IT byznys: 90 % uživatelů se na Internetu nechává inspirovat tipy na dárky

Jiří Kocourek , 09. prosinec 2008 06:45 1 komentářů

Byznys
V minulém týdnu prezentovaly české subjekty Heureka, Aukro a Obchodni-dům.cz výzkum o nákupním chování Čechů o Vánocích za využití Internetu. • Společnost Nokia prezentovala podobu „osobního internetu“ na mobilním přístroji Nokia N97, došlo také k oznámení nových služeb Ovi, včetně Maps a Mail on Ovi. • Dial Telecom koupil Telekom Austria Czech Republic.

e-shop
Více než 90% českých internetových uživatelů se při výběru dárků inspiruje na Internetu

Opět po týdnu přicházíme se souhrnem několika významných událostí, které se staly ve světě informačních a komunikačních technologií. Z událostí minulého týdne zaujala zpráva o tom, jak si Češi zvykají na nakupování na internetu a s nákupy online počítají také při nákupu vánočních dárků, protože přes 90 % českých internetových uživatelů se při výběru dárků právě na webu inspiruje. Minulý týden ovšem provázely i jiné zajímavé události, které vám dnes představíme.

Nakupují Češi vánoční dárky na internetu nebo v kamenných obchodech?

Češi si zvykají na nakupování na internetu a s nákupy online počítají také při nákupu vánočních dárků. Poukázal na to komplexní výzkum o nakupování na internetu realizovaný nezávislým nákupním rádcem Heureka.cz ve spolupráci s Aukro.cz a Obchodni-dům.cz, který byl proveden na reprezentativním vzorku 20 000 uživatelů českého internetu. Více než 90 % českých internetových uživatelů se při výběru dárků inspiruje na internetu, nejčastěji hledají tipy ve vyhledávačích, oblíbených internetových obchodech a nákupních rádcích.
Největší internetové obchodní domy přiznávají, že poslední dva měsíce roku tvoří 25-33% jejich celoročního obratu.

Při hledání konkrétního zboží začíná většina nakupujících na obecných fulltextových vyhledávačích. Přibližně 18 % dotázaných hledá v nabídce internetových obchodů, které znají nebo u kterých už nakoupili. Necelých 14 % se obrací na internetové stránky nákupních rádců nebo srovnávačů cen.

Jaké jsou hity mezi vánočními dárky?

Podle vyjádření oslovených internetových obchodů Češi k Vánocům nejčastěji kupují elektroniku a drobné domácí spotřebiče. „Obrovským hitem v loňském roce byly domácí pekárny, letos jsou to LCD televizory a fotorámečky,“ říká Petr Šebek ze serveru Obchodní-Dům.cz. Dalším často kupovaným dárkem jsou pressovače nebo parfémy, „Prodej parfémů vzroste o Vánocích oproti běžnému roku až o 700 %,“ doplňuje Hana Huntlová ze serveru Vivantis.cz. Tradičně se kupují také MP3 přehrávače, domácí kina, digitální fotoaparáty a navigace. Podle serveru Kasa.cz mezi dárky převažuje drobnější zboží v cenových relacích 1 000 – 2 000 Kč.

Jednoznačně nejpodstatnějším důvodem k nákupu na internetu ve srovnání s kamennými obchody je pro respondenty cena zboží (84 %) a širší sortiment (66 %). Druhé místo patří slevám a speciálním nabídkám (71 %). Poměrně tradiční Češi se internetu přestávají bát, nákup na internetu vyzkoušelo více než 90 %, téměř 50 % z nich nakupuje alespoň jednou měsíčně. Mezi největší výhody takového nákupu uvádějí finanční a časovou úsporu.

Novinky Nokia v přístupu k Internetu

Finská firma v rámci zahájení konference Nokia World 2008 v Barceloně představila mobilní počítač Nokia N97 a nové služby Ovi, k nimž patří Mapy on Ovi a Mail on Ovi.

Model Nokia N97, který byl poprvé představen, je určen náročným uživatelům internetu. S pomocí integrovaných A-GPS senzorů a elektronického kompasu mobilní přístroj Nokia N97 intuitivně zná svou aktuální polohu. Dodáváním informací v reálném čase umožňuje Nokia N97 snadnou aktualizaci společenských sítí a – s vaším souhlasem – dává vašim přátelům možnost aktualizovat si váš „status“ a sdílet nejen vaši „sociální lokaci“, ale i související obrázky a videa.

Maps on Ovi

Maps on Ovi je službou, která uživatelům umožňuje si zdarma svou cestu naplánovat doma na počítači, pak ji synchronizovat s mobilem a tuto předem naplánovanou trasu i místa určení mít následně k dispozici na cestách. V nadcházejících měsících služba Nokia Mapy umožní lidem ukládání a uspořádání lokalit, plánování výletů a jejich dodatečnou editaci. Uživatelé mohou sdílet svou polohu a veškerý svůj osobně a společensky významný obsah s přáteli, které mohou přizvat, aby se k jejich aktivitám připojili.

Mail on Ovi a Nokia Messaging

Elektronickou poštu ještě nikdy nepoužilo zhruba 75 % obyvatel zeměkoule. A mnoho z nich své první setkání s e-mailem nezažije na počítači, ale v mobilním přístroji. Služba Mail on Ovi, která spolu s Nokia Messaging umožňuje použití e-mailu a IM v telefonech Nokia, přináší mobilní e-mail všem, a ne pouze privilegované menšině. Díky službě Mail on Ovi budou moci uživatelé vytvářet e-mailové zprávy nebo je přijímat prostřednictvím on-line portálu i svého mobilního přístroje. Nokia Messaging přinese uživatelům většiny telefonů Nokia přístup ke svým stávajícím e-mailovým a IM účtům nejen ze služeb Yahoo! Mail a Yahoo! Messenger, Windows Live Hotmail, Gmail a Google Talk a AOL Mail, ale i z e-mailových programů od tisíců poskytovatelů internetových služeb na celém světě. Společnost Nokia zatím dodala zhruba 200 milionů zařízení, která umožňují okamžité spuštění messagingových řešení, k nimž patří Nokia Messaging, Mail on Ovi a podnikový mobilní e-mail (Microsoft Exchange Activesync a Lotus Traveler).

Dial Telecom koupil Telekom Austria Czech Republic

Dne 1. 12. 2008 koupila telekomunikační skupina Dial Telekom od rakouských společností Telekom Austria TA Aktiengesellschaft a Telekom Austria Beteiligungen GmbH 100 % akcií společnosti Telekom Austria Czech Republic, která poskytuje služby pod značkou VOLNÝ, a 100 % podíl ve společnosti eTel Slovensko.

Akciová společnost Dial Telecom je poskytovatelem komplexního portfolia hlasových, datových a internetových služeb s garantovanou dostupností po celé České republice prostřednictvím vlastní jednotné optické sítě.

Délka provozovaných optických kabelových tras společnosti Dial Telecom činí v současnosti
4500 km v rámci České republiky a 80 km kabelových tras s přibližně 7700 km optických vláken v rámci metropolitní sítě v Praze.

Síť společnosti Dial Telecom má centrální dohledové centrum v Praze. Monitorování sítě
i pracoviště podpory zákazníků pracují v nepřetržitém provozu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Sídlo společnosti je v Praze, obchodní zastoupení pro Moravu v Brně. V dalších regionech Dial Telecom nabízí své služby prostřednictvím obchodních a technických partnerů - odborných firem se znalostí lokálních podmínek.

Přečtěte si také

IT byznys: brněnské centrum IBM vstoupilo do Second Life
IT byznys: telefony převálcuje internetová komunikace
IT byznys: seznam SODIS ukáže na klienty neodebírající zboží e-shopů
IT byznys: nová prodejní síť IT produktů v Česku
IT byznys: až 90 % firem potvrdilo narušení svého bezpečnostního systému
IT byznys: kyber útoky s metodami sociálního inženýrství
IT byznys: skoro 40 % domácností s Blu-ray systémem v roce 2012
IT byznys: spuštění elektronické služby infoJednání
IT byznys: ohlášení živnosti přímo z vašeho počítače
IT byznys: ČEZ přichází s elektronickou fakturací
IT byznys: jak se v Česku podporuje konkurenční prostředí v IT?
IT byznys: odškodné 20 000 pro podvedené klienty Aukro
IT byznys: návrh na snížení roamingových SMS o dvě třetiny ve státech unie
IT byznys: obliba Skype v Česku roste i přes konkurenci ICQ
IT byznys: zahájen prodej iPhone i snahy o mobilní televizi


Komentáře

LadaN #1
LadaN 23. říjen 2013 20:32

Souhlasím, internet hojně využívám nejen na tipy na dárky, ale i na samotné nakupování dárků. Člověku to ušetří spoustu nervů (nemůžu říct času, protože u internetu strávím vybíráním dárků mnohem víc času, než bych byla ochotná vydržet v obchodě, ani peněz, protože poštovné cenu dárku navýší). Ráda se inspiruji hlavně různými zážitkovými dárky, protože nevím, co všechno už se dá dneska pořídit. Letos mě zaujaly hlavně různé tipy na wellness víkendy, protože bych chtěla dát svým rodičům něco, kde by si mohli odpočinout, takže jsem rovnou jeden koupila do hotelu v Jinačovicích, aby to neměli rodiče z Brna daleko.

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

OnRobot uvádí první nové produkty od své fúze

Pavel Houser , 20. červen 2018 22:36

Na veletrhu automatica 2018 firma prezentuje nové oblasti aplikací kolaborativní robotiky včetně pro...

Více 0 komentářů

Kryptoměnovou burzu Bithumb napadli hackeři

ČTK , 20. červen 2018 10:16

Za poslední týden jde již o druhý útok na kryptoměnové burzy v Jižní Koreji. Bitcoin opět klesl....

Více 0 komentářů

Největší australská telekomunikační firma masivně propouští

ČTK , 20. červen 2018 09:52

Telstra dominuje australskému trhu mobilních telefonů a širokopásmových sítí, zisky z pevných sítí a...

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Dotace EU na bezplatné wifi se kvůli chybě systému odkládají

ČTK , 20. červen 2018 08:00

Obce mohly získat poukázku v hodnotě 15 000 eur. Nová výzva bude zveřejněna na podzim....

Více 0 komentářů

E-shopy českých řetězců: Lidl, Globus, DM drogerie

ČTK , 19. červen 2018 16:32

Loni stouply tržby českých e-shopů o 18 % na 115 miliard Kč. On-line nakupuje potraviny již 26 % Čec...

Více 0 komentářů

Virtuální realita přinese revoluci srovnatelnou s robotizací

Pavel Houser , 19. červen 2018 11:23

Firmy budou na změny související se zaváděním virtuální reality reagovat další centralizací procesů....

Více 0 komentářů

Digital Broadcasting rozšířila síť DVB-T2 na 85 % populace

ČTK , 19. červen 2018 08:00

Digital Broadcasting začal přechodovou síť budovat loni v červenci v Praze....

Více 0 komentářů