IT byznys: částečné úvazky v Česku využívané minimálně

Podle aktuálních statistik organizace Eurostat pracují Češi i Slováci na částečný úvazek takřka nejméně ze všech členských zemí Evropské unie. • Údaje prezentované analytiky společnosti Gartner vypovídají o tom, že se prodej PC v Česku ve 2. čtvrtletí se propadl o pětinu. • Pwc: Evropský trh primárních úpisů akcií (IPO) zůstává převážně neaktivní, peníze investorů směřují do sekundárních emisí.


Malé využití práce na částečný úvazek

Nízké využití part-time jobs

Evropský statistický úřad (Eurostat) na svých internetových stránkách v minulém týdnu uvedl, že Česká republika a Slovensko patří mezi státy, v nichž je podíl lidí pracujících na částečný úvazek je téměř nejnižší z členských států Evropské unie. Eurostat mapoval situaci v minulém roce 2008.

Prezentovaná data vypovídají o tom, že v tuzemsku podíl zaměstnanců se sníženou pracovní dobou tvořil v minulém roce na celkové zaměstnanosti jen 4,3 procenta. Česká republika tak společně s Maďarskem patří na třetí až čtvrtou pozici v hodnocení pořadí států z hlediska nejnižšího podílu lidí pracujících na částečný úvazek.

Naši východní sousedé ze Slovenka zaujímají druhou pozici s výsledkem 2,5 procenta. Absolutně nejméně zaměstnanců na zkrácený úvazek pracovalo v uplynulém roce mezi státy Unie v Bulharsku. V zemi na jihu Evropy činil podíl part-time zaměstnanců na všech pracujících jen dvě procenta.

Z druhé strny hodnocení se v pomyslném žebříčku nejvýše umístilo v roce 2008 tradičně Nizozemsko, kde téměř polovina pracujících má nějakým způsobem zkrácený pracovní úvazek. Konkrétně se jedná o 46,8 procenta pracující populace. S velkým odstupem za Holanďany je na druhém místě Švédsko (25,7 procenta) a na třetím Německo (25,2 procenta).

V celé Unii představuje průměr hodnoty 17,6 procenta a průměr eurozóny, tedy unijních států platících eurem, je 19,3 procenta.

Propad prodeje PC v Česku

Analytická agentura Gartner minulý týden informovala o tom, že v České republice ve 2. čtvrtletí poklesl prodej osobních počítačů o pětinu. Vyjádřeno konkrétními hodnotami, prodej počítačů v Česku v druhém čtvrtletí roku 2009 meziročně klesl o 19,4 procenta. prodáno bylo celkem 171 936 zařízení.

Dle analytiků Gartner se ve srovnání s předchozím čtvrtletí propadl prodej o 38 procent. I na prodeji počítačů se negativním způsobem podepsal ekonomický pokles. Kvůli krizi se snížil zejména zájem firemních zákazníků. Prodej v tomto sektoru klesl o čtvrtinu na 116 882 počítačů, prodej domácnostem se snížil o čtyři procenta na 55 114 zařízení. Též zájem o mobilní počítačové přístroje zaznamenal pokles, a to téměř o 12 procent na 110 497 prodaných notebooků. Odbyt stolních počítačů se propadl o 30 procent na 61 440 počítačů.

Nejvíce poptávanou značkou mezi zákazníky zůstává i přes desetinový pokles Hewlett-Packard s 37 357 prodanými kusy. Na druhém místě se umístil producent Acer, který naopak zaznamenal růst o 17 procent na 33 847 počítačů. bronzová příčka v prodejnosti globálně připadá společnosti Asus s poklesem o 21 procent na 18 036 prodaných PC. Na dalších místech skončily Dell a Lenovo. Mezi notebooky je nejúspěšnějším prodejcem firma Acer, následovaná výrobcem Hewlett-Packard a třetím Asusem.

Situace v západní Evropě ukazuje, že ve stejném období klesl prodej PC o 3,3 procenta na 13,254 milionu kusů. Zatímco prodej firmám o pětinu klesl, domácnosti zaznamenaly růst prodeje o 21 procent.

Neaktivní akciový trh IPO

Společnost PricewaterhouseCoopers představila svojí studii IPO Watch Europe, kterou pravidelně vydává každého čtvrt roku. Firma zde analyzuje situace na trhu akcií. Podle studie Pwc má evropský trh primárních emisí (IPO) má za sebou další slabé čtvrtletí. Od dubna do června 2009 přišlo na zdejší trhy 28 nových emisí akcií, v celkové hodnotě 456 milionů eur.

Ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2009, kdy se na evropských trzích uskutečnilo pouhých 18 IPO v souhrnné hodnotě 9 milionů, je to však výrazný posun. Finanční krize ale zůstává na trhu primárních emisí stále patrná. Pro srovnání, ve druhém čtvrtletí 2008 se na evropských trzích uskutečnilo 133 IPO s celkovou hodnotou 9 miliard eur.

„I přes pozitivní vývoj v uplynulém čtvrtletí tak stále nemůžeme hovořit o výrazném oživení trhů či návratu k normálu. Můžeme však pozorovat určité náznaky, že společnosti začínají uvažovat o přípravách na IPO. Zohledníme-li, že průměrná doba potřebná na přípravu primární emise je šest měsíců, vychází nám, že výraznější oživení nelze pravděpodobně očekávat dříve, než ve druhém čtvrtletí 2010,“ komentuje situaci na trhu IPO Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy, PricewaterhouseCoopers Audit.

Odlišná situace oproti trhu IPO panovala ve druhém čtvrtletí 2009 na trhu sekundárních emisí, tedy emisí společností již obchodovaných na akciových trzích. Tyto společnosti se zaměřily na posílení svých finančních pozic prostřednictvím dodatečných emisí, které tak odčerpaly finanční prostředky investorů potencionálně použitelných pro primární emise nových společností.

Petr Podlipný dodal, že hodnota sekundárních emisí za první pololetí roku 2009 dosáhla jen na londýnské burze přes 50 miliard eur. Pro srovnání, hodnota primárních emisí na londýnském trhu za celý rok 2007, jenž byl velmi dobrým rokem pro IPO, činila 39 miliard eur.

Přečtěte si také

IT byznys: zájem o ready-made firmy vzrostl o desetinu
IT byznys: firmy s odsouzenými nebudou mít přístup k tendrům
IT byznys: až pětina firem zvažuje přesun do ciziny
IT byznys: Elektronické ohlášení živnosti se stalo praktickou pomůckou
IT byznys: očekávaný růst mobilní reklamy za dva roky
IT byznys: krize zapříčinila nárůst nesplácených úvěrů a omezenou likviditu bank
IT byznys: snadnější podnikání v zemích EU díky novému zákonu
IT byznys: 45 % podnikatelů říká, že nám Brusel ztěžuje podnikání
IT byznys: evropské normy představují pro firmy náklady více než 1 bilion EUR
IT byznys: zveřejnění platů a odměn manažerů státních firem je správné
IT byznys: podnikatelé vyzvali vládu ke zvyšování konkurenceschopnosti
IT byznys: příprava novely pro odstranění daňové diskriminace
IT byznys: Až polovina studentů chce po studiích podnikat
IT byznys: Dopad krize pro firmy? Až 40 % firem propouští
IT byznys: Snížením administrativy ušetří podnikatelé přes 6 miliard
IT byznys: Na české podnikatele čeká dalších šest miliard korun

Exit mobile version