IT byznys: miliardové pobídky pro IT firmy v Číně

Analytická agentura Gartner odhaduje, že se v následujících letech otevře mnoho miliardových pracovních zakázek pro světové IT firmy. • Antivirový výrobce Symantec představil uživatelům internetu aplikaci, která spočítá hodnotu jejich on-line aktiv. Kalkulátor má stanovit hodnotu dat uživatele pro kybernetické zloděje a také bezpečnostní riziko, že ke krádeži dojde. &#8226 Výzkumníkům IBM se podařilo dosáhnout nového světového rekordu v hustotě datového záznamu uloženého na lineární magnetické pásce.

Gartner: miliardové zakázky pro IT v Číně

Analytici společnosti Gartner se ve své poslední analýze zaměřili na predikci čínského hospodářství a možných způsobů, jakým tamní centrální vláda bojuje s ekonomickou krizí.

Gartner ve své analýze odhaduje, že čínská vládní opatření na podporu ekonomiky povedou v následujících třech letech jen v oblasti informačních technologií k výdajům ve výši necelých čtyřiceti miliard amerických dolarů, což pro poskytovatele IT služeb představuje významnou obchodní příležitost.

Oblastí, kam bude směřovat největší přísun finančních prostředků, budou telekomunikace. Dle analytiků Gartner by v roce 2010 mohla podpora tomuto segmentu dosáhnout výše 4,5 miliardy amerických dolarů. V horizontu 2009 – 2013 by se celková suma prostředků investovaných do telekomunikací mohla vyšplhat až na více než 14 miliard dolarů.

Druhou oblastí, kam bude směřovat výrazný tok financí, má být podpora hardware infrastruktury. Jen v letošním roce bude hardwerové vybavení v Číně podpořena 4,1 miliardami dolarů. Do roku 2013 to může být až 13 miliard USD.

“Čínská vláda bude pokračovat v realizaci reforem, které mají podpořit státní ekonomiku. A to i přesto, že výhled do budoucna naznačuje znaky oživení ekonomického prostředí,“ řekl Oliver Xu, hlavní analytik pro výzkum Gartner.

Aplikace stanoví cenu dat pro zloděje

Antivirová společnost nabídla uživatelům internetu aplikaci Norton Online Living Calculator, která spočítá, jakou cenu mají uživatelé internetu na černém trhu s osobními údaji. Po vyplnění jednoduchých otázek o aktivitách uživatele na internetu se vypočte nejen hodnota jeho osobních údajů pro kyberzločince, ale také riziko jejich odcizení.

V nedávném průzkumu Norton Online Living Report uvedla neprostá většina (99 %) dotazovaných dospělých online z celého světa, že přijali opatření k ochraně svých informací online. Zpráva ale současně ukazuje, že počítače těchto lidí byly napadené a měly nainstalovaný nedostatečný bezpečnostní software, takže byly hlavním cílem počítačových zlodějů. Lidé nejsou tak chráněni, jak si myslí.

Vypočtěte si svoji cenu online a uvidíte, jak si stojíte na černém trhu:
Po zodpovězení několika otázek o činnostech, které provádíte online, se zobrazí odkaz na tipy a zdroje a tři výsledky:

„V digitální podzemní ekonomice se identity a kreditní karty kupují a prodávají každý den za babku. Mnoho uživatelů Internetu si neuvědomuje, jaké nebezpečí jim hrozí a jak snadno se mohou stát obětí,“ řekla Janice Chaffin, group president, Consumer Business Unit, společnost Symantec.

IBM: rekord v hustotě záznamu na magnetické pásce

Zajímavého počinu dosáhli výzkumní pracovníci technologické společnosti IBM. Těm se podařilo dosáhnout nového světového rekordu v hustotě datového záznamu uloženého na lineární magnetické pásce – což je výrazný pokrok v této technologii pro ukládání dat v počítačovém průmyslu, která je jednou z nejodolnějších, nejspolehlivějších a zároveň nejlevnějších.

Tento průlom dokazuje, že u technologie magnetické pásky bude možné zvyšovat kapacitu i do budoucna, což je výrazným aspektem, jelikož úložné systémy na bázi magnetické pásky jsou energeticky účinnější a především levnější než úložné systémy postavené na bázi pevných disků.

Výzkumní pracovníci IBM Research z Curychu ve spolupráci s japonskou společností FUJIFILM Corporation ukládali data na nový prototyp pásky, který se vyznačuje hustotou 29,5 miliardy bitů na 1 čtvereční palec (6,5 cm2), což je zhruba 39krát více, než kolik vykazuje nejoblíbenější magnetická páska používaná v současnosti. Společnost IBM kvůli tomuto projektu vyvinula hned několik nových technologií a v posledních třech letech úzce spolupracovala se společností FUJIFILM na optimalizaci nové generace magnetické pásky postavené na částicích baryových feritů.

Odhaduje se, že tyto nové technologie umožní vznik páskových systémů s kapacitou až 35 bilionů bajtů (terabajtů) nekomprimovaných dat. To je zhruba 44krát tolik, kolik je kapacita dnes používaného zásobníku IBM LTO Generation 4. Kapacita 35 terabajtů stačí například pro uložení textu 35 milionů knih, což by jinak vyžadovalo 399km polic v knihovně.

Přečtěte si také

IT byznys: MPO připravuje strategii státu pro vysokorychlostní internet
IT byznys: příležitost pro české firmy shánět investory v Silicon Valley
IT byznys: pokles tržeb z podnikového software na 638 milionů eur
IT byznys: půl miliardy pro firmy na informační systémy z programu ICT
IT byznys: Microsoft vyplatí firmě i4i 290 milionů dolarů za zneužití patentu
IT byznys: 15% CIO potvrdilo snížení firemních IT rozpočtů
IT byznys: bývalí zaměstnanci rostoucí hrozbou pro informační bezpečnost
IT byznys: Open-source řešení pro datové schránky
IT byznys: nová generace mobilních plateb pomocí SIM karty
IT byznys: nespokojení klienti připraví firmy ročně o 19,3 miliardy korun
IT byznys: Heureka.cz a PaySec zaručí online nakupujícím vrácení peněz
IT byznys: tržní podíl Internet Exploreru se snižuje
IT byznys: možnost psát internetové adresy jinak než latinkou

Exit mobile version