• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Zákony informatiky: Finanční deriváty Mooreova zákona (3)

Petr Zavoral
20. 3. 2019
| Články

Rockův zákon je známý též jako druhý Mooreův zákon a je jeho jistým protipólem. Signalizuje, že investice nutné pro výrobu integrovaných obvodů rostou exponenciálně. Přesněji: Náklady na výrobu polovodičových čipů se každé čtyři roky zdvojnásobují.
Tudíž zatímco Mooreův zákon nutně potěší každého uživatele výpočetní techniky, jejím výrobcům se pod tíhou Rockova zákona dělají vrásky na čele. Však se také Dan Hutcheson, šéf výzkumné agentury VLSI Research, jež se dlouhodobě zabývá sledováním této branže, nechal před lety slyšet ve smyslu: „Náklady na vývoj čipů jsou pobuřující. Povede to k základním strukturálním změnám v odvětví. Bufet v nové výrobní fabrice může dnes představovat náklady vynaložené kdysi na celou továrnu.“

 

Mooreův vs. Rockův zákon

 

Moorův zákon

Rockův zákon

Definice

Rychlost procesoru se
zdvojnásobí každých 18 měsíců

Náklady na výrobu
polovodičových čipů se zdvojnásobují každé čtyři roky

Výstup

Klesající náklady na
jednotku

Zvýšení kapitálových
nákladů

Ano, do vývoje IT se investuje stále větší množství peněz, přičemž ceny jsou pořád nižší a tyto technologie jsou stále výkonnější.

Dnes dvaadevadesátiletý Arthur Rock byl jedním z prvních novodobých venture kapitalistů spojovaných s rizikovými investicemi do inovativních technologií. Už od šedesátých let působil v Silicon Valley, kterému se tak tehdy ještě neříkalo – a je spojován s prvními investicemi do tehdejších technologických startupů, kterým se tak tehdy rovněž neříkalo. Patří mezi ně Fairchild Semiconductors, Teledyne, Intel, Apple, a mnohé další. V r. 1980 měl tu čest být členem dozorčí rady Apple, jež vypoklonkovala Steva Jobse ze dveří jeho vlastní firmy.

Konečné limity růstu výrobního odvětví polovodičů se stále rostoucími náklady na výrobní jednotku budou tedy omezeny maximální výší kapitálu, jenž lze investovat do nových produktů. V jistém okamžiku se tedy Rockův zákon musí srazit se zákonem Moorovým.

Finanční otázky vývoje IT vtipně postihuje také zákon Billa Machronea, dlouholetého šéfredaktora amerického PC Magazine. Ten kolem r. 1984 napsal: Počítač, který chcete, bude vždy stát 5 tisíc dolarů. To platilo napříč celými devadesátými lety a platí dodnes pro některé herní platformy a pracovní stanice.

Machronův zákon vystihuje skutečnost, že cena posledních modelů počítačů je téměř konstantní, i když jejich výkon roste exponenciálně. Vyjadřuje trend, kdy se výrobci snaží tlačit prodejní ceny směrem dolů, aby získali co největší tržní podíl, a přitom jsou nuceni z důvodu tvrdého konkurenčního boje svá zařízení neustále zlepšovat při zkvalitňování poskytovaných služeb. Je zajímavé, že tento trend neplatí pouze pro osobní počítače, ale má svou platnost i ve světě superpočítačů.

Seriál Zákony informatiky:

  • Úvod a Moorův zákon (1)
  • Zákon zrychlujících se změn (2)
  • Finanční deriváty Mooreova zákona (3)
  • Bellův zákon počítačové evoluce (4)
  • Jak Kryder odsunul Moora do vedlejší role (5)
  • Jonathan Koomey a spotřeba počítačů (6)
  • Metcalfe, Gilder a sítě (7)
  • Sarnoffův rozhlasový zákon (8)
  • Reedův zákon a sítě v sítích (9)
  • Beckstromův zákon a ekonomická hodnota sítě (10)
  • Robertsův zákon zvyšování přenosové rychlosti (11)
  • Nielsenův zákon o internetové šířce pásma (12)
  • Software je plyn. Nathanovy softwarové zákony (13)
  • Jak rychle se zpomaluje software (14)
  • Trh volí bloatware (Gatesův zákon) (15)
  • Kolik třešní, tolik višní? Brooksův zákon (16)
  • Když Brooksův zákon neplatí (17)
  • Návštěva u Annie DeCaprio s Hofstadterem a Cheopsem (18)
  • Organizace, její struktura a IT architektura podle Mela Conwaye (19)

 

 

 

Rubriky: ByznysEkomerceHardwareInternetOperační systémyPodnikový softwareScienceSecurityTechnologieTelekomunikaceVývoj a HTML

Související příspěvky

GFI Software představuje MyPersonas, digitální AI klon klíčových firemních pracovníků
Články

GFI Software představuje MyPersonas, digitální AI klon klíčových firemních pracovníků

24. 11. 2025
Zprávičky

Pojišťovny se snaží stáhnout z krytí rizik spojených s AI

24. 11. 2025
Zprávičky

AI podle ruského bankéře může poskytnout vliv srovnatelný s jadernými zbraněmi

24. 11. 2025
Tiskové zprávy

Optici pomáhají vytvořit stavební kámen evropského kvantového internetu

24. 11. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Pojišťovny se snaží stáhnout z krytí rizik spojených s AI

ČTK
24. 11. 2025

Některé pojišťovny se začínají stahovat z pojišťování rizik spojených s umělou inteligencí (AI). Rostou

AI podle ruského bankéře může poskytnout vliv srovnatelný s jadernými zbraněmi

ČTK
24. 11. 2025

Země, které si dokážou vybudovat vedoucí pozici v oblasti umělé inteligence (AI), získají díky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Apple se čím dál intenzivněji připravuje na odchod svého šéfa

ČTK
24. 11. 2025

Americký technologický gigant Apple se čím dál intenzivněji připravuje na odchod svého výkonného ředitele

Xiaomi zvýšila zisk i tržby, čeká další růst cen smartphonů

ČTK
22. 11. 2025

Čínská technologická společnost Xiaomi, která je třetím největším výrobcem chytrých telefonů na světě, vykázala

EK schválila státní pomoc 450 milionů eur na rozšíření výroby firmy onsemi v ČR

ČTK
21. 11. 2025

Evropská komise schválila český plán na poskytnutí státní pomoci v objemu 450 milionů eur

Google otevřel na Tchaj-wanu největší infrastrukturní centrum pro AI mimo USA

ČTK
21. 11. 2025

Americká internetová společnost Google z technologické skupiny Alphabet dnes v tchajwanské metropoli Tchaj-peji otevřela

Výrobci počítačů Lenovo klesl čtvrtletní zisk o pět procent, tržby byly rekordní

ČTK
21. 11. 2025

Čínské společnosti Lenovo, která je největším výrobcem počítačů na světě, ve druhém finančním čtvrtletí

Meta vyhrála soudní spor o převzetí služeb Instagram a WhatsApp

ČTK
20. 11. 2025

Společnost Meta Platforms vyhrála ostře sledovaný spor o akvizici sítě pro sdílení fotografií Instagram

Tiskové zprávy

Optici pomáhají vytvořit stavební kámen evropského kvantového internetu

MPO: Největší investice v historii Česka

Hlavní sezóna kyberzločinců začala: na co si dát v souvislosti s Black Friday a předvánočními online nákupy pozor?

HP Work Relationship Index 2025 ukazuje historické minimum naplnění v práci

Evropská komise zveřejnila zjednodušení digitální legislativy

Red Hat rozšiřuje podporu AI akcelerátorů pro rychlejší nasazování umělé inteligence

Zpráva dne

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Redakce
15. 10. 2025

Halloween je tady a s ním i strašidelné ceny za software! Tak neváhejte a...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Neocloudy – nové slovo, prudký růst?

Pavel Houser
24. 11. 2025

Opět se vše točí kolem GPU a AI. Poskytovatelé cloudových služeb nového typu („neoclouds“) mají v...

Slovník

Acrobat Reader

EFR

Black Hat SEO

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.