Microsoft: Bill Gates a nejznámější příběh počítačové historie

Microsoft

Microsoft Corporation je zbytečné představovat. Jen málo společností si dokáže vydobýt takovou pozici, aby si lidé pod určitým produktem vybavili její jméno. Podvedlo se to například řetězci McDonald’s v případě hamburgeru a do značné míry také právě Microsoftu v případě počítačového softwaru. Snad každý, kdo se někdy setkal s počítačem, měl co do činění také s produktem této společnosti. Microsoft je zkrátka světový fenomén a je docela pochopitelné, že si pod tímto názvem každý vybaví pojmy jako Windows, Word či Bill Gates.


Bill Gates a Paul Allen

Společnost Microsoft můžeme nepochybně zařadit po bok všech těch amerických počítačových zázraků, které vznikly prakticky z ničeho, pouze na základě nějaké chytré myšlenky nebo důvtipů jejich představitelů. Příběh Microsoftu je sice do jisté míry všeobecně známý, přesto se není od věci si čas od času připomenout, jak se sice nesmělý, ale o to přesvědčivější Bill Gates vypracoval z řádového studenta Harvardské univerzity do čela žebříčku nejbohatších osob světa. Příběh je to vskutku pohádkový.

V jeho pozadí stojí dva přátele z mládí, William Henry Gates III, známý spíše jako Bill Gates, a Paul Allen. Oba měli rádi programování, oba šli studovat počítačové vědy na univerzitu a oba studia zanechali. Paul kvůli práci pro společnost Honeywell, Gates později kvůli rozrůstajícímu se Microsoftu. Oba se díky této společnosti stali miliardáři a oba z velké části utvořili celkovou podobu toho, jak dneska s počítači pracujeme.

Všechno odstartoval Altair

Vůbec by se tak ovšem nestalo, kdyby se jim v lednu 1975 do rukou nedostalo nové vydání časopisu Popular Elecronic, ve kterém byl představen nový mikropočítač Altair 8800 z dílny společnosti MITS. Zatím pro něj neexistoval žádný software, proto Bill s Paulem kontaktovali zástupce společnosti a nabídli jím vytvoření programovacího jazyku.

Nakonec tuto historickou zakázku získali a během krátké doby vytvořili jazyk Altair Basic. V témže roce založili společnost Micro-soft (tento název, pocházející ze slov microcomputer a software, byl brzy změněn do dnešní podoby). Přestěhovali se do města Albuquerque v Novém Mexiku, kde Paul získal ve společnosti MIST získal významnou pracovní pozici. Během prvního roku existence dosáhl Microsoft obratu 16 tisíc dolarů.

V roce 1976 Paul MIST opustil a začal se plně věnovat práci v Microsoftu. Během následujících měsíců získal Microsoft další významné zákazníky v podobě společností Tandy Corporation (výrobce legendárního přístroje TRS-80) a Applu, kterým licencoval svou další verzi jazyka pojmenovanou Microsoft BASIC. Také díky tomu dokázal už v roce 1978 překonat obrat ve výši 1 milion dolarů a otevřít obchodní zastoupení v Japonsku. Společnost měla v té době 13 zaměstnanců.


Legendární firemní fotka z roku 1978

Cesta na vrchol díky IBM PC

Opravdu zlomovým okamžikem se však ve vývoji Microsoftu stala dnes už legendární smlouva se společností IBM, která v roce 1980 zahájila vývoj osobního počítače IBM PC. Také tento počítač totiž potřeboval vlastní software, proto Microsoft přispěchal s nabídkou vývoje operačního systému. Ještě předtím zkrachovala jednání s mnohem větším softwarovým výrobce Digital Research, což nepochybně Gatesovi a Allenovi nahrálo do karet. Přesné pozadí smlouvy se zřejmě již nikdy nedozvíme, rozhodujícím faktorem ovšem zůstává, že si Microsoft vymohl právo prodávat svůj systém také dalším společnostem a zákazníkům. S tím, jak se totiž na trhu začaly objevovat klony IBM PC, se stal prodej licencí MS-DOS, jak byl systém pojmenován, doslova milionovým byznysem.

Ani pozadí vzniků samotného MS-DOSu, není zcela průhledné. Různé zdroje se totiž liší v tom, z jakého systému přesně vycházel. Faktem je, že přestože Microsoft společnosti IBM operační systém nabízel, v podstatě žádný neměl. Proto od společnosti Seattle Computer Products, potažmo programátora Tim Paterson, koupil za zhruba 50 tisíc dolarů de facto hotový systém a pouze ho přizpůsobil svým potřebám.

Rok 1980 mimo jiné znamenal příchod Steva Ballmera, blízkého Billova přítele z Harvardu, který se stal manažerem pro „netechnickou“ oblast. Ten začal najímat další zaměstnance a z velké části zahájil opravdový růst společnosti. Během jednoho roku vzrostl počet zaměstnanců více než desetkrát a tržby dosáhly 16 milionů dolarů. Microsoft se však stále řídil jednou ze základních Gatesových filozofií, která říkala, že společnost musí vždy disponovat dostatkem financí v hotovosti, aby dokázala přečkat i rok bez jakýchkoliv příjmů. Přestože se ním Ballmer zpočátku nedokázal příliš ztotožnit, zachoval si Microsoft tento přístup prakticky dodnes.

Vzhůru k Windows a ještě dál

Významným se stal také rok 1983. Ze zdravotních důvodů ze společnosti odešel Paul Allen, a uvedena byla také první verze textového procesoru Word. Přestože konkurenční produkty převyšoval například ovládáním pomocí myší, nezaznamenal větší úspěch až do své třetí verze. Ta vyšla v roce 1986 a postupně si získala dominanci na trhu. Toto se do jisté míry opakovalo se systémem Windows, který také zpočátku nebyl příliš úspěšný. Právě nedotaženost prvních verzí nových produktů se stala i častým terčem posměchu a kritiky. Bill Gates byl však velmi prozíravý a nebál se agresivních kroků vůči konkurenci. Na tom pak postavil celý úspěch Microsoftu.


Windows 1.0

Gates šel zkrátka přes mrtvoly a přesvědčit se o tom mohl i Steve Jobs, potažmo společnost Apple. S ní totiž Microsoft úzce spolupracoval na vývoji počítače Macintosh, který byl uvedený v roce 1984 a přinesl revoluční grafické uživatelské rozhraní. Místo do té doby běžného příkazového řádku totiž nabídlo ikony, okna a další ovládací prvky, které jsou dnes naprostou samozřejmostí. Gates si uvědomoval potenciál takového grafického rozhraní a Microsoft proto zahájil vývoj vlastního rozhraní pro svůj MS-DOS.

Po mnoha útrapách, nervových vyčerpáních programátorů a odkladech tak spatřila v listopadu 1985 světlo světa první Windows. Vývoji tohoto systému bylo údajně věnováno více než 110 tisíc hodin, přesto se mezi zákazníky nesetkal s přílišným nadšením. Byl totiž pomalý a neexistovalo pro něj příliš mnoho aplikací. O dva roky později však Microsoft vydal v mnoha směrech vylepšená Windows 2.0 a během necelých dvou měsíců dokázal prodat více než milion kopií. A právě tento úspěch byl nepochybně podmětem k žalobě ze strany Applu. Ten společnost Microsoft obvinil z porušení autorských práv, přičemž argumentoval tím, že okopírovala právě vzhled rozhraní z počítače Macintosh. Soudní spor se táhl pět let a na jeho konci byla žaloba zamítnuta. Pro Apple šok, pro Microsoft další z mnoha nakopnutí vpřed.

V březnu 1986 vstoupila společnost Microsoft na burzu, čímž vydělala 61 milionů dolarů, a už během jednoho roku stoupla hodnota akcií z 25 dolarů na 85. Bill Gates se tak v 31 letech stal miliardář. Společnost se také přesunula na své současné sídlo Redmondu ve státě Washington, kde začala budovat dnešní gigantický a luxusní firemní kampus. V roce 1989 uvedl Microsoft na trh kancelářský balík Office a o rok později jako vůbec první softwarová společnost překonala v celkových příjmech 1 miliardu dolarů. Na konci roku 1990 měla 5600 zaměstnanců.


Steve Ballmer je živel, ale má Microsoft pevně v rukou

Devadesátá léta byla převážně ve znamení růstu, a to v mnoha oblastech. V srpnu 1995 byla na trh uvedena legendární Windows 95, kterých se díky mohutné reklamní kampani prodalo v průběhu prvních čtyř dnů více než milion kopií. Následovala Windows 98, která přinesla integrovaný prohlížeč Internet Explorer 4, Windows 2000, která jako první nebyla již postavena na systému MS-DOS, a Windows XP, doposud nejúspěšnější verze tohoto systému vůbec. A samozřejmě nelze nezmínit také v říjnu 2009 vydaná Windows 7.

Odvrácená stránka úspěchu (a Evropská unie)

Microsoft se začal angažovat v mnoha směrech, od internetových služeb, přes serverové systémy a nejrůznější softwarové aplikace až po hardware či herní zařízení. Vyjmenovávat všechny významné produkty by nepochybně vydalo na samostatný článek. Příběh společnosti navíc stále pokračuje a my všichni jsme jeho součástí. Mnohem zajímavějším tématem jsou soudní spory, které Microsoft svou velikostí, svou úspěšností a dominancí na trhu evokoval.

Tím prvním výraznějším po již zmíněném sporu se společností Apple byla žaloba amerického ministerstva spravedlnosti, kdy Microsoft čelil obviněním pro zneužívání svého dominantního postavení na poli desktopových operačních systémů (roli zde hrála také integrace IE). Hrozilo dokonce rozdělení Microsoftu a dvě samostatné společnosti, kdy jedna měla produkovat operační systémy a druhá aplikace. Odvolání nakonec toto rozhodnutí federálního soudu zvrátilo a urovnána byla i většina žalob jednotlivých států. V roce 2002 společnost navrhla jako součást urovnání některých privátních sporů věnovat 1 miliardu dolarů na vybavení škol.

Samostatnou kapitolou je pak Evropská unie. Ta byla vůbec co do počtu udělených sankcí nejštědřejší. Prošetřování integrace multimediálního přehrávače Windows Media Player v systému Windows v letech 2003 až 2004 vyvrcholilo pokutou ve výši 497 milionů euro. Začátkem roku 2008 následovala další pokuta, nyní ve výši 899 milionů euro, protože Microsoft údajně neplnil nařízení Evropské komise z roku 2004. Zatím poslední spor, týkající integrace IE, skončil nedávno vzájemnou dohodou.


Současné sídlo v Redmondu ve státě Washington

Kam kráčíš, Microsofte?

V červnu 2006 Bill Gates oznámil svůj záměr během dvou let ukončit své působení coby výkonného ředitele společnosti. Tento záměr uskutečnil, a do čela Microsoftu je proto v roce 2008 jmenován Steve Ballmer. Hlavním softwarovým architektem se stává Ray Ozzie, do té doby technický ředitel. Gates si ponechal pouze místo předsedy správní rady a roli poradce a začal se více angažovat v oblasti filantropie.

Vůdčí pozice Microsoftu by v nejbližších letech neměla být ve větší míře ohrožena. S tím jak se mění povaha využívání aplikací, například v rámci internetu, mu sice v mnoha směrech konkuruje společnost Google, je však nepravděpodobné, že by Microsoft usnul na vavřínech.

A pokud ano, stále je zde Bill Gates, který by se nepochybně, podobně jako před pár lety Steve Jobs, s velkou slávou vrátil a společnost zachránil. Z velké části to byl totiž on, kdo dokázal z naprostého „nic“ vybudovat firmu, která má roční obrat překračující 58 miliard dolarů a 93 tisíc zaměstnanců ve více než stovce zemí světa…

Zdroj: Microsoft.com, Wikipedia.org, FundingUniverse.com

Seriál o významných IT korporacích na ITBiz.cz

3Com: Příběh firmy, jejíž velké plány zůstanou nenaplněny
HTC: Cesta z neznáma přímo na výsluní
Hewlett-Packard: Když dva kamarádi položí základy miliardovému IT byznysu
Google: Příběh drobečka, který ovládl (nejen) internetový svět
Sun Microsystems: Když síť je počítačem
Apple: Příběh firmy, která chtěla změnit (počítačový) svět
IBM: Příběh firmy, která přinesla počítač do každé domácnosti
Dell: Když malá myšlenka odstartuje miliardový počítačový byznys
Cisco Systems: Příběh o velmoci, která propojila svět

Exit mobile version