IT byznys: Microsoft vyplatí firmě i4i 290 milionů dolarů za zneužití patentu

Softwarový gigant Microsoft prohrál patentový spor s kanadskou firmou i4i, musí jí tak vyplatit pokutu 290 milionů dolarů. • Až 58 procent firem na světě v posledních dvou letech provázených krizí pocítilo nárůst stresu na pracovišti. &#8226 Nedávný průzkum Hospodářské komory ukázal, že v ČR převažuje počet firem, které se nechystají propouštět ani snižovat platy a nečekají snížení zisku.

Konec patentového sporu

Podle verdiktu amerického odvolacího soudu z minulého týdne musí vyplatit redmondský gigant Microsoft 290 milionů dolarů na účet malé kanadské softwarové firmy i4i. Soud potvrdil zneužití patentů kanadské softwarové firmy ze strany Microsoft.

Odvolací soud v USA také rozhodl o tom, že Microsoft nesmí prodávat verze programu Word se sporným softwarem. Tento patentový spor se táhl již několik let. Nyní se zdá, že je soudním rozhodnutím vyřešen.

Porota texaského federálního soudu potvrdila vítězství kanadské softwarové firmy i4i už v srpnu. Microsoft podle rozhodnutí zneužil patentové ochrany jazyka XML, a to ve verzích Wordu z let 2003 a 2007.

Verdikt soudu nařizuje Microsoftu zaplatit 290 milionů dolarů jako odškodnění spolu se zákazem prodeje. Microsoft však nejdříve reagoval odvoláním. Nařízení tak bylo pozastaveno. Až úterní verdikt poroty říká, že Microsoft nebude smět prodávat uvedené verze programu Word od 11. ledna příštího roku.

“Společnost i4i je s rozhodnutím odvolacího soudu velice spokojena. Jedná se o podstatný krok k podpoře vlastnických práv malých producentů,“ řekl v tiskovém prohlášení Michel Vulpe, jeden ze zakladatelů torontské společnosti i4i.
Odborníci z IT segmentu ale predikují, že by mohlo dojít k dohodě a mimosoudnímu vyrovnání mezi oběma podniky.

Stres na pracovišti

Výsledky aktuálního průzkumu společnosti Regus potvrdily, že bezmála dvě třetiny firem na světě silně pocítily zvýšení hladiny stresu na místě výkonu práce. Globálně tak v průzkumu odpovědělo na 58 procent podniků. Firma Regus je globálním poskytovatelem kancelářských řešení.

Šetření potvrdilo vyšší míru stresu na pracovišti v posledních dvou letech. Konkrétně v České republice patří mezi stěžejní důvody stresu strach ze ztráty zaměstnání a větší množství práce související se snižováním stavů. Průzkum společnosti Regus byl uskutečněn na vzorku 11 000 firem ze třinácti světových zemí.

Respondenti uvedli několik důvodů zvýšené míry stresu na pracovišti. K stresovým faktorům patří například vysoké pracovní tempo, monotónnost práce, nedostatek podpory od spolupracovníků, neúčast na rozhodovacích procesech nebo podceňování pracovních dovedností.

Z jednotlivých zemí se stres nejvíce projevuje v Číně (86 %), nejméně pak v Německu a Nizozemsku, kde stres ohrožuje 48 procent, respektive 47 procent podniků.
U majoritního podílu firem ve vybraných lokalitách je kromě Velké Británie a Mexika zmiňován jako hlavní důvod stresu „zvýšený tlak na ziskovost společnosti“. Ve Velké Británii je hlavním důvodem stresu „hrozba ztráty zaměstnání či obchodních zakázek“, v Mexiku potom „tlak zákazníků na lepší služby“.

„V České republice a potažmo ve střední a východní Evropě je hlavní příčinou stresu celková nespokojenost v zaměstnání,“ komentoval výsledky průzkumu manažer pro střední a východní Evropu ve společnosti Regus Garry Gürtler.

Pozitivní predikce ekonomického vývoje

Nedávný průzkum Hospodářské komory České republiky potvrdil, že v tuzemsku je větší podíl firem, které se v příštím roce nechystají propouštět a nečekají snížení hospodářského výsledku.

Výsledky se ziskem odhaduje 90 % podniků, ztrátu 10 %. Rovněž je více podnikatelů, kteří uvažují o zvýšení platů svých zaměstnanců, než těch, co počítají s krácením mezd. Na druhé straně významný počet firem, i když menšinový, má pro rok 2010 pesimistickou prognózu. Vyplývá to z prosincového průzkumu Hospodářské komory České republiky pro deník E15. Zúčastnilo se ho 562 respondentů, od OSVČ po velké podniky napříč všemi odvětvími.

„Jde určitě o pozitivní zprávu pro naši ekonomiku. Je ale potřeba, aby o tento poměrný optimismus většiny firem nezchladilo neúnosné navyšování některých přímých či nepřímých daní. HK ČR se tomu bude snažit ze všech sil zabránit,“ vysvětluje prezident hospodářské komory Petr Kužel.

Podle výsledků průzkumu dvě třetiny firem (přesně 66 %) neplánují v příštím roce 2010 žádné propouštění. Redukovat počty zaměstnanců plánuje zhruba jedna třetina firem (31 %), z toho 19 % do pěti procent zaměstnanců, 6 % do deseti procent zaměstnanců a dalších šest procent nad deset procent zaměstnanců. Nábor pracovních sil chystají 3 % podniků.

Se zvýšením mezd v roce 2010 počítá jedna třetina firem (přesně 33 %), se snížením jedna pětina podniků (18 %). Polovina firem (49 %) neuvažuje o změně platů.

Více než čtvrtina firem (28 %) předpokládá za rok 2010 vyšší zisk než za rok 2009. Zhruba stejný počet firem (27 %) odhaduje, že její zisk bude v roce 2010 nižší než letos.

Přečtěte si také

IT byznys: 15% CIO potvrdilo snížení firemních IT rozpočtů
IT byznys: bývalí zaměstnanci rostoucí hrozbou pro informační bezpečnost
IT byznys: Open-source řešení pro datové schránky
IT byznys: nová generace mobilních plateb pomocí SIM karty
IT byznys: nespokojení klienti připraví firmy ročně o 19,3 miliardy korun
IT byznys: Heureka.cz a PaySec zaručí online nakupujícím vrácení peněz
IT byznys: tržní podíl Internet Exploreru se snižuje
IT byznys: možnost psát internetové adresy jinak než latinkou

Exit mobile version