• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
Home Zprávičky

Hackaton státní správy vyhrála aplikace ukazující zadluženost obcí a výdaje

ČTK
16. 9. 2018
| Zprávičky

Cíl vítězné aplikace: zmapovat obce, jak jsou na tom se zadlužeností a zda se drží doporučené hranice.
Vítězem druhého ročníku Hackatonu veřejné správy jsou tvůrci aplikace Míra zadluženosti obcí versus vybrané výdaje. Výsledky včera v sídle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v Praze vyhlásili porotci. Aplikace, která by měla být dostupná přes webové stránky NKÚ, přináší informace, jak jsou které obce zadlužené a jak při svém dluhu hospodařily s výdaji na dary, cestovné a reprezentaci, řekla ČTK Gabriela Kiššová z vítězného týmu.

„Častokrát jsme viděli články, že se obce zadlužily a dostaly se do insolvenčního řízení nebo jsou v dluzích a nedokážou se z nich vyhrabat. To byl takový prvotní impuls – zmapovat v ČR všechny obce, jak jsou na tom s tou zadlužeností a jestli se drží té doporučené hranice, že by se neměly zadlužit více než z 25 procent,“ řekla ČTK Kiššová.

Ministerstvo financí sleduje podíl cizích zdrojů obcí k celkovým aktivům, který udává míru zadlužení majetku obce nebo kraje. Podíl aktiv krytý cizími zdroji by neměl překročit 25 procent. Loni tuto hodnotu překročilo 93 obcí a osm krajů. Nejvyšší hodnoty mají obce Turovice (709 procent) a Prameny (224 procent). Jsou tak výrazně ohroženy platební neschopností.

Kiššová dodala, že v aplikaci se dají najít údaje o hospodaření obcí proti výdajům za poslední dvě volební období, občané si tak můžou před komunálními volbami podívat, zda jejich obec hospodařila šetrně.

Organizátoři upozorňují na to, že si veřejná správa v Česku dosud pořídila zhruba 7300 informačních systémů za 110 miliard korun. Roční náklady na jejich údržbu činí asi 25 miliard. Podle nich je v datech ukryto velké množství informací, mnoho z nich je ale zadáváno špatně či neúplně, některá data jsou duplicitní a jiná zase chybí. Na to prezident NKÚ Miloslav Kala upozorňoval už loni. „Nedaří se to zlepšovat, vůbec. Žádný posun v tom není,“ řekl dnes ČTK Kala.

Druhé místo obsadila aplikace $Obec (Srovnávač obcí), na třetím dílo studentů ze Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech Poznej svoji obec, okres, kraj. Programátoři museli pracovat s dostupnými veřejnými datovými sety, na přípravu aplikací měli 24 hodin. Druhého ročníku se zúčastnilo kolem 70 programátorů, zhruba o deset více než loni.

Loňský ročník vyhrála aplikace Hazard versus exekuce, která monitoruje míru exekucí v oblastech, kde jsou povolené herní automaty.

Rubriky: České ITVeřejná správaVývoj a HTML

Související příspěvky

Zprávičky

Francouzská skupina Vinci kupuje brněnské firmy InfoTel a Locero

1. 10. 2023
Zprávičky

Telekomunikační firmy loni zvýšily tržby o 0,6 % na 121,3 miliardy Kč

29. 9. 2023
Ness za 30 let působení na českém trhu dodal přes 2 500 projektů
Články

Ness za 30 let působení na českém trhu dodal přes 2 500 projektů

29. 9. 2023
Články

V IT ubývá nabízených pozic, firmy začínají více vyžadovat docházku na pracoviště

28. 9. 2023

Zprávičky

HMD je prvním velkým výrobcem chytrých telefonů, který začal vyrábět v EU

ČTK
3. 10. 2023

Společnost HMD Global, která vyrábí telefony značky Nokia, se stala prvním velkým výrobcem chytrých

Acronis představuje Advanced Automation pro jednodušší správu a vyšší produktivitu administrátorů

Pavel Houser
3. 10. 2023

Cloudová automatizační platforma umožní MSP poskytovatelům zefektivnit vyúčtování služeb a redukovat složité procesy. Acronis

Ruská technologická firma Astra plánuje tento měsíc nabídku akcií v Moskvě

ČTK
3. 10. 2023

Ruská technologická společnost Astra plánuje tento měsíc nabídnout své akcie na moskevské burze. Oznámila

Jeden z prvních počítačů Apple se v USA vydražil za více než 223 000 dolarů

Tvrzení Googlu o změně základního nastavení počítačů je klamné, uvedl u soudu Microsoft

ČTK
3. 10. 2023

Tvrzení Googlu, že změna základního nastavení počítačů a chytrých telefonů je snadná, není pravdivé,

Apple představil levný iPhone SE pro sítě 5G

Apple pracuje na úpravě, jež má zabránit nadměrnému zahřívání telefonů iPhone 15

ČTK
2. 10. 2023

Americká technologická společnost Apple pracuje na aktualizaci operačního systému, která zabrání nadměrnému zahřívání nových

CZ.NIC začal zveřejňovat seznam zablokovaných domén

NÚKIB upozorňuje na kritické zranitelnosti v knihovnách webových prohlížečů

Pavel Houser
2. 10. 2023

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na kritické zranitelnosti, které byly

Sociální síť X by podle její šéfky mohla příští rok vykázat zisk

ČTK
2. 10. 2023

Sociální síť X by mohla na začátku příštího roku vykázat zisk. Na konferenci Vox

Rozvoj umělé inteligence povede k výraznému nárůstu spotřeby energie

ČTK
2. 10. 2023

Rychlý rozvoj umělé inteligence (AI) bude podle odborníků provázet dramatický nárůst spotřeby energie. Píše

Tiskové zprávy

Acer uvádí na trh nové notebooky Chromebook Plus

AI regulací nezastavíme, Evropě hrozí zaostávání

Jak Salesforce výzkumem umělé inteligence ovlivňuje CRM, společnost a budoucnost

Společnost Hewlett Packard Enterprise nasadila na Ryder Cupu 2023 revoluční privátní 5G síť a Wi-Fi

ČTÚ: Objem přenesených mobilních i pevných dat raketově roste, provolané minuty klesají

Elvira na MSV 2023 představí robotické skenování

Zpráva dne

OMEZENÁ NABÍDKA od Goodoffer24: 91% sleva na Windows 10/11 za € 12 a Office 2016 za € 23

OMEZENÁ NABÍDKA od Goodoffer24: 91% sleva na Windows 10/11 za € 12 a Office 2016 za € 23

Redakce
1. 9. 2023

Jsme na začátku září. Zvláště těm, kteří rádi utrácejí za hardware důležité peníze, šetří...

Kalendář

Říj 24
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Lis 15
Celý den

Umělá inteligence v IT infrastruktuře

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Web v éře, kdy obsah vytváří umělá inteligence

Pavel Houser
1. 9. 2023

Hned několik analýz a komentářů ve významných médiích spekulovalo v poslední době o tom, zda současná...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

DTP

Sortiment manager

Megaboard

Nejpopulárnější články

Průzkum Oracle a IDC radí středoevropským organizacím, jak inovovat

Jak posílit automatizaci telekomunikačních služeb a získat konkurenční výhodu

itbiz
22. 8. 2023

Ransomwarový útok stojí české oběti 8,25 milionu korun

Zakázat zákonem platby ransomwarovým vyděračům není reálné

Pavel Houser
9. 8. 2023

Maximální úroveň kontroly a údržby průmyslových zařízení s pomocí AI

Maximální úroveň kontroly a údržby průmyslových zařízení s pomocí AI

Josef Švenda
22. 6. 2023

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Získat přístup k Active Directory trvá útočníkům v průměru den

itbiz
30. 8. 2023

Strategická automatizace IT pro finanční instituce

itbiz
28. 7. 2023

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • AI regulací nezastavíme, Evropě hrozí zaostávání
  • Paleontologové objevili miniaturní larvy členovce starého 480 milionů let
  • Antihmota v gravitaci Země padá jako normální běžná hmota

RSS AbcLinuxu RSS

  • Tails 5.18
  • VeraCrypt 1.26.7
  • Maker Faire Liberec

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.