Cloud computing v praxi: přichází VMforce, potencionální přemožitel současných cloudových řešení

Petr Švec , 18. květen 2010 08:00 2 komentářů

cloud
Poměrně klidné vody cloud computingu a cloudových služeb v průběhu minulého týdne doslova rozvířilo představení nové SaaS služby nazvané VMforce. Služba samotná má být sice dostupná až koncem letošního roku, už nyní se ale zdá, že bude mít ty nejlepší předpoklady pro úspěch. Výrobcům, jako je Amazon, Google, IBM a Microsoft, kteří byli dosud bráni jako hlavní soupeři v oblasti cloudových služeb, tak pravděpodobně získali velmi silnou konkurenci.

VMforce

Za vznikem VMforce stojí dvě poměrně známé technologické společnosti. První z nich je Salesforce.com, který se na vývoj cloudových aplikací a služeb pro korporátní sféru dlouhodobě zaměřuje. Mezi jeho produkty patří mimo jiné i stejnojmenný CRM systém, o kterém jsme se zmínili v jednom z předchozích článků. Partnerem Salesforce.com je pak společnost VMWare, která pak dlouhodobě věnuje především problematice virtualizace a cloudové infrastruktury obecně. Jak vidno, samotný název VMforce je tak složeninou ze jmen obou společností, které se na jejím vzniku podílí. Firmy ohlásily záměr spolupracovat na vývoji cloudových služeb teprve koncem dubna letošního roku. První veřejně dostupné verze by se VMforce pak mělo dočkat do konce letošního roku.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, VMforce má ty nejlepší předpoklady stát se velmi úspěšným produktem. Důvodů pro to je několik, předně tedy „proslavenost“ a všeobecně dobré zkušenosti s produkty tvůrců služby, společnostmi Salesforce.com a VMWare. Ostatně jsou to právě stávající zákazníci, kterým obě firmy plánují nové řešení v první řadě nabídnout. Dalším předpokladem, který bude více rozveden později, je maximální využití technologie Java a všeho, co nabízí. V neposlední řadě se pak VMforce pokusí zaujmout takovou cenovou politikou, která by z hlediska poměru cena a výkon „mezi ostatními výrobci neměla mít obdobu.“

Proč stojí za to o VMforce mluvit?


Hlavní „trháky“ VMforce by se daly shrnout pod pojmy bezpečnost, otevřenost, rozšiřitelnost a Cloud 2. Nutno podotknout, že prakticky všechny tyto výhody souvisí s použitím technologie Java, na které bude celý systém postaven. Jako otevřenost a rozšiřitelnost je tak myšleno především poměrně jednoduché vytváření dalších aplikací pro VMforce. Na rozdíl od ostatních služeb, jako je například Google App Engine, nemusí vývojáři pracovat s některými odlišnými technologiemi, nebo se učit novému API, ale mohou využít zkušeností, které získali při vytváření jiných javových aplikací.

VMforce

Silnou stránkou je také bezpečnost, která taktéž vychází především z použití technologie Java. Ta je celosvětově používána pro nejrůznější zabezpečené přenosy a bezpečnostní ověřování, se VMforce může pochlubit bezpečnostními certifikáty ISO 27001, SysTrust a SAS70 Type II. Vzhledem k tomu, že otázka bezpečnosti je v rámci cloudových služeb jedním z nejožehavějších témat, mohou tyto certifikace pomoci při prosazení se nejen v korporátní, ale i ve státní sféře.

Velmi zajímavou je ale orientace na technologii Cloud 2, která bývá považována za směr dalšího vývoje cloud computingu obecně. Principem Cloud 2 není v podstatě nic menšího, než přístup ke cloudovým službám kdykoliv a odkudkoliv, ne ale jen z počítačů, ale prakticky z jakéhokoliv mobilního zařízení. Tomu se musí přizpůsobit vše od minimalizace objemu přenášených dat přes vývoj cross-platform řešení, které stabilní a přehledné až po, v oblasti cloudu všudypřítomné, zajištění maximální bezpečnosti.

Přínosy Cloud 2 jsou pak nasnadě. Požadavky na neustálou dostupnost služby neustále stoupají a pravděpodobně nejsme daleko od doby, kdy přístup k vnitrofiremním systémům z jakéhokoliv mobilního zařízení bude naprostou samozřejmostí. Mnohokrát zmiňovaná Java je i v tomto případě velikou výhodou, a to především díky faktu, že už dnes spolupracuje s většinou mobilních operačních systémů zavedených výrobců. Díky ní bude vývoj, testování a nasazení produktů Cloud 2 poměrně rychlé a jednoduché.

VMforce a Google


VMforce, zdá se, bude v mnohém podobné konkurenční službě Google App Engines internetového gigantu Google. Hlavním pojítkem je především orientace na technologii Java, kterou obě služby v rozdílné míře využívají. Hlavní rozdíl pak tkví v rozsahu možného použití tohoto jazyka. Zatímco Google App Engine podporuje jen některé jeho součásti, VMforce je na Javě zcela založen a podporuje všechny součásti tohoto jazyka.

Ve srovnání s VMforce dokonce upadá jedna z největších výhod, která bývá ve spojení se službami Google prakticky vždy spojována, a to komunita, respektive velký počet programátorů, kteří technologie společnosti Google využívají a dále rozvíjí. To pak samozřejmě zvyšuje atraktivitu celé platformy jako takové. Ostatní společnosti, v oblasti cloudu tedy především Amazon a Mircosoft, se pro své produkty musí spolehnout buď na vlastní vývojová oddělení, nebo na komerční aplikace třetích stran, nad kterými ale mají obvykle jen velmi malou kontrolu.Cloud computing v praxi je seriál, který pro vás od dubna 2010 každé úterý připravujeme. Jeho cílem je poskytnout odpovědi, které ve spojení s technologií cloud computingu čím dál tím častěji vyvstávají a informovat o aktuálních trendech a novinkách z této oblasti.

Máte námět na zajímavé téma z oblasti cloud computingu, o kterém máte co říct, nebo o kterém si chcete přečíst? Napište nám ho na redakce@itbiz.cz.

VMforce, právě díky použití technologie Java, prakticky okamžitě získalo na 6 milionů programátorů, kteří se vývojem pro tuto platformu orientují. Nelze samozřejmě očekávat, že všichni z nich se rozhodnou vyvíjet i pro VMforce, rozhodně se ale jedná o více než dobrou startovací pozici, kterou poskytovatelé, jako je Amazon, mohou jen závidět.

VMforce tak představuje velmi zajímavý přírůstek do oblasti cloudových služeb, který, zdá se má reálnou šanci na úspěch. To, jestli se společnostem Salesforce.com a VMWare podaří s touto službou ve velmi silné konkurenci prosadit, ukáže až vývoj v následujících měsících.

Přečtěte si také:


Cloud computing v praxi: pozice a význam státní správy
Cloud computing v praxi: pronikne cloud do bankovnictví?
Cloud computing v praxi: regionální cloud provideři
Cloud computing v praxi: IBM poráží Microsoft v zakázce roku
Cloud computing v praxi: Microsoft v Česku spustil Windows Azure
Cloud computing v praxi: IBM chystá netbook čistě pro cloud
Jak se dělá cloud computing
Cloud computing jako trend pro firemní IT


Komentáře

PR #1
PR 19. květen 2010 14:02

To je vcelku zajímavé, ale ten reálný boom přijde, až někdo představí transparentní cloud hosting - vezmu stávající aplikaci, vyberu si jaký systém tam chci, vyberu kolik desítek GB RAM chci, nahraju a.... bude to fungovat.

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 19. květen 2010 14:53

To už přeci funguje například v podobě Google Apps. Vyberete si nějakou podporovanou aplikaci a nainstalujete ji. Paměť využívá vždy tolik, kolik právě potřebuje.

RSS 

Komentujeme

Intel Inside aneb všichni jsme načipováni

Petr Zavoral , 10. prosinec 2017 18:20
Petr Zavoral

V Havlově hře Audience přesvědčuje Sládek Ferdinanda Vaňka, aby donášel sám na sebe. Z pohledu letoš...

VíceKalendář

09. 01.

13. 01.
CES 2018
18. 01.

19. 01.
itSMF 2018
29. 01.

30. 01.
G2BTechEd

RSS 

Zprávičky

Rozhodnutí ÚS o odložení EET může vést k žalobám na stát

ČTK , 16. prosinec 2017 09:00

Tisíce a možná desítky tisíc podnikatelů a zástupců různých profesí se na třetí a čtvrtou vlnu EET u...

Více 1 komentářů

E-shopy vyjmutí plateb kartou z EET vítají, přišlo prý ale pozdě

ČTK , 16. prosinec 2017 08:00

Podle ministerstva financí ze zrušení povinnosti evidovat platby kartou pro poplatníky nevyplývá nut...

Více 0 komentářů

Nové Embarcadero RAD Studio obsahuje i licenci pro aplikační server

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 10:00

Vývojové prostředí nabízí i nové prvky knihovny vizuálních komponent a nové možnosti grafického uživ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Botnet Necurs se vrátil a šíří nový ransomware

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 09:00

V listopadu došlo k oživení botnetu Necurs v souvislosti s distribucí nového ransomwaru Scarab. ...

Více 0 komentářů

Jižní Korea zvažuje, že zdaní obchody s bitcoinem

ČTK , 15. prosinec 2017 08:00

Vláda se obává dopadů, které s sebou může přinést náhlý cenový propad kryptoměn....

Více 0 komentářů

O2 v dalších dvou letech vykoupí až 1,25 % vlastních akcií

ČTK , 14. prosinec 2017 10:00

Cílem nového programu je optimalizace kapitálové struktury, uvedla firma....

Více 0 komentářů

10 spotřebitelských trendů pro rok 2018

Pavel Houser , 14. prosinec 2017 09:00

Sluchátka budeme nosit 24 hodin denně, i během spánku. Umělá inteligence bude vytvářet reklamy. Koli...

Více 0 komentářů