Společnost GFI Software, dodavatel řešení bezpečnosti v podnikových sítích, uvedla, že podle jejího průzkumu provedeného mezi partnery v ČR a na Slovensku zůstala i přes odeznění pandemie nezanedbatelná část pracovníků na home office. Podle 80 % dotázaných lokálních IT správců je nejúčinnější ochranou firemní sítě při práci z domova virtuální privátní síť (VPN).
I když během pandemie se většina podniků a organizací dokázala vyrovnat s restrikcemi rozšířením práce z domova a posílením IT bezpečnosti, po jejím odeznění se zaměstnanci většinou vrátili zpět do kanceláří. Jedním z motivů je všeobecné přesvědčení, že v kanceláři jsou pracovníci produktivnější než při práci z domova. Nicméně podíl pracovníků na home office je vyšší než před pandemií, což pro IT správce znamená udržovat vysokou úroveň zabezpečení s pomocí kombinace technických nástrojů a organizačních opatření.
K nejzajímavějším zjištěním patří:
• Podle 21 % oslovených IT správců se do kanceláří vrátili všichni pracovníci, podle 61 % většina, podle 12 % polovina a podle 6 % zůstali většina či všichni pracovníci firmy na home office.
• 53 % IT správců je přesvědčeno, že zaměstnanci jsou produktivnější v kanceláři, 11 % z domu a 36 % nevidí rozdíl v produktivitě
• Z kombinace nástrojů využívaných k zabezpečení práce z domu je podle 80 % nejúčinnější VPN síť, podle 63 % dvoufaktorová autentizace, podle 55 % komplexní ochrana koncových bodů. 47 % také uvedlo pravidelná školení pracovníků v IT bezpečnosti.
„Při nástupu lockdownu v roce 2020 se mnoho kancelářských pracovníků ocitlo na home office, což většina organizací řešila posílením ochrany vlastních sítí,“ řekla Marie Baranová, sales manažer pro řešení GFI Software v České republice a na Slovensku ve společnosti ZEBRA SYSTEMS. „Ale návrat zaměstnanců do kanceláří neznamená, že organizace v ochraně své sítě mohou polevit. Většina IT správců nadále doporučuje kombinaci opatření, jejímiž klíčovými prvky jsou VPN síť, dvoufaktorová autentizace a školení IT uživatelů.“