Role OSA v oblasti ochrany autorských práv

domena

O sdružení OSA už asi slyšel každý z vás a není třeba ho dlouze představovat. Tato organizace je aktivní i v oblasti internetu. Stojí tedy za to připomenout si, v jakých případech se můžete dostat do vzájemného kontaktu.


Lubor Kopecký

Na úvod jen stručně o tom, co je OSA. Jde o občanské sdružení Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, založené v roce 1919, které dnes zastupuje více než 5 800 skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů, dědiců autorských práv a přes milion zahraničních autorů (na základě recipročních smluv s partnerskými organizacemi v zahraničí).

OSA dnes vykonává tzv. kolektivní správu autorských práv k téměř 300 tisícům hudebních děl a zhudebněným textům. Její činností je tedy především udělování souhlasu k užití děl, výběr a výplaty autorských odměn autorům, dědicům a hudebním nakladatelům.

Nezastupuje však všechny hudební autory, neboť každý má právo volby, zda si bude práva spravovat sám nebo je přenechá ke správě OSA.


Profil
Lubor Kopecký je šéfredaktorem elektronického měsíčníku Svět hostingu společnosti IGNUM. Ve svých článcích a přednáškách se věnuje tématům internetových služeb, technologií, domén a médií, poukazuje na jejich přednosti a upozorňuje na možné budoucí hrozby. Ve volném čase se zabývá virtuální tvorbou a zajímá ho vše z historie, sociologie a myrmekologie.


OSA tedy usnadňuje získat oprávnění k použití hudebního díla, aniž byste museli kontaktovat přímo autora, dědice nebo jiné osoby, které jsou pověřeny výkonem autorských práv. Za tuto činnost vybírá autorskou odměnu, kterou pak zčásti rozpočítá mezi autory a zčásti pokryje své provozní náklady. Souhlas k užití hudebního díla získáte uzavřením licenční smlouvy s OSA a uhrazením autorské odměny podle sazebníku.

V prostředí internetu, na který se zaměříme především, existují čtyři způsoby užití hudebních děl, pro které je třeba žádat souhlas OSA:

Chcete-li zjistit, jestli konkrétní dílo patří do repertoáru OSA, je nejlepší kontaktovat přímo oddělení zahraniční nebo domácí dokumentace. Seznam českých autorů a nakladatelů zastupovaných OSA najdete na této adrese.

Přečtěte si také:

Jak vypadá státní dohled nad internetem?
Nostalgické domény
Mikroblogy pro byznys: propagace ve 140 znacích
Jak nás ovlivní nový úřad „Správy základních registrů“

Exit mobile version