Softwarové pirátství aneb noční můra distributorů

Jan Švehla, 24. listopad 2008 06:10 7 komentářů
Rubriky: Security, Internet

Virus
Už v dobách prvních osobních počítačů, kdy začaly vznikat několikapixelové, nicméně masově distribuované hry a jiný software, začínaly se objevovat i snahy o jeho zkopírování bez nutnosti placení. Tato snaha dostat něco za nic ale nezmizela v propadlišti starého milénia, nýbrž se plynule přesunula i do toho nového. V čem je tedy onen problém způsobující softwarovou kriminalitu?

Pirat-obr
Podoby softwarového pirátství

Kde se bere nelegální software

Softwarová kriminalita neustále bují a stejně jako organizovaný zločin jsou i tyto zdánlivě neškodné praktiky dobře uspořádány tříděním úloh a úkolů v rámci pirátských skupin. Jedni software získají, druzí prolomí ochrany v podobě sériových kódů nebo jiných „zabezpečovaček“ a ti ostatní pak kompletní software v podobě tzv. „releasu“ vypustí do oběhu. Tímto oběhem se zpravidla rozumí privátní torrent trackery, které jim slouží pro rychlou distribuci (někdy i řádově dny či týdny před oficiálním vydáním). Nesmíme ale zapomínat ani na soukromé FTP servery, které jsou velmi populární, nicméně kvůli své „uzavřenosti“ se o nich nedá hovořit jako o běžně dostupném zdroji.

Pokud jste se ještě nesetkali s tzv. „torrenty“ a zajímá vás, o co se jedná a jak to funguje, pak vězte, že jde o p2p (peer-to-peer) technologii, která se používá na distribuci datových souborů (freewaru, demoverzí, trialů, ale zpravidla nelegálního obsahu). Tato technologie funguje na principu malých souborů, zvaných příznačně torrenty. Velikost torrentu se odvíjí od toho, jakou velikost má požadovaný soubor. Je zde také uložena informace, odkud požadovaná data stahovat. Tuto komunikaci ale nemusíte řešit, protože se o vše starají tzv. torrentové programy, jako je uTorrent, Azureus nebo třeba Bitcomet.

Jak se software dále šíří?

Zatímco dosud jsme byli takříkajíc za oponou, kam se běžný stahující uživatel nedostane, nyní se plynule přesuneme tam, kde je mu to důvěrně známo. Odkud se tedy stahuje? Pro primární distribuce stále nejspolehlivěji fungují torrenty, ale problém je v tom, že u tohoto druhu stahování je uživatel odkázán na tzv. „zdraví“ konkrétního torrentu. To bere v potaz množství uživatelů sdílejících konkrétní data, ale též i jakousi „exspiraci“ torrentu. Nové torrenty jdou stahovat velmi rychle, staré torrenty se špatným zdravím mnohdy nejdou stáhnout vůbec. Jakmile se ale software dostane z torrent trackerů do počítače, bývá zpravidla redistribuován dál. Opět se zde objevuje možnost FTP serverů či dalších výměnných souborů typu DC++ nebo Kazza. Ty už však v poslední době ustupují do pozadí a pomalu je vytlačuje „nový“ způsob sdílení dat.

Zdaleka nejpopulárnější novinkou poslední doby jsou z hlediska šíření nelegálního softwaru tzv. „warez boardy“ (diskusní weby), nebo chcete-li komunitní portály, jež se zaměřují na vzájemnou výměnu odkazů. Tyto weby využívají velice jednoduchou, leč zcela účinnou metodiku sdílení přes internetové datové úložny. Každý warez board má sekce jako filmy, hudba, software nebo třeba porno, a v těchto sekcích jsou vytvářena konkrétní témata, do nichž uživatelé umisťují odkazy na stažení konkrétního softwaru. Jednoduché, leč účinné.

Rapidshare a The Pirate Bay nekorunovanými králi

Jestli bychom měli jmenovat někoho, kdo leží v žaludku orgánům pro ochranu duševního vlastnictví úplně nejvíc, pak by to byly bezesporu společnosti The Pirate Bay a Rapidshare.

Zatímco ThePirateBay.org jakožto torrentový tracker figuruje při šíření pirátského obsahu zpravidla v té první fázi, švýcarský Rapidshare se stará hojnou měrou o veliké procento celkové finální distribuce. To se zpravidla děje díky warez boardům, které na svoje stránky umisťují odkazy na nelegální obsah, umístěný právě na Rapidshare.com.

Internetové úložny dat fungují tím způsobem, že zainteresovaná osoba nahraje pomocí speciálního rozhraní konkrétní data (zpravidla zabalená a rozdělená do menších souborů) a odkazy ke všem konkrétním odkazům umístí na board k příslušné hře, filmu nebo třeba hudebnímu albu. Výhodou pro piráty je navíc skutečnost, že obsah ve zpravidla zaheslovaných souborech je téměř neodhalitelný. Takto je pro internetové úložny velmi obtížné kontrolovat legalitu nahrávaného obsahu. Konkrétně u Rapidshare je to myšlenka takřka nemožná, jelikož denní datové transfery probíhající v rámci tohoto portálu jsou tak obrovské, že se je ani nesnažím odhadovat.

Rapidshare má navíc další výhodu v tom, že za určitý měsíční poplatek poskytne tzv. „premium účet“ a nezdržují vás tak zdlouhavé čekací limity. Nenarazíte ani na otravné opisování kódů, které je každému dobře známé například z přispívání do diskusních fór.

Rapidshare se pro svojí velkou oblíbenost dostal do hledáčku ochránců práv distributorů a autorů, kteří na tuto firmu útočí všemi možnými prostředky. Naposledy bylo Rapidshare nařízeno soudem, aby kontrolovalo obsah uploadů, což tato firma pro nerealizovatelnost rázně odmítla. A není se čemu divit. Vždyť stabilní rychlosti a přijatelná cenová politika katapultovaly tuto firmu na výslunní úspěchu a momentálně jí patří 12. místo mezi nejnavštěvovanějšími stránkami světa.

Proč se kopíruje?

Už jsme si rozebrali, jak se nelegální software dostane od samého počátku až na stůl koncového uživatele, ale teprve nyní se dostáváme na samou dřeň problému, a sice: Proč se vlastně kopíruje?

Když z úvahy vypustíme teze, jako že svět je špatný a lidé jsou zlí, nutně se budeme muset zamyslet nad tím, co k tomu tyto lidi vede. Odpověď je jednoduchá a tento termín tady už dnes jednou zazněl – „cenová politika“. Ano, to je ten kámen úrazu. Ať už se podíváme na filmy, hry, software nebo hudbu, veškeré ceny jsou neúměrně naddimenzovány a běžný uživatel si zkrátka nemůže dovolit koupit si vše, co by chtěl. Když budeme jako průměrný plat počítat třeba 15 000 Kč čistého, což mnoho lidí ani nemá, a dále jako jednu z proměnných dosadíme cenu nové počítačové hry, která je cca 1200–1500 Kč, ještě to není tak zlé.

Připočítejme do toho ale ještě například tři nové filmy na DVD (3 x 500-900 Kč) a dejme tomu trojici hudebních novinek (po 400–700 Kč). Pokud tedy budeme brát v potaz byť jen spodní hranice cenových relací a koupíme si dvě hry, tři filmy na DVD a tři CD s hudbou, dostaneme se na 5100 Kč, což je poměrně značný výdaj, když uvážíte, že za všechno se ještě při objednávce přes internet platí poštovné. A to je ještě třeba počítat spoustu výdajů, jako nájem, energie, jídlo, ošacení, doprava atd. Pokud má taková rodina dvě děti, je téměř nemožné si tyto všední kratochvíle dopřát legální cestou, a proto výše jmenovaní raději sáhnou po pirátské kopii, která je vyjde mnohonásobně levněji.

K masovému šíření pirátského obsahu přispívá i plošné zrychlování internetu, rušení přenosových limitů a díky konkurenčnímu boji navíc velmi pěkně klesající ceny. Distributorské firmy si to ale všechno dělají samy. Kdyby nenastavily tak přemrštěné ceny, jejich zboží by se prodávalo v daleko větším množství a všichni by byli spokojeni. Jak si jinak vysvětlit obrovský zájem o budgetová CD a DVD v obchodech za ceny kolem 300 Kč a nebo úspěšné filmové edice, prodávané společně s papírovými deníky? Tyto filmy sice nejsou žádné novinky, ale cena je naprosto přijatelná a tak si tuto koupi mohou dovolit i rodiny, které mají lidově řečeno „hlouběji do kapsy“.

Cenová politika je zkrátka nešikovně nastavená a co si budeme povídat, může za to i pan Gates a jeho Microsoft. Je velice populární na jeho adresu házet všemožnou neopodstatněnou špínu, což dělat nehodlám. Je však pravdou, že jeho od začátku předražené Windows nasadily laťku cen tak, jak je známe dnes. Chápu, že vývoj operačního systému stojí značné úsilí a peníze, ale platit tak nekřesťanské finance za něco, co musíte ošetřovat záplatami, aktualizacemi a chránit dalším drahým softwarem před viry a spyware, je zkrátka trochu drahá záležitost.

Závěr

Co říci závěrem? Softwarové pirátství určitě není v pořádku, ale musíme si uvědomit, že má svoje opodstatněné důvody. Ty vycházejí z přehnaně vysokých cen a nevhodného přístupu distributorů a vývojářských firem k věci samotné. Autorským týmům vysoké ceny logicky nevadí, i když je faktem, že větší část financí jde do kapsy distributorům, kteří mnohdy poskytnou finance na vývoj a tak si svoje zájmy logicky hájí. V otázce novinek na poli softwaru, hudby a filmů by se ale mělo postupovat stejným způsobem, jako u budgetových verzí – zlevnit. Buď tedy jejich ceny snížit na mez únosnou pro obě strany, nebo se zkrátka smířit se skutečností, že pirátství, jakožto takřka nezničitelný fenomén, bude stále „dýchat“, a co víc – bude vzkvétat.


Komentáře

z blízka #1
z blízka 24. listopad 2008 07:28

chci videt ten obrazek co je na titulní strance!!!!Z blízka

Luboš Doležel #2
Luboš Doležel 24. listopad 2008 16:58

V článku jsou chyby :-(

1) Skutečné release groupy rozhodně nezveřejňují svá vydání na soukromých trackerech, ty se naopak od BitTorrentu distancují. Musíte pochopit hlavní cíl jejich počínání - nejde jim o to rozšířit svůj release mezi co nejvíc lidí, ale o uznání a trumfnutí ostatních skupin.
O "únik" na BitTorrent, RS.com a jiné se starají uploadeři, kteří mají přístup na příslušné soukromé (často IRC) servery.

2) Také jsem nepochopil to o expiraci torrentu. U zdraví torrentu jde jen o to, zda existují seedeři se všemi daty. Možná že nějaké trackery expiraci mají, ale není to obvyklé.

3) Není mi moc jasné, proč by The Pirate Bay mělo být v nějaké první fázi a RapidShare.com až v druhé. Oba zdroje jsou si rovné, určitě to není tak, že by se jen data z jednoho přetahovala na druhý.

4) Ač nefalšovaný linuxák, nějak mi nepřijde, že by cenová politika Microsoftu měla vliv na přemrštěnost cen.

5) "Je zde také uložena informace, odkud požadovaná data stahovat." - to tam právě není typicky není. Aby byly v trackeru předem uvedené peery, to je dost neobvyklé, standardně jsou tam jen trackery.

6) Pak jsou tu ještě další chyby: "dalších výměnných _souborů_ typu DC++", "Výhodou pirátů" -> "Výhodou pro piráty", "Vždyť stabilní rychlosti a přijatelná cenová politika katapultoval_i_", "vytvářen_y_ konkrétní témata"

Luboš Doležel #5
Luboš Doležel 24. listopad 2008 17:01

s/v trackeru/v torrentu/

David Budai #6
David Budai 24. listopad 2008 19:28

Díky za upozorění, gramatické chyby jsem opravil - bohužel korektor není momentálně k dispozici:( Co se týká technických poznámek, nechám prostor k vyjádření autorovi, případně šefredaktorovi. David Budai, ITBiz.cz

Jan Švehla #7
Jan Švehla 25. listopad 2008 23:50

Dobry den, dekuji za prispevek do diskuse i upozorneni na gramaticke chyby, ale nyni k obsahu. Co se tyce prvni pripominky, tu ponecham bez komentare. Dost mozna, ze mate pravdu, ale dost mozna, ze pravda je take nekde jinde. Nechci spekulovat, treba mate duvernejsi informace o teto tematice a ja se rovnou priznam, ze o ni vim tolik, co se bezne doctu na internetu a do hloubky ji nestuduji. Proto mi pripada tato cast v rovine spekulaci.

2) Mozna to bylo nesikovne formulovano, ale i kdyz se nejedna o expiraci doslovnou, tak ve sve podstate tu k expiraci dochazi a ja bych se vubec nebal tento termin pouzit. Vezmete si, ze v dobe, kdy je konkretni obsah horkou novinkou ma velky pocet seederu, ktery ovsem casem klesa, casto az na nulu, cili k jakesi expiraci po case dojde - tak to vidim ja, cili opet vec nazoru.

3)Opet dalsi vec, kterou jste si vylozil az moc doslovne. Chapu, ze to mozna vyznelo zavadejicim zpusobem, ale co vim ja, tak se z hlediska sireni nelegalniho obsahu se valna vetsina objevi nejdrive na torrentovych serverech, viz pirate bay a az nasledne, vetsinou s odstupem dnu na rapidshare a dale. proto se mi vse analogicky spojilo v jakousi prvni a druhou fazi. Je to ale vec nazoru, stejne jako ostatni prispevky. Je to trochu jako kdybych ja tvrdil, ze je lepsi Windows a vy, ze Linux...

4)Stejna vec... Microsoft stal u pocatku rozvoje "masove" distribuce. Samozrejme, ze za to nemuze jen on, ale dost tomu prispel. Ceny mel vysoke tehdy a ma je vysoke i dnes.

5)S timto nazorem nebudu polemizovat. Do takove miry do problematiky nevidim a dost mozna mate pravdu a ja se mylim.

6) Za hrubky se jeste jednou omlouvam a doufam, ze priste budete brat uvahovy clanek s vetsi mirou tolerance:). Mozna jste se az prilis soustredil na hledani chyb a pak si spostu veci vylozil uplne jinak. Ale nic ve zlem. Diky za zajem:).

S pozdravem, Jan Svehla.

#3
25. listopad 2008 18:47

pak by bylo jeste dobre zminit to, ze mnoho (casto drtiva vetsina) ze sdileneho obsahu na torrentech je legalni.

A pak, ze vetsina nejvetsich stahovacu je zaroven nejvetsimi kupci. Zavislost -> stahnu (v nizke kvalite) > libi se mi > koupim original -> sice neni prokazana, ale jen proto, ze to nikdo nezkoumal (proc by napr. BSA platila takove studie, ze .. hm ...)

Ale existuji priklady viz napr. Monty Python http://technet.idnes.cz/monty-pythoni-dali-scenky-na-youtube-zdarma-prodej-okamzite-stoupl-11o-/sw_internet.asp?c=A081121_202545_sw_internet_pka a dalsi ...

#4
17. duben 2009 16:39

Ano, vždyť turbo pascal 7 z roku 1993 se ještě prodává a za 3000 Kč, tolik nestojí ani hra The Godfather!!!

RSS 

Komentujeme

Do 100 let díky pivu

Pavel Houser , 02. prosinec 2018 16:00
Pavel Houser

Šéf Amazonu věří, že pozitivní vliv na dlouhověkost má alkohol – alespoň v případě firem. Jeff Bezo...

Více

Kalendář

29. 01. Reshoper 2019
29. 03.

30. 03.
Czech On-line Expo 2019
01. 04.

05. 04.
SuSEcon 2019RSS 

Zprávičky

Český fintech trh má potenciál až 15 miliard Kč

Pavel Houser , 14. prosinec 2018 09:00

Zahraniční fintech firmy již úspěšně vstoupily na český trh. Stejně tak najdeme příklady úspěšných č...

Více 0 komentářů

Soud EU částečně zmírnil pokuty pro Slovak a Deutsche Telekom

ČTK , 14. prosinec 2018 08:00

Slovak Telekom svými vysokými velkoobchodními cenami měl znemožňovat alternativním operátorům ziskov...

Více 0 komentářů

Poslanci napříč stranami podporují právo občanů na digitální služby

Pavel Houser , 13. prosinec 2018 11:00

Do pěti let by mělo stačit prokázání totožnosti elektronickou občankou nebo identitními prostředky b...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Pondělní nákupy na českém internetu překonaly miliardu

Pavel Houser , 13. prosinec 2018 10:00

Zákazníci si pro zboží stále raději chodí osobně....

Více 0 komentářů

Kanada propustila finanční ředitelku Huawei na kauci

ČTK , 13. prosinec 2018 09:00

Washington s Pekingem jedná o obchodní dohodě, která by ukončila současné spory a odvetné zvyšování ...

Více 0 komentářů

Akcionáři společnosti Dell schválili dohodu s VMware

ČTK , 13. prosinec 2018 08:00

Dohoda umožní Dellu stát se opět veřejně obchodovanou firmou, aniž by musel uskutečnit primární nabí...

Více 0 komentářů

Google teď spuštění čínského vyhledávače neplánuje

ČTK , 12. prosinec 2018 10:00

Google čínský trh opustil v roce 2010 proto, že odmítl vyhledávání na žádost čínské strany cenzurova...

Více 0 komentářů