Cloud computing v praxi: co přineslo Google I/O?

cloud

Koncem minulého týdne proběhla v americkém San Francisku vývojářská konference Googe I/O. Ta se kromě zavedených systémů a programů, jako OS Android, nebo prohlížeč Google Chrome, nově také poměrně obsáhle věnovala problematice cloud computingu. I proto jsme se tento díl seriálu Cloud computing v praxi rozhodli zaměřit právě na novinky ze světa Googlu a jeho Google App Engine.

Oblast cloud computingu je jednou z mála oblastí, kde se Googlu dosud nepodařilo zcela uspět. Ať už se jedná o mobilní telefony, kde se jeho OS Android stává stále populárnějším, nebo internetové vyhledávání a reklama, kde Google dlouhodobě dominuje, firmě se prakticky vždy a se vším podařilo uspět. S velkou slávou představené cloudové řešení Google App Engine je bezesporu velice zajímavé, jeho komerční úspěch je ale zatím otázkou. Zatím se spíš zdá, že Google App Engine přitahuje především nezávislé vývojáře a nadšence, než velké firemní zákazníky, kteří zůstávají doménou služeb Amazonu a v menší míře také Microsoftu.

Letošní ročník konference Google I/O ukazuje, že tento trend se ale může pomalu začít měnit, a že sám Google podniká intenzivní kroky k tomu, aby svůj Google App Engine maximálně zatraktivnil v očích firemních zákazníků. Cloud computing bývá nezřídka označován jako směr, kterým se IT bude do budoucna vyvíjet a je jisté, že Google chce být u toho.

Přichází Google Storage for Developers

Jednou z velkých novinek konference Google I/O v oblasti cloud computingu bylo bezesporu představení datového úložiště Google Storage for Developers. Jak už název napovídá, služba je určena prakticky výhradně pro vývojáře, kterým umožňuje využívat datovou infrastrukturu společnosti Google k uložení a testování vlastních aplikací určených pro cloud. V podstatě se tak jedná o klasickou IaaS službu, čemuž odpovídá i systém účtování pomocí modelu pay-as-you-go. Tedy zákazníci tak platí jen za prostor a výkon, který skutečně využívají, přičemž prakticky neexistuje žádné výkonové ani datové omezení. Pokud tak vývojář potřebuje otestovat na výkon extrémně náročnou aplikaci, krátkodobé využití byť velkého množství výkonu jej vyjde mnohem levněji, než pronájem vlastního serveru, nebo jiné řešení.

Spuštění Google Storage for Developers Google vstupuje na stejné pole, kterému dnes dominuje Amazon se svou službou S3, a na které už dříve pronikl Microsoft se svým Azure a nedávno také EMC se svým produktem Atmos. Příchod Microsoftu a EMC pomohl výrazně snížit ceny těchto služeb a reakce na Google nebude jiná. I přes probíhající cenovou válku si ale Amazon se svým S3 udržel dominantní pozici v této oblasti a nezdá se, že by se tento stav v příštích měsících měl nějak radikálně změnit.

Google uzavřel „cloudové partnerství“ se společností VMWare

Dalším ze zajímavých momentů konference Google I/O bylo oznámení spolupráce s technologickou společností VMWare. Ta je známá především díky svým produktům zaměřeným na virtualizaci, firma ovšem nedávno začala pronikat i do oblasti cloud computingu, konkrétně tedy uzavřením spolupráce s poskytovatelem Salesforce.com. Výsledkem spolupráce má být nové cloudové řešení nazvané VMforce, založené na technologii Java. Vmforce, kterému jsme se věnovali v minulém díle tohoto seriálu, by se na trhu mělo objevit do konce letošního roku.

Cílem spolupráce Google a VMWare v oblasti cloudu je zjednodušit a maximálně zefektivnit vývoj, instralaci a správu především firemních aplikací v rámci cloudových řešení. Společnosti se tak pokusí využít svých zkušeností k vytvoření takového prostředí, ve kterém bude možné jednoduše přenášet aplikace mezi jednotlivými cloudy. Nutno ovšem podotknout, že vzhledem k tomu, že jak Google App Engine, tak i Vmforce, jsou založeny na Javě, spolupráce obou firem se omezí pouze na aplikace vytvořené tímto jazykem. Bezesporu se ale jedná o krok správným směrem, na jehož konci stojí kompatibilita jednotlivých aplikací s maximem dostupných cloudových řešení.

Google a VMWare spolu už dnes spolupracují na široké paletě nejrůznějších služeb a produktů. Namátkou zmiňme například spolupráci při propojení vývojářských aplikací Spring Roo a Google Web Toolkit, nebo integraci technologie Spring Insight s „googlovským“ Speed Tracer.

Cloud computing v praxi je seriál, který pro vás od dubna 2010 každé úterý připravujeme. Jeho cílem je poskytnout odpovědi, které ve spojení s technologií cloud computingu čím dál tím častěji vyvstávají a informovat o aktuálních trendech a novinkách z této oblasti.

Máte námět na zajímavé téma z oblasti cloud computingu, o kterém máte co říct, nebo o kterém si chcete přečíst? Napište nám ho na redakce@itbiz.cz.

SAP StreamWork integruje Google Wave

Konference Google I/O znamenala také začátek využívání Google služeb v rámci firemního systému SAP StreamWork. Jeho výrobce, německá technologická společnost SAP, na konferenci oznámila, že do tohoto produktu nově integruje kolaborační nástroj Google Wave. To značně rozšíří možnosti produktu SAP StreamWork jako takového, neboť nově bude možné přímo pracovat i s dokumenty vytvořenými a uloženými v rámci Google Docs. Ty bude možné otevírat, upravovat, ukládat a sdílet jak v rámci SAP StreamWork, tak v rámci Google Wave.

Zajímavé je především to, že Google Wave je stále ještě jen ve fázi betaverze. Jedná se tak o poměrně ojedinělý případ, kdy v podstatě nedokončený produkt bude integrován do komplexního systémového řešení. Zástupci společnosti SAP na konferenci Google I/O dále uvedli také to, že se pokouší o další integraci SAP StreamWork se službami, jako je Google Apps a potencionálně také Google Apps Marketplace. Konkrétnější informace, stejně jako časový přehled, kdy bychom se propojení služeb mohli dočkat, ovšem odmítli poskytnout.

Co by Googlu pomohlo především je ale získání nějakého významného zákazníka pro jeho řešení Google App Engine. To je totiž to hlavní v čem dnes Google zaostává za Amazonem, který těží z toho, že byl na trhu první a Microsoftem, který své řešení naopak dokáže „vecpat“ svým klientům a partnerům. Googlu ale takové možnosti chybí, a to proto, že se svými produkty se jen málokdy orientuje přímo na firmy a raději je nabízí zcela zdarma, nebo alespoň na základě platebního modelu freemium. Jestli se Google App Engine nakonec podaří prosadit tak závisí především na obratnosti samotné společnosti, respektive jak dobře dokáže produkt prodat.

Přečtěte si také:

Cloud computing v praxi: přichází VMforce, potencionální přemožitel současných cloudových řešení
Cloud computing v praxi: pozice a význam státní správy
Cloud computing v praxi: pronikne cloud do bankovnictví?
Cloud computing v praxi: regionální cloud provideři
Cloud computing v praxi: IBM poráží Microsoft v zakázce roku
Cloud computing v praxi: Microsoft v Česku spustil Windows Azure
Cloud computing jako trend pro firemní IT

Exit mobile version