Ukradené domény, aneb co je důležité vědět o doménových sporech

domena

Máte za to, že někdo cizí drží doménu, která by měla náležet vám? Zákon na takové spory pamatuje a v následujícím textu se dozvíte, jak v takových případech postupovat a jaké podmínky musí být splněny.


Lubor Kopecký

Doménové spory v České republice se nejčastěji vztahují k .CZ doménám a zčásti i k doménám .EU. V oblasti .CZ domén proběhly od roku 2000 už stovky soudních sporů, nejčastěji vedených velkými společnostmi proti doménovým spekulantům. Zákon v takových případech stojí zpravidla na straně těch, kdo mohou svůj nárok na doménu prokázat registrovanou ochrannou známkou nebo svým vlastním jménem.

Pozor na expiraci a podceněnou registraci domény

Dostanete-li se někdy do situace, kdy se budete chystat obvinit někoho z neoprávněného držení domény, dobře si to rozmyslete. Náklady na takové řízení nejsou malé a výsledek je dost nejistý.

Například většina případů, kdy držitel přišel o doménu a viděl v tom cizí zavinění, nedopadla podle očekávání žalující strany. Nelze se domoci rozhodnutí soudu ve váš prospěch v případě, že daná doména došla až do stádia expirace (například vinou neaktuálních kontaktních údajů) a dostala se zpět do veřejné nabídky, kde ji může kdokoliv ihned zaregistrovat pro své potřeby. Stejně tak řada společností podcenila registraci své domény a přišla o ni jen proto, že ji zaměstnanec registroval na sebe a ne na svého zaměstnavatele.


Profil
Lubor Kopecký je šéfredaktorem elektronického měsíčníku Svět hostingu společnosti IGNUM. Ve svých článcích a přednáškách se věnuje tématům internetových služeb, technologií, domén a médií, poukazuje na jejich přednosti a upozorňuje na možné budoucí hrozby. Ve volném čase se zabývá virtuální tvorbou a zajímá ho vše z historie, sociologie a myrmekologie.


Alternativní řešení sporů v případě .CZ domén

Nejčastěji se doménové spory rozhořely mezi držitelem dané domény a někým, kdo si na ni později nárokoval právo. Dostanete-li se někdy do podobné situace, poradí vám dokument Pravidla alternativního řešení sporů na webu sdružení CZ.NIC. Tento dokument obsahuje ustanovení o řešení sporů o užívání doménového jména a tzv. rozhodčí veřejnou nabídku, jejíž ustanovení by mělo přispět k rychlejšímu řešení sporů o doménová jména v doméně .CZ.

V žádném případě ale nemá smysl obracet se se svým požadavkem na registrátora domény. Z Pravidel alternativního řešení sporů vyplývá, že třetí osoba, která se domnívá, že registrací konkrétního doménového jména byla dotčena její práva, může řešit tento spor buď prostřednictvím obecného soudu, nebo Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Na webu CZ.NIC je k dispozici také přehled soudních rozhodnutí od roku 2000 až dosud a lze si stáhnout i archiv těchto rozhodnutí.

Jména účastníků a domén jsou z pochopitelných důvodů vynechána. Držitel .CZ domény může v krajním případě obvinit a žalovat i samotné sdružení CZ.NIC. Tyto spory, týkají-li se domén registrovaných držitelem, jsou řešeny také Rozhodčím soudem.

Alternativní řešení sporů v rámci .EU domén

Velmi podobným způsobem a na stejném místě se řeší i spory o domény .EU. Dochází k nim v případech, kdy je registrovaná doména identická nebo matoucím způsobem podobná jiné doméně, na níž již existuje přednostní právo či v případech, kdy držitel domény o ni nemá legitimní zájem nebo ji používá ve špatné víře.

V takovém případě nemá smysl stěžovat si organizaci EURid, registrace .EU domény je napadnutelná pouze soudní cestou. Mnoho sporů je rozhodováno pomocí procedury Alternativního řešení sporu (ADR) podle nařízení Evropské komise č. 874/2004. Řízení ADR není rozhodováno běžnou soudní cestou, proto by mělo být rychlejší, levnější a pohodlnější než tradiční řízení.

Alternativní řešení sporů (ADR) k doménám .EU jsou také zajišťována Rozhodčím soudem ČR se sídlem v Praze a rozhodnutí arbitrážního soudu jsou právně závazná, pokud se prohraná strana neodvolá u obecného soudu. Průměrná doba trvání procesu ADR bývá čtyři měsíce od zahájení sporu.

Alternativní řešení sporů se liší od běžných soudních sporů především tím, že rozhodnutí činí rozhodci namísto soudců, přičemž rozhodci jsou vybráni z odborníků na otázky duševního vlastnictví z celé Evropy. Další odlišností je to, že celý spor probíhá online a korespondenci si všechny strany vyměňují elektronickou poštou. Spory jsou navíc obvykle vedeny v jazyce držitele doménového jména, ale mohou být podány v každém oficiálním jazyce EU. Zajímají-li vás výsledky všech dosud skončených případů v řízení ADR, jsou zveřejňovány na webu organizace EURid.

V souvislosti s doménami je vždy nejjistější využít služeb odborníka, který vám pomůže s registrací a správou domén a poradí v případě, že dojde ke sporům.

Přečtěte si také:

Skartování dat: Co vše je nutné učinit?
Jak vypadá státní dohled nad internetem?
Nostalgické domény
Mikroblogy pro byznys: propagace ve 140 znacích
Jak nás ovlivní nový úřad „Správy základních registrů“

Exit mobile version