Vyhlídky Microsoftu se za poslední rok výrazně zlepšily

Pavel Houser , 20. červen 2011 09:38 3 komentářů
Rubriky: Internet, Hardware, Byznys
Microsoft
Pokud sledujeme současné trendy IT, mohlo by se zdát, jako by éra dominance Microsoftu zvolna končila. Přichází cloud computing, masová adopce chytrých telefonů, tabletů, čteček, on-line kancelářských balíků, a v žádné z těchto oblastí není pozice Microsoftu nijak silná.
MS Skype
Joe Wilcox vidí celou situaci ale opačně. Výkonný ředitel společnosti Steve Ballmer dnes není zrovna na vrcholu popularity a často se ozývá volání po jeho obchodu, přesto je však právě probíhající období pro Microsoft velmi úspěšné - ze strategického hlediska. Od chvíle, kdy Apple uvedl první iPhone, na tom Microsoft podle Wilcoxe dokonce nikdy nebyl lépe než dnes. Jak byl Wilcox před rokem k dalšímu vývoji Microsoftu skeptický, tak nyní tvrdí, že firma má důvody k optimismu.

Ballmer a další vedoucí představitelé Microsoftu by si za svou práci od akcionářů zasloužili velké uznání.

Je pravda, že Microsoftu se dosud nepodařilo získat silnější pozici na trhu mobilních telefonů a strategie firmy v oblasti cloud computingu je zatím příliš spojena s Windows a MS Office. I když, pravda je, že se šušká o tom, že konkurenční koncová služba iCloud využívá platformu Microsoft Azure, potvrzené to ovšem zatím není. Co se ale Microsoftu v posledním roce podle Wilcoxe nejvíce povedlo?

Rozhraní nové generace

Za nejvýznamnější úspěch pokládá Kinect. Nejde jen o herní zařízení, ale o zcela nový typ designu a uživatelského rozhraní, čím Kinect zapadá do jedné řady s gibbony (pásy karet) v novějších verzích MS Office a s připravovaným rozhraním UI ve Windows 8. Přichází zásadní změna způsobu, jimž lidé komunikují se zařízeními, a Microsoft je zde na špičce trendu.

Předvedení Windows 8 bylo také vydařené. Nejde jen o samotné nové funkce, rozhraní a přidání moderních prvků z Windows Phone 7, ale i o načasování. Oznámení se totiž uskutečnilo v době, kdy Apple představoval Mac OS X 10.7 Lion; systém Applu pak v porovnání s Windows 8 působí velmi zastarale. Windows 8 budou zřejmě největší změnou v uživatelském rozhraní osobních počítačů od roku 1984, kdy se objevil první Macintosh s GUI.

Microsoft
Steve Ballmer překvapil také účastníky konference BlackBerry World.

Partnerství s Nokií, koupě Skype

Třetím úspěchem Microsoftu v pořadí významnosti má být uzavření partnerství s Nokií. Dohoda, tvrdí Wilcox, byla ostatně pro Microsoft mnohem výhodnější než pro Nokii. Formálně sice Microsoft Nokii nevlastní, ale fakticky to tak ale v podstatě funguje. K prognóze, podle které by Windows Mobile měly mít v roce 2015 vedoucí postavení na trhu smart phonů, je Wilcox nicméně skeptický. Dohoda s Nokií byla ale tím jediným, co mohlo dát proti rozjetým vlakům iOS a Androidu Microsoftu vůbec šanci. Krokem správným směrem bylo i oznámené vydání aktualizace Mango.

Čtvrtý dobrý nápad je oznámená podpora pro procesory ARM ve Windows 8. Microsoft bude pro konkurenceschopnost v post-PC éře potřebovat upravit architekturu svých produktů. Otázkou jenom je, jak rychle bude firma schopná potřebné kroky realizovat.

Wilcox pozitivně hodnotí i akvizici firmy Skype. Vzhledem k obrovské ceně a problematickému obchodnímu modelu, jakož i nejasné synergii s dalšími produkty Microsoftu, je toto jeho tvrzení dosti kontroverzní. Wilcox ovšem argumentuje obrovskou uživatelskou bází systému, kdy internetovou telefonii užívá již pětina dospělých Američanů. Navíc videotelefonie a videokonference jsou dnes aplikací, kde se stále uplatní velký výpočetní výkon a grafika PC oproti přenosným zařízením. Úspěchem je podle Wilcoxe i Internet Explorer 9, a to ani ne tak vzhledem ke stávajícím počítačům, ale kvůli roli, kterou bude hrát na Windows Phone 7 Magno a ve Windows 8.

Pomsta Googlu

Za zmínku ještě stojí po dlouhé době konečně smysluplná reorganizace společnosti, kdy z vedení vypadli specialisté na marketing. Ačkoliv funkce CEO a COO zastávají stále lidé, kteří jsou primárně obchodníci a nikoliv technici, má jít o krok správným směrem. Dalším Ballmerovým úkolem je nyní zjednodušit hierarchii managementu na střední úrovni. A nakonec, Microsoft, po mnoho let pronásledovaný antimonopolní legislativou, nyní byrokratickou mašinérii využívá ve svůj prospěch. Předmětem vyšetřování je náhle Google. Microsoft v březnu podal stížnost, podle které Google při vyhledávání zneužívá své dominantní pozice k prosazování svých dalších služeb. Protože Google v minulosti podporoval postupy úřadů proti Microsoftu, jedná se o vskutku elegantní pomstu.

Co dodat? Jistěže pohled na řadu popisovaných záležitostí je dost subjektivní. Zajímavé je, že komentář se vůbec netýká dodávek Microsoftu do segmentu velkých firem, prodeje serverových produktů (serverové verze Windows, SharePoint, MS SQL Server...) nebo informačních systémů. Ve firemním prostředí přitom k nějaké "post-PC" éře hned tak nedojde. Je pravda, že v roce 2015 se podle prognózy IDC prodá více chytrých telefonů, než je dnes na světě veškerých PC, ovšem je otázka, jak tento trh bude oproti dodávkám softwaru do podniků ziskový (konkurence srazí ceny, prodej bude vyžadovat nákladný celoplošný marketing...).

Za úspěch Microsoftu (byť na něm samotná firma nemá žádnou zásluhu) by se zřejmě dalo označit i to, že Oracle dal ruce pryč od OpenOffice.org. Ne že by tím projekt končil, ale přece jen přišel o silného partnera, který za ním dosud stál...

Související texty:


8 věcí, které by měl Microsoft nutně udělat pro záchranu značky

6 klíčových důvodů proč jdou nejspíš Microsoft Windows 7 na odbyt tak dobře

Microsoft: nejvíce zisková softwarová společnost, ale na jak dlouho ještě?

Ballmer má podporu jen poloviny zaměstnanců, kam se řítí Microsoft?

Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 20. červen 2011 22:49

A ma Pavel Houser i oficialne zakoupenou licenci na Widle u uspesne firmy Microsoft? :)

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 21. červen 2011 12:16

To si snad děláte srandu? Publikovat tu takovéhle stupidní PR články Microsoftu? Fuj, styďte se. Zrovna na serveru, kde se očekává návštěvnost IT vzdělanější části populace, je tohle opravdu hodně průhledné. Kolik vám za to Microsoft zaplatil? Proč ten článek není viditelně označen jako reklama?

Náhodný kolemjdoucí #3
Náhodný kolemjdoucí 21. červen 2011 15:55

Kinect - ano, velký úspěch MS. Ale komerční dopady mimo trh konzolí? Ještě dlouho ne.

Azure - Dobrý krok, který opět trochu více dokáže udržet vývojáře v ohrádce plně ovládané MS, ale pro masivní nasazení je handicapem uzavřenost platformy .NET a C# s MS. A pokud ostatní cloudové platformy standardizují své rozhraní, takže např. vývojář v Javě bude moci bez větších problémů přecházet mezi různými poskytovateli, zůstane situace stejná jako v současnosti: Azure jsou druhé (nebo spíše tak páté) housle.

Mac OS X 10.7 Lion vs W8 je úsměvné: prodávaný systém s nějakým konceptem minimálně rok vzdálené budoucnosti. Mezitím to Apple může 10x předělat. To nemluvím o možném propadu trhu pc, který mezitím mohou rozdupat různé inteligentní zařízení. A opět, tablet s iOS nebo Androidem, dokonce i s MeeGo seženete dnes. Tables s ChromeOS možná letos. Tables s W8 je zatím jen pověst, s W7 se také masově neprosazují. On totiž padá hlavní důvod, proč používat Windows: dostupnost aplikací a Internet Explorer. Na tabletu je to k smíchu a MSIE se stává minoritním prohlížečem, který musí z vlastního zájmu respektovat standardy.

Nokie: ano, to je gól. Nokie se nesmyslně obětovala. Mohli cpát na své mobily MeeGo i Android a měli by konkurenční výhodu. Teď se deklasují na výrobce HW, navíc druhořadého, bež možnosti volby operačního systému. HTC bude moci sáhnout po Androidu, MeeGo, WebOS (pravděpodobně), WM a pokrýt plnou poptávku. Nokie zabije Symbian, vzdá se MeeGo, nesmí na Android a zůstane jí jen W8. A ty i kdyby byly zázrakem, už těžko budou poptávány většinou trhu.

Skype: no to sem zvědav, za co MS utratil peníze.

Google: kudla do vlastních řad, Bing v každém Windows nebudou moci propagovat služby MS.


RSS 

Komentujeme

Zákaznické karty čekají změny

Pavel Houser , 17. leden 2017 13:00
Pavel Houser

Jedna z technologií, která se už po léta prakticky nezměnila, i když by mohla? Prý karty zákazníků d...

Více

Kalendář

06. 02.

07. 02.
konference G2B TechEd
15. 02. IDC Predictions 2017
18. 02. WordCamp Praha 2017
RSS 

Zprávičky

Policie odložila prověřování IT na ministerstvu zemědělství

ČTK , 24. leden 2017 17:00

Policisté přestali zkoumat okolnosti, za jakých ministerstvo zemědělství nakupovalo v letech 2005 až...

Více 0 komentářů

Výrobce obrazovek LG Display vykázal ve čtvrtletí rekordní zisk

ČTK , 24. leden 2017 13:00

Jihokorejskému výrobci obrazovek LG Display vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk na rekordních...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní zisk Samsungu se díky čipům více než zdvojnásobil

ČTK , 24. leden 2017 11:00

Zisk jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics se ve čtvrtém čtvrtletí více než zdvojná...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Rockaway získala minoritní podíl v Techloop.io

ČTK , 23. leden 2017 16:30

Investiční firma Rockaway Ventures získala minoritní podíl ve firmě Techloop.io, která zprostředkov...

Více 0 komentářů

Za vznícení mobilů Samsungu mohly baterie, firma odloží Galaxy S8

ČTK , 23. leden 2017 12:00

Za případy vznícení chytrých telefonů Galaxy Note 7 jihokorejské společnosti Samsung Electronics stá...

Více 0 komentářů

Foxconn zvažuje velkou investici do továrny v USA

ČTK , 23. leden 2017 08:29

Tchajwanská společnost Foxconn zvažuje, že investuje přes sedm miliard dolarů (zhruba 177 miliard Kč...

Více 0 komentářů

ČTÚ pohrozil O2 a Vodafonu odebráním licencí na LTE kvůli cenám

ČTK , 22. leden 2017 14:00

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) znovu vyzval operátory O2 a Vodafone, aby do měsíce snížili velkoob...

Více 1 komentářů