Veřejnost využívá stále častěji k sjednávání pojištění internet. Nemusí proto obcházet osobně kanceláře pojišťoven. Takto sjednané pojištění je navíc výhodnější a celý proces rychlejší. V blízké budoucnosti lze očekávat i další on-line služby bank a pojišťoven.
Pro sjednání pojištění či zaplacení povinného ručení již není nutné osobně obcházet kanceláře pojišťoven či banky. On-line služeb je nejčastěji využíváno konkrétně pro sjednání cestovního pojištění a pojištění motorových vozidel. „Stačí, když klient vyplní elektronický formulář, vytiskne si pojistnou smlouvu a pojistné podmínky. Platbu pak může provést elektronicky a nemusí vůbec chodit na pobočku,“ říká pro server iHNed.cz Kateřina Bednářová, tisková mluvčí ČSOB. Výhodou je pohodlnost a také výhodnost služby. Pojišťovny totiž nabízí při využití on-line služeb běžně desetiprocentní, ale i vyšší slevu.
Problematičtější je zřízení on-line hypotéky. Česká spořitelna, Raiffeisenbank či Hypoteční banka sice umožňuje vyplnění a odeslání formuláře z webu do banky, ale k samotnému podespání smlouvy musí stejně dojít osobně. Nejvýhodnější na on-line hypotéce je padesátiprocentní sleva z poplatku za vyřízení hypotéky, který činí sedm procent z výše poskytnutého úvěru. Tato částka činí minimálně šest tisíc, maximálně 25 tisíc korun. Lze tak ušetřit i několik tisíc korun.
Odborníci vidí největší budoucnost v on-line sjednávání cestovních pojištění, povinných ručení. Ale otvírá se zde možnost i pro další investice. Podle Michaela Kubaly z Finance.cz je však potenciál internetu ještě vyšší: „Do budoucna očekáváme posilování on-line prodeje na českém internetovém trhu, zejména díky pozitivnímu přístupu ze strany finančních institucí, ale také díky růstu důvěry v uzavírání smluv přes internet ze strany internetových návštěvníků.
Očekáváme vysoký zájem o uzavírání půjček on-line, prodej kreditních karet a zejména refinancování hypotečních úvěrů. Obrovský potenciál se také ukrývá v investicích, zejména do akcií a podílových listů,“ říká na serveru iHNed.