástupcům veřejné správy a odborné veřejnosti vizi vlády v oblasti rozvoje informační společnosti. Zástupci ministerstva vnitra například oznámili, že od začátku roku 2010 budou moci lidé žádat o takzvaný elektronický občanský průkaz. Ten kombinuje běžný průkaz a zároveň čipovou kartu, takže umožní identifikaci občanů a jejich přístup do základních registrů veřejné správy a dalších informačních systémů. Od poloviny příštího roku také začnou fungovat tzv. datové schránky, které umožní elektronickou komunikaci lidí a firem se státními úřady.

Úterý bylo také ve znamení odborné konference Svět IT Security 2008, pořádané vydavatelstvím IDG. Tady se hovořilo především o ICT bezpečnosti firem a veřejných institucí, ale několik přednášek bylo zaměřeno i na hrozby přicházející z internetu. S velkým úspěchem se setkal například příspěvek Petra Odehnala ze společnosti AVG. Mezi další významné zúčastněné firmy pařily například McAfee, Acronis, Microsost či TrustPort. Programem obstojně provázel publicista Tomáš Přibyl a v závěru více než 7 hodinové konference nechybělo slosování o zajímavé ceny.

Interkamera poprvé…

Invex 2008

…a skromně. Tak by se dal charakterizovat veletrh Interkamera, který se v Brně konal letos poprvé a připojil se tak k Invexu a Digitexu. Označení veletrh je v tomto případě možná trochu nadsazené, celá expozice totiž zabírá pouze zhruba polovinu přízemí pavilonu D. Velkou část navíc opět představují přednášková místa a jediný stánek poutající pozornost je ten od společnosti Zoner.

Letošní program Interkamery je zaměřen na vzdělávání, na předvedení činností profesionálních fotografů, použití osvětlovací techniky, využití kinofilmů i digitální techniky a na konečné zpracování fotografií. Návštěvníci si sami mohou vše vyzkoušet, půjčit si fotoaparát a výslednou fotku upravit na počítači. Nejvíce zájemců ovšem na svou úterní přednášku nalákal známý český fotograf Jan Saudek. To byl přednáškový sál doslova nabitý k prasknutí.

Digitexu dominuje největší LCD obrazovka Sharp

Tato největší TV obrazovka na světě s úhlopříčkou 108 palců má v Česku svou premiéru a není proto divu, že se od ní mnoho návštěvníků nemohlo odtrhnout. Její cena je u nás 4 590 000 korun a prvním českým majitelem se stal Leoš Mareš, který se osobně dostavil
koupi uskutečnit.

Invex 2008

Špičkové technologie a výjimečný design jsou k vidění také v rámci projektu Technologie & Design, což je prezentace moderní audio-video techniky ve spojení s atraktivním bytovým designem. „Cílem projektu není pouhá prezentace špičkové spotřební elektroniky, ale ukázka souladu high-end technologií a designu moderního nábytku v inteligentní domácnosti,“ řekl Michal Jakubec, ředitel Studia JASYKO a technický garant projektu Technologie & Design.

Pokud jste na veletrhu ještě nebyli a máte to v plánu, pravděpodobně jste trochu zaváhali. Zajímavé konference a přednášky orientované na odbornou veřejnost už totiž téměř všechny proběhly. Kromě středeční Antivirové konference už v podstatě nic dalšího v programu není. Ostatně očekává se, že v následujících dvou dnech se veletrhy jako již tradičně stanou cílem především již zmíněných školáků a široké veřejnosti. I z těchto dnů vám v pátek přineseme krátké shrnutí významných událostí doplněné řadou fotografií.

Foto: BVV Veletrhy Brno


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Útočníci se snaží zneužít fotbalovou horečku

Pavel Houser , 23. červen 2018 11:59

Nová phishingová kampaň se snaží lákat oběti ke stažení infikovaného rozpisu a výsledků fotbalového ...

Více 0 komentářů

Systém pro STK by měl za 120 mil. Kč nadále provozovat AutoCont

ČTK , 22. červen 2018 10:00

V novém smluvním období by firma měla zajistit také propojení s obdobnými systémy jednotlivých člens...

Více 0 komentářů

Divize firmy Deutsche Telekom T-Systems ruší 10 000 míst

ČTK , 22. červen 2018 09:00

Na 6000 míst z celkového počtu má být zrušeno v Německu v průběhu příštích tří let....

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Šéfovi Intelu srazil vaz vztah na pracovišti

ČTK , 22. červen 2018 08:00

Ve funkci předsedy představenstva a člena správní rady Krzaniche přechodně nahradí dosavadní finančn...

Více 0 komentářů

Musk: Favoritem pro evropskou továrnu na baterie Tesly je Německo

ČTK , 21. červen 2018 10:00

Revoluce elektrických aut zvýší do roku 2025 hodnotu evropského trhu s bateriemi na zhruba 250 milia...

Více 1 komentářů

Česko testuje komunikaci mezi auty, vlaky a MHD

ČTK , 21. červen 2018 09:00

Vozidla si budou vyměňovat informace například o tom, jak je vlak daleko od závor, nebo že tramvaj v...

Více 0 komentářů

Xiaomi chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů

ČTK , 21. červen 2018 08:00

Půjde o jednu z největších primárních nabídek akcií v technologickém sektoru za posledních několik l...

Více 0 komentářů