Vyhlídky Microsoftu se za poslední rok výrazně zlepšily

Pavel Houser , 20. červen 2011 09:38 3 komentářů
Rubriky: Internet, Hardware, Byznys
Microsoft
Pokud sledujeme současné trendy IT, mohlo by se zdát, jako by éra dominance Microsoftu zvolna končila. Přichází cloud computing, masová adopce chytrých telefonů, tabletů, čteček, on-line kancelářských balíků, a v žádné z těchto oblastí není pozice Microsoftu nijak silná.
MS Skype
Joe Wilcox vidí celou situaci ale opačně. Výkonný ředitel společnosti Steve Ballmer dnes není zrovna na vrcholu popularity a často se ozývá volání po jeho obchodu, přesto je však právě probíhající období pro Microsoft velmi úspěšné - ze strategického hlediska. Od chvíle, kdy Apple uvedl první iPhone, na tom Microsoft podle Wilcoxe dokonce nikdy nebyl lépe než dnes. Jak byl Wilcox před rokem k dalšímu vývoji Microsoftu skeptický, tak nyní tvrdí, že firma má důvody k optimismu.

Ballmer a další vedoucí představitelé Microsoftu by si za svou práci od akcionářů zasloužili velké uznání.

Je pravda, že Microsoftu se dosud nepodařilo získat silnější pozici na trhu mobilních telefonů a strategie firmy v oblasti cloud computingu je zatím příliš spojena s Windows a MS Office. I když, pravda je, že se šušká o tom, že konkurenční koncová služba iCloud využívá platformu Microsoft Azure, potvrzené to ovšem zatím není. Co se ale Microsoftu v posledním roce podle Wilcoxe nejvíce povedlo?

Rozhraní nové generace

Za nejvýznamnější úspěch pokládá Kinect. Nejde jen o herní zařízení, ale o zcela nový typ designu a uživatelského rozhraní, čím Kinect zapadá do jedné řady s gibbony (pásy karet) v novějších verzích MS Office a s připravovaným rozhraním UI ve Windows 8. Přichází zásadní změna způsobu, jimž lidé komunikují se zařízeními, a Microsoft je zde na špičce trendu.

Předvedení Windows 8 bylo také vydařené. Nejde jen o samotné nové funkce, rozhraní a přidání moderních prvků z Windows Phone 7, ale i o načasování. Oznámení se totiž uskutečnilo v době, kdy Apple představoval Mac OS X 10.7 Lion; systém Applu pak v porovnání s Windows 8 působí velmi zastarale. Windows 8 budou zřejmě největší změnou v uživatelském rozhraní osobních počítačů od roku 1984, kdy se objevil první Macintosh s GUI.

Microsoft
Steve Ballmer překvapil také účastníky konference BlackBerry World.

Partnerství s Nokií, koupě Skype

Třetím úspěchem Microsoftu v pořadí významnosti má být uzavření partnerství s Nokií. Dohoda, tvrdí Wilcox, byla ostatně pro Microsoft mnohem výhodnější než pro Nokii. Formálně sice Microsoft Nokii nevlastní, ale fakticky to tak ale v podstatě funguje. K prognóze, podle které by Windows Mobile měly mít v roce 2015 vedoucí postavení na trhu smart phonů, je Wilcox nicméně skeptický. Dohoda s Nokií byla ale tím jediným, co mohlo dát proti rozjetým vlakům iOS a Androidu Microsoftu vůbec šanci. Krokem správným směrem bylo i oznámené vydání aktualizace Mango.

Čtvrtý dobrý nápad je oznámená podpora pro procesory ARM ve Windows 8. Microsoft bude pro konkurenceschopnost v post-PC éře potřebovat upravit architekturu svých produktů. Otázkou jenom je, jak rychle bude firma schopná potřebné kroky realizovat.

Wilcox pozitivně hodnotí i akvizici firmy Skype. Vzhledem k obrovské ceně a problematickému obchodnímu modelu, jakož i nejasné synergii s dalšími produkty Microsoftu, je toto jeho tvrzení dosti kontroverzní. Wilcox ovšem argumentuje obrovskou uživatelskou bází systému, kdy internetovou telefonii užívá již pětina dospělých Američanů. Navíc videotelefonie a videokonference jsou dnes aplikací, kde se stále uplatní velký výpočetní výkon a grafika PC oproti přenosným zařízením. Úspěchem je podle Wilcoxe i Internet Explorer 9, a to ani ne tak vzhledem ke stávajícím počítačům, ale kvůli roli, kterou bude hrát na Windows Phone 7 Magno a ve Windows 8.

Pomsta Googlu

Za zmínku ještě stojí po dlouhé době konečně smysluplná reorganizace společnosti, kdy z vedení vypadli specialisté na marketing. Ačkoliv funkce CEO a COO zastávají stále lidé, kteří jsou primárně obchodníci a nikoliv technici, má jít o krok správným směrem. Dalším Ballmerovým úkolem je nyní zjednodušit hierarchii managementu na střední úrovni. A nakonec, Microsoft, po mnoho let pronásledovaný antimonopolní legislativou, nyní byrokratickou mašinérii využívá ve svůj prospěch. Předmětem vyšetřování je náhle Google. Microsoft v březnu podal stížnost, podle které Google při vyhledávání zneužívá své dominantní pozice k prosazování svých dalších služeb. Protože Google v minulosti podporoval postupy úřadů proti Microsoftu, jedná se o vskutku elegantní pomstu.

Co dodat? Jistěže pohled na řadu popisovaných záležitostí je dost subjektivní. Zajímavé je, že komentář se vůbec netýká dodávek Microsoftu do segmentu velkých firem, prodeje serverových produktů (serverové verze Windows, SharePoint, MS SQL Server...) nebo informačních systémů. Ve firemním prostředí přitom k nějaké "post-PC" éře hned tak nedojde. Je pravda, že v roce 2015 se podle prognózy IDC prodá více chytrých telefonů, než je dnes na světě veškerých PC, ovšem je otázka, jak tento trh bude oproti dodávkám softwaru do podniků ziskový (konkurence srazí ceny, prodej bude vyžadovat nákladný celoplošný marketing...).

Za úspěch Microsoftu (byť na něm samotná firma nemá žádnou zásluhu) by se zřejmě dalo označit i to, že Oracle dal ruce pryč od OpenOffice.org. Ne že by tím projekt končil, ale přece jen přišel o silného partnera, který za ním dosud stál...

Související texty:


8 věcí, které by měl Microsoft nutně udělat pro záchranu značky

6 klíčových důvodů proč jdou nejspíš Microsoft Windows 7 na odbyt tak dobře

Microsoft: nejvíce zisková softwarová společnost, ale na jak dlouho ještě?

Ballmer má podporu jen poloviny zaměstnanců, kam se řítí Microsoft?

Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 20. červen 2011 22:49

A ma Pavel Houser i oficialne zakoupenou licenci na Widle u uspesne firmy Microsoft? :)

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 21. červen 2011 12:16

To si snad děláte srandu? Publikovat tu takovéhle stupidní PR články Microsoftu? Fuj, styďte se. Zrovna na serveru, kde se očekává návštěvnost IT vzdělanější části populace, je tohle opravdu hodně průhledné. Kolik vám za to Microsoft zaplatil? Proč ten článek není viditelně označen jako reklama?

Náhodný kolemjdoucí #3
Náhodný kolemjdoucí 21. červen 2011 15:55

Kinect - ano, velký úspěch MS. Ale komerční dopady mimo trh konzolí? Ještě dlouho ne.

Azure - Dobrý krok, který opět trochu více dokáže udržet vývojáře v ohrádce plně ovládané MS, ale pro masivní nasazení je handicapem uzavřenost platformy .NET a C# s MS. A pokud ostatní cloudové platformy standardizují své rozhraní, takže např. vývojář v Javě bude moci bez větších problémů přecházet mezi různými poskytovateli, zůstane situace stejná jako v současnosti: Azure jsou druhé (nebo spíše tak páté) housle.

Mac OS X 10.7 Lion vs W8 je úsměvné: prodávaný systém s nějakým konceptem minimálně rok vzdálené budoucnosti. Mezitím to Apple může 10x předělat. To nemluvím o možném propadu trhu pc, který mezitím mohou rozdupat různé inteligentní zařízení. A opět, tablet s iOS nebo Androidem, dokonce i s MeeGo seženete dnes. Tables s ChromeOS možná letos. Tables s W8 je zatím jen pověst, s W7 se také masově neprosazují. On totiž padá hlavní důvod, proč používat Windows: dostupnost aplikací a Internet Explorer. Na tabletu je to k smíchu a MSIE se stává minoritním prohlížečem, který musí z vlastního zájmu respektovat standardy.

Nokie: ano, to je gól. Nokie se nesmyslně obětovala. Mohli cpát na své mobily MeeGo i Android a měli by konkurenční výhodu. Teď se deklasují na výrobce HW, navíc druhořadého, bež možnosti volby operačního systému. HTC bude moci sáhnout po Androidu, MeeGo, WebOS (pravděpodobně), WM a pokrýt plnou poptávku. Nokie zabije Symbian, vzdá se MeeGo, nesmí na Android a zůstane jí jen W8. A ty i kdyby byly zázrakem, už těžko budou poptávány většinou trhu.

Skype: no to sem zvědav, za co MS utratil peníze.

Google: kudla do vlastních řad, Bing v každém Windows nebudou moci propagovat služby MS.

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů

EK oznámí rozhodnutí o pokutě pro Google

ČTK , 18. červenec 2018 12:10

Google dostal od EK za zneužití dominantního postavení již koncem loňského června pokutu 2,42 miliar...

Více 0 komentářů

Americká Workday koupila českou firmu Stories

ČTK , 18. červenec 2018 09:00

Českou firmu Stories založili tři datoví odborníci, kteří si dali za cíl změnit řízení velkých firem...

Více 0 komentářů