Mladík se v Německu přiznal ke zveřejnění osobních dat politiků

ČTK , 09. January 2019 08:00 0 komentářů
Rubriky: Security

Podle vyšetřovatelů neexistují indicie, že by mladý muž byl napojen na některou z tajných služeb.

Německá policie už v neděli identifikovala a zadržela 20letého muže, který je podezřelý, že na internetu zveřejnil osobní údaje téměř tisíce politiků a známých osobností. Mladík, zadržený v Hesensku, se k činům přiznal a v pondělí byl propuštěn, protože nebyly důvody k vazbě, informovali dnes vyšetřovatelé na tiskové konferenci ve Wiesbadenu. Podezřelý tvrdí, že jednal sám a že jeho motivem byl nesouhlas s vyjádřeními jeho obětí. Nad svým počínáním vyjádřil lítost; vyšetřování pokračuje.

Podle vyšetřovatelů neexistují zatím indicie, že by mladý muž, který ještě žije u rodičů, byl napojen na některou ze zahraničních tajných služeb. Informace o tom, že by měl spolupachatele, policie nemá. Státní zástupce Georg Ungefuk, který je zároveň mluvčím německé centrály pro boj s kriminalitou na internetu, také uvedl, že motiv činu ještě není zcela jasný. Vyšetřovatelé zkoumají možné kriminální i politické motivy.

Server Spiegel Online napsal, že vyšetřovatelé při prohlídce mladíkova bytu nenašli počítač podezřelého, protože ho předtím stihl zničit. Policie muže vypátrala díky stopám, které po sobě na internetu zanechal, a také díky výpovědím svědků. Podle šéfa Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holgera Müncha to nebyl větší problém. "Zjevně si vůbec neuvědomil celý rozsah své akce," poznamenal na adresu muže jeden z vyšetřovatelů.

Mladík v prosinci na twitteru přes již zablokovaný účet @_0rbit zveřejňoval formou jakéhosi adventního kalendáře osobní údaje politiků a prominentních osobností. Zhruba 50 případů je závažnějších, protože při nich byly publikovány větší balíky dat, včetně osobních fotografií a korespondence.

Mladý muž si znalosti potřebné ke sledování svých obětí a k hackerským útokům, z nichž získal část informací, osvojil sám. Obviněný se velmi dobře vyzná v počítačích, ale nemá žádné formální vzdělání v oblasti, podotkl Ungefuk. Podezřelý, který shromažďoval i údaje z veřejně dostupných zdrojů, při svém činu využil některé bezpečnostní mezery, které mezitím byly odstraněny. V této souvislosti BKA varuje před užíváním příliš jednoduchých hesel.

Na internetu se do konce loňského roku objevily údaje celkem 994 osob. Jsou mezi nimi politici všech německých parlamentních stran s výjimkou protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Obětí se stala i kancléřka Angela Merkelová nebo prezident Frank-Walter Steinmeier. Ve velké většině případů byla podle německých úřadů zveřejněna pouze telefonní čísla nebo jiné kontakty. Zhruba pět desítek případů je ale považováno za závažnější.

Kvůli kauze se terčem kritiky stal Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI), který se o jejím plném rozsahu dozvěděl až v noci na pátek, a také ministr vnitra Horst Seehofer, pod něhož BSI spadá. Seehofer dnes na tiskové konferenci v Berlíně ale reakci úřadů hájil; pracovaly podle něj velmi rychle a efektivně. Různé úřady se podle něj o zveřejnění dat dozvěděly ve čtvrtek kolem 22:40 a už v noci na pátek se rozjelo zajišťování informací, pátrání po pachateli a také posílání žádostí o smazání dat z internetu.

Podezřelého vyšetřovatelé identifikovali v neděli v poledne a ve stejný den večer ho zadrželi. I přes rychlý zákrok je podle Seehofera nepravděpodobné, že by se podařilo zabránit dalšímu šíření soukromých dat. Třetí osoby je podle něj zřejmě budou zveřejňovat dál. Bezpečnostní situace v Německu se však kvůli činu nezhoršila, míní.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Průzkum: Chytrým mobilem platí již téměř třetina Čechů

ČTK , 20. August 2019 14:40

Podíl Čechů platících svým chytrým mobilem je 31 %, zatímco v roce 2016 to bylo pouze 13 %. ...

Více 0 komentářů

Startup vyvinul pro umělou inteligenci největší čip na světě

ČTK , 20. August 2019 10:24

Nově vyvinutý čip obsahuje 1,2 bilionu tranzistorů....

Více 0 komentářů

Nordic Telecom si stěžuje u ÚOHS

Pavel Houser , 20. August 2019 08:00

Vnitro u zakázky pro záchranné sbory argumentuje utajením a chce uplatnit výjimku ze zákona o zadává...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Huawei bude moci nakupovat americké součástky o 90 dní déle

ČTK , 19. August 2019 15:33

Ministerstvo obchodu USA také oznámilo, že zařadí na černou listinu zhruba 50 přidružených firem Hua...

Více 0 komentářů

Bezpečnostní rady státu jedná o kybernetickém útoku na ministerstvo zahraničí

ČTK , 19. August 2019 11:36

Ministerstvo zahraničí čelilo kybernetickému útoku v červnu....

Více 0 komentářů

V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR

ČTK , 19. August 2019 08:00

Celý proces zřejmě bude trvat měsíce, protože firma musí dostat čas na to, aby se mohla k vyšetřován...

Více 0 komentářů

Většina uživatelů sociálních sítí v USA by za ně byla ochotna platit

ČTK , 18. August 2019 08:00

Autoři dále spočítali, kolik by platformy vydělaly, pokud by vycházely pouze s příjmy od předplatite...

Více 0 komentářů