Doporučení k hledání nového pracovního uplatnění

Každá odborná oblast má svá specifika při náboru, nejinak je tomu v segmentu informačních technologií (IT). Co mohou ICT odborníci očekávat u pohovoru? Čeho se vyvarovat, případně jak se připravit.


Klára Antošová, foto autor: Lucie Robinson

Pokud se rozhodnete změnit zaměstnání, je třeba aktualizovat svůj životopis a promyslet si jakou práci hledáte.

Reagujte na odpovídající pozice

Zde může docházet k prvním chybám. Velmi často se stává, že kandidát reaguje na spousty pozic, které nejsou relevantní jeho zkušenostem. Pokud se tak stane v rámci jedné firmy, nebo v rámci personální agentury, může se zdát, že kandidát neví, co hledá, nebo zkouší, kde se dá. Či se dotyčnému se už delší dobu nedaří nalézt zaměstnání.

Co v CV nemusí být a často tam je:

Z životopisu by mělo být zřejmé, kdo je kandidátův zaměstnavatel, od kdy u něj pracuje a na jakých projektech. Někdy se může stát, že kandidát vypíše projekty, kterých se účastnil a neuvede, že je tzv. kontraktor. CV bez této informace může na první pohled vypadat jak CV fluktuanta.

Před samotným pohovorem je dobré si CV projít, připravit si povídání o projektech, technologiích, důvodech odchodu ze zaměstnání. Zároveň je třeba co nejvíce vyspecifikovat práci, kterou hledáte. Někdy je třeba připravit se na celý pohovor v angličtině. Taktéž si zjistit informace o firmě a znovu připomenout info o pozici, o kterou se ucházíme.

Oblečení hraje velkou roli na vytvoření prvního dojmu. Oblečení se odvíjí od pozice, na kterou se hlásíte. Pokud se jedná o obchodní pozici, je doporučován oblek s kravatou. I u pozic programátorských doporučujeme dorazit na pohovor slavnostněji oblečen než jiný pracovní den.

V den pohovoru se ujistěte, zda víte kam jít a zda víte za kým jít. Kandidáti by si měli dát pozor na pozdní příchod na pohovor, pokud se tak stane, je na místě se omluvit.

Časté chyby

Chyby, kterých se mohou IT specialisté dopouštět, jsou, že si moc nepamatují, co na které pozic dělali. Dále se stává, že nechtějí o zkušenostech hovořit, protože to přece všechno již napsali do životopisu a personalista si to může přečíst. V dnešní době jsou kladeny požadavky na kultivované vystupování a prezentační dovednosti i na programátory.

Určitě se nevyhnete otázkám:

Plat – bývalo zvykem, že si ICT odborníci při změně práce výrazně polepšili platově, dnešní doba tomu nepřeje, proto je vhodné požadovat opravdu přiměřený plat, tedy plat blízký tomu, který dostáváte nyní.

Důvod změny – důvodů může být několik, není nutné zabíhat do detailů. Opět v dnešní době není „ostudou“ říci, že ve společnosti došlo k reorganizaci a vy jste byl/a propuštěn/a pro nadbytečnost. Personalisté většinou mají přehled, ve kterých společnostech se propouštělo.

„Proč právě naše společnost, proč bychom si měli vybrat právě vás?“ To je otázka, která by neměla kandidáta zaskočit. Co může personalistu zaskočit, jsou emailové adresy neobsahující jméno ale přezdívku. Nevždy vypadá seriozně, když se vám budoucí zaměstnavatel snaží dovolat a první co od vás slyší je uvítací melodie, či namluvená hláška. (Vydrž, vydrž, ještě vydrž, možná dělá, že tam není…….)

Někteří kandidáti přijdou na pohovor s notebookem, notebook si zapnou a otevřou si soubor se svým životopisem. Pokud toto udělají, při pohovoru neudrží oční kontakt, což může znamenat i jejich nezájem. Je sice možné, že se při pohovoru narazí na nějakou problematiku, kterou je lépe přímo ukázat (grafika, weby, programy,…) to je ale možno učinit až v průběhu pohovoru, kdy na to dojde řeč.

Několik dní po pohovoru by kandidát měl dostat zpětnou vazbu. Není vždy příjemné slyšet kritiku, avšak kandidát si z ní může vzít poučení na další pohovory.

Kde práci hledat

Nejvíce nabídek pohromadě naleznete na internetových pracovních serverech. Druhým zdrojem jsou webové stránky přímo konkrétních firem. Další možnost jsou personální agentury. Zejména pro managerské pozice se stává oblíbenou sociální síť LinkedIn.com. U sociálních sítí by si uchazeč měl dát pozor na Facebook, úvodní fotografii může vidět úplně každý, kdo si zadá vaše jméno do vyhledávače.

Přidejte si Kláru Antošovou do své sítě pomocí služby [?]

Autorka článku pracuje jako recruitment consultant ve společnosti Hays Česká republika, v divizi IT/telco. Vystudovala Univerzitu Hradec Králové, obor Informační management.

Přečtěte si také

Přišla krize i k ICT odborníkům?
Vstup zahraničních firem na český trh

Exit mobile version