Na zajištění kybernetické bezpečnosti Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024 bude spolupracovat Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (dále jen NÚKIB nebo Úřad). Vyplývá to z memoranda, které podepsali ředitel NÚKIB Lukáš Kintr a prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Alois Hadamczik. Šampionát bude letos v květnu hostit Praha a Ostrava.
Memorandum stanovuje zásady činnosti a spolupráce mezi NÚKIB a ČSLH během konání Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024. V praxi to bude znamenat, že hokejový svaz určí skupinu služeb, které jsou nutné pro zajištění chodu šampionátu a NÚKIB pak bude poskytovat podporu a součinnost. Pokud by se během mistrovství objevil kybernetický incident, pak Úřad aktivně pomůže při jeho řešení.
„Do České republiky se sjede celá řada skvělých sportovců a jejich příznivců, akce přitáhne velkou pozornost. Je třeba ji důsledně ohlídat i v kyberprostoru. Proto jsme rádi, že se na takto významné sportovní události nejen pro Českou republiku můžeme za NÚKIB podílet a můžeme svou odborností přispět k jejímu zdárnému průběhu,“ říká ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.
Spolupráci vítá i prezident ČSLH Alois Hadamczik: „Bezpečí pro všechny účastníky Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024 – od týmů a vedení až po fanoušky v jednotlivých arénách – je jednou z priorit organizačního výboru. Jsem potěšen, že jsme mohli uzavřít spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Společnými silami uděláme maximum pro zajištění kybernetické bezpečnosti šampionátu v Praze a Ostravě.“
Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji se v samostatné České republice bude konat potřetí. Naváže tak na šampionáty z let 2004 a 2015. Právě akce z roku 2015 navíc drží historický rekord v návštěvností (741 690 lidí). Dle některých odhadů se také letošní návštěvnost může blížit nebo dokonce překonat hranici 700 tisíc diváků, kteří budou podporovat své národní týmy z 16 zemí. Pro Úřad jde o první spolupráci na takto rozsáhlé sportovní akci.
NÚKIB vznikl v roce 2017 vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu. Aktuálně zaměstnává přibližně 350 lidí. Úřad má na starosti kybernetickou bezpečnost České republiky včetně ochrany utajovaných informací v oblasti informačních a komunikačních systémů a kryptografické ochrany. Mimo nastavování podmínek pro povinné subjekty spadající pod zákon o kybernetické bezpečnosti se věnuje také vzdělávání veřejnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti a spolupracuje na tvorbě legislativy v rámci Evropské Unie.