Microsoft v roce 2009: Nová éra aneb Windows 7 a pak dlouho nic

Microsoft

Právě uplynulý rok 2009 byl pro amerického softwarového výrobce Microsoft v mnoha směrech klíčový a možná naznačil jeho směřování v dalších letech. Bezkonkurenčně nejdiskutovanějším a mediálně nejprobíranějším tématem se staly Windows 7. V průběhu roku však Microsoft dosáhl také řady klíčových dohod, představil řadu produktů a spustil svůj nový vyhledávač Bing, kterým chce konkurovat na poli vyhledávání.

V průběhu roku 2009 byla společnost Microsoft, tedy alespoň s mírnou nadsázkou řečeno, jako na houpačce. Samozřejmě zde byly mediálně velmi probírané příchody významných produktů jako Windows 7 či Bing, dohoda na poli vyhledávání se společností Yahoo!, ale svou roli sehrála také řada soudních sporů i velké propouštění, oznámené hned v průběhu ledna. Vybrali jsme pro vás ty nejvýznamnější.

Superstar Windows 7

Zřejmě neklíčovějším a nejočekávanějším datem se stal 22. říjen, kdy Microsoft do prodeje oficiálně vypustil svůj nový operační systém Windows 7. Po „propadáku“ v podobě Windows Vista šlo samozřejmě nejen o napravení reputace, ale také o nepochybný zájem vylepšit klesající příjmy z prodeje softwaru v době hospodářské krize. Windows 7 mají velké ambice a mnoho firem a dalších uživatelů navíc zvažuje, že na Windows 7 přejdou přímo z dnes již zastaralých Windows XP.

Čtěte více: Windows 7: Jak šel čas ve vývoji nejnovějšího systému Microsoftu
Čtěte více: Glosa: Celebrita Windows 7 přichází, jdeme slavit!

Už první týdny přitom naznačily, že očekávání mnoha analytiků se zřejmě naplní. Zájem ze strany zákazníků byl obrovský, prodeje v prvních dnech trhaly rekordy a už v průběhu listopadu dosáhl podíl Windows 7 zhruba čtyř procent. Dá se očekávat, že tento trend bude pokračovat a Windows 7 postupně vytlačí dnes již zastaralá Windows XP, jejichž podpora skončí v roce 2014, ale postupně také předchozí Visty.

Problematice Windows 7 jsme se na ITBiz.cz věnovali docela podrobně, a to i v rámci speciálu, který vycházel v průběhu října.

Čtěte více: Windows 7: Upgrade přinese firmám řadu výhod i úsporu prostředků
Čtěte více: Windows 7: Jak na XP mód a instalaci systému z USB disku

Biiiiiiing! Yahooooooo!

Podobný mediální ohlas vzbudilo také spuštění nové verze vyhledávače pojmenovaném Bing, ke kterému došlo začátkem června. Pokud jste se ještě před rokem průměrného internetového uživatele zeptali, zda zná vyhledávač Microsoftu, zřejmě byste se dočkali záporné odpovědi. V porovnání s Google, případně ve Spojených státech s Yahoo a v Česku s vyhledávačem Seznam, znal Live Search málokdo.

Čtěte více: Microsoft má novou zbraň: vyhledávač Bing

Přestože je velmi těžké se prosadit na trhu, kde dominuje hráč, jehož název tak zlidověl, že se běžně zaměňuje se slovesem „vyhledávat“, Microsoft si věří, že část uživatel dokáže od od Googlu na svou stranu přetáhnout. A to zejména díky líbivému a zároveň jednoduchému vzhledu či díky dohodě se společností Yahoo!.

Právě ta se v závěru července stala tématem číslo jedna. Na jejím základě bude Yahoo! příštích deset let využívat vyhledávač Bing. Na oplátku získá během prvních pěti let 88 procent tržeb z prodeje inzerce ve vyhledávači a bude mít právo prodávat reklamu na některých webech Microsoftu.

Čtěte více: Partnerství Microsoft a Yahoo! v internetovém vyhledávání


Sídlo Microsoftu v Redmondu ve státě Washington

Před konečným podpisem se dlouho diskutovalo o prodeji společnosti Microsoftu, přičemž tato možnost byla na spadnutí prakticky až do poloviny roku 2008. V průběhu dubna 2009 pak obě společnosti zahájily nová vyjednávání, tentokrát však o navázání spolupráce. Pokud vše posvětí americké a evropské regulační orgány, bude moci Microsoft zahájit svou ofenzívu vůči Googlu. To, jak se mu povede, již ovšem není tématem roku 2009, ale spíše těch následujících.

Na dvoře soudním

Pokud zůstaneme ještě u toho loňského, svou roli zde samozřejmě sehrály i soudní spory. Těch opravdu zásadních nebylo mnoho, o to větší váhu však mohl mít jejich výsledek na samotný Microsoft. Hovoříme samozřejmě o sporu s Evropskou komisí, jehož předmětem byl prohlížeč Internet Explorer (IE). V prosinci 2007 norský výrobce prohlížeče Opera Software ASA podal u Evropské komise stížnost, ve které Microsoft obvinil, že zneužívá svého monopolního postavení a znemožňuje prosazení ostatních výrobců na trhu.

Čtěte více: Microsoft versus Evropská unie: Válka o Internet Explorer v plném proudu

Pokud by stejně jako dříve, tedy v případě multimediálního přehrávače Windows Media Player, komise rozhodla v neprospěch Microsoftu, hrozily mu vysoké sankce i nepříjemná opatření. Proto se společnost nejprve rozhodla z připravovaných Windows 7 IE zcela odebrat, to však komisi nestačilo. Kompromisním řešením se nakonec stal další návrh Microsoftu, podle kterého uživatelům nabídne mnohem snadnější přístup k alternativním produktům. Komise na něj v polovině prosince přistoupila a dlouhodobý „prohlížečový“ spor se tak uzavřel.

Čtěte více: Dlouholetý „prohlížečový“ spor Microsoftu s EK končí, obě strany se dohodly

V neprospěch Microsoftu naopak skončil soudní spor s malou softwarovou firmou i4i. Ta v roce 2007 podala na Microsoft žalobu, že porušuje její patent týkající se vytváření XML dokumentů. Podle verdiktu amerického odvolacího soudu z konce prosince, který potvrdil zneužití patentů, musí Microsoft vyplatit odškodnění ve výši 290 milionů dolarů. Společnost také nesmí prodávat verze programu Word se sporným softwarem.

Rok 2009 byl nepříjemný i pro řadu zaměstnanců Microsoftu. V lednu totiž společnost v rámci historicky prvního rozsáhlého snižování nákladů oznámila, že propustí 5 tisíc zaměstnanců, tedy více než 5 procent. Propouštění bylo dokončeno v průběhu listopadu, přičemž nakonec přišlo o práci o 800 lidí více. Počet zaměstnanců se tak ke konci roku ustálil na zhruba 91 tisícovkách. Jejich snižování ovšem naznačilo, že ani Microsoft, který dříve nestabilitám ekonomiky snadno odolával, nemusí probíhající hospodářskou krizí projít bez následků.

A zase ten „klaud“

Možná si nyní kladete otázku, co vlastně v roce 2009 odstartovalo novou éru, zmíněnou v názvu článku. Částečně to může nabídnutí alternativních prohlížečů evropským uživatelům, může to být dohoda s Yahoo!, potažmo vyhledávač Bing, Windows 7 nebo nová verze Windows Mobile 6.5, kterou Microsoft uvedl v září. Ano, to je docela zřejmé. Mnohem významnější však bude sledovat počínání Microsoftu v oblasti cloud computingu. Představena byla nejen platforma Azure, která má firmám umožnit využívat různých aplikací prostřednictvím internetu a dalších „oblakových služeb“. V září také zahájila provoz dvě datacentra Microsoftu, jež budou dohromady obsluhovat více než půl milionů serverů.

Díky rostoucímu významu cloud computingu se postupně mění jádro činnosti Microsoftu. Podle analytické společnosti Gartner představuje tato oblast potenciální trh v hodnotě 150 miliard dolarů a je tedy zřejmé, že se Microsoft pokusí z tohoto zatím nepříliš dotčeného krajíce ukrojit co nejvíce. Bude jistě zajímavé sledovat, zda tímto směrem dokáže nakročit už v průběhu roku 2010. Ostatně konkurentů na něj bude číhat více než dost…

Přečtete si také

Akviziční rok 2009: Když velcí hojně skupují malé aneb evropské průtahy
Čeká nás v roce 2010 souboj Googlu s Applem?

Exit mobile version